Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Spiritüalizm Konuları
 Spiritüalizm
 Voynich El Yazmaları

UYARI: Sadece KAYITLI KULLANICILAR Konulara cevap yazabilir.
Kayıtlı Kullanıcı olmak için, TIKLAYIN.

Ekran Ayarı:
UserName:
password:
Format Mode:
Biçim: KalınSağa yatıkAltı ÇiziliÜstü Çizili Sola DayalıOrtalanmışSağa Dayalı Yatay Çizgi Link EkleEmail EkleResim Ekle Kod ekleAlıntı BildirListe ekle
   
Mesajınız:

* HTML modu KAPALI
* YARDIM Açık
* UYARIYI OKUYUNUZ
Yüzler
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

  Mesajda Kişisel imzam mesajda görüntülensin.
    

K O N U    G E N E L G Ö R Ü N Ü Ş
Aoibheann Posted - 30/04/2017 : 16:51:48
Voynich Elyazması, bilinmeyen bir yazıyla yazılmış, anlamı çözülemeyen gizemli bir kitap.

1450 ila 1520 yıllarında yazıldığı tahmin edilmektedir. Kitaba ismini veren, 1912 yılında varlığını ortaya çıkaran Wilfrid M. Voynich adındaki sahaftır. Yapılan bilimsel incelemeler, kitabın Voynich tarafından yapılmış bir sahtekârlık olmadığını kanıtlamıştır.[1]

Kitap çok sayıda ilginç resim içerir. Bunlardan bir kısmı yıldızları, bitkileri ve tuhaf bir tesisatla birbirine bağlı küvetlerde yıkanan çıplak kadınları gösterir. Resimlere bakılarak kitabın belli konularda (astroloji, bitkibilim, vs.) bölümlerden oluştuğu tahmin edilmektdir.


Kitabı Roger Bacon, John Dee ve Edward Kelly dahil çeşitli kişilerin yazdığı öne sürülse de bu iddiaların hiçbiri kanıtlanamamıştır.

Voynich elyazması yıllardır dilbilimciler, kriptologlar, tarihçiler, diğer branşlardan bilimadamları ve meraklılar tarafından yoğun olarak incelenmekle birlikte, çözüldüğüne dair hiç bir kanıt bulunmamaktadır. İstatistiksel ve dilbilimsel çözümlemeler, metnin rasgele yazılmış anlamsız bir işaret yığını değil, doğal bir dilin yazıya geçirilmiş hali olduğunu göstermektedir. Ancak bunun hangi dil olduğu bilinmemektedir.

Voynich elyazmasının şaşırtıcı yanı harfleri İngilizceye yada herhangi bir Avrupa diline benzemeyen tuhaf bir dil ile yazılmış olmasıdır. Bu elyazması 20. yüzyılın en iyi şifre çözücülerini bile şaşırtmıştır. Kitap 196 yılında Yale Üniversitesi Beinecke nadir kitaplar bölümüne New York’lu antika kitap satıcısı N.P. Kraus tarafından bağışlandı. Kitap 15 cm.ye 22,5 cm. ölçülerinde ve 240 sayfadır ancak tamamının 270 sayfa olduğu düşünülmektedir. Kitap şifalı otlar, astronomi, anatomi, farmakoloji ve reçetelerden oluşan beş ana bölümden oluşmaktadır.

Amerikalı sahaf William Voynich, 1912’de İtalya’da üzerinde anlamsız sembol ve resimler bulunan 240 sayfalık belgeyi satın aldığında, büyük ihtimalle bunun çözülemeyecek bir dilde yazıldığını tahmin etmemişti.

Kitabın 13. yüzyılda Roger Bacon tarafından yazıldığı iddia ediliyor. Ölçüleri 15 cm’ye 27 cm ve araştırmalara göre 28 sayfası eksik(muhtemelen kaybolmuş veya yırtılmış). Yazılar mavi, sarı, kırmızı, kahverengi ve yeşil.

Voynich hayatını metnin deşifresine adadı ama hiçbir şekilde başarılı olamayınca 1969’da yazmayı Yale Üniversitesi’ne bağışladı. Artık Voynich el yazması olarak bilinen belge, şifre çözücülerin merak ve ilgi odağı haline geldi.

Metin hiçbir yolla deşifre edilemedi. Üstelik üzerindeki resimler de çok ilginçti. Bazıları bunların uzaylıların gönderdiği birtakım şifreler olduğunu iddia etti, bazıları bunların ilaç tarifi olduğunu söyledi. Fakat ilgiç olan şu ki, bu kitapta resmedilen bitkilerin hiçbiri dünyada bulunmuyor*.

Hatta birtakım araştırmacılar bu kitabın bir ölümsüzlük ve tanrı korkusu hakkında olduğunu bile iddia ettiler, onlara göre bu kitabın dili çözüldüğünde ölümsüzlük iksiri bulunacaktı.

Tabi bunun sadece kandırma amaçlı yazıldığı da iddialar arasındaydı, fakat öyle sistematik biçimde yazılmıştı ki kitap, bu iddia diğerleri içinde en zayıfı.

Yale Üniversitesi 2001 yılında metni deşifre etmeye çalışmaktan vazgeçmiş ve çevrimiçi kütüphanesine yazmanın sayfalarını koymuş.

Belgenin içinde tekrarlanan sembollerin, “Tanrı korkusu” ve “Ölümsüzlük” anlamına geldiğini ileri süren şifre çözücüler ise formülleri deşifre etmeleri durumunda “ölümsüzlük iksiri” elde edebileceklerini düşünüyor Japon savaş kodlarını çökerten Amerikalı şifreci William Friedman tarafından oluşturulan takını, aylar süren çabasının sonunda belgeyi, “Çözülemez” olarak nitelendirdi 2001’de şifre çözmekte uzman bilgisayarlarla yapılan çalışmalar da sonuçsuz kaldı Friedman, “Bu işe hayatımı verdim Bir de kitap yazdım Ama hepsi boşaymış” açıklamasını yaptı….
11   V E R İ L E N    C E V A P L A R    (en son mesajdan itibaren sıralı)
Tgur Posted - 01/02/2018 : 11:31:19
KOHLUCARE SEVERYANSU LAHİMEDEN YARPURAK
SAHMİNARE YEREMSUNKA SALBURİNE EREHYU
YARAMSİNKO ROHUYARNİ ALERSAK VERMİYAHU SİYEREK
SOHİRUMSU KİLERYARPU DİCİLENKİ FİRHUSAN

Elime kalem geçse bu menşeini bilmediğim sözlerden binlerce yazarım yine de bitiremem ,ne lisanıdır hangi gezegen dilidir bilinmez ama kafamda duruyor benim devreye almamı bekliyor gibi,üzerine düşsem pisikopatik analiz gerekir diye düşünüyorum ,zira bir kabiliyet değil

Velhasıl ne kayıtlar var bedenimizde bilinmez..
Konuyu açan dostları görünce dayanamadım.


JCA Posted - 31/01/2018 : 23:49:21
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen Neron

Ben de lise yıllarında böyle bir alfabe uydurmuştum. Tabii tamamen eğlence amaçlıydı. Ama annem görüp korkmuştu. Örgüt haberleşmesi sanmıştı. O zamanlar 1980 öncesiydi. :)Böyle bir cevapla karşılaşacağımı biliyordum. Eminim daha çoğu vardır. Yorumlamak için erken ama ilginç.

Sizin bunu düşündüğünüz zamanlarda ben sanırım portakalda vitamin bile değildim.
Neron Posted - 31/01/2018 : 23:30:54
Ben de lise yıllarında böyle bir alfabe uydurmuştum. Tabii tamamen eğlence amaçlıydı. Ama annem görüp korkmuştu. Örgüt haberleşmesi sanmıştı. O zamanlar 1980 öncesiydi. :)
JCA Posted - 31/01/2018 : 22:19:48
90'lı yıllarda kuzenimle beraber kimsenin tahmin edemeyeceği alfabeler uydururduk.Türk alfabesine uygun simgeler oluşturduktan sonra bunu bilgisayarımda bir diskete kaydettiğimizi hatırlıyorum. Kişisel tatmin dışında herhangi bir anlamı yoktu.

Voynich el yazmaları da aynı durumu anımsatıyor. Ben en çok bununla uğraşan insanlara üzülüyorum.Neron Posted - 31/01/2018 : 16:41:16
600 Yıldır Çözülemeyen Gizemli El Yazması Voynich Yapay Zeka İle Çözüldü

http://beyinsizler.net/600-yildir-cozulemeyen-gizemli-el-yazmasi-voynich-yapay-zeka-ile-cozuldu/
gerçek tosun paşa Posted - 01/05/2017 : 00:04:39
Ben google resimlerde el yazmasının fotolarını bulup inceledim. Bana basitçe insanlar tarafından yapılmış gibi geldi muhtemelen anlamsız bir içerik ama üzerinde çalışılmış.
bona fide Posted - 30/04/2017 : 23:06:10
Evet bende onu düşünüyordum yıllar sonra sayenizde o kitabın içeriğine olmasada durumu hakkında bilgi almış oldum. vardır bir hayır, teşekkür ederim. böyle şeylerin en alakasız insanın eline geçmeside içler acısı durum. gerçi sahipleri niye attı bilmiyorum orada başka kitaplarda vardı eski dönemlere ait tıp bilgileri tedavileri anlatan. ve aile izmire taşınmıştı.tüm bildiğim bu.
Aoibheann Posted - 30/04/2017 : 22:32:22
:) ne guzel. Belki bir anlami vardir hatirlamanizin. Belki de buraya yazmamin sebebi budur. Belli olmaz. Hersey baglantili.
bona fide Posted - 30/04/2017 : 22:08:30
bu kitabı ben yıllar önce ortaokula giderken yengemin komşusu evini taşırken bıraktığı eşyaların içersinde bulmuştum. siyah kapaklı beyaz sayfalar üzerine netteki resimlerden daha canlı yazılıp çizilmiş haldeydi çocuk kafasıyla kitabı heyecanla aldım resimler çok ilginçti yazılan dile anlam veremedim arada çıkarır bakardım sonra unuttum gitti.annem sobada yakmıştır büyük ihtimal. şimdi adını sayenizde öğrenmiş oldum.
Aoibheann Posted - 30/04/2017 : 22:00:06
Olabilir de olmayabilir de.. :)
bozadi Posted - 30/04/2017 : 20:51:18
Paylaştığın için teşekkürler Aoibheann. K'lara göre parasal amaçla uydurulmuş bir elyazmasıymış.

Eklenti:

S:(L) Çocuklarımdan biri adına birkaç hızlı soru sormak istiyorum. Voynich Manuskripti'nin kaynağının ne olduğunu öğrenmek istiyor.

C: Dezenformasyon.

S: (L) Kim yaptı?

C: Çeşitli kaynaklar.

S: (L) Neden.

C: Ekonomik kazanç.

S: (L) Yani biri, çok büyük paralara satabilmek için sahte bir antik manuskript mi yaptı?

C: Evet.
Başkalarına Hizmet Forumu © Kasyopya celselerini ve diğer mesajları farklı ortamlara kopyalamadan önce lütfen izin isteyin: baskalarinahizmet@gmail.com Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,12 saniyede oluşturuldu.