Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Olağandışı Olaylar
 Diğer
 Tarihin en büyük Güneş tutulması yaşandı (21.8.17)
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

bozadi


11161 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 21/08/2017 :  21:24:38  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
21 Ağustos 2017

Tarihin en büyük Güneş tutulması yaşandı

ABD'nin aylardır beklediği an geldi. 14 eyaletten izlenebilecek tam Güneş tutulması gerçekleşti. Milyonlarca kişi merakla beklenen Güneş tutulmasını izleyebilmek için sokaklara döküldü.


Güneş'le Dünya arasında giren Ay'ın gölgesi ilk olarak ABD'nin batı kıyısındaki Oregon üzerine düştü. ABD'yi boydan boya geçen hat üzerinde bugün hava açık olacağı için tutulma rahatlıkla izleniyor. Düştüğü yerlerde yaklaşık 115 kilometrelik genişlikte bir alanı gölgede bırakacak olan Güneş tutulmasının, tarihin en çok izlenen ve görüntülenen doğa olayı olması bekleniyor.

42 KİLOMETRELİK KARA PARÇASI ÜZERİNDE GERÇEKLEŞTİ

Ülkenin önde gelen astronomi kurumlarından Amerika Astronomi Topluluğunun Sözcüsü Dr. Rick Feinberg, AA muhabirine açıklamasında, "Bu tutulmanın en kayda değer yönlerinden biri, Oregon eyaletinden Kuzey Karolina eyaletine kadar araştırma ekiplerini yerleştirebileceğiniz 41 kilometrelik kesintisiz kara parçası üzerinde gerçekleşiyor olması" dedi.

'BU BİR İLK'

Feinberg, "Tutulma ülke üzerinden hareket ederken bir araştırma ekibinden diğerine sırayla herkes gözlem yapabilecek ve bu sayede Güneş'in koronasını yaklaşık bir buçuk saatlik süre zarfında sürekli olarak gözlem altında tutabileceğiz. Bu astronomi tarihinde bir ilk" ifadelerini kullandı.

Yıllardır yapılan araştırmalarda Güneş'in bilim insanlarına pek çok sırrını açtığını dile getiren Feinberg, ancak astronomların ve Güneş fizikçilerinin hala Güneş'in atmosferi milyonlarca dereceyken merkeze daha yakın konumdaki dış yüzeyinin nasıl 5 bin 500 derecede kaldığı gizemini çözemediğini söyledi.

ABD'yi bir uçtan diğerine kateden son tutulma bundan yaklaşık yüz yıl önce, 1918'de meydana gelmişti. Bu bakımdan, bugünkü tutulma bilim dünyasınca 'yüzyılın fırsatı' olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Sputnik

bozadi


11161 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 21/08/2017 :  21:29:26  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Haberde belirtilen "Güneş'in atmosferi milyonlarca dereceyken merkeze daha yakın konumdaki yüzeyin 5.500 derecede kalması" mevzusunu yeni duyuyorum, ilginçmiş.

Bu arada, oldukça ilginç bir astronomik olay olması dışında, Kuzey Amerika'da tam bir şekilde gerçekleşen/izlenen bu büyük tutulma olayının ABD'yle ilgili önemli bir dönüşüm/geçiş sürecinin bir göstergesi olduğu izlenimine sahibim. Özellikle de K'lar son celsede "ABD'de devrim olacak mı" sorusuna olumlu yanıt verdikleri için, ülkedeki kaosun giderek tırmanacağı ve sonunda muhtemelen Sol eğilimli grupların öncülüğünde çok ciddi bir devrim hareketi başlayabileceğini tahmin etmek mümkün olabilir. Son dönemde buna dair işaretler hızla artıyor gibi görünüyor.
Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,61 saniyede oluşturuldu.