Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Genel Paylaşımlar
 Malum Güçler
 Trump: Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınmasına karar verdim (08.12.2017)

UYARI: Sadece KAYITLI KULLANICILAR Konulara cevap yazabilir.
Kayıtlı Kullanıcı olmak için, TIKLAYIN.

Ekran Ayarı:
UserName:
password:
Format Mode:
Biçim: KalınSağa yatıkAltı ÇiziliÜstü Çizili Sola DayalıOrtalanmışSağa Dayalı Yatay Çizgi Link EkleEmail EkleResim Ekle Kod ekleAlıntı BildirListe ekle
   
Mesajınız:

* HTML modu KAPALI
* YARDIM Açık
* UYARIYI OKUYUNUZ
Yüzler
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

  Mesajda Kişisel imzam mesajda görüntülensin.
    

K O N U    G E N E L G Ö R Ü N Ü Ş
bozadi Posted - 08/12/2017 : 19:28:00
6 Aralık 2017

Trump: Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınmasına karar verdim

Kudüs'e ilişkin açıklama yapan ABD Başkanı Trump, "Ben artık zamanı geldiğine inanıyorum. Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma vakti gelmiştir" şeklinde konuştu.


ABD Başkanı Donald Trump, tüm tepkilere rağmen Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladı.

Trump, "Ben artık zamanı geldiğine inanıyorum. Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma vakti gelmiştir" dedi.

Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam'ın kutsal kabul ettiği Kudüs kentinin statüsü Filistin ve İsrail arasındaki en tartışmalı konulardan biri.

Trump'ın açıklamaları şöyle:

TRUMP: KUDÜS İSRAİL'İN BAŞKENTİDİR

"İsrail Filistin barışı için çalışmaya devam edeceğiz. Ortadoğu barışı için elimden geleni yapacağım. İsrail Filistin çatışmasına çözüm bulunacak. İsrail'in başkenti olartak tanıyacaktı. Bu yasa kongreden büyük çoğunlukla çıkmıştı. ABD'nin büyük elçiliğini Kudüs'e taşıma kararından bertaraf ettiler. Kudüs'ün bu şekilde tanınması gecikti. Bazıları cesaretleri yok dediler. Şimdi İsrail ile Filistin arasında barış anlaşması çalışmaları var. Atılan bu adımı ABD'nin çıkarına olarak görüyorum. İsrail bağımsız ve egemen bir devlettir. Bu şehir başbakan ve cumhurbaşkanının evinin olduğu yerdir. Kudüs İsrail'in başkentidir. bundan fazlası da değildir, azı da değildir. Bu bu kadardır.Bu Kudüs büyükelçilik yasası ile de uyumludur."

'BÜYÜKELÇİLİĞİMİZ KUDÜS'E TAŞINACAK'

"Kudüs sadece 3 büyük dinin merkezi değildir. Dünyanın en başarılı demokrasilerinden birinin de merkezidir. Kudüs Yahudilerin ibadet ettiği, Hristiyanların bulunduğu, Müslümanların da ibadet ettiği bir yerdir. bir noktayı da ifade edeyim. Bu kararın amacı kalıcı bir barış anlaşmasından ayrılma adımı değilir. Biz bu anlaşmayı istiyoruz. Biz taraf olmuyoruz. Tartışmalı sınırlara herhangi bir şekilde taraf olmuyoruz. Bir barış anlaşmasının kolaylaştırıcı olmasına çalışıyoruz."

Trump'ın Kudüs kararını duyuracağına ilişkin yapılan açıklamaların ardından pekçok ülkeden tepkiler gelmişti.

HAMAS'TAN 'ÖFKE CUMASI' İLANI

Hamas, Filistinlilere cuma gününü "öfke cuması" ilan ederek, "Kudüs'e destek" için toplanma çağrısında bulundu.

Hamas'tan yapılan açıklamada, "Filistin halkını, tüm grupları ve güçleriyle ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planını reddederek, cuma gününü İsrail'e karşı 'öfke günü' ilan etmeye çağırıyoruz." ifadesine yer verildi.

ERDOĞAN: KUDÜS KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Erdoğan ise karar öncesi yaptığı açıklamada, "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımlama yönündeki haberler için üzüntümü iletiyorum. Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir. Filistin halkının yaraları kanamaya devam ederken, her gün zulümler sürerken İsrail'e destek olarak böyle bir kararın alınması sadece uluslararası hukukun ihlali değil, aynı zamanda insanlık vicdanına vurulmuş ağır bir darbedir. İİT dönem başkanı olarak bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Böyle bir adım atılırsa İİT zirvesini İstanbul'da toplayacağız. Sadece bununla kalmayacağız, bu liderler zirvesi ile çok önemli etkinliklerle tüm İslam dünyasını hareketlendireceğiz. Zira, sıradan bir olay değil. ABD bütün işleri bitirdi de şimdi bu mu kaldı? Bu adım diplomatik ilişkilerimizi İsrail'le koparmaya kadar gidebilir" demişti.

RUHANİ: TAHAMMÜL GÖSTERİLMEYECEK

İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani, Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına İran tarafından tahammül gösterilmeyeceğini söyledi ve "Müslümanlar bu büyük komploya karşı birlik olmalıdır" dedi.

HAMANEY: ABD'NİN FİLİSTİN KONUSUNDA ELLERİ BAĞLI

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'den ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına verilen yanıtta ise "ABD'nin Filistin konusunda elleri bağlı. Amaçlarına ulaşamıyorlar" dedi. Hamaney ayrıca "Filistin özgürleşecek ve Filistin halkı zafere ulaşacak" ifadelerini kullandı.

PESKOV: ÇATIŞMALAR KONUSUNDA ENDİŞELİYİZ

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, "Rusya'nın ABD Başkanı Trump'ın Büyükelçiliği Kudüs'e taşıma planının Filistin ve İsrail arasında yaratacağı yeni çatışmalar konusunda endişeli olduğunu" söyledi. Peskov sözlerini, "Yine de kesin bir karar verilene kadar konuyu tartışmayacağız" demişti.

Kaynak: İleri Haber

8   V E R İ L E N    C E V A P L A R    (en son mesajdan itibaren sıralı)
bigsenfoni Posted - 15/12/2017 : 11:53:41
Protesto icin turp yemeye baslamışlar

http://www.yenisafak.com/gundem/trumpin-isminin-yazdigi-turplari-yiyerek-protesto-ettiler-2906253
bozadi Posted - 14/12/2017 : 23:29:47
Pek çok konuda iktidar-muhalefet kavgası kızışsa da, bazı konularda geleceğe dair olumlu bir işbirliği potansiyeli de kendini belli ediyor.
bozadi Posted - 14/12/2017 : 23:28:31
14 Aralık 2017

Kemal Kılıçdaroğlu: Filistin milli davamızdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin Doğu Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanımasını desteklediklerini söyledi. Hükümetin, Kudüs'te büyükelçilik açmasını isteyen Kılıçdaroğlu, "Filistin davasının sağı solu yoktur. Bizim milli davamızdır, dökülen her kan bizim kanımız sayılır, her koşulda sahip çıkacağız" dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı tesislerin toplu açılış törenine geçti. Törene, Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra milletvekilleri, belediye başkanları, parti yöneticileri de katıldı. Bir süre önce silahlı saldırıya uğrayıp bacağından yaralanan İzmir’in Güzelbahçe İlçe Belediye Başkanı Mustafa İnce de, protokolde Kılıçdaroğlu’nun arka sırasında oturdu.

Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye çıkarken “Hak hukuk adalet” sloganı atıldı. Kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, “Hiç endişe etmeyiniz; bu ülkeye hakkı, hukuku, adaleti getireceğiz. Bunun mücadelesini yapacağım. Bir zat var diyor ki ‘Ne yapıyor bu Kılıçdaroğlu?’ Sen cebini düşünüyorsun. Ben memleketimi düşünüyorum. Aramızda siyahla beyaz kadar fark var” dedi.

‘BELEDİYE BAŞKANLARIMIZDAN İKİ ŞEY İSTİYORUZ’

CHP’li belediye başkanlarından iki şey istediklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bir; harcadığın her kuruşun hesabını millete vereceksin. Bu bizim namus borcumuzdur. İki, görüşü ne olursa olsun hiçbir ayrım yapmadan bütün vatandaşlara aynı hizmeti götüreceksin. Herkese eşit hizmet götüreceğiz, bizim için yandaş değil vatandaş esastır” diye konuştu.

‘SUDAN’DA NİYE TOPRAK KİRALADIN?’

Hükümetin Sudan’da tarım arazisi kiralamasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “AK Parti’nin başındaki zata söylüyorum. Sen Sudan’a niye gittin toprak kiraladın? Burada yok mu? Yağı Türkiye’ye getirip kiminle rekabet edeceksin. Kendi çiftçinle rekabet edeceksin” ifadelerini kullandı.

Hükümetin taşeron işçilere yönelik düzenlemesine de değinen Kemal Kılıçdaroğlu, “Düne kadar taşeron işçiyi ağızlarını almazlardı. Derdini bilmezlerdi. Dedik dedik, o Mısır’daki sağır sultan duydu, bunlar da duydu. Taşeron sorununu çözeceksin kardeşim, sonuna kadara takip edeceğim” şeklinde konuştu.

CHP’li büyükşehir belediyelerinden çiftçilerden ürün almalarını istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Bizim bütün büyükşehir belediyesine söyledik. Kırsalda çiftçinin durumu iyi değil. Bütün ürünü sen satın alacaksın. Çiçek mi, süt mü, fidan mı; sen alacaksın. Kentliyle kırsalda yaşayanlar arasında sağlıklı gelir paylaşımı olacak. Böyle yapmazsak kim kazanır; yandaş kazanır, herkes kaybeder” dedi.

‘SEN KİMSİN Kİ SENDEN KORKACAĞIM’

Asgari ücretin 2 bin lira olması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Seçimlerde dedim ki bin 500 TL olsun. Kıyamet kopardılar, sonra dediler ki ‘Verilebilir.’ Bin 404 TL’ye çıkardılar. Biz şunu yaptık: O zat iyi duysun; bizim bütün belediyelerde asgari ücreti net bin 500 TL yaptık. Man Adası’nda şirketler kurdurmayı biliyorsun. Yine mahkemeye verecek. Mahkemeye verince korktuğumu sanıyor. Kimsin ki sen, senden korkacağım. Benim bütünü derdim, herkes huzur içinde yaşasın. Şimdi 2 bin TL dedim, ‘Bu parayı nereden bulacağız?’ diyorlar. Para var kardeşim. Sen cebine ayırdığın paradan vazgeçirsen para vardır. Kimin cebi büyüdü? Yandaşların cebi büyüdü. Onların cebi büyüdü, ben o parayı onlardan alacağım, millete vereceğim. Kimse merak etmesin. Ben bunları söyledim. Yine kıyamet koparacak. İstediğin kadar kopar kardeşim. Eğer, Çat Belediyesi veriyorsa, sen de vereceksin. Ha diyorlar ki ‘Bu para çok’; bir teklifim daha var: Bir ay 2 bin TL ile geçin bak bakalım ne olacak? Sen dünyanın parasını alıyorsun geçinemiyorsan, işçiye vermiyorsan o 2 bin TL’yi alacağız, işçiye vereceğiz.”

‘KARAR HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERİYORUZ’

Türkiye’den Filistin’e gidenler olduğunu hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu, “1968’lerde Filistin’e gencecik çocuklarımız gitti, hayatını kaybetti. O Filistin şehitlerinin mezarları oradadır. İslam İşbirliği Konferansı yaptınız. ‘Doğu Kudüs, Filistin’in başkenti olsun’ dediniz. Gereğini hükümetin yerine getirmesini istiyorum. Doğu Kudüs’e gidecekler, diyecekler ki ‘Türkiye’nin büyükelçiliğini burada kuruyoruz.'” diye konuştu.

Kudüs kararının takipçisi olacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Karara her türlü desteği veriyoruz. Verdiğin sözü tutacaksın arkadaş. Mavi Marmara gemisindeki gibi yapmayacaksın. Türkiye Cumhuriyeti olarak Filistin devletinin Doğu Kudüs’te elçiliğini kuruyorum diyecekler” dedi.

FİLİSTİN MİLLİ DAVAMIZDIR: Bütçe görüşmelerinde Sayın Binali Yıldırım çıktı dedi ki ‘Doğu Kudüs’te Filistin devletinin büyükelçiliği var’ dedi. Açtık Dışişleri’nin internet sitesini, büyükelçilik baktık, yok. Sen başbakan olarak eline verilen metni okurken hiç düşünmedin mi? Bak büyükelçiliğimiz var, Tel Aviv’de. Doğu Kudüs’teki konsolosluğu büyükelçiliğe çevirin kardeşim. Söylediğin sözün arkasında dur. Filistin davasını savunan her arkadaşın da takipçisi olmasını istiyorum. Filistin davasının sağı solu yoktur. Bizim milli davamızdır, dökülen her kan bizim kanımız sayılır, her koşulda sahip çıkacağız.

SİYASET KURUMU HESAP VERMEK ZORUNDA: 2019’da seçimlere gideceğiz. Önümüzde iki tercih var. Bir, demokratik parlamenter sistem; iki, tek adam rejimi. Fakir fukara vergi verirken, devleti yönetenler vergi vermemek için her türlü numarayı yapıyorlar. Onun için üzerine gidiyoruz. Musluğu açtığı zaman 4 çeşit vergi veren anne, bunun hesabını sormak zorundadır. ‘Siyaset kurumu bana hesap vermek zorundadır’ diyecek. ‘Man Adası’nda şirket kuranlar, vergi ödememek için her türlü numarayı yapıyor. Ben onları cezalandırıyorum ve sandığa gömüyorum’ diyecek. Bunun aksi ne olur? Tek adam rejimi. Tek adam rejimini getirirseniz yargı bağımsızlığı olmaz, kimsenin can ve mal güvenliği olmaz.

MÜCADELE EDECEĞİZ: Savcı değilsin. Saraya kölelik yapanlar savcı da olamazlar, hakim de olamazlar. Parlementoda konuşmayacaksın, caddede konuşmayacaksın, niye konuşuyorsun? Nerede konuşacağım ben? Bir de kalkıp ‘Benim ülkemde demokrasi var’ diyorsun. Senin ülkende demokrasi yok, tek adam rejimi var. Hapishanelerinde milletvekilleri olan, gazeteciler olan, üniversitelerden akademisyen atılan ülke demokratik ülke değildir. Mücadele edeceğiz, mücadelemiz kutlu olsun.


Kaynak: Gazete Duvar

Neron Posted - 14/12/2017 : 18:51:09
Bu olayda sanki biraz daha farklı bir şey var gibi. Kudüs'ün israilin başkenti ilan edilmesi ve tanınması bu sefer biraz komedi havasında. Daha az tepki ve direniş, daha çok manipulasyon ve gösteriş, daha çetrefilli ve alengirli politik oyunlar, sonuç fasafiso!..

bozadi Posted - 14/12/2017 : 18:06:44
Kesinlikle çok ilginç zamanlarda yaşıyoruz GTP ve giderek daha da şok edici bir yıkımlar, değişimler ve dönüşümler süreci içine girdiğimizi düşünüyorum.
gerçek tosun paşa Posted - 14/12/2017 : 12:13:29
Bu gelişmeleri ilgiyle takip ediyorum. Önemli adımlar olduğuna inanıyorum ama içimde Amerikan-İsrail hattından çok enteresan şeyler gelecek ve yıkıcı olacakmış gibi bir his var. Umarım gerekli hamleler yapılır ve insanlık en az zararı görür. Rusya'nın inanılmaz bir yönetim ve yönlendirmesi var giderek güçlenmesi gerekiyor bu ilişkilerin.
bozadi Posted - 13/12/2017 : 22:57:32
13 Aralık 2017

İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nde olmayan ülke!
Rusya bile var onlar yok

İstanbul'da olağanüstü bir şekilde düzenlenen Kudüs zirvesine Rusya'dan bile temsilci gelirken Suudi Arabistan katılmadı.


İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi, saat 08.30’da Dışişleri Bakanları toplantısıyla başladı. Toplantının açılış konuşmasını ev sahibi olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptı.

Gerçekleştirilen toplantıya Rusya'dan bile katılımcı gönderilirken Suudi Arabistan zirveye üst düzeyde katılmaya sıcak bakmadı.

Televizyon kanallarına Kudüs haberi yapılmaması için uyarılarda bulunan Suudi Arabistan yönetimi, zirveye lider bazında katılmadı.


Kaynak: Milli Gazete

bozadi Posted - 08/12/2017 : 22:25:29
07 Aralık 2017

Trump'ın Kudüs kararı Suudi Arabistan ve Mısır ile anlaşmalı!

İsrailli Kanal 10 televizyonu, Trump'ın Kudüs hakkındaki skandal kararının Mısır ve Suudi Arabistan ile ortak alındığını iddia etti. Üç lider, son olarak Riyad'da "ışıklı küre"nin etrafında bir araya gelmişti.
ABD Başkanı Donald Trump'ın, ABD Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma ve Kudüs'ü işgalci İsrail'in başkenti olarak tanıma kararının yankıları sürerken, dikkat çekici bir iddia İsrailli televizyon kanalından geldi.

İsrailli Kanal 10 televizyonu, "Trump'ın kararı Suud ve Mısır ile anlaşmalı. Arapların kınama açıklamaları ciddi değil!" iddiasında bulundu.

"TEPKİLER CİDDİ DEĞİL"

İsrailli Kanal 10 Televizyonu'nun Arap Dünyası Analisti Tsivika Yahzkili, "Bu adım tamamlamak için değildi, bu durum bölgesel düzeyde Suudi Arabistan, Mısır ve bölgesel güçlerle Trump arasında karar kılındı. Bu adıma yönelik tepki gösteren Arap devletlerinin tepkilerinden emin değilim, bu arada tepkiler zaten ciddi değil. Sisi'ye bakın, kınamasını okuyun… İş ciddi değil" ifadelerini kullandı.

KARAR, O KÜRENİN ETRAFINDA MI ALINDI?

ABD Başkanı Trump, Mısır'ın darbeci lideri Sisi ve Suudi Kralı Salman, Trump'ın Mayıs Ayındaki Arabistanziyareti sırasında "Uluslararası Radikal Düşünceyle Mücadele Merkezi"nin açılışını yapmışlardı. Üç liderin ışıklı küre etrafında verdiği poz, dünya gündemine oturmuştu.

Kaynak: Mynet

Başkalarına Hizmet Forumu © Kasyopya celselerini ve diğer mesajları farklı ortamlara kopyalamadan önce lütfen izin isteyin: baskalarinahizmet@gmail.com Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,33 saniyede oluşturuldu.