Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Gezegensel Dönüşüm Süreci (Earth Changes)
 Buz Çağı Kapıda! İklim Anormallikleri...
 Sağanak yağışlarla barajlar doldu (10.03.2018)
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 10/03/2018 :  12:01:22  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
10 Mart 2018

Sağanak yağışlarla barajlar doldu

İstanbul barajları bu yılın en yüksek doluluk seviyesine ulaştı. Barajlardaki su oranı yüzde 90'ları buldu.


İstanbul’da perşembe günü etkili olan sağanak yağmurun ardından barajlardaki toplam doluluk oranı yüzde 90’ı aştı. 9 Mart 2018 tarihi itibarıyla İstanbul’un barajlarında 3 barajda doluluk oranı yüzde 100 olarak ölçüldü. Hiç yağmur yağmasa bile barajlarda yaklaşık 10 ay yetecek su var.

Türkiye’de kurak bir kış geçirilmesine rağmen İstanbul barajlarından iyi haber var. İstanbul’da geçtiğimiz perşembe günü yaşanan yoğun sağanak yağmurun ardından barajlardaki toplam doluluk oranı 9 Mart 2018 günü yüzde 90.25 olarak ölçüldü. Bu rakamın bu yılın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçtiği belirtildi.

3 BARAJDA DOLULUK YÜZDE YÜZ

İstanbul’a içme suyu sağlayan barajlardan Ömerli Barajı, Kazandere barajı ve Istırancalar’da doluluk oranı yüzde yüz olarak ölçüldü. Bu barajlarda taşmayı önlemek için zaman zaman kontrollü olarak su bırakıldığı öğrenildi. Diğer barajlarda da durum çok farklı değil. Terkoz’da doluluk oranı 99.80, Alibeyköy’de ise 96.61 olarak ölçüldü. İstanbul’un en az su tutan barajı ise Kanal İstanbul projesinin de güzergahında bulunan Sazlıdere baraj gölü. Gölde doluluk oranı şu anda yüzde 43.65.

İstanbul barajlarında şu anda genel doluluk oranı yüzde 90.25 seviyesinde. İstanbul’un barajlarında 2014 yılında yaşanan kuraklık sırasında 8 Mart 2014 tarihinde doluluk oranı yüzde 28.82 olarak kayıtlara geçmişti. 2017 yılının Mart ayında geçen yıl aynı tarihteki doluluk oranı ise 87.78’di.

İstanbul barajlarının ayrı ayrı doluluk oranları ise şöyle;

Kazandere: Yüzde 100

Istırancalar: Yüzde 100

Papuçdere: Yüzde 92.89

Ömerli: Yüzde 100

Sazlıdere: Yüzde 43.65

Büyükçekmece: Yüzde 87.30

Alibeyköy: Yüzde 96.61

Terkoz: Yüzde 99.80

Elmalı: Yüzde 57.97

Darlık: Yüzde 94.28


Kaynak: Gazete Duvar

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 10/03/2018 :  12:10:00  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
8 Mart 2018

ABD'de kar fırtınası: Birçok yerleşim bölgesi hayalet kente dönüştü!

Amerika Birleşik Devletleri'nin doğu kıyısında şiddetli kar fırtınası nedeniyle hayat durdu. New York, New Jersey ve Massachusetts eyaletlerinde acil durum ilan edildi.


Her yer beyaza büründü. Sokaklar karla kaplandı. Kar, tipi, fırtına... Görüntüler Amerika Birleşik Devletleri'nden... Ülkenin doğu kıyısında etkili olan kar fırtınası hayatı olumsuz etkiledi. Birçok yerleşim bölgesi hayalet kente döndü. New York, New Jersey ve Massachusetts eyaletlerinde acil durum ilan edildi. En yoğun kar yağışı New York'ta görüldü. Yetkililer zorunlu kalmadıkça dışarı çıkılmaması uyarısında bulundu. 2 bin 400 işçi ve 700 tuzlama aracı yolların kapanmaması için sokaklarda...

Saatteki hızı 145 kilometreyi bulan rüzgâr nedeniyle çok sayıda ağaç devrildi. Ağaçların devrilmesi nedeniyle elektrik kabloları koptu, yüz binlerce ev ve işyeri karanlıkta ve soğukta kaldı. Bazı kentlerde okullar tatil edildi.

Kar fırtınası New England bölgesini de etkisi altına aldı. Kar yağışı trafiği olumsuz etkiledi. Aşırı buzlanma yüzünden araçlar yollarda mahsur kaldı. New England bölgesinde 2 milyondan fazla kişinin elektriksiz kaldığı açıklandı. Hava muhalefeti nedeniyle 2 bin 600'den fazla uçuş da iptal edildi. Kar fırtınasının haftasonuna kadar etkisini sürdürmesi bekleniyor.


Kaynak: HaberTürk

Go to Top of Page

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 10/03/2018 :  12:12:17  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
5 Mart 2018

Doğu Anadolu'da ulaşıma kar ve tipi engeli

Erzurum, Ağrı ve Tunceli'de kar ve tipi nedeniyle 60 yerleşim birimiyle ulaşım sağlanamıyor.


Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki bazı illerde kar yağışı ve tipi yüzünden 60 mahalle ve köy yolu ulaşıma kapandı.

Bölgede bir süredir aralıklarla etkili olan kar ve tipi, bazı kentlerde yaşamı olumsuz etkiledi.

Olumsuz hava koşuları nedeniyle Erzurum'un kırsal kesimdeki 51 mahalle yolunda ulaşım yapılamıyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesinde görevli personel ve araçlar, kapalı yolların açılması için karla mücadele çalışması gerçekleştiriyor.

Ekipler ayrıca, kent genelindeki diğer mahalle yollarında kapanmaya ve buzlanmaya karşı tuzlama çalışması yürütüyor.

Ağrı'da da iki gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle kent genelinde 7 köy yolu ulaşıma kapandı.

Kapalı yollarda karla mücadele çalışmasına devam eden İl Özel İdaresi ekipleri, kapanan yolların kısa sürede tekrar ulaşıma açılmasını sağlamaya çalışıyor.

Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde kar ve tipi nedeniyle 2 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Karayolları ekipleri, kapanan köy yollarının tekrar ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürüyor.


Kaynak: Milliyet

Go to Top of Page

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 10/03/2018 :  12:20:58  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
2 Mart 2018

İngiltere, Emma’ya karşı orduyu göreve çağırdı

İngiltere’de Emma Fırtınası, hayatı olumsuz etkilemeye devam ederken işbaşı yapamayan veya hastaneden ayrılamayan sağlık görevlilerinin nakli için ordu göreve çağrıldı. Yoğun kar yağışı ve don sebebiyle binlerce okulda eğitime ara verilen ülkede hava, kara ve demiryolu ulaşımındaki aksamalar devam ediyor.


İSKOÇYA’nın başkenti Edinburgh’da askerler, yaklaşık 200 yoğun bakım ünitesi çalışanının hastaneye gidememesi veya işten ayrılamaması sebebiyle bu kişilerin ev ve iş yerlerine nakillerini sağladı. Ayrıca İskoçya genelinde yaklaşık 15 mahkeme, hava koşulları nedeniyle bugün görülecek duruşmaları haftaya erteledi.

İngiliz polisinden yapılan açıklamada, özellikle buzlanmanın karayollarında çok sayıda kazaya sebep olduğu veya sürücülerin yollarda kaldığını anımsatılarak, koşullar iyileşene kadar acil servis görevlileri dışında kimsenin direksiyon başına geçmemesi gerektiği yinelendi.

Dün akşam saatlerinde arıza yapan birkaç trendeki yüzlerce yolcu, bu sabaha kadar tahliye edilmeyi bekledi.

YOLA ÇIKMADAN BİLGİ ALIN

Ada genelinde 20’den fazla demiryolu firmasının seferlerinde aksamalar devam ediyor.

Ulusal Demiryolundan yapılan açıklamada yola çıkılmadan önce firmalarla iletişime geçilerek seferlere ilişkin bilgi alınması tavsiye edildi.

Başkent Londra’dan havalimanlarına ulaşım sağlayan trenlerde yaşanan aksamalar da devam ediyor. Günde yaklaşık 5 milyon kişinin kullandığı Londra metrosundaki bazı hatların sinyal kutuları don nedeniyle devre dışı kaldı. Bazı işverenler, personeline evden çalışma olanağı tanıdı.

Salı gününden itibaren etkili olan kötü hava koşulları sebebiyle çok sayıda uçuş ya iptal edildi ya da rötarlı olarak yapıldı.

UÇAKLAR HAVALANAMADI

İskoçya’daki Glasgow Havalimanı hizmetlerin bugün devreye alınacağını belirterek muhtemel iptal ve rötarlara karşı yolcuları uyardı. İrlanda’daki Dublin Havalimanı tüm uçuşların cumartesiye kadar askıya alındığını duyururken Galler’deki Cardiff Havalimanından yapılması planlanan çok sayıda uçuş iptal edildi. Başkent Londra’daki Heathrow, Gatwick ve City havalimanlarında ise iptaller ve rötarlar yaşandı.

Emma Fırtınasının neden olduğu kuvvetli rüzgarların elektrik hatlarına zarar vermesi sonucu İngiltere ve Galler’de yaklaşık 10 bin hane, dün geceyi elektriksiz geçirdi.

Ülke genelinde hava koşullarıyla ilgili en yüksek seviye olan kırmızı uyarı, bugün bazı bölgelerde turuncu bazı bölgelerde de sarıya indirildi.

‘DOĞU CANAVARI’ EMMA İLE BİRLEŞMİŞTİ

İngiltere Meteoroloji Kurumu’ndan yapılan açıklamada, hava sıcaklığının bu gece itibariyle artacağı ve Emma Fırtınasının etkisini orta şiddetli rüzgarlar ve yağmurla göstereceği belirtildi.

Hafta başından bu yana tüm adayı etkisi altına alan ‘Doğu Canavarı’ soğuk hava dalgası, dün Atlantik Okyanusu’ndan gelen ‘Emma Fırtınası’ ile birleşerek bölgede daha fazla tipi ile kuvvetli rüzgarlara sebep olmuştu.


Kaynak: Hürriyet

Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Kasyopya celselerini ve diğer mesajları farklı ortamlara kopyalamadan önce lütfen izin isteyin: baskalarinahizmet@gmail.com Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,09 saniyede oluşturuldu.