Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Gezegensel Dönüşüm Süreci (Earth Changes)
 Depremler
 İran-Irak sınırında deprem: Ölü sayısı 400'ü aştı (13.11.17)
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

bozadi


11472 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 13/11/2017 :  20:16:10  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
13 Kasım 2017

İran-Irak sınırında deprem: Ölü sayısı 400'ü aştı

İran-Irak sınır bölgesinde pazar akşamı meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 400'ü aştığı açıklandı.


İran'ın Kirmanşah vilayetindeki Serpol Zehap yerleşim birimi

İran-Irak sınır bölgesinde Pazar akşamı şiddetli bir deprem meydana geldi. İranlı yetkililer, 7.3 büyüklüğündeki deprem nedeniyle İran'da en az 407 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Ülkedeki yaralı sayısı ise 6 bin 700 olarak açıklandı.

Almanya'daki Potsdam Jeolojik Araştırma Merkezi, depremin merkez üssünü Tahran'ın 500 kilometre batısında Irak sınırındaki Kirmanşah vilayeti olarak açıkladı. Depremin yerin yaklaşık 34 kilometre derinliğinde meydana geldiği bildirildi. ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) ise depremin üssünü Irak'ın Halepçe kentinin 31 kilometre doğusu olarak açıkladı ve depremin yerin yaklaşık 23 kilometre derinliğinde meydana geldiğini bildirdi.

Depremin yaklaşık 20 saniye sürdüğü ve bölgede son 30 yılda yaşanan en şiddetli deprem olduğu belirtidi.Sadece Kirmanşah vilayetindeki Serpol Zehap adlı yerleşim merkezinde 97 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Ancak yerel hastanenin de depremden zarar görmesi nedeni ile özellikle yaralıların tedavisinde büyük zorluklar yaşandığı aktarıldı.İranlı yetkililer 7.3 büyüklüğündeki depremin ardından yaklaşık 118 artçı depremin yaşandığını bildirdi.

Irak'ta da can kaybı var

Irak Sağlık Bakanı, depremin yedisi Kuzey Irak'ta olmak üzere sekiz can kaybına neden olduğunu ve 535 kişinin de yaralandığı duyurdu. Halepçe ve Süleymaniye kentlerinde birçok binada elektriklerin kesik olduğu bildirildi.

Depremin Türkiye ve İsrail'de de hissedildiği belirtildi.

Türkiye'den bölgeye gönderilen ilk yardım konvoyunun Kuzey Irak'a ulaştığı bildirildi. Türk Kızılayı bincerle çadır, yatak, battaniye, taşınabilir mutfak ve ısıtma cihazlarının bölgeye ulaştırılacağını açıklamıştı.

1990 yılında İran’ın Gilan vilayetindeki Rudbar’da meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 35 bin kişi hayatını kaybetmişti. İran‘ı sarsan en büyük depremlerden biri de 2003 yılında ülkenin güneydoğusundaki Bam kentinde meydana gelmiş, bu depremde de yaklaşık 26 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: Deutsche Welle

ogeday


354 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 13/11/2017 :  21:11:38  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Aklima bir sey geliyor ama umarim dusundugum sey degildir
Go to Top of Page

bigsenfoni


1273 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 14/11/2017 :  01:10:47  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  bigsenfoni Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
Bence yapay bir deprem...
Go to Top of Page

Astre


312 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 14/11/2017 :  06:21:38  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
@bigsenfoni, aynen, israil veya suudiler olabilir.
Go to Top of Page

gerçek tosun paşa


1135 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 14/11/2017 :  13:58:16  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Bence yapay olmayan doğal bir deprem. Yaratan sabır ve iyilik versin.
Go to Top of Page

Astre


312 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 14/11/2017 :  15:27:54  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
@GTP, suudiler ile ilgili olan gerilimden çok kısa bir süre sonra olması bence yapay olduğunu gösteriyor.
Go to Top of Page

bozadi


11472 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 15/11/2017 :  21:42:16  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
15 Kasım 2017

Ruhani: Deprem yolsuzluğu ortaya çıkardı

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, devlet tarafından inşa edilmiş olan konutların depremde kolayca yıkılmasının yolsuzluğun kanıtı olduğunu söyledi. Bir hastanenin müteahhidi hakkında yakalama emri çıkarıldı.


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani depremde devlet tarafından yapılmış olan konutların kolaylıkla yıkılmış olmasının yolsuzluk göstergesi olduğunu söyledi. Ruhani, sıradan insanların yaptığı binalar dururken hemen önündeki devlet tarafından inşa edilmiş binanın yıkılmış olmasının inşaat sözleşmelerinde yolsuzluk olduğunu belirtti.

2011’DE İNŞA EDİLEN KONUTLAR TARTIŞILIYOR

İran’da 530 kişiden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan depremden sonra 2011’de dönemin Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın ekonomik konut girişimi sırasında inşa edilen evler büyük tartışma yaratmıştı. Özellikle en fazla hasarın olduğu Sarpol el Zahab bölgesinde özel teşebbüsle yapılmış sağlam bir binanın yanında yıkılmış olan bir devlet inşaatının fotoğrafı sosyal medya ortamında yayılmaya devam etti.

Kirmanşah başsavcısı Hüseyin Sadıgi ağır hasar görmüş olan yeni binalar hakkında soruşturma başlatılacağını söyledi. İslamabad el Garb milletvekili Heşmatollah Felahapişe İran Emek Haber Ajansı’na (ILNA) yaptığı bir açıklamada kasabada yeni yapılmış olan ve ağır hasar görmüş olan bir hastanenin müteahhiti hakkında tutuklama emri çıkarıldığını söyledi.


Kaynak: Gazete Duvar

Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000
Bu sayfa 0,14 saniyede oluşturuldu.