Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Olağandışı Olaylar
 Hayvan Gizemleri
 Bu Balığı Gördüyseniz Başınız Dertte Demektir (24 Ekim)
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

bozadi


12286 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 24/10/2013 :  19:55:45  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
23.10.2013

Bu balığı gördüyseniz başınız dertte demektir


Ender görülen bu canlıların birkaç gün arayla kıyıda bulunması deniz biyologlarını şaşırttığı gibi sosyal medyada da, yılan balığıyla deprem arasında bağlantı kuran eski bir Japon söylencesinin hatırlatılmasına neden oldu.

Bir Japon efsanesi, dev yılan balığının kıyıya vurmasını deprem belirtisi olarak görüyor.
Bölge halkının felaket işaretlerine önem vermesi, bölgenin deprem kuşağında olmasına ve San Andreas fay hattının buradan geçiyor olmasına bağlanıyor.

Ender görülen ve deniz canavarları söylencelerinin kaynağı olduğu düşünülen bu balıkların boyu 15 metreyi bulabiliyor. ABD’nin batı kıyısında bulunan bu iki dev yılan balığının ise 4-5 metre boyunda olduğu tespit edildi.

Bilim insanları, yılan balıklarının ölümünün fay hattındaki herhangi bir hareketle bağlantılı olabileceği söylentisine şüpheyle yaklaşmakla beraber, bu balıkların sığ sulara yüzme nedenine dair henüz bir açıklama yapamıyor.

San Diego’daki biyologlar en son bulunan yılan balığını incelediğinde herhangi bir sağlık ya da beslenme sorununa rastlamadı. Bu balığı inceleyen biyolog Ruff Zetter, “Dört metre uzunluğunda bir tava olsa bu balık yenecek kadar iyi görünüyor.” dedi.

Yılan balığının Pasifik okyanusunun diğer kıyısındaki Japonya’nın Fukuşima bölgesinde meydana gelen nükleer sızıntıdan etkilenip etkilenmediğini tespit etmek amacıyla radyasyon testleri yapılıyor.

Biyologlar, okyanusun 400 metre derinliklerinde dikey olarak yüzen ve etrafındaki proteinlerle beslenen bu canlı hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla incelemelere devam ediyor.

Oarfish adındaki bu ilginç görünümlü balık; Pasifik, Atlantik ve Hint okyanuslarının sıcak ve ılıman sularında yaşıyor.300 ile 1000 metre derinlikte bulunan oarfish, 6m kadar olabiliyor.


Kaynak: haberulkesi.com

bozadi


12286 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 24/10/2013 :  19:57:16  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
22.10.2013

Kağıt Balığı görenleri şaşırttı

5 buçuk metrelik kağıt balığı şans eseri bulundu.


ABD'nin Kaliforniya adasında bulunan, Catalina adası Deniz Bilimleri Enstitüsü eğitmeni Jasmine Santana, bulunması çok zor bir tür olan devasa kağıt balığını ölü halde buldu. 5.4 metre uzunluğa ve 90 kilogram ağırlığa sahip balık görenleri şaşırttı.

Jasmine Santana şnorkelle dalış yaptığı sırada, pek bilinmeyen bir tür olan kağıt balığını ölü olarak buldu. Etrafında başka büyük yırtıcılar olmadığından emin olduktan sonra kuyruğundan çekerek kıyıya ulaştırmaya çalıştı. Doğal nedenlerle öldüğü anlaşılan balığı kıyıya çekmek için 15 kişilik ekibin hepsinin seferber olması gerekti. Aynı Enstitüde çalışan Mark Johnson, balığın büyüklüğü ve uzunluğunun hayret verici olduğunu vurguladı.

Oarfish, latince Regalecidae olarakta bilinen bu balık, tropikal, subtropikal ve ılıman kuşaklarda dağılım gösteriyor. Doğal yaşam alanları ise derin okyanus suları. Ayrıca En uzun kemikli balık olarak Guinnes rekorlarında yer alıyor. Yaklaşık olarak 200 ila 900 metre derinliklerde bulunan kağıt balığı ile, açık ve derinlerde araştırma yapan bir grubun içinde değilseniz karşılaşmanız pek olası değil.

Okyanusta gözlemlemek çok zor olduğu için balığa ancak kıyıya vurmuş olan balıklardan bilgi edinilebiliyor. Bugüne kadar tespit edilen en uzun kağıt balığı 8 metre civarında olsada, literürde tahminler 15 metreye kadar yükseliyor.

Catalina adasında bulunan kağıt balığı, UC Santa Barbara'daki uzmanlarca doku örnekleri inceleniyor. Bu incelemenin ardından türe ait bir çok bilinmeyen bilgilerin aydınlatıması bekleniyor.

Kaynak: insanhaber.com
Go to Top of Page

bozadi


12286 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 24/10/2013 :  20:01:14  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
18.12.2012

Bu Balığı Hayvanlar Bile Yemiyor!..

Bu ince uzun balıkların eti yenmiyor, hatta bu balığın etini hayvanlar bile yemiyor.


Bazı bölgelerde King Herring, King Ringa olarak isimlendirilen bu garip balığın esas adı Oarfish olarak biliniyor.

Dünyanın en uzun kemikli balığı olarak kabul ediliyor.Okyanusların derinliklerinde diğer balıkların tersine dikey olarak yüzüyor.Pasifik, Atlantik ve Hint Okyanusunun sıcak ve ılıman sularında 100 metreye varan derinliklerde bulunuyor.Nadiren su yüzüne çıkıyor.

Tropikal denizlerde yaşayan bu ilginç balıkların boyu 17 metreye kadar büyüyebiliyor.
Genelde diplerde yaşamasına rağmen bilinmeyen bir sebepten dolayı bazen deniz yüzüyine kadar çıkan Oarfish denilen bu ilginç balıklar nadiren avlanır. Aslında yılan balığı türü olan bu tuhaf görünümlü balıklar bir ok gibi dikey olarak da su içerisinde durabiliyor. Parlak gümüş rengi ve kırmızı etkileyici yüzgeciyle hemen dikkat çekerler ve dişleri bulunan pulsuz balıklardır.

Jöleyi andıran yumuşak ve kötü kokulu eti yüzünden yenilmezler ve bu yüzden de balıkçılar yakaladıklarında Oarfish balığını tekrar denize salar.

Oarfishların bugüne kadar 15 metre ile 17 metre arasında uzunluklarında olanları rapor edilmiştir. 17 metre uzunluğundaki bir Oarfish balığı yaklaşık 300 kilogram gelmektedir. 3.5 metre boyunda olan bu balıkların eni sadece 5 santim olabiliyor.

50 metreye kadar uzadıkları ve 600 kilo ağırlığa çıktıkları söylense de bu boyutta resmi bir ölçüm yoktur.
Kaynak: habervitrini.com
Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000
Bu sayfa 0,08 saniyede oluşturuldu.