Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Gezegensel Dönüşüm Süreci (Earth Changes)
 Göktaşı/Meteor/Komet/Kuyrukluyıldız
 Tarihin en büyük asteroidi Dünya’ya yaklaşıyor (18.8.17)
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

bozadi


10165 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/08/2017 :  00:13:32  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
18 Ağustos 2017

Tarihin en büyük asteroidi Dünya’ya yaklaşıyor

NASA’nın gözlemlerine başladığı ilk günden bu yana geçen süre içinde Dünya’ya yaklaşan en büyük ‘küçük gezegen’ olarak belirlenen Florence asteroidinin önümüzdeki eylülde Dünya’nın yakınından geçeceği açıklandı.


NASA’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, 1 Eylül’de Dünya’nın yaklaşık 7 milyon kilometre uzağından geçecek Florence asteroidinin 4,4 kilometre çapında olduğu belirtildi.

NASA’nın California eyaletindeki araştırma merkezi Jet Propulsion Laboratory’den (JPL) Pol Hodas, “Daha önce birçok asteroit Dünya’ya Florence’in 1 Eylül’de yaklaşacağından daha çok yaklaşmış olsa da Florence, NASA’nın asteroidleri tespit ve takip programının devreye alındığı ilk günden bu yana Dünya’nın bu kadar yakınından geçen en büyük asteroid olacak” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, asteroidin Dünya’ya yaklaşmasının herhangi bir tehlike arz etmediğini ifade ediyor.

Kaynak: Sputnik

bozadi


10165 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/08/2017 :  00:25:50  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
30 Ağustos 2017

Florence göktaşı cuma günü Dünya’yı teğet geçecek

Cuma günü Astronomi dünyasını heyecanlandıracak bir gök olayı daha yaşanacak. Florence isimli göktaşı Dünya’ya yakın bir mesafeden geçiş yapacak. İlk defa bu kadar büyük bir gökcisminin Dünya’ya bu kadar yakın mesafeden geçecek olması bilim dünyasını heyecanlandırdı. Göktaşının geçişi en iyi Avustralya ve Yeni Zelanda’dan takip edilebilecek.


Ağustos ayı uzay bilimciler oldukça heyecanlı geçti. Ay tutulması ve 21 Ağustos’ta yaşanan Güneş tutulması derken şimdi de, bilimsel açıdan yakın denilebilecek bir göktaşı geçişine şahit olunacak. 1 Eylül Cuma günü yaşanacak olayda 4.5 kilometre genişliğindeki ‘Florence’ isimli göktaşı dünyayı teğet geçecek. Şu anda Dünya’ya doğru hızla yaklaşan ‘Florence’ göktaşı bilim dünyasında heyecan yarattı. Çünkü bu göktaşı, Dünya’nın 7 milyon kilometre kadar yakınından geçecek. Bu mesafe ise Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yaklaşık 18 katı. Ancak gökbilimi açısından bu yakın bir mesafe olarak kabul ediliyor. Bir diğer önemli sebebi ise ilk defa bu kadar büyük bir gökcisminin Dünya’ya bu kadar yakın mesafeden geçecek olması.NASA TARİHİNDE BİR İLK

Göktaşı Florence, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) kayda başladığından bu yana Dünya’nın bu kadar yakınından geçen en büyük gök objesi olması açısından da önemli.

Uzay bilimciler, bu ‘teğet geçiş’i izleyebilmek için şimdiden radarlarını hazırlamış durumda. Bu geçiş sayesinde göktaşları hakkında daha fazla bilgiye ulaşılması bekleniyor.

Göktaşının geçişinin en iyi Avustralya ve Yeni Zelanda’dan takip edileceği belirtildi. Asteroidin gece saatlerinde Avrupa’dan da görülebileceği kaydedildi.YOĞUN GÖKTAŞI TRAFİĞİ

İlk kez 1981 yılında tespit edilen göktaşına İngiltere’nin efsanevi hemşiresi Florence Nightingale’in adı verilmiş.

Göktaşı geçişleri Florence’dan sonra da devam edecek.

NASA, ay başında bina büyüklüğünde bir göktaşı belirlendiğini, ekim ayında Dünya’ya yakın geçeceğini açıklamıştı.

Kaynak: Akıllı Gündem

Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,38 saniyede oluşturuldu.