Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Genel Paylaşımlar
 Alıntılar
 CHE GUEVARA SÖZLERİ
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

bigsenfoni


971 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 11/10/2016 :  18:03:29  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  bigsenfoni Kullanıcısının Kişisel sitesini Ziyaret edin  Alıntı Ekle
CHE GUEVARA SÖZLERİ

Size güzel sayfalar ünlü kişilerin söylemiş oldukları harika sözler sayfaları hazırlamaya devam ediyoruz. Bu sayfamızda da sizler için dünyaca ünlü devrimci Ernesto Che Guevara sözlerini hazırlamaya çalıştık. Ernesto “Che” Guevara, kısaca Che Guevara ya da el Che Arjantinli bir doktordur. Dünyaca tanınırlığı marksist politikacı, Küba gerillaları ile Enternasyonalist gerillaların lideri oluşu ve devrimciliğinden gelir. Doktorluk eğitimi alırken Latin Amerika’yı her yeriyle gezdi ve böylece toplumun karşı karşıya kaldığı fakirliği doğrudan gördü. Bu gözlemleri sonucunda bu bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna karar vererek Marksizm’i incelemeye başladı. Başkan Jacobo Arbenz Guzmán’ın önderliğinde Guatemala’nın sosyal devrimine katıldı. Bir süre sonra Küba yönetimini ele geçiren Fidel Castro’nun askeri nitelikli 26 Temmuz Hareketi’nin bir üyesi oldu. Gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında Küba’dan ayrıldı. İlk önce Kongo-Kinşasa’ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya’ya gitti. Guevara 9 Ekim 1967’de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera’da Bolivya Ordusu’nun elindeyken öldürüldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz edildiğine tanıklık etmişlerdir. Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir.
CHE GUEVARA SÖZLERİ

Belki hiç bir şey yolunda gitmedi ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi!
En kolayıdır kaybetmek, mesele kazanmak için uğraşmakta. Savaşmadan esir olacağına, savaşarak ölmeli insan aslında.
Gerçekçi ol, imkânsızı iste…
Savcı: El Salvador’da ne yapıyordun? Che: Tenimi bronzlaştırıyordum. Savcı: Peki binayı neden havaya uçurdun? Che: Güneşimi kapatıyordu.
Peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün hayaller gerçek olabilir…
Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.
Tanrı beni dostlarımdan korusun. Düşmanlarımı kendi başıma yenebilirim…
Kişi tek başına hareket ettiği sürece bütün hayatını en yüce ideale adama isteği bile hiçbir işe yaramaz…
Kaybettiğin tek savaş, uğrunda savaşmaktan vazgeçtiğindir…
Aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. Bunların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise; bana komünist diyorlar…
Dizlerimin üzerinde yaşamaktansa, ayaklarımın üzerinde ölmeyi tercih ederim…
Çoğu bana maceracı diyecek, evet öyleyim. Ama farklı bir türden… İnançlarını doğrulamak uğruna, postunu tehlikeye atan türden.
Saklayacak bir şeyin yoksa korkacak bir şeyin de yok demektir…
Yoksula gülmedim, zenginliğe özenmedim, faşistleri sevmedim, ezilenleri dövmedim, ben devrimci doğdum, devrimci öleceğim…
Düşmanın yoksa hayatta hiç başarılı olamadın demektir…
En önemlisi, kabiliyetinizi koruyabilmeniz, dünyanın neresinde olursa olsun her haksızlığı kendinize karşı yapılmış gibi hissetme kabiliyetinizi. Bu bir devrimcinin en önemli özelliğidir…
Bir çiçeği öldürebilirsiniz ama baharı öldüremezsiniz.
Eğer bir gün beni başım eğik görürsen, bil ki başım; yere düşmüş birini kaldırmak için eğilmiştir...
Bana güç veren zaferlerim değil, yaşamdaki yenilgilerimdir.
Aslanların sessiz kaldığı yerlerde, kuşlar kartallar volta atar; ama bilmezler ki aslan o sessizliği bozarsa, kıyamet kopar.
Gerçek www.orjinalsozler.com devrimciyi yöneten büyük aşk duygularıdır.
Geceleri gülmek yasaksa bize, yasaksa gülmek bize şehirlerde geceleri de değiştiririz, şehirleri de…
Savaşan, kaybedebilir. Savaşmayan, çoktan kaybetmiştir.
İnsanda en büyük hata: Karşıdaki insana gereğinden fazla değer vermek değil, kendine hak ettiğinden daha az değer vermektir.
Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun.
Dünyanın neresinde olursa olsun, haksız yere birisinin suratına atılan tokadı kendi suratında hissetmeyen kişinin insanlığından şüphe ederim.
Hayatta öyle seçimler yap ki; kazandığın şeyler, kaybettiklerine değsin.
Ölüm seni yanıltmasın. Bir düşün yaşayanları. Alnını korkusuzca kaldır. Kimin yanındasın ve yerin neresi. Ve senin en çaresiz anında tek silahın nedir?
Bir devrimci http://www.orjinalsozler.com/ernesto-che-guevara-sozleri başkasına atılan tokadı kendi yüzünde hissedendir…
Bir şeyi yapmak için, onu çok sevmelisiniz. Bir orjinalsozler.com şeyi sevmek için, ona delicesine inanmalısınız.
Arkamdan konuşmaya devam et çünkü karşıma çıkacak kadar büyük değilsin…
Sevgili dediğin güzelliğiyle seni kendine âşık eden değil, sana kendin olabilme şansını verendir…
İyilik yapmaya devam et. Karşındaki o iyiliğe layık olmasa bile, sen o iyiliğe layıksın.
Buraya beni öldürmeye geldiğini biliyorum. Vur beni korkak, yalnızca bir adam öldürmüş olacaksın. Ölmeden önce, katiline…
Bir yalan, hangi amaç için söylenmiş olursa olsun, her zaman, en kötü gerçekten daha kötüdür.
İki şeye hakkım var: Özgürlük ve ölüm. Birine sahip olamazsam ötekini isterim, çünkü kimse beni canlı tutsak edemez.
Ayakkabılarımın altı delikti; ama üstü her zaman boyalıydı…
Ben Ernesto’ydum sadece Ernesto, siz de sadece bir şey olarak var olursunuz. Che olmayı kendim istedim, sizde inanırsanız olursunuz, inanırsanız.
Yağmur komünisttir; çünkü herkese eşit yağar. Rüzgâr ise kapitalisttir zayıf olanı yıkar.
Kaybetmekten korkma; bir şeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma; kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin.
Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler…
Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin. Savaş sloganlarımız kulaktan kulağa yayılacaksa ve silahlarımız elden ele geçecekse ve başkaları mitralyöz sesleriyle, savaş ve zafer naralarıyla cenazelerimize ağıt yakacaklarsa ölüm hoş geldi, safa geldi.
Gazeteci Lisa Howard: Bir devrimcinin sahip olduğu en önemli özellik nedir? Diye sorar röportaj sırasında. Che yanıtlar: AŞK. Bu yanıt çok şaşırtmış olmalı ki tekrar etmekten kendini alamaz genç kadın. Aşk? İnsanlık aşkı, doğruluk ve adalet aşkı. Bunları taşımıyorsa benliğinde, gerçek bir devrimci değildir o.

http://www.orjinalsozler.com/ernesto-che-guevara-sozleri

Kalbinde cözülmeden kalan herşey icin sabırlı ol.Cevapları şimdi arama.Şu anda cevaplar sana verilmez,cünkü sen henüz onlarla yaşayamazsın.Bu,herşeyi o an yaşama meselesidir.Şu anda soruyu yaşaman gerekiyor.Belki daha ileride,farkına bile varmadan,günün birinde kendini cevabı yaşarken bulacaksın.(Rayner Maria Rilke)

Kalbiniz temiz,gözleriniz acik olsun kardeslerim!!!Bize heryer matrix...!Hasaki Osaka

fidelista


174 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 09/09/2017 :  00:36:36  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Che öldürüldüğünde çantasından Nutuk kitabı çıkmış diye okumuştum doğrumu bilmem Castro'nun Nutuk okuduğu doğru imiş belki hediye etmiştir.Bugün gazetede okuduğumda göre komşu Yunanistan da bayağı satıyormuş.
Go to Top of Page

Neron


82 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 09/09/2017 :  10:07:57  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Doğru değil. Nutuk kitabı başka bir dile çevrilmiş değil bildiğim kadarıyla. Hele ki Che'nin bildiği Güney Amerika dillerinden birine çevrilmedi.
Go to Top of Page

bozadi


7896 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 09/09/2017 :  11:01:54  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Evet, objektif kaynaklara dayalı görünen çeşitli haberlere göre, öldüğünde Che'nin çantasından "Nutuk" çıktığı iddiası doğru değil gibi görünüyor. Ama Castro başta olmak üzere Che'nin Atatürk'ü tanıdığına ve onun öncülüğündeki ulusal bağımsızlık mücadelesinden ilham aldığına ve örneğin Nazım Hikmet okuduğuna dair açıklamalar, güçlü göstergeler var.

Avrupalı faşist egemen güçleri hiç beklemedikleri çok büyük bir yenilgiye uğratan Atatürk'ün en önemli kitabını Avrupalıların okumak istemeyeceğini düşünemiyorum doğrusu. Zaten şüphe duymamakla birlikte, Google'da yaptığım kısa bir araştırmada rastladığım çeşitli kaynaklara göre, Nutuk yayınlanmasından çok kısa bir süre sonra İngilizce, Almanca ve Fransızcaya, daha sonra Rusçaya çevrilmiş, daha yakın zamanlarda ise hem önceki çevriler düzenlenerek yeniden yayınlanmış, hem de pek çok farklı dile çevriler yapılmış ve yeni çeviriler de devam ediyormuş.

Che'den emin değilim ama Castro iyi İngilizce biliyormuş ve Nutuk'un İngilizce bir çevirisini o yıllarda okumuş olmasının muhtemel olduğunu düşünüyorum.
Go to Top of Page

fidelista


174 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 09/09/2017 :  14:07:07  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Dilleri İspanyolca yani Avrupa dili çevrilmiş olabilir.
Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Kasyopya celselerini ve diğer mesajları farklı ortamlara kopyalamadan önce lütfen izin isteyin: baskalarinahizmet@gmail.com Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,09 saniyede oluşturuldu.