Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

Forum
 Kanal Bilgileri
 Sorguluyoruz
 Zaman dursa ne yaparsınız?
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar  Mesaj Sonraki Konu  

isiklidusler

419 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 28/11/2014 :  03:21:07  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  isiklidusler Kullanıcısının Kişisel sitesini Ziyaret edin  Alıntı Ekle
bilgisayar evrensel gerçeklik bilgisi alma sistemini yansıtıyor.- Kasyopya Celseleri

Zaman dursa ne yaparsınız? (Hemen durdurup deneyebilirsiniz ve öyle düşünebilir-okuyabilirsiniz ya da sonrasında okuyabilirsiniz;)
Zamanı durdurmak üzerine düşünmek, zaman üzerine düşünmek;

Çocukken hepimiz yapmışızdır ya da hayatımızda, belki en az bir kez olsun, düşünmüşüsüzdür ya da denemişizdir;

Zaman durduğunda hareket ve mekan da durdu mu?
Evet bi çok kişi zamanı durdurduğunda hareketi durdurur! Zaman akmaya devam eder, kendi için;

Bunu özgül ve bağımsız bir hareket gibi düşünelim;
Kendi için özgül ve bağımsız hareket tasarladı kişi; Akan ama akmayan zaman ya da zamanda kayboluş çünkü yaşlanmayacak, yaşlanabilir de; Ama o zaman zamanın durmasının ne anlamı var;
Aslında her şeyi durdurdu ve üçboyutlu bir resim çizdi ve soyutladı; Ve birazdan üzerinde düzenlemeler-gezinmeler yapacak;

(Sahi, dördüncüboyutta/(yoğunlukta) ,bizim üçüncü yoğunlukta ikiboyutlu ya da üçboyutlu; resim-heykel müzik-sinema-tiyatro-geometri gibi ifadelerimizin yerini ne alıyor? Orada da onlar ve eşdeğerleri üç boyutlu mu? oluyor?
Yani, üçboyutlu bir resim yapılabiliyor mu dördüncü yoğunlukta ya da sinema; Gerçek üç boyutlu sinema ya da mekan; Görsel olarak bizim anlayışımızla gerçek ve biz de olduğu gibi kağıt/kalem ya da bilgisayarla yapmak gibi, bu kadar basit; Örneğin bilgisayarda yapmak gibi ve bir grafik gibi;)

Peki zaman durduğunda ne yapılmalı? Yani hareketi durduran/ ama durdurmayan bi zaman durdurma var mı? Varsa ne olur? Tasarlayalım/düşünelim/deneyelim;
Peki insanlar içinde akacak mı olur soru?
Ya da belki sonra diğer şeyler;
İnsanları durdurmak bir seçenek
Neden çünkü gizil şeyler; Aslında bu değil, Özne bağımsız olma istiyor, Özgür olmak ve izlenmemek; (belki de yalnız-soyut bir yalnız-özgür) yargılanmamak, görünmemek; Kişi özgür olmak ve bi şeyler yapmak istiyor, kaçamakça; Kaçamakça demeyelim ama şöyle açıklayalım;
Bi gizli süper güçleriniz olsa anketi görmüştüm ve sanırım en çok seçilenlerden biri de ve belki de en çok seçileni görünmez olmaktı; Görünmez olup ne yapacaksın ki! Görünür ol; Aslında bu zaman durdurma biçimi diğer herkes için görünmez olmakta içeriyor; Ve başka şeylerde,

Akmayan bir dünyanın içine girsek ve seyretsek sadece bir resim olur; Üç boyutlu bir resim, Hiç bir şey akmaz ve değişmez; Hareket yoktur ya da sınırlıdır; Bizimle ve diğer şeylerle sınırlıdır hareket; Dağlar aynı-denizler aynı-hava aynı; soğuk aynı; ama manzara yine de keyiflidir;
Zaten dünya pek değişmez ve değişimler yavaştır-Oldukça yavaş; Manzara akar durur;

Deniz yerindeyse ona girilebilir/yüzülebilir ve de vurulunca bir kayaya sertçe parçalanabilir o- ne olacak/nasıl olacak; Onlar için durmamış mıydı? zaman ve hareket; Onları iteceğiz ve onlar düşecek-düşecek mi? (aa yerçekimi (de) çalıştı; işe bak!) Dışarıya bağımsız hareket ve belki de (bize bağlı/sınırlı) özgürlük tanımladık; ( bu anda)
Dokunduğumuz şey dokunduğumuz kadar kımıldayacak ve tepki verecekse-bilinçsizce, bizim ürettiğimiz tepki;

Bir süre sonra yalnızlık ihtiyacı mı duyacağız ya da birileri, bilmiyorum, ne kadar sürer sizce? yalnız başına olmak!
Tüm müzikleri dinledik-tüm kitapları okuduk ve tüm filmleri izledik; Ya da her ne istiyorsak onu/onları özgürce yaptık işte; Ne zaman doyduk/doyacağız ya da bitecek bitsin isteyeceğiz ve yeni şeyler arayacağız;

Bunlar, her şey, akan şeylere/geçmişe ilişkindi; Geçmişin biriktirdikleri; Tüm geçmiş bir resimde; Donmuş bir şimdi de; İyi bir araştırmacı tüm izleri bulabilir belki-bilgi birikimiyle;
Gelecek yok ya da akmıyor/ gelmiyor ve türemiyor; ama zaman var ve geçmiş içeriyor, (şimdi;?) Geçmişi dondurmadık ve sildik/silmedik ama cevap ne? Biz ne yaptık! Aslında yaptığımızın evrensel (adı-tanımlaması) karşılığı ne! Üçboyutlu bi uzayda zamanı-mekanı soyutladık/kesitledik ama; İçindeyiz ve de deviniyoruz özgürce hayalimsi; Bir rüya gibi ama özgür ve bilinçli;

(Geçmiş zaten donuktu; donmuş; diyor birileri; Evet bizim için geçmiş akmıyor, O geçmiş ve değişmiyor; Oysa celseler bize aksini söylüyor;),

Geçmişte zaman donmuş mu? Donmuş zamanlar toplamı mı geçmiş?
Ard arda oynayan karelerle sinema yapılır, Ama bu kareler canlı ya da nasıl canlı? Nasıl bağımsız? Akışkan bir grafik ya da canlı bir grafik nasıl sağlanır ve biz bir oyun muyuz? Ya da bir oyuna benzetsek kendimizi nasıl olurdu? Bir bilgisayar oyunu? (Existenz;-film;)
Aslında zaman değil mekan yada görüntü mü akıyor gibi bir soru; hareket ne?

Yer çekimi olmazsa taş düşmez ama biz de yürüyemeyiz; Dünya çekiyor ve çekim durmadı; Hiç bi şeyde havaya ve havalara uçuşmuyor ama aktif çekim yok gibi çünkü her şey durdu!
Çekmi durdurmazsak şeyler döner ve hareket eder gibi görülüyor ama çekimi durdurursakta ne olur sorusu? Aslında biz hareketi durdururken çekimi de mi durdurduk? Ya da aslında çekimi mi durdurduk?
Bu durumda diğer her şeye ve hiç bir şeye müdahale edemez miyiz mi? hareket edemez miyiz mi? Ya da kendimize hareket tanımladık ama diğer şeyleri hareket ettiremeyiz mi? Çünkü harekete-çekime bağımlı herşey;

Bir an kesitledik ve içinde özgür ve bağımsız hareket tanımladık; Diğer şeylerin hareketini de; Belki de bu durumda bitmeyen bir şimdi yaptık ya da kendi bitireceğimiz ve istediğimiz de akıtacağımız zamanı eski haline döndereceğimiz; (geniş bir şimdi; Onun içinde geçmiş ve gelecek ne oldu? nasıl oldu? nasıl biter?)

Üretilebilecek sorular denemesi;
Örneğin bin yıl geçse aradan ve bin yıl çalışsak matematik öğrenebilir miyiz ve daha iyi bir matematikçi olabilir miyiz? (Güneş dönmedi ama zaman algısıyla bin yıl saydık?)
Örneğin yazılıma kafa yorsak ve tüm yazılım kitaplarını kodlarını okusak-öğrenmeyi denesek gerçek bir bilgisayar programı yazabilir miyiz ya da en iyi prgramıcı olabilir miyiz; hadi onbin sene diyelim; ama sınırlayan ne?

(Güneş dönmeyince zaman algısını ne zaman bırakırdık? kaybederdik? ya da uyku tanımladık mı? saatimiz var mı? aynı sistemle akan zaman-saat ya da kullanır mıydık? Hiç bir gökyüzü zamanı tutamazdık çünkü hiç bir şey akmıyor;)

Zaman ınasıl tutardık ay da sayardık olsun başka bir soru da?
Kum saati bir örnek ama başka tüketelim-türetelim- yapılmamış/denenmemiş bir saat

başka bir açı; başka açılar,
Gerçekliğe ne ekler ve çıkarırdık ya da yeniden girdiğimizde-zamanı tekrar başlattığımızda ne eklemiş/değiştirmiş olurduk geçmişte-gerçekte; Bin yıl uğraşıp savaşı giderebilecek bir icat/yanıt mı? örneğin-kabaca;
Zamanı ne için dondurduk ? Örneğin-merak mı? okumak mı? yazmak mı? gezmek mi? keşfetmek mi?
Neler yaptık-yapmadık?
Dostlar uyandırma-ekleme ve birlikte donmuş zaman ve birinden öğrenme/iletişim fikrini sunduk mu? Soktuk mu?
Örneğin dostlar uyandırsaydık bir savaş pilotu mu olurdu? -Uçak sürmek için;
Ne kadar ileri giderdik, Yani çok sevmediğimiz birine şakacıl bi oyun/uyarlama (yapıp-gerçeği çok karıştırmadan) mı çıkardık, ya da böyle şakalar ama anlaşılmayacak-gizem olacak ne oldu ki denip unutulacak şeyler;

Bir yorum-soru
Aslında duran nesneler ve şeyler bize akmayan zaman hissi verir- mi?
Örneğin yalnız başına mutfakta ve yalnız başına bilgisayarda iken her şey sabit gibi; Çay kaynıyorsa buhar ve ses var, belki dışarıdan gürültüler-onları da duymayalım;
Donumuş bir zamandan ne farkı var? Az önce dondurduğumuz zamandan ne farkı var bunun- algı olarak?

Edited by - isiklidusler on 28/11/2014 04:12:04

isiklidusler

419 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 28/11/2014 :  04:20:48  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  isiklidusler Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
Keloğlan ve Paralel Evrenler;

Örneğin "Leyle İle Mecnun" da (dizi) çok çarpıtılır gerçeklik; Her şey birbirinin içine girer,
Bu başlarda bize komik ve ilginç gelse de sonra sonra absürt ve ötesi bir öge olarak kullanılması ve her şeyin birbirine karışması-stabilite-kararllık sunmaması boğuk ve zor gelmişti; izlenmiyordu,

İlginç bi şekilde modern Keloğlan çizgifilminde Bilgecan dedenin ürettiği bir makine-otomatla birlikte kahamanlar bugüne geliyor, Biz insanlar dünyasına ama zamanda yolculuk değil bu; Mekanda ve zamanda ama aslında gerçeklikte "bir" yolculuk; Boyut değiştiriyor onlar; Yani bu dünyaya geldiğin de çizgi film kahramanı ve meşhurlar,

Çizgi Filmlerde Materyaller;
Arabaların canlandırılması (ve diğer başka şeylerin de tabi) üzerine düşünmüştüm, Tüm bunların insanlaştırılması; Fabl'ı geçtik yani; Materyalleri insanlaştırıyoruz/canlandırıyoruz artık;
Hareket edebilenleri ama aslında bağımsız hareket etmiyor onlar, Bizden bağımsız hareket etmiyorlar-biz hareket etrriyoruz onları ve onlara hareket verdik;
bağımsız hareket kimlik ve insanlık verdik; aksine can verdik;

Uçak kullanan arabalar var;
İlginç bi şekilde uçaklar cansız ve arabalar canlı!)

--

Bazı şeyler için şöyle deriz ne olduğunu biliyoruz( iyi kavrıyoruz-biliyoruz) ama tarif edemiyoruz, anlatamıyoruz;
Örneğin nitelik kavramı; nitelik kavramına bi tanımlama yapmak için saatlerce ya da günlerce düşünebiliriz ve çalışabiliriz;
Bunun gibi zamanla da ilgili bi kavrayışımız var; /(net ve derin aslında ve bu kadar da açık ve bilinirde-anlaşılır da bence; Ve sadece tanılmarken onu bozuyoruz ve anlamlayamıyoruz; oturmuyor?)

Aslında belki de;
Bunun gibi zamanla da ilgili bi kavrayışımız var; /bence akıllarımızdaki iyi, Belki bi çok şeyin de böyle; Bi şeyi fiziksel olarak tanımlamak ya da kavramsal olarak tanımlamak zor; Bu bir karadelik bile olabilirdi bence ve "varlık-yokluk"- vb. uzayan soyut kavram ve düşünmelerde (zihindeki kavramlarda-anlamlarda ve anlamalarda ) derin karşılıkları bulunabilirdi onun; hele hele anlamada;)
Go to Top of Page

Arayis

43 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 30/08/2017 :  06:22:33  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Beyin antrenmani icin tesekkur ederim. Ozellikle insanin herseyi yapabilecegini sadece bunua yeterli zamani olmadigini anliyorum. Zaman hareketle hareketde zamanla vardir durumu ne kadar dogru bilmiyorum ama bahsettigin ozel sureclerin (bilinen zamandan soyutlanma ya da ruya veya baska yolla 1 milyon yili 1 dakikada yasamak gibi) varolabilecegini hatta olmus oldugunu dusunuyorum
Go to Top of Page

bona fide

332 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 20/07/2018 :  12:07:27  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
bana ilginç gelense her şeyin an da olması katı bir gerçeklik ve insanı aciz bırakıyor. bi kitapta yazıyordu şu anda dünyaya kırk ışık yılı uzaklıkta bir yere dünyayı gösteren bi ayna koysanız aynadan 40 yıl önce yaşanılan olayları canlı izliyor olurdunuz yada misal kurtuluş savaşı ne zaman oldu 1919 yani dünyaya 99 ışık yılı uzaklığa ayna koysak yada ordan dünyayı net gösterecek bi teleskopla dünyaya baksak savaşı görüyoruz. evrenin farklı yerlerinden dünyaya baktığımızda farklı zaman olaylarını izlemek geçmişe ait kareleri. ya gelecek, şimdide yani benim anımda hayır derim henüz yaşanmadı fakat bu yazıyı yirmi sene önce yazsaydım o an yine aynı şeyi soylemiş olurdum ve gelecekteki bende yani şimdide aynı şeyi söylüyorum oysa geçmiş gelecek şimdi hepsi andan ibaret kendi yaşam sürem adına sonuçta evrenin dünyaya bakılan noktalarından ben diğerleri insanlar gelip geçiyor herşey değişiyor dönüşüyor. ne kadar uzaklaşılırsa o kadar çok olay izleme imkanı. beyinciğimin kavrayamadığı ise ışınlanma olsa misal 4000 yıl uzaktaki bi yıldızdan dünyaya ışınlansa biri yine geçmişemi gider ya da ben şimdi 4000 yıl uzaktaki gezegene ışınlansam yine 400 yıl geriye mi giderim yoksa şimdiki hhaline mi yada kasyopalılar kaçbin ışık yılı uzaktaysa o kadar ileri tarihten bize kanalla iletişim kuruyorsa hmm demekki geriye gidilir ışınlanmada olsa yani biz gelecekle iletişim kuruyoruz ya da algılayabilmemiz için mi öyle söylüyorlar sonuçta onlar ileri düzeyde ruhlar her an her yerde olabilir. şuan burdan oraya bakınca geçmişlerini görürken kanal ışınlanma ile yıl bazında geleceğe bakmak hala evrenin içinden bakıyorum olaya sanırım kısa devre yaptım.
Go to Top of Page
   Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Kasyopya celselerini ve diğer mesajları farklı ortamlara kopyalamadan önce lütfen izin isteyin: baskalarinahizmet@gmail.com Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,55 saniyede oluşturuldu.