Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

Forum
 ÜYELİK İŞLEMLERİ VE DUYURULAR
 Duyurular
 Bağış
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

JCA

331 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/05/2018 :  05:00:02  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Ülkemizde henüz çok yeni ama benim gördüğüm kadarı ile yabancı forumlarda en az 10 yıldır olağan ve doğal bir şey. İnsanlar artık internet ortamında hizmet aldığı şeylere para ödemesi gerektiğini yavaş yavaş anlamaya başladı.

Ben burada sıradan bir üye olarak 7 yıldır hizmet alıyorum ve şimdiye kadar en ufak bir meblağı karşılamış değilim. Bu biraz canımı sıkıyor açıkcası.

Bence bunu tartışalım.

Edited by - JCA on 08/05/2018 05:16:18

bozadi

8793 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/05/2018 :  09:32:22  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
JCA, bu düşünceli yorumun, önerin için kendi adıma çok teşekkür ediyorum

Şunu belirtmem gerekiyor ki, bu sitenin alan adı (domain) ve barındırma (hosting) hizmetleri yıllık olarak toplam 150 TL civarında. Çok küçük sayılabilecek bu meblağın bölünebilecek, paylaşılabilecek nitelikte olmadığını düşünüyorum.

Ve size tuhaf gelir mi bilmiyorum ama bu forumun en çok hizmet ettiği kişi benim bana göre. Zihinsel, duygusal ve ruhsal pek çok bakımdan beni motive ediyor ve üstelik, aktif katılımcı üye sayısı anlamında hiç kalabalık olmadığı için (5-10 katılımcı), teknik ve idari forum yönetiminin de paylaştırılabilir pek bir niteliği yok sayılır ve hatta benim biraz egosal/keyfi bir şekilde forum yönetimini kendimle sınırlandırdığım iddia edilebilir.

Forumda paylaşılan görüşlerde de (siyasi olanlar dahil) nitel ve nicel olarak baskın (ve bir ölçüde egosal) bir rolüm olduğunu tahmin ediyorum. Ve bu nedenle de, forum üyelerinin (ve genel olarak takipçilerinin) bu duruma belirli bir tolerans gösteriyor olması bile benim açımdan sevinç sebebi. Ben bunu en büyük "bağış" olarak kabul ediyorum. Yani forumun içeriğinin ve yönetiminin ideal sayılmayacak yönlerine (ki forumun kalabalık olmamasının başlıca nedenlerinden biri de bu muhtemelen) az-çok katlanılabiliyor olması. Gerçi daha önce kısmen açıklamaya çalıştığım nedenlerle forumun çok kalabalık olmamasının avantajlı yönleri de olduğunu düşünüyorum ama yine de hep böyle kalmasını istiyor veya planlıyor değilim kesinlikle. Sadece, az-çok ortak, uyumlu bir görüş, inanç temeli üzerinde olması gerekir bence bunun.

Önümüzdeki günlerde hayatımızdaki/dünyadaki gelişmelere bağlı olarak forumumuzun varlığında, misyonunda, faaliyetlerinde artış, değişiklikler olabilir. O zaman şu andaki içerik ve yönetim yapısı da değişir sanırım. Ve işte o zaman faaliyetlerin niteliğine bağlı olarak "bağış" veya maddi katılım anlamlı-önemli olabilir belki.

Şu an için, kendi adıma, böyle bir ihtiyaç/gereklilik görmüyorum, çünkü ekonomik anlamda bir külfet söz konusu değil. Şahsen foruma, celse çevirilerine, haber paylaşımlarına ve yorumlara harcadığım zaman ve enerjinin karşılığını da kendim otomatik olarak aldığımı düşünüyorum (zihinsel, duygusal ve ruhsal motivasyon, stimülasyon ve ilerleme anlamında).

Belirttiğin konuda bir sıkıntı duymamanı öneriyorum, ne kadar etkili olur bilmesem de. Forumun ideal olmayan çeşitli yönlerine rağmen forumun varlığından memnun olmanı, bunu paylaşmanı kendi açımdan gayet tatmin edici bir "karşılık" olarak görüyorum. İnşallah önümüzdeki zamanlarda forum maddi bağış veya katkıların da gerekeceği kadar büyür, profesyonelleşir.
Go to Top of Page

Astre

300 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 10/05/2018 :  12:07:37  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
@Bozadi forumun maaliyetleri fazla olmasa bile bu bağış almamak için bir gerekçe değil. Örneğin yapılan bağışlar ile forum altyapısı (yazılımı) dönüştürülüp modern bir sisteme entagre edilebilir, hosting sağlayıcısı değiştirilebilir, en azından şahsının yaptığı çevirilere ve emeklerin bir nebze maddi getirisi olur. Daha önce bu durum celselerde de geçmişti ve K'ların da dediği gibi "Emekleriniz ücretsiz değil, bir dönüşü olmalı." (net hatırlamıyorum buna benzer bir şey denmişti). Kişisel önerim forumda bir bağış sisteminin olması, bu yapılan bağışlar sayesinde tüm forumun kazançlı çıkacağının garantisini verebilirim.
Go to Top of Page

fidelista

253 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 10/05/2018 :  19:14:50  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Nereye gitsen "donate" diyor Bozadı'nin çok gönlü tok.Emegin karşılığı alınmazsa bir enerji dengesizliği olur yani karma,ve sonra kişiler forumdan yararlanamaz olurlar,alamazlar vermedikleri için.
Go to Top of Page

bozadi

8793 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 10/05/2018 :  20:08:22  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Şu anda bu forum için ekonomik destek gerektiren bir faaliyet yok. Mevcut basit haliyle ve son derece cüzi sayılacak ekonomik gideriyle bu forum, biraz eski bir model olmasına rağmen, yapması gerekeni yapıyor, yani iletişim kurulmasına, görüş alışverişleri yapılmasına imkan tanıyor ve ki zaten çok kalabalık da değiliz veya sürekli olarak çok sayıda çok yoğun bir görüş alışverişi içinde de sayılmayız. Önümüzdeki zamanlarda "bağış" yapılmasına imkan/gereklilik tanıyacak nitelikte faaliyetlerimiz olabileceğini ümit ediyorum.
Go to Top of Page

JCA

331 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 11/05/2018 :  22:14:24  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Konu uzun uzadıya bozadi tarafından belirtilmiş. Açıklamalara bakılırsa şu an ki durumun devamı için gerçekten de desteğin gerekmediği açıkça görülüyor. Bu tutar, evet yük olacak bir şey değil.

Ancak ben başka etmenlerin de olduğunu düşünüyorum. Forumumuz ne yazık ki nuh nebiden kalma bir tasarım(haha) ve bunun yenilenmesi gerekiyor. (daha önce forum üyelerinden bir kaç kişinin de emule etme çabaları oldu ama ne yazık ki başarısızlıkla sonuçlandı) Örneğin bu bağış meselesi daha uygun bir forum tasarımına vesile olabilir. Forumdaki bir çok özelliğin kullanılamaması bile buna yeter bence.( phpbb ve snitz günümüzde artık ölmüştür. windows 95 zamanından kalma şeyler bunlar.)

Böyle değişiklikler için tabiki para gerekiyor. Toplanıp kişi başı ne kadar düşüyorsa verelim diyorum. (küçük bir fastfood öğün parasını geçmez)
Tamam daimi istenmiyor ama en azından bu iş için toplanması gerekiyor. Ben bu konuda çok ısrarcıyım açıkçası.

Ayrıca alttan gelen bir yeni nesil var. Onları da düşünmek lazım.

Edited by - JCA on 12/05/2018 01:45:07
Go to Top of Page

bigsenfoni

1042 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 12/05/2018 :  00:49:11  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  bigsenfoni Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
JCA nin dediği gibi birşeyler yapmamız gerekli bence...[:-)]

KENDİ DENEYİMİNE DAYALI OLMAYAN HER ŞEYİ SADECE BİR VARSAYIM OLARAK KABUL ET... OSHO

Kalbiniz temiz,gözünüz Osho'nunki gibi acik olsun.

Edited by - bigsenfoni on 12/05/2018 00:56:09
Go to Top of Page

Astre

300 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 12/05/2018 :  10:41:09  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
@Bozadi ile daha önce forumu dönüştürmeyi denedik olmadı maalesef, sanırsam Snitz'in resmi sayfasında insanlar site sahiplerine destek vermeye devam ediyor. @Bozadi ilgili foruma (senin için de uygunsa elbette) konu açsan ve durumu iletsen ücretli/ücretsiz yardım talebinde bulunsan olur mu? Olumlu yanıt alırsan burada paylaşman durumunda bağış toplayabiliriz.
Go to Top of Page

gerçek tosun paşa

617 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 14/05/2018 :  13:24:49  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Forumun altyapı değişikliliği daha önce tamamen halledilebilirdi fakat son anda gerekli olmadığı düşüncesi ağır bastı. Konunun maddi tarafının olduğunu sanmıyorum. JCA ile birlikte bozadi'ye gerekli yardımı ne olursa olsun yapabileceğimizi söylemiştik fakat maddi bir beklentisi olmadığını söylemişti. Tabi maddi bir kaynak oluşturabiliriz hiç yokten hosting giderleri ve domain yenileme için.
Go to Top of Page

JCA

331 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 14/05/2018 :  17:43:25  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen Astre

@Bozadi ile daha önce forumu dönüştürmeyi denedik olmadı maalesef, sanırsam Snitz'in resmi sayfasında insanlar site sahiplerine destek vermeye devam ediyor. @Bozadi ilgili foruma (senin için de uygunsa elbette) konu açsan ve durumu iletsen ücretli/ücretsiz yardım talebinde bulunsan olur mu? Olumlu yanıt alırsan burada paylaşman durumunda bağış toplayabiliriz.

Önce mi sonra mı bilmiyorum ama bizde denedik fakat başarılı olamadık aynı şekilde.

Bundan sonra bozadi'ye bu işi dışarıya yaptıralım, bunu üyelerden para toplayarak yapalım önerisini sunduk ama bozadi sıcak bakmadı. Sonuçta insanlardan para istemek kolay bir şey değil.
Go to Top of Page

Astre

300 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 14/05/2018 :  18:04:35  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Aynen, şu dönüştürme işi için @Bozadi onay verirse araştırma yapıp kaynak toplayalım, foruma uzun bir süre boyunca bu tema/sistem yüzünden kayıt olmadım, her foruma girince nostaji oluyor :) Kendimi yaşlı hissediyorum.. Ek olarak forumu dönüştürdükten sonra hostuda değiştirmek gerek, bu forum eski olduğundan neysede, yeni forumlar cidden bir yerden sonra sistemi yoruyor.. @Bozadi, şahsımda dahil bir çok kişi değerli görüşünüzü bekliyor ve foruma yardımcı olmak istiyor, kıytırık 1 aylık forumlar bile para istiyor sizden VIP üyelik için, sizin yaptığınız hizmetler Super VIP gibi bir şey.. İnat ettim şu kasyopyalıların yorumunu bulup ekleyeceğim..
Go to Top of Page

bozadi

8793 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 15/05/2018 :  13:02:55  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Yoğunluktan dolayı yeterince takip edemiyorum son günlerde forumu.

Önceki forum dönüştürme çabalarından biraz bunaldığım için, gerekli araştırmayı ve forum üyeleri arasında olası bir dönüştürme için para toplama çabasını organize etmek isterseniz, bence uygundur. Sağlıklı/etkili/tam dönüştürmeye imkan tanıyan forum çeşitleri/seçenekleri arasında birlikte bir karar veririz (güvenlik, işlevsellik vs) ve eğer makul sayılabilecek bir ücretle dönüştürme işlevi gerçekleşebilecekse buna ben de belirli bir mali destek sağlamak isterim. Yalnız, belirttiğim gibi, hem bazı yoğunluklar, hem de önceki forum dönüştürme çabalarındaki sorunlardan bunalmışlık nedeniyle, bu dönüştürmeyi yapacak uzmanları bulma sürecine katılamayacağım.
Go to Top of Page

JCA

331 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 22/05/2018 :  20:28:23  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Yönetici de tamam dediğine göre para toplama işini nasıl yapalım? Burada birinin hesabını kullanmamız şart.
Go to Top of Page

Astre

300 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 22/05/2018 :  21:33:50  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
@JCA paradan önce yapacak kişiyi bulmak lazım, ben araştırıyorum ancak güvenilir birini bulamadım. Kişi Türkiye'de ikamet ediyor ise sorun yok lakin yurtdışında ise biraz sıkıntılı. Uygun olarak gördüğünüz/düşündüğünüz kişiler varsa paylaşırsanız forumca karar verebiliriz.
Go to Top of Page

JCA

331 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 01/06/2018 :  22:05:41  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:

@JCA paradan önce yapacak kişiyi bulmak lazım, ben araştırıyorum ancak güvenilir birini bulamadım. Kişi Türkiye'de ikamet ediyor ise sorun yok lakin yurtdışında ise biraz sıkıntılı. Uygun olarak gördüğünüz/düşündüğünüz kişiler varsa paylaşırsanız forumca karar verebiliriz.

Güvenilir bir kişiyi bulmak problem evet. Tüm database adama emanet olacak sonuçta.
Go to Top of Page

Astre

300 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 17/06/2018 :  09:52:13  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Bozadi, yeni foruma altyapı olarak XenForo'yu düşünüyorum. Cassiopaea forumu ve milyonluk üyelere sahip forumlar bu sistemi kullanıyor. XenForo forumunu araştırdım. Convert yapmak için bazı üyelerle görüşeceğim. Uygunsa güncel DB'yi bana maille yollar mısın?

İşi yaptırmak istediğim kişi XenForo'da daha önce sorunsuzca Snitz'den XenForo'ya dönüştürme yapmış bir üye, ayrıca site moderatörü.

https://xenforo.com/community/threads/wanted-professional-xenforo-consultant-for-migration.146263/#post-1245119
Go to Top of Page

bozadi

8793 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 17/06/2018 :  12:59:02  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:

Bozadi, yeni foruma altyapı olarak XenForo'yu düşünüyorum. Cassiopaea forumu ve milyonluk üyelere sahip forumlar bu sistemi kullanıyor. XenForo forumunu araştırdım. Convert yapmak için bazı üyelerle görüşeceğim. Uygunsa güncel DB'yi bana maille yollar mısın?

İşi yaptırmak istediğim kişi XenForo'da daha önce sorunsuzca Snitz'den XenForo'ya dönüştürme yapmış bir üye, ayrıca site moderatörü.

https://xenforo.com/community/threads/wanted-professional-xenforo-consultant-for-migration.146263/#post-1245119

Teşekkürler Astre. Veritabanı dönüştürme denemesi için eski veritabanı yedeklerinden birinin indirme linkini eposta adresine gönderdim. Onunla bi deneme yapsın kim deneyecekse, başarılı olursa gerekli adımları izleriz.
Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Kasyopya celselerini ve diğer mesajları farklı ortamlara kopyalamadan önce lütfen izin isteyin: baskalarinahizmet@gmail.com Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,62 saniyede oluşturuldu.