Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Genel Paylaşımlar
 Malum Güçler
 İran: ABD'nin IŞİD Mücadelesi Bir Şovdan İbaret (16 Eylül)
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

bozadi


12438 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 16/09/2014 :  22:33:03  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
16 Eylül 2014

İran: ABD'nin IŞİD mücadelesi bir şov

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, ABD'nin Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı mücadelesini "Şov" olarak değerlendirdi.


Başkent Tahran'da basın toplantısında konuşan Caferi, " ABD 'nin IŞİD karşıtı hareketleri daha çok şova benziyor. Herkes bu örgütlerin Amerika ve İsraillerin desteğiyle Müslüman bölge halkını birbirine öldürtmek için kurulduğunu biliyor" açıklamasında bulundu.

ASIL HEDEFİN IŞİD OLDUĞU ŞÜPHELİ

IŞİD karşıtı koalisyondan fazla umutlu olmadıklarını kaydeden İranlı komutan, koalisyonun hedefinin IŞİD'i yok etmek olduğu konusunda ciddi şüphelerinin bulunduğunu söyledi.

İran'dan IŞİD karşıtı kurulan koalisyona katılmasının talep edilmesi halinde kesinlikle koalisyon içinde yer almayacağını ifade eden Caferi, İran'ın ilk baştan IŞİD ve benzeri örgütlere karşı olduğunu ve bu örgütlerle mücadele konusunda Suriye 'ye destek verdiğini söyledi.

AMERLİ'NİN KURTARILMASI İÇİN ASKER BULUNDURMADIK

Caferi, Iraklı Şii Türkmenlerin yaşadığı Amerli'nin IŞİD'den kurtarılması için yapılan operasyonlarda İran'ın rol alıp almadığı sorusuna, "İran'ın bu operasyondaki rolü, danışma, fikirsel yardım ve tecrübe aktarımı şeklinde olmuştur ve İran güçlerinin burada bulunmasına gerek yoktu" yanıtını verdi.

İki hafta önce İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Güçleri'nin Komutanı Kasım Süleymani'nin, IŞİD kuşatmasından kurtarılan Amerli'de bulunduğuna dair fotoğraflar basında yer almıştı.

Kaynak: radikal.com.tr

Dionysos


3520 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 25/05/2023 :  16:55:27  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Dionysos Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
Teknik olarak doğru anlıyorsam ve uygun hesapladıysam 2 dakikadan kısa bir sürede İsrail'e ulaşabilir bir paket

Dünya güç dengeleri yeniden hesaplanmalıdır. Jeopolitika değişiyor.

Mollalar demokrasiyi askıya aldı kapandı ve batı sızmalarını sanırım bu yolla önledi. Bu bir kader. Demokrasileri olsa F-16 satın alırlardı, evet belki batı tipi zevk refah deneyim içinde yaşar kadınları özgür olurdu ama öyle.

Eklenti:
İran yeni bir stratejik füze tanıttı: 1,5 ton savaş başlığı ve 2000 kilometre menzile sahip khorramshahr-4 MRBM.

"Arvand" olarak adlandırılan yeni, son derece gelişmiş motor, hipergolik itici gazlarla doldurulmuştur ve füzeyi orta rotada 16 mach'lık devasa bir hıza çıkarma yeteneğine sahiptir!

https://twitter.com/Haman_Ten/status/1661643897452281859


En hızı füze kaç mach google araması

Eklenti:
5 mach (6.125 km/s) ve daha yüksek hızlarda yol alan hipersonik füzeler, ses hızından (1.235 km/s) yaklaşık 5 kat daha hızlıdır. Üretilen bazı füzelerin, 10 mach'a kadar çıkabildiği iddia edilmektedir. Hipersonik füzeler işlevsel olduklarında, savunma sistemleri ile atak sistemlerindeki çok büyük bir fark açılacaktır.Bu hızda bir füzeyi durdurabilecek bir savunma sistemi olduğunu sanmıyorum. Belki Ruslarda bile. Emin değilim ama bu hızda giden bir şeye ya iki katıyla ateş etmelisin ya da defans füzeni tam bir noktada koordinat hesaplamasıyla buluşturmalısın .Sonuç olarak sanırım bugünkü teknolojiyle bu hızda giden bir şey vurulamaz. İsrail Filistin politikasını gözden geçirmelidir. Savaş hatta topyekun savaş-yıkım-kaos istemiyorsak modern batı bile politik konumunu ve daha fazlasını.

Irak, Suriye, Rusya, Türkiye .. İranın onunla savaşabilecek bir düşmanı yok ve kalmadı. Yani ABD-İsrael savaşmak istediğinde vekilsiz denemeli.

Hipersonik mi diye sorulmuş. Bir tür hiper-hipersonik.

ABD'den uzaklaşmaktan daha akılcı politika yok. Batı blokundan. Bu saatten sonra batı tipi refah arayışıyla tarih uğraşının anlamı yok.
Doğu..

Edited by - Dionysos on 25/05/2023 16:59:35
Go to Top of Page

Dionysos


3520 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 25/05/2023 :  17:17:48  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Dionysos Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
Bunun yakın kıtada vuramayacağı hiçbir NATO hedefi yok gibi görünüyor. İsabet yeteneğini bilmiyoruz.
NATO bir çöptür, NATO bitmiştir.
Amerikan kayığından ne kadar erken inilirse o kadar iyi.
---

Khorramshahr (füze)

İran balistik füzedir. Menzili , tarafından Ocak 2017'de test şehrinden alan Khorramshahr ( Khorramshahr Adını İran'ın 1.800 kg bir orta menzilli edilen savaş başlığıyla 1.000–2.000 km arasındadır, 13 m uzunluğundadır.

Jane's Defence Weekly ve Center for Strategic and International Studies bunun Kuzey Kore'nin Hwasong -10'unun İran versiyonu olduğunu bildirdi . Kuzey Kore bu füzenin bir versiyonunu BM-25 adı altında İran'a sattı. 25 rakamı füze menzilini (2500 km) temsil eder. İran, ilk versiyona göre füze boyutunu küçülttüğünü, dolayısıyla itici gaz kütlesini ve menzilini azalttığını söyledi. Böyle bir menzil yalnızca İsrail , Mısır ve Suudi Arabistan'daki hedefleri değil , NATO üyeleri Romanya , Bulgaristan ve Yunanistan'ı Batı İran'dan ateşlenirse da kapsar. IRGC Komutanı Hava-Uzay Bölümü Tuğgeneral Amir Ali Hajizadeh , İran varyantının "boyut olarak küçüldüğünü ve daha taktik hale geldiğini" belirtti, bu da füzenin azalan menzilini açıklayabilir. İkinci bir teori, İranlı yetkililerin füze programları hakkında Avrupa'da endişe uyandırmak istemediklerini ve bu nedenle menzili kasıtlı olarak hafife aldıklarını iddia ediyor. IISS'den . Michael Elleman, İran'ın bugün Khorramshahr balistik füzesiyle 1.000-2.000 kilometrelik orijinal menzilin ötesine geçme kabiliyetine sahip olduğunu, ancak test sırasında üzerine daha ağır bir savaş başlığı koyarak menzilini sınırlamayı seçtiğini söyledi .

Ağır yükü nedeniyle nükleer savaş başlığı taşıma potansiyeline sahiptir taşıyıp taşıyamayacağı belirsizdir birden fazla nükleer savaş başlığı , ancak boyutlarından dolayı .

Bu roketlerin, menzilin, savaş başlıklarının ve roketatarların gaz çıkışı farklıdır. Khorramshahr füzesinde, kanatsız füzeyi kontrol etmek için merkezdeki büyük olandan bazı küçük ayrılmış gaz çıkışı vardır. Khorramshahr füzesinin gaz çıkış modeli daha çok Hwasong-12'ye benziyor .

https://en.wikipedia.org/wiki/Khorramshahr_(missile)

Khaybar, Khorramshar balistik füzelerinin dördüncü neslidir, 2000 km menzile ve 1500 kg savaş başlığına sahiptir.

Bu füzenin terminal güdümü yoktur ve yolunu düzeltmek için yalnızca orta faz dış atmosfer yönlendirme sistemini kullanır ve bu nedenle elektronik harbe karşı bağışıktır. Harp başlığının hız ve radardan kaçma özelliği, müdahalesini imkansız hale getiriyor.

https://defence.pk/pdf/threads/iran-unveiled-khaybar-forth-generation-khorramshahr-ballistic-missile.768288/

Savunma bakanına göre, bu füzenin yapısında radar emici malzemeler kullanıldı ve bu nedenle onu radardan kaçan bir platform olarak sınıflandırdı. Ayrıca terminal güdüm aşamasını kaldırarak THAAD ve Patriot hava savunma bataryaları tarafından tespit edilmesi neredeyse imkansızdır.

İran insansız hava araçlarının ve ayrıca Irak'taki Amerikan hava üssüne tespit edilmeden başarılı bir şekilde saldıran füzelerin saha deneyimine dayanarak, KhSh-4 füzesinin farklı fırlatma aşamalarında tespit edilmeden Amerikalıları kolayca hedefleyebileceğini güvenle iddia edebiliriz.

https://defence.pk/pdf/threads/iran-unveiled-khaybar-forth-generation-khorramshahr-ballistic-missile.768288/


Go to Top of Page

Dionysos


3520 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 25/05/2023 :  21:24:00  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Dionysos Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
Her sonuçta İsrail'in artan baskı denen biçimde muhtemel üreteceği nihai düşünce; bir sabah iran'ı yoketme bölme parçalama gücünü elinden alma düşü olacağına göre ve bu sanırım gerçeğe çok çok büyük olasılıkla giremeyeceğine göre; küresel bir yıkım kaos ve savaşa gitmek istemiyorsak artık tası tarağı toplamalılar. NATO ve ortakları dağılmalı, ortadoğu gelişmeli ve orada kalıcı bir barış formülü bulunmalı.

İsrail tanrılarının kendilerine vaadettiklerini ve neden öyle olduğunu düşünedursun ya da diğer küresel planlar, gizli aktörler, savaş biçimleri, kölelik, varsa gizli teknolojileri ya da diğer şeylerle yeni bir ortaçağ yaratma planı ya da neyleri varsa sürdüredursunlar.

ABD aygıtı artık bir güç aygıtı/figürü olduğunu sanmayı bırakmalı, (yakında kötülük ve propagandandan başka sahte güçten başka hiçbirşeyi kalmayacak gibi ve) dünyaya barış şeffaflık demokrasi dağıttığı hurafesinden vazgeçerek eve çekilmeli ve bu arada kendi için/adına vekalet savaşı sürdürecek dejenereler aramayı bırakmalı.

Dünyanın bir denge ve barış formülü bulmasının ya da ABD aygıtının (suç örgütünün) küresel geçmiş eylemine devam etmesinin son/nihai sonucu sadece savaş olacak. Hiçbir zaman hiç kimsenin kazanamayacağı ultra savaş. Kendileri kazanamayacağına göre ya da artık kaybettiklerine göre ya da nükleer dışında neredeyse hepimizi/türümüzü yok ve iyice dejenere etmeden neredeyse artık savaşamayacağımıza göre ne yapmalıyız?

Pandemi mi?

Hiç bir stratejist o cephe adına bir şeyi çözemez. Yani sonuç ya nihai savaştır ve ya da uluslarası tüm aktörler gibi eşit ülke ve denge aktörü olmadır. Bu tip bir pozisyonu içsellemeliler. ABD'nin Meksika'dan Ugandadan farkı yok ve olmayacak düz ülke olacak .İsrail Filistinle kardeş olacak.
Bunların olmadığı her senaryo (ya da pratik çözümleme) türümüz için yokoluş

Edited by - Dionysos on 25/05/2023 21:30:17
Go to Top of Page

Dionysos


3520 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 25/05/2023 :  21:51:58  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Dionysos Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
İran 16 mach 3000 km füzeler ürettiğinde ve onu durdurmadığında ve ileri gideceğinde; ya topyekun yıkım ve kaos karşılığında deneyerek yani gerekirse yıkımı deneme ve sonuçlarına katlanma (yani kendine gelecek geri yıkımı ,savunmayı göze alma dışında) hiç bir koz olmadığına göre ve zaten bunu yapmazsa güç toplamaya devam edeceğine göre; dünya küresel güç dengeleri değişmiştir. Bu er geç. Değişmiştir çünkü bölemediğinde/durduramadığında bir gün gelir ABD kadar ya da Rusya kadar bir silah savunma gücü üretir ve ortadoğu yeniden şekillenecek. Öyle ya da böyle. Yani savaş dışında tek çıkış artık egemenliği Rusya-Çin-İran hattının dağıttığı/belirlediği yeni denge ve yapmaları gereken Amerikayı Amerika kıtasına almak/taşımak ve ortadoğuya barışı kalıcı çözümü getirme gibi şeyler olabilir.. Belki Araplara demokrasi getiririz. Orada kraliyet uzun sürdü.

Bu saatten sonra ABD ye tutunma şişirilmiş sahte yükselişe güvenip -biraz sonra batacak- borsaya girme gibi olurdu ya da birazdan yumruğu yiyecek çok güçlü sanılan boksöre bahis. Tersi küresel savaş.

Ne silah, ne bilim ne kültür oradadır. Yönetme ve küçümseme dışında. Bu saatten sonra ABD ya da orta batıyla çıkar müttefikliği delilere göre iş. Stratejik çözümlemeyi gözden geçir.

Kötülük dışında hiç bir şey yapamazlar, organize kötülük. Küresel yıkıma gitmiyorsak bunu herkes anlamalı..

Edited by - Dionysos on 25/05/2023 21:54:13
Go to Top of Page

Dionysos


3520 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/05/2023 :  11:21:22  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Dionysos Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
IŞID'in lideri ne Müslüman ne de Arap değil: Simon Elliot, diğer adıyla Bağdadi, Yahudi baba ve annenin Mossad ajanı

Sosyal ağlar, İslam Devleti'nin (DAEŞ) liderinin gerçek kimliğini ortaya çıkarabilen İran kökenli önemli bilgileri döndürüyor.

Ebu Bekir El-Bağdadi'nin gerçek adı, Yahudi bir baba ve anneden gelen "Simon (Shimon) Elliott" dur. Sözde "Eliott" İsrailli Mossad tarafından bir yıllığına görevlendirildi ve bu süre zarfında Arap ve İslam toplumlarını yok etme stratejisini uygulamak üzere sahada ve casusluk eğitimi aldı. Takma adı: İbrahim ibn Awad ibn İbrahim Al Badri Arradoui Al Hoseini.

Bu bilgi Edward Snowden'a atfedildi ve gazeteler ve diğer web siteleri tarafından yayınlandı: "İslam Devleti" lideri Ebu Bekir El Bağdadi, çekebilecek bir terörist örgüt yaratmak için Amerikan, İngiliz ve İsrail gizli servisleriyle işbirliği yaptı.

https://reseauinternational.net/le-chef-de-daech-ne-serait-ni-musulman-ni-arabe-simon-elliot-alias-al-baghdadi-agent-du-mossad-de-pere-et-mere-juifs/
Go to Top of Page

Dionysos


3520 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 06/06/2023 :  17:18:22  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Dionysos Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
İran, ilk yerli üretim hipersonik balistik füzesini tanıttı. Füzeye "Fattah" ismi verildi.

https://tr.euronews.com/2023/06/06/iran-ilk-yerli-uretim-hipersonik-balistik-fuzesi-fattahi-tanitti

Son dakika: İran'ın Fatah adlı HGV'si (hipersonik süzülme aracı) tanıtıldı.
Dünyanın mazlumlarına selam olsun

https://twitter.com/Haman_Ten/status/1665960637787168769

(Hipersonik Süzülme Aracı -HGV

Hipersonik kayma aracı ( HGV türüdür bir savaş başlığı için balistik füzeler yapabilen ve süzülme manevra ), hipersonik hızda . Fırlatmadan sonra yörüngelerini önemli ölçüde değiştirmek için balistik füzelerle birlikte kullanılır. benzer Ağır vasıta kavramı, MaRV'lere , ancak sadece çarpışmadan hemen önce manevra yapabilen MaRV'lerin aksine, ağır vasıtalar fırlatıldıktan kısa bir süre sonra roket güçlendiricilerinden ayrılır.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hypersonic_glide_vehicle)

Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı General Hajizadeh:
"Fattah, dünyadaki hiçbir savunma sistemi tarafından durdurulamaz".

https://twitter.com/Haman_Ten/status/1665982756352937986

Sadece inanılmaz. Bu füzenin stratejik olarak ne kadar önemli olduğunu kelimeler tarif edemez.
Ne başarı.

https://twitter.com/Haman_Ten/status/1666006891980369924

Fatih/Fattah ...

Menzil: 1400Km
Hız: 13 mach
İtici: katı yakıt
Endo/exo-atmosferik manevralar yapabilir

İtme Vektör Kontrolü yapabilen 2. aşama

https://twitter.com/Safarnejad_IR/status/1665989664895795201

Hipersonik "MaRV"... (MaRV'ye vurgu)

https://twitter.com/Safarnejad_IR/status/1666026640869138434

Manevra kabiliyetine sahip yeniden giriş aracı (MARV)

Manevra kabiliyetine sahip yeniden giriş aracı, balistik füzeler için manevra yapma ve yörüngesini değiştirme yeteneğine sahip bir savaş başlığı türüdür. MaRV, sık yörünge kaymaları nedeniyle füzenin hedefi ıskalamadığından emin olmak için yer hedeflerini otonom olarak izleme yeteneğine sahip olabilir.

https://en.wikipedia.org/wiki/Maneuverable_reentry_vehicle

MARV'ler tipik olarak bir balistik yörüngenin son aşamasında kullanılır.

Ağır vasıtalar tipik olarak atlamak ve süzülmek için üst atmosferi kullanır.

Hipersonik seyir füzeleri yukarıdakileri kullanabilir veya süzülmek yerine itiş güçlerini kullanarak daha düşük irtifalarda seyahat edebilir.

MARV'ler manevra kabiliyetine sahiptir ancak kullanıldıkları aşama nedeniyle sınırlı bir ayak izi ve menzil uzantısına sahiptir.

HGV'ler, çapraz menzilde hareket edebilmeleri, çok daha büyük mesafelerde sola ve sağa dönebilmeleri, geleneksel erken uyarı sistemlerini ve savunmaları yenen öngörülemeyen bir uçuş yolunda uçabilmeleri bakımından MARV'lerden daha yeteneklidir.

Sonuç olarak, HGV/HCM çok daha manevra kabiliyetine sahiptir ve menzili ve mevcut uçuş yolu ayak izini tipik bir MARV'nin çok ötesine genişletebilir.

https://space.stackexchange.com/questions/58197/what-is-the-difference-between-a-marv-and-a-hypersonic-glide-vehicle
Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000
Bu sayfa 0,09 saniyede oluşturuldu.