Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

Forum
 Spiritüalizm ve Şifa Konuları
 Tütünün Sağlığa Faydaları
 Tütünün/Nikotinin Sağlık Üzerine Faydalarına Dair Bir Makale Çevirisi
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar  Mesaj Sonraki Konu  

bozadi

10775 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/05/2014 :  11:11:21  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Aşağıdaki (kısmi) makale çevirisi Kemal Milar adında bir internet kullanıcısı tarafından yapılmış anladığım kadarıyla.

https://plus.google.com/115230417140377379158/posts/hKAhJArBTVx adresinde rastladım. Linkini verdiği bir makalenin çevirisinin bir kısmı olduğunu tahmin ediyorum. Bir ara orijinali ve çeviriyi inceleyip ekleme/çıkarma önerilerim olursa kendisine de bilgi vermek suretiyle bunu yapacağım.

NİKOTİNİN FAYDALARI

Tütün Bitkisi Analjezik ağrı giderici, bağırsak solucanlarının dökülmesini sağlayıcı, iştah kesici, terletici (terlemeyle toksin atılmasını sağlayıcı ), İdrar söktürücü, cilt haşlanmasında ya da böcek sokmasında yaraya lapa halinde konulur ( cerahat oluşmaması için yada cerahatin vücuttan atılmasını sağlıyor), kusturucu, deri hastalıklarında dermatolojik olarak ciltte meydana gelen (çarpma gibi) kızarıklıkların tedavisinde, bağırsak iltihaplanmalarının tedavisinde, böbrek rahatsızlıklarında, inme tedavisinde, yılan ısırmasında zehrin dışa atılmasını sağlıyor, diş ağrılarında, başdönmesinde, bayılmada, farklı zehirlenmelerde antidot olarak kullanılıyor, deliliğin dizginlenmesinde sakinleştirici olarak ve tüberküloz hastalığının tedavisinde kullanılmış.

İlaçlar arasında Nikotin üzerinde en çok araştırma yapılmış maddedir. Bu yüzyılın başlarında Nörotransmitter’ler (Nöronlar arasında, veya bir nöron ile başka bir (tür) hücre arasında iletişimi sağlayan kimyasallara nörotransmitter denir) ile Nikotin arasındaki ilişki incelenmiş. Bu iletişimi sağlayan ilk maddenin nikotin olduğu görülmüş!. Nikotin asetilkolin eylemlerini taklit ederek bunun Nörotransmitter’e ulaşmasını sağlar.

Nikotin reseptörleri merkezi sinir sistemi etkileyerek idrakın açılmasını sağlar. Bu araştırma önemli bir gerçeği ortaya çıkartmıştır; o da nikotinin beyin fonksiyonlarının hızlı çalışmasına yardımcı olduğu gerçeğidir. Bir çok tıp araştırmacısı bizim bu gerçeği öğrenmemizi istemezler. Örnek vermek gerekirse Alzheimer hastalığı beyindeki kolinerjik (Uçlarında asetilkolin açığa çıkan) nöronların kaybı olarak karakterize edilir ki bu da ön beyindeki nikotin reseptörlerinin kaybı sonucu oluşur. Bu grup hücreler serebral kan akımının düzenlenmesinde ve idrakın artmasında kritik öneme sahiptir. Klinik çalışmalar Nikotin almayan Alzheimer hastalarına nikotin verildiğinde uzun dönem aralığında dikkatte ve bilinç açıklığında artış meydana geldiğini göstermiştir. Pozitif tıbbi çalışmalar birçok şirketi heyecanlandırmış ve tütüne bağlı ilaç üretme fikrinin doğmasına sebebiyet vermiştir.

bozadi

10775 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/05/2014 :  11:15:26  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
17 Haziran 2003

NİKOTİN ALZHEIMER HASTALARINA UMUT IŞIĞI OLUYOR

Bilimadamları, nikotinin ileride Alzheimer (Erken bunama) hastalığının tedavisinde kullanılabileceğini tespit etti. İngiltere'de 500 bin kişide rastlanan hastalığın daha etkili bir tedavisi bulunmazsa, bu yılın başında yayınlanan rapora göre bu rakamın 2031'de 750 bine ulaşması bekleniyor.

LONDRA - Bilimadamları, nikotinin ileride Alzheimer (Erken bunama) hastalığının tedavisinde kullanılabileceğini tespit etti. İngiltere'de 500 bin kişide rastlanan hastalığın daha etkili bir tedavisi bulunmazsa, bu yılın başında yayınlanan rapora göre bu rakamın 2031'de 750 bine ulaşması bekleniyor. Henüz kesin tedavisi bulunamayan hastalığı araştıran bilimadamları, nikotinin vücutta parçalandığı sırada ortaya çıkan ''nornikotin'' maddesinin Alzheimer hastalarında görülen protein plakalarının oluşumunu engellediği tespit ettiler. Hastalığa neden olan tek bir faktörü tespit edemeyen bilimadamları, yaş, günlük beslenme, genetik kalıntı ve çevre gibi kombinasyon faktörlerin yol açtığı bu hastalığın tedavisi için nikotinde umut ışığı görüyor. Başlangıç safhasında hafıza yanılmaları ve kelimelerin unutulmasına yol açan hastalığın ileriki safhalarında ise insanların isimlerinin, yerlerin, randevuların ve geçmişteki olayların unutulduğu gözleniyor. Hastalığa yakalananların 18 bin 500'ünün 65 yaşın altında olduğu İngiltere'de tedavi yöntemi olarak kullanılan ilaçlar sadece belirtilerin başlangıcını geciktiriyor. Öte yandan, bazı bilimadamları da sigarada bulunan bu maddenin, vücuttaki proteinlere zarar vererek, şeker, kanser ve Alzheimer gibi hastalıklara neden olduğunu ve yaşlanma sürecini hızlandırdığını iddia ediyor. Nornikotinin olumlu etkisinin ise, zehirli olmayan ilaçların üretimi için temel oluşturabileceği ihtimalinin bulunması olduğu kaydedildi.

Kaynak: habervitrini.com
Go to Top of Page

believer planet

200 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/05/2014 :  11:28:47  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
sevgili bozadi..

hatırlarsın 2011 yılındaki taksim buluşmamızda sigara ile ilgili ufak bir konu dönmüştü ...

bende sigaranın bende stres yağtığını , farklı evhamlar oluştuğunu söylemiştim.. sende ; bedeninin sigaraya karşı alerjik reaksiyon gösterebileceğini söylemiştin..
ara ara yine sigara içerim özellikle bu son zamanlarda...
ve gene aynı şeyler olur (bedensel olarak)

fakat sigarayı içtikden sonraki saatlerde daha net ve yaratıcı düşündüğümü farkettim..konuları daha derinlemesine kavrıyorum sanki..psikolojikmi bilemiyorum..(iş yerinde farkettim)

sigara içmeyi gerçekten çok istiyorum ama halen içerken o an bi evhamlanma , stres ,geleceği dair bir kaygı hissi..:) bunların nedenini birtürlü çözemedim..

zaten panik atağım mevcut sanki panik atağı azdırıyo o an :)
Go to Top of Page

bozadi

10775 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/05/2014 :  11:48:07  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Evet, şimdi sen söyleyince hatırladım believer. Ve muhtemelen sigaraya çok benzer bir tepkiyi benim de gösterdiğimi de söylemişimdir. Normalde sigara içen biri değilim. Ama sosyal içici (daha doğrusu sosyal otlakçı) olduğum söylenebilir :) Yanımda içildiğinde nedense dayanamıyorum, içiyorum. Ama başka zaman aklıma gelmez. İlk zamanlar, özellikle de klasik markalı paket sigaralardan içtiğimde, ikinci-üçüncü fırttan itibaren aynen (hafif) panik atağı andıran bir tepki meydana gelmeye başladığını hissediyordum. O kadar zehir içermeyen güzel bir tütün varsa, bu etki çok daha düşük oluyor ve birkaç sigaradan sonra stres tepkisi tamamen sona erdiği gibi tam tersi bir etki meydana gelmeye başlıyor bende. Genetiğimin sigaradan fayda sağlamaya ne kadar müsait olduğunu bilmiyorum ve bu konuda şüpheliyim aslında çünkü olmadığı zaman hemen hemen hiç aramam. Ama sanki, arkadaşlarımın hemen hepsinin sigara kullanıcısı olmasının ve yine çoğunun tütün sarması itibariyle psikolojik olarak sigaraya kendimi uyumlama sürecinde olduğumu düşünüyorum. Tabi bu uyumlanma ne kadar gerçek, ne kadar etkili olur bilmiyorum. Belki de önümüzdeki günlerde artık kendime tütün ve gerekli diğer sigara hazırlama unsurlarını almaya başlayacağım. Zaman gösterecek. Çok önemsemiyorum aslında. Ama yanımda içildiğinde içmeye dayanamıyorum genellikle. Çünkü dumanı/kokusu bana itici gelmiyor çoğu zaman.

Belki bizim gibilerde sigaraya ilk gösterilen (birkaç fırt çektikten sonra) panik atağımsı tepkinin nedenlerinden birinin sigaranın özellikle çocuklukta biraz yasak / tabu nitelikte olmasının bir etkisi de olabilir psikolojik olarak. Ahlaken "kötü" birşey yapma duygusuyla çağrışım yapıyor olabilir. Vücudun aşina olmadığı yabancı bir maddeye olan ilk psikosomatik etkisi de buna eşlik ediyor olabilir.

İlginçtir ama ben bu başlık altındaki aktarmaya çalıştığım sigara/tütün/nikotin faydalarını kendimi tütünün pozitif etkileri konusunda programlamaya çalışmaktan ziyade içenlerin daha rahat ve severek içmesi ve bir de bu konuda bir sosyal paylaşım / etkileşim / bilinç geliştirme çabası teşviki doğurması için yapıyorum. Ama kendimi de olumlu bir şekilde programlama etkisi yaparsa ne ala. Bakalım, düzenli bir içici olacak mıyım, olmayacakmıyım, hiç bilmiyorum :)
Go to Top of Page

believer planet

200 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/05/2014 :  12:04:41  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Belki bizim gibilerde sigaraya ilk gösterilen (birkaç fırt çektikten sonra) panik atağımsı tepkinin nedenlerinden birinin sigaranın özellikle çocuklukta biraz yasak / tabu nitelikte olmasının bir etkisi de olabilir psikolojik olarak. Ahlaken "kötü" birşey yapma duygusuyla çağrışım yapıyor olabilir.

kesinlikle katılıyorum.... muhteşemsin..

ben küçükken eve misafir geldiğinde otlanırdım ( halen otlanıyorum bende senin gibiyim , normalde içtiğim birşey değil ama yanımda içen olunca hemen istiyorum bitane)

özellikle amcam , dayım akrabalarımın paketlerinden aşırıp lavaboda, balkonda, bahçede içerdim ve heyecandan ölürdüm biri beni yakalayacak diye..özellikle annem :))
çünkü annemin bu konuda kesin ve katı tutumu vardı. "içerseniz öldürürüm sizi" diyordu :))

ve şimdi daha iyi anlıyorum...

muhteşem tespitin içn teşekkürler bozadi...

inşallah içip keyif alabileceğimiz bişey olur... son yıllarda keyif alacağımız şeyler azaldı..açıkcası sigaraya özenmek mi ?..evet insanların bundan keyif almasına , bu keyfin peşinden koşmalarına özeniyorum..

gerçekten...

Go to Top of Page

bozadi

10775 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/05/2014 :  12:26:06  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Go to Top of Page

beyrutkapı

474 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/05/2014 :  17:21:46  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Sigaraya gösterilen tepkinin hatta nefretin kesinlikle programın bir parçası olduğunu düşünüyorum. Daha bugün bir arkadasıma sigaranın faydalarını anlatmaya çalıştım. Tutun kullanan ama bunu bir çeşit suçluluk duygusuyla yapan bir çok insan görüyorum. Onlara bu olumsuz sartlanmayla su içmenin bile zararlı olacağını anlatmaya çalışıyorum. İlk tepkiler genelde hep gülmek oluyor. Bu araştırma sonuclarını gonderecem cevremdekilere.
Go to Top of Page

beyrutkapı

474 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/05/2014 :  19:44:58  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Bu konuda bisey daha eklemek isterim; daha bugün eylemciler İcin gereği neyse a dan z ye yapılacak diyen, etkilerini artık herkesin bildigi biber gazına çoluk cocuk demeden evet diyen tayyibin vatandaşın cebinden sigara paketi alması ve iki de bir sigaranin zararlarından dem vurması çok ironik. İroni ile trajedi arasındaki çizgide ise bu ülkede gencecik yasta ölen ınsanlarımız yatıyor. Birilerinin ciğeri yanarken trajedi komik olamıyor. Ama yine de vatandaşın akciğer kanseri olmaması İcin uğrasan yasalarımız ve kurallarımız var. Çok şükür guvendeyiz.
Go to Top of Page

Dionysos

569 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 22/04/2020 :  18:29:44  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Buna bakın dostlar
Bu K ların nikotinin immün sistemi güçlendirdiğini ve bunun ortaya çıkacağını söylemelerinin doğrulaması
https://www.sott.net/article/432852-COVID-19-ACE2-Nicotinic-Receptors-And-The-Cholinergic-Anti-Inflammatory-And-Cognitive-Improving-Pathway
Go to Top of Page

fidelista

545 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 07/01/2021 :  07:17:48  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Fransa'da yapılan bir araştırma sigara icenlerede covid ölümleri çok daha az,klasik tıbbi görüşe göre tersi olması gerekirdi.
https://m.dw.com/tr/nikotin-covid-19u-engelliyor-mu/a-53272906

Edited by - fidelista on 07/01/2021 07:20:31
Go to Top of Page
   Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,54 saniyede oluşturuldu.