Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 ÜYELİK İŞLEMLERİ VE DUYURULAR
 Duyurular
 Münir Özkul hayatını 93 yaşında kaybetti (05.01.2018)
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

bozadi


10110 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 05/01/2018 :  20:25:25  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
05 Ocak 2018

Münir Özkul hayatını 93 yaşında kaybetti

Yeşilçam'ın usta isimlerinden Münir Özkul İstanbul'daki evinde 93 yaşında hayatını kaybetti. Münir Özkul uzun yıllardır KOAH ve DEMANS hastalığı ile mücadele ediyordu. Usta oyuncu 7 Ocak pazar günü Teşvikiye Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacak.


Hababam Sınıfı'nın Mahmut Hocası ve Yeşilçam'ın ulu çamlarından biri olan Münir Özkul'un hayatını kaybetti. Haberi alan yakınları ve sanatçı dostları eve geldi.

Münir Özkul uzun yıllardır KOAH ve DEMANS hastalığı ile mücadele ediyordu.

DEMANS NEDİR?

Demans, bir hastalık sürecinin sonucu olarak ortaya çıkar, kişinin hafıza, düşünme ve davranış bozukluklarını işaret eder. Kişi ayrıca kafa karışıklığı, kişilik değişiklikleri, davranış değişiklikleri, karar verme sorunları, kelimeleri bulmada zorluk çekme, düşüncelerini toparlayamama ya da yönleri takip edememe gibi sorunlar yaşar. Alzheimer hastalığı demansın en sık olan sebebidir.

USTA OYUNCU 7 OCAK'TA DEFNEDİLECEK

Türk tiyatro ve sinemasının usta isimlerinden Münir Özkul, 7 Ocak'ta toprağa verilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları'ndan yapılan açıklamada, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde saat 11.00'de anma töreni yapılacağı belirtilerek, "İBB Şehir Tiyatroları, usta sanatçılarından Münir Özkul'u yitirmenin üzüntüsünü yaşıyor. Kederli ailesine, tüm sevenlerine, Türk tiyatrosu ve sinemasına başsağlığı dileriz" ifadelerine yer verildi.

Münir Özkul, törenin ardından Teşvikiye Camisi'nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek.

MÜNİR ÖZKUL KİMDİR?

15 ağustos 1925 tarihinde İstanbul Bakırköy'de doğan Münir Özkul küçük yaşlarda tiyatroya merak sardı. Özkul, İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nde eğitimine devam etti.

OYUNCULUĞA HALKEVİ'NDE ADIM ATTI

Eğitiminin tamamlayan Özkul, Bakırköy'de bulunan Halkevi'nde oyunculuğa adım attı. İlk amatör sahne deneyimlerini burada gerçekleştiren Özkul, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda bir süre oynadıktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu'na geçti.

Ses Tiyatrosu'nda sergilenen oyunlarda rol almaya başladı. Ardından özel bir tiyatro olan Küçük Sahne'ye geçti. Burası Özkul'un yükselişinde bir dönüm noktası oldu.

MUHSİN ERTUĞRUL'UN GÖZÜNDEN KAÇMADI

Yeteneği Muhsin Ertuğrul'un gözünden kaçmayan Özkul, Küçük Sahne'de birçok başarılı oyunlarda da yer aldı.

Bu dönemde John Steinbeck'ten Fareler ve İnsanlar (1951), John Millington Synge'den Babayiğit, George Axelrod'dan Yaz Bekarı (1954), John Patrick'ten Çayhane (1955) gibi oyunlarda oynadı. Daha sonra İstanbul Şehir Tiyatroları'nda (1958-59), Ankara Devlet Tiyatrosu'nda (1959-60) ve Aksaray'daki Bulvar Tiyatrosu'nda arkadaşlarıyla kurduğu kendi topluluğunda (1960-62) çalıştı.

FİLM SETLERİNE TESADÜFEN GEÇTİ

1963-67 arasında çeşitli topluluklarla turnelere çıktı; zaman zaman sahneden uzak kaldığı dönemler oldu. Yer aldığı özel tiyatrolarda Sadri Alışık, Cahit Irgat, Nevin Akkaya ve Şükran Güngör gibi oyuncularla görev aldı.

Tiyatro sahnelerinden "tesadüfen" film setlerine geçişi 40'lı yılların sonuna denk düşen Özkul, askerliğini yaptığı dönemde, "Vatan ve Namık Kemal" adlı filmde yönetmen asistanlığı yapan arkadaşı Sırrı Gültekin'i ziyaret için Yeşilçam'a gittiği birgün ilk defa bir filmde figüran olarak rol aldı.

Üniformalı bir figüran arayışı içinde olan arkadaşının ricasını kırmayarak, biraz da komik bir anı olsun diye kamera karşısına geçti ve rol aldığı yüzlerce filmle, Türk sinemasına damgasını vuran önemli karakter oyuncuları arasına girmesini sağlayacak sinema serüveni böylece başlamış oldu.
Kaynak: NTV

fidelista


383 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 06/01/2018 :  22:22:47  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Bir devir kapandı .Işık Sevinç ve güzellikler alemine gitmiş oldu,sevinilecek bir durum aslında.
Go to Top of Page

rebeleclipse


14 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 07/01/2018 :  16:06:47  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
duyguların devri.... acıların tiyatrosu :)
Go to Top of Page

rebeleclipse


14 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 07/01/2018 :  16:15:43  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
yaşatıyoruz düşünerek.. gerçeklik algısı bizi burada kitliyor. tüm düşüncelerimiz arayan ego üzerinden. dün konuştum kendisiyle. dedi ki: sen beni buraya terk ettin ve ben ölene kadar senin yanındayım..tüm varlık benden çıkar. arıyoruz çünkü sonsuz akanı kelimelere döküyoruz.. özünde arayış seksinüstünü kapatmak. cahil ruh bile eksik. hala arzuda kastırmak. ve madde çok yavaş. biliyorum çok param olsa sorgulamazdım :) gerek olmazdı. nasıl mutlu olcaz bilen yazsın lütfen
Go to Top of Page

bigsenfoni


1159 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 11/01/2018 :  16:34:39  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  bigsenfoni Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
Cocukken mutluluk hissine sahip oldugumu hatirliyorum, hep gelir giderdi.Sevdigim birseye sahip oldugumda gelir,olamadigimda da giderdi.Istedigim bir sey oldugunda gelir ,olmadiginda da giderdi.Uzun zaman önce mutluluk hissine baglanmayi ve bu duygunun hayatimi,düyüncelerimi ve davranislarimi etkilemesine izin vermeyi biraktim.

Icimdeki var olma coskusu her zaman vardi ve hala var, ne gelir, ne gider hep benimledir ve beni hayata baglar.

DENEYİMİNE DAYALI OLMAYAN HER ŞEYİ SADECE BİR VARSAYIM OLARAK KABUL ET OSHO


Kalbiniz temiz,gözünüz acik olsun.

Edited by - bigsenfoni on 11/01/2018 16:37:03
Go to Top of Page

beyrutkapı


466 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 11/01/2018 :  16:42:55  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
"içimdeki Var olma coşkusu" çok güzel bir tabir bigsenfoni. İçimdeki sonsuz deniz demek gibi bir şey herhalde.
Go to Top of Page

bigsenfoni


1159 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 11/01/2018 :  17:45:40  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  bigsenfoni Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
Evet gibi birsey... Beni doguran anam bile anlamamistir bu coskuyu ve nereden geldigini.Bazen deli ,bazen peygamber,bazen aptal,bazen hizir...demislerdir/diye etiketlemislerdir.Bana sorarsaniz ben sadece sonsuzluk icinde var olanim-yada var olanin bu zaman/boyutunun frekansinda yansiyanim- bunu idrak etmis/kavramis olanim.Anlatmasi bile zor ama, eminim ki gün gelecek herkez bunu irdak edecek.

DENEYİMİNE DAYALI OLMAYAN HER ŞEYİ SADECE BİR VARSAYIM OLARAK KABUL ET OSHO


Kalbiniz temiz,gözünüz acik olsun.

Edited by - bigsenfoni on 11/01/2018 18:00:01
Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,53 saniyede oluşturuldu.