Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Genel Paylaşımlar
 Malum Güçler
 ABD-ÇİN Ticaret Savaşı
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar  Mesaj Sonraki Konu  

ogeday


354 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 22/03/2018 :  23:18:33  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
https://www.aydinlik.com.tr/trump-tan-cin-mallarina-50-milyar-dolarlik-gumruk-vergisi-dunya-mart-2018

bigsenfoni


1281 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 22/03/2018 :  23:30:41  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  bigsenfoni Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
Cin mallarini meksikadan kacak sokarlar artik.
Go to Top of Page

bozadi


11551 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 23/03/2018 :  19:44:25  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Güzel gelişme bir yönüyle. Çin'i gücünü sergilemeye zorluyor.
Go to Top of Page

bozadi


11551 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 24/03/2018 :  19:44:15  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
24 Mart 2018

İran'dan ABD'ye mesaj: Rusya ve Çin'e daha da yaklaşırız

İran meclisinin etkili isimlerinden Alaaddin Borucerdi, ABD'de son dönemde şahin kanattan politikacıların kilit görevlere getirilmesi karşısında Rusya ve Çin'e daha da yaklaşacakları mesajını verdi.


ABD Başkanı Donald Trump'ın dış politikada İran'a yönelik sert çizgisi ve İran nükleer anlaşmasına karşı eleştirel tavrıyla tanınan John Bolton'ı Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atamasına Tahran'dan tepki geldi.

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Borucerdi, ABD'nin sert politikaları ve Bolton'ın göreve başlamasının ardından yaşanabilecek gelişmelere karşı Rusya ve Çin ile ilişkilerin daha da güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

ISNA ajansının haberine göre Borucerdi, ABD'de İran karşıtı siyasetçilerin yükselişte olmasının Trump'ın İran üzerindeki baskıyı artırmayı amaçladığını gösterdiğini söyledi. Borucerdi, "Amerikalılar İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı politikaların daha da sertleştirilmesi için bastırıyor ve biz de Çin ve Rusya başta olmak üzere Doğu'ya bakışımızı güçlendirmeliyiz" şeklinde konuştu.

İranlı milletvekili, Başkan Trump'ın Bolton tercihinin "Siyonistler ve Suudi Arabistan'a bir rüşvet" niteliğinde olduğunu söyleyerek "İran karşıtı radikal unsurların kullanılıyor olması, Amerikalıların İran'a karşı baskıyı artırmak istediğini gösteriyor" ifadesini kullandı.


Borucerdi, Bolton'ın atanması sonrasında konuyla ilgili konuşan ilk İranlı yetkili oldu. Trump Bolton'dan önce yine sertlik yanlısı görüşleriyle tanınan Mike Pompeo'yu Dışişleri Bakanlığı görevine getirmişti.

ABD'nin eski BM daimi temsilcilerinden John Bolton'ın Ortadoğu'daki anlaşmazlıkta İsrail'in tarafını tuttuğu ve daha önce İran'a karşı askeri çözümü savunduğu biliniyor. Bolton aynı zamanda İran'la varılan nükleer anlaşmanın da iptal edilmesi taraftarı olduğunu belirtmişti.

Kaynak: DW

Go to Top of Page

bozadi


11551 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 24/03/2018 :  19:54:04  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
8 Mart
Avusturya: ABD'nin çelik ve alüminyum ithalatına vergi uygulama planı ‘budalalık’

9 Mart
ABD'nin alüminyum ve çelik vergisine Çin'den sert tepki

16 Mart
ABD'li Amiral: Çin'le savaş ihtimaline karşı hazırlıklı olmalıyız

19 Mart
ABD Savunma Bakanı: Çin ve Rusya terörden daha büyük tehdit

23 Mart
Çin'den ABD'ye: Ticaret savaşı yapmak istemiyoruz ama böyle bir savaştan da korkmuyoruz

24 Mart
Çin'den ABD'ye 'egemenliği ihlal' suçlaması
Go to Top of Page

bozadi


11551 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 04/04/2018 :  13:07:39  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
02 Nisan 2018

Çin'den ABD'ye misilleme: 128 ürüne gümrük vergisi

ABD Başkanı Donald Trump'ın mart başında yabancı ülkelerden ithal edilen çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi getirme kararı almasının ardından, Çin'den ABD'den ithal edilen ürünlere misilleme geldi. Çin aralarında donmuş domuz eti ve şarabın da olduğu ABD'den ithal edilen 128 ürüne yüzde 25'e varan ek gümrük vergisi getirdi.


Çin, ABD'den ithal edilen 3 milyar dolar değerindeki 128 ürüne ek gümrük vergisi uygulama kararı aldı.

Çin resmi haber ajansı Şinhua kararın Devlet Konseyi'nin gümrük vergileri komisyonu tarafından alındığını ve bugünden itibaren yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Çin ile ABD arasında bir süredir 'ticaret savaşı' tartışması devam ediyordu.

Trump yönetimi mart başında 'uşusal güvenliğine yönelik tehditleri bertaraf etmek' amacıyla yabancı ülkelerden ithal edilen çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi getirme kararı almıştı.

Ayrıca Çin'den ithal edilen mallara 'yıllarca süren fikri mülkiyet hırsızlığına karşılık olarak' 60 milyar dolarlık gümrük vergisi getirmeyi planladığını da açıklamıştı. Bu ürünlerin listesi netleşmemişti.

'ABD'NİN ÖNLEMLERİ ÇOK TARAFLI TİCARİ SİSTEMİN KÖŞE TAŞI OLAN AYRIMCILIK YAPMAMA İLKESİNİ İHLAL EDİYOR'

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada" ABD'nin önlemleri sadece birkaç ülkeye yönelik. Önlemler çok taraflı ticari sistemin köşe taşı olan ayrımcılık yapmama ilkesini ciddi şekilde ihlal ediyor ve Çin tarafının çıkarlarını ciddi şekilde bozuyor" dendi.

Trump birçok kez Çin'in ABD ile olan ticaret fazlasını hedef almış ve başkanlık kampanyası sırasında bu açığı indirecek adımlar atmayı vaat etmişti.

HANGİ ÜRÜNLER YER ALIYOR?


Çin, ABD'den ithal edilen donmuş domuz eti ve alüminyuma yüzde 25'lik, fındık, taze ve kuru meyve, ginseng ve şarabın da aralarında olduğu diğer ürünlere ise yüzde 15'lik ek gümrük vergisi uygulayacak.

Çelik çubukların gümrük vergilerinde de yüzde 15'lik artış olacak.

'ÇİN İLE ABD ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ TEK DOĞRU SEÇENEK'

Çin Ticaret Bakanlığı açıklamasında "Çin ile ABD arasında bu ürünlerin ticaretini normal seyrine yerleştirmek için ABD'nin bir an önce Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarını ihlal eden önlemleri geri çekmesini umuyoruz. Dünyanın en büyük 2 ekonomisi olan Çin ve ABD arasındaki işbirliği tek doğru seçenek" ifadeleri de kullanıldı.

Kaynak: Sputnik

Go to Top of Page

bozadi


11551 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 04/04/2018 :  13:09:42  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
03 Nisan 2018

ABD'den Çin'in gümrük vergisi misillemesine tepki: Adil değil

Çin'in ABD'den ithal edilen 128 ürüne yüzde 25'e varan ek gümrük vergisi misillemesine ABD yanıt verdi. Beyaz Saray Sözcüsü, Çin'i 'küresel pazarları bozmak ve ABD'nin ulusal güvenliğine zarar vermekle' suçladı.


Çin'in aralarında dondurulmuş domuz eti ve şarabın da olduğu 3 milyar dolar değerindeki 128 ürünün ithalatına yüzde 25'e varan ek gümrük vergisi getirmesi ABD'nin tepkisini çekti.
Beyaz Saray'dan gelen açıklamada Çin, 'küresel pazarları bozmakla' suçlandı.

'ÇİN'İN SÜBVANSİYONLARI VE KAPASİTE AŞIMI ÇELİK KRİZİNİN TEMEL NEDENİ'

Beyaz Saray Sözcüsü Lindsay Walters "Çin'in sübvansiyonları ve devam eden kapasite aşımı, çelik krizinin temel nedeni. Adil şekilde ticareti yapılan ABD'nin ihraç ettiği ürünleri hedef almak yerine Çin, adaletsiz ticari uygulamaları sonlandırmak zorunda. Bunlar ABD'nin ulusal güvenliğine zarar veriyor ve küresel pazarları bozuyor" dedi.

Trump yönetimi mart başında 'ulusal güvenliğine yönelik tehditleri bertaraf etmek' amacıyla yabancı ülkelerden ithal edilen çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi getirme kararı almıştı.

Ancak bu vergiler Avrupa Birliği, Arjantin, Brazilya, Kanada, Meksika ve Güney Kore için geçici olarak askıya alınmıştı.

ABD ayrıca Çin'den ithal edilen mallara 'yıllarca süren fikri mülkiyet hırsızlığına karşılık olarak' 60 milyar dolarlık gümrük vergisi getirmeyi planladığını da açıklamıştı. Bu ürünlerin listesi netleşmemişti.

Çin de bu gelişmeler üzerine aralarında şarap, kuru ve taze meyve, fındık ve alüminyum parçalarının olduğu 128 ürüne yüzde 15 ile yüzde 25 oranında ek gümrük vergisi koyduğunu açıklamıştı.


Kaynak: Sputnik

Go to Top of Page

bozadi


11551 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 04/04/2018 :  13:12:08  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
04 Nisan 2018

Dolar "Çin misillemesi" ile zayıfladı

Dolar, Çin'den ABD'ye gelen 50 milyar dolarlık tarife misillemesinin ardından zayıfladı


Dolar, ticaret savaşı geriliminin artmasıyla zayıflıyor.

Çin'in 106 ABD ürününe 50 milyar dolarlık misilleme tarifesi koyacağını bildirmesinin ardından Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.1 düştü.


Dolar/yen paritesi ise haberin ardından sert düşerek günlük kaybını yüzde 0.3'e taşıdı ve gün içi en düşük seviye olan 106.22'den işlem gördü.

Euro/Dolar ise yönünü yukarı çevirerek yüzde 0.2 yükseldi ve gün içi yüksek seviye olan 1.2291'e ulaştı.

Kaynak: BloombergHT

Go to Top of Page

bozadi


11551 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 28/04/2018 :  16:01:04  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
28 Nisan 2018

ABD savaş uçaklarından tehlikeli manevra!

CNN International, Amerikan B-52 bombardıman uçaklarının Güney Çin Denizi'ne giriş yaptığını ve Çin'in füze üsleri inşa ettiği Spratly Adası'nın üstünden geçtiğini duyurdu.


ABD, Pasifik Okyanusu'ndaki rakibi Çin'i kızdıracak bir adım daha attı.

CNN International, Amerikan hava kuvvetlerine ait dev savaş uçaklarının Güney Çin Denizi üstünde uçtuğunu duyurdu.

Guam Adası'ndaki üsten kalkan B-52 Stratofortress jetleri, tartışmalı suların üstünde eğitim uçuşu gerçekleştirdi. Ölüm kusma makinesi olarak bilinen B-52'ler, tonlarca bomba taşıyabiliyor ve en büyük stratejik bombardıman uçaklarından biri.CNN'e bilgi veren ABD ordu yetkilileri, iki jetin Çin'in askeri havalimanı ve füze üsleri inşa ettiği Spratly Adası'nın üstünden geçtiğini söyledi.

Pekin yönetimi, Amerikan savaş uçaklarını engellemek için herhangi bir adım atmadı.

Uluslararası kanal ayrıca, Japonya'ya ait F-15 savaş uçaklarının da tatbikata katıldığını aktarıyor.

Çin ordusu, iki hafta önce Güney Çin Denizi'nde tarihinin en büyük gövde gösterisini yapmıştı. Çin lideri Xi Jinping'in kamuflajla katıldığı deniz tatbikatında uçak gemisi Liaoning'in yanı sıra, 48 savaş gemisi ve deniz altı, 76 savaş uçağı ve 10.000'den fazla asker sahne almıştı.

Açık bir şekilde ABD'ye gözdağı veren Çin, sivil gemilerden de bölgeden ayrılmasını istemişti.

ABD ise, Nisan ayı başında uçak gemisi USS Theodore Roosevelt'ten 20 dakikada 20 savaş uçağı havalandırmıştı.

Dünyanın en önemli deniz güzergahlarından olan Güney Çin Denizi, zengin hidrokarbon rezervlerine sahip. Çin'in dışında Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan gibi ülkeler de uluslararası sularda hak iddia ediyor.

Hızla büyüyen Çin ordusu, bu yıl savunmaya 178 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı.


Kaynak: Mutlak Haber

Go to Top of Page

ogeday


354 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 23/08/2018 :  14:54:40  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
https://mutlakaoku.com/cin-ile-abdnin-kuresel-ekonomik-savasi-dunyada-neler-oluyor-biliyor-musun/?utm_source=ReviveOldPost&utm_medium=social&utm_campaign=ReviveOldPost
Go to Top of Page

ogeday


354 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 29/08/2018 :  12:54:48  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
https://www.scmp.com/news/china/diplomacy-defence/article/2161745/china-building-training-camp-afghanistan-fight

ipek yolu projesinin üzerindeki tüm ülkelerde güvenliği sağlama almaya çalışacaktır göreceksiniz

Edited by - ogeday on 29/08/2018 12:56:21
Go to Top of Page

bozadi


11551 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 29/08/2018 :  14:17:12  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Çin'in 14 ülkeye sınırı varmış ve Afganistan da bunlar arasındaymış.

Evet, İpek Yolu projesinin öyle çok yönlü işlevleri olması ne hoş olur.
Go to Top of Page

ogeday


354 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 20/10/2018 :  15:25:16  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
http://www.patronlardunyasi.com/haber/Krizi-atlatmak-icin-basmislardi-1-trilyon-dolari-yakiyorlar/211768

1 trilyon dolar yakılacak
Go to Top of Page

ogeday


354 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 11/05/2019 :  19:37:18  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=ldx0MQqIt4c
Go to Top of Page

ogeday


354 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 07/11/2019 :  13:06:10  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
https://www.mynet.com/amp/istanbul-bogazi-nda-tarihi-an-cin-den-gelen-devasa-uzunluktaki-tren-marmaray-dan-gecti-190101194209
Go to Top of Page

Dionysos


1820 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 02/08/2022 :  23:39:14  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Dionysos Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
Eklenti:
Çin, zenginlik ve küresel nüfuzun her ölçüsünde ABD'yi geride bıraktı. Covid-19, gelişimini engellemek için Çin'de serbest bırakılan bir ABD biyolojik silahıydı. ABD'nin oynamak için son bir hamlesi var: Çin'i Rusya'nın yaptığı gibi kışkırtmanın neden olduğu küresel ekonomik FUBAR.

https://twitter.com/Niall_Diarmuid/status/1554565875738492928
Go to Top of Page
   Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000
Bu sayfa 0,09 saniyede oluşturuldu.