Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

Forum
 Olağandışı Olaylar
 Diğer
 istanbul tarihinde ilk defa goc verdi
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar  Mesaj Sonraki Konu  

ogeday

149 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 02/11/2017 :  23:21:54  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
https://tr.sputniknews.com/turkiye/201711021030859136-istanbul-tarihinde-ilk-defa-goc-verdi/

New York tada buna benzer bisey olmustu.Hatta Michael Bloomberg New York City belediye baskani iken sehri terk etmek isteyenlerin otobus biletini karsilamisti.Simdi bir isletme mezunu olarak biraz istatistik kasmak ve ufak bir analiz yapmak istiyorum.istanbula alim gucu oldukca dusuk aileler goc ettigine gore bu kadar yuksek fiyattan daireleri ancak sehirde yasayan ailelerin cocuklari alabilir.Oldukca genc nufusumuz oldugu icin sehirde yasayan gencler evleniyor ve yeni dairelere tasiniyorlar.Ancak TUIK verilerine gore Turkiye artik genc bir ulke degil yas ortalamamiz 31.5 olmus.Tahminlere gore 2030 a geldigimizde ingiltere ve almanya gibi 40 yaslarinda bi ulke olucaz.Bu
konut sayisina talep gosterecek genc nufus kalmayacagina gore ilerde bizi buyuk emlak krizleri bekliyor gibi.Zaten uzmanlar kira gelirinin 20 sene sonra daire parasi etmeyen evlerin fiyatlarini balon buluyor.

bozadi

8835 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 03/11/2017 :  10:49:39  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Paylaşım için teşekkürler ogeday.

Haber alt başlığı: "TÜİK'in her yıl yayınlanan verilerine göre, ilk kez İstanbul’dan göç edenlerin sayısı şehre gelenleri geçti." Vay be! Dışa göç olayı da hep vardı ama ilk kez göç verme oranı göç alma oranını geçmiş sanırım ve bunu şaşırtıcı ve sevindirici buldum. Yaş ortalamasının yükseliyor olması da hoşuma gitti nedense. Yani bazı bakımlardan genç nüfusun fazla olması daha iyi olabilir ama Türkiye'de durum biraz dengesizdi sanırım. Bu ülkede yetişkin/yaşlı nüfus ortalamasının artmasının olumlu, dengeleyici bir etki olacağını sanıyorum.
Go to Top of Page

ogeday

149 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 19/09/2018 :  18:18:47  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
https://www.haberturk.com/yazarlar/abdurrahman-yildirim-1018/2147323-istanbulda-konut-fiyatlari-ilk-kez-yuzde-10-geriledi

istanbul tarihinde üst üste ikinci defa göç vermiş.milattan öncesinde başlayan bir göç artışından bahsediyoruz.Bu bana biraz K ların verdiği örnek gibi suda çözünme olarak geliyor.Yani bir birine dip dibe yaşayan şehirdeki yığınlar yavaş yavaş dağanık bir yerleşime dönüşüyor.Biliyorsunuz 1940 lardan beri köy yaşamını baltalayıp şehirlere göç ettirmeye zorlayan ABD idi.Hatta 80 darbesine kadar istanbulun nüfusu 3,5 milyonmuş..
Go to Top of Page
   Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Kasyopya celselerini ve diğer mesajları farklı ortamlara kopyalamadan önce lütfen izin isteyin: baskalarinahizmet@gmail.com Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,11 saniyede oluşturuldu.