Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Olağandışı Olaylar
 Hayvan Gizemleri
 Pyrosome /Pirozom
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

Aoibheann


340 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 28/03/2017 :  14:17:27  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Pirozomlar, “tulumlular”ın serbest yüzebilen bir üyesidir. Genel olarak açık okyanusların sıcak sularında görülmelerine rağmen okyanusun diplerinde de bulunabilirler. Pirozomlar, binlerce hücreden oluşan silindirik ya da konik olan kolonilerdir. Bu kolonilerin uzunluğu birkaç cm’den 1-2 metreye kadar çıkabilmektedir. Hatta kimi zaman 60 metreye kadar.

Pirozomlar planktoniktir. Yani hareketleri genel olarak dalgalara, akıntılara ve gelgitlere bağlıdır. Buna rağmen, her koloni, detaylarına sonra gireceğimiz bir jet gücüne sahiptir ve kendilerini yavaş da olsa hareket ettirirler. Ayrıca diğer planktonik canlılar gibi biyolüminesans yaparlar fakat yaptıkları biyolüminesansın parlaklığı olağan dışıdır ve ışık emisyonu süreklidir. "Pirozom" kelimesi, biyolüminesans özelliklerinden dolayı Antik Yunan’da kullanılan pyro (ateş) ve some (vücut) kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. İşte pirozomların ismi buradan gelmektedir.

Bu canlılar bir büyük deliğe ve vücudun ortasında buluna diğerine nazaran daha küçük olan başka bir deliğe sahiptir. Vücudun ortasından giren su, pirozomlar tarafından filtrelenir, yani sudaki besinler alınır ve filtrelenen su büyük delikten atılır. Bu filtreleme işi ise vücut boşluğunda bulunan mukus ve kirpik benzeri yapıların yardımıyla yapılır.

Sahip oldukları jet gücü de bu filtreleme sayesindedir. Filtrelenen su büyük delikten dışarı atılırken oluşan itme gücü canlıyı hareket ettirir. Yavaş hareket ediyor olsa da, sürekli olarak filtreleme işlemi yaptıklarından sürekli olarak da hareket edebilirler. Günde ortalama 90 metre hareket ederler. Fakat bazı büyük kolonilerde bu mesafe 760 metreye kadar çıkabilmektedir.

Pirozomların bilinen türleri ise şöyledir:

Pyrosoma aherniosum
Pyrosoma atlanticum
Pyrosoma godeauxi
Pyrosoma ovatum
Pyrosoma spinosum

Aoibheann


340 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 28/03/2017 :  14:19:41  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
İşin ilginç yanı 'Space Serpent' adıyla bilinen varlığı "MEÇHUL" görülen varlıklarla benzerliği. Işık oyunu olabileceği göz önünde bulunduruluyor. Yine de benzerlik gözden kaçmıyor. Acaba bu da pirozomların havada süzülen versiyonu olabilir mi?

Go to Top of Page

bozadi


12286 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 28/03/2017 :  18:12:46  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Paylaşımlar için teşekkürler. Pirozomu ilk kez görüyorum. "Sky Serpent" denen ufo (tanımlanamayan uçan cisim) türüne dair çeşitli videolar izlemiştim ve ilginç buluyorum. Ne oldukları çok belirsiz ama canlı gibi görünüyorlar bir yandan. Pozitif dünyadışı varlıklarla bağlantılı bir fenomen olabilir gibi geliyor bana.
Go to Top of Page

bigsenfoni


1297 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 28/03/2017 :  21:50:57  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  bigsenfoni Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
ilgincmiş teşekkürler...
Go to Top of Page

Aoibheann


340 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 29/03/2017 :  10:22:08  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Pirozomla benzerligi goz onune alinabilir bence. Ayni konik yapi ,ayni sekilde ilerleme, renk benzerligi... Atmosfere bagli mikroorganizma toplulugu olabilir. Kosul zorlugundan omru kisa ve yapimi da zor olabilir. Bu sebeple az goruluyordur ki pirozomlar bile cok nadirdir.
Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000
Bu sayfa 0,09 saniyede oluşturuldu.