Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Genel Paylaşımlar
 Bilim ve Teknoloji
 Bilim İnsanları Kafatası ve Beyin Arasında Gizli Tüneller Keşfetti
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

bigsenfoni


1077 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 05/09/2018 :  23:38:40  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  bigsenfoni Kullanıcısının Kişisel sitesini Ziyaret edin  Alıntı Ekle
Bilim İnsanları Kafatası ve Beyin Arasında Gizli Tüneller Keşfetti


Kafanızda gizli tüneller olduğunu biliyor muydunuz? Sorun değil yakın zamana kadar bu tünelleri kimse bilmiyordu. Bilim insanları insanlarda ve farelerde yürüttükleri çalışmalarda kafatasındaki kemik iliğinin beyni kaplamasını sağlayan küçük kanallar olduğunu keşfetti. Araştırmayla bağışıklık hücrelerinin olası bir hasar durumunda ilikten beyne geçebilecekleri doğrudan bir yol sağlandığını ortaya koydu.

Bu keşiften önce bilim insanları meydana gelen bir inme, yaralanma veya beyin fonksiyonlarındaki bozulma durumlarında beyindeki bu sorunla uğraşabilmek için bağışıklık hücrelerinin kan dolaşımı vasıtasıyla vücudun diğer bölgelerinden beyne taşındığını düşünüyordu. Yapılan bu keşif sayesinde hücrelerin tümünde bir kısayol bulunduğu ortaya kondu. Bilim insanları beyinde meydana gelen hasarın onarımı için bağışıklık hücrelerini izlemek için bir araştırma yürüttü. Olası bir hasar durumunda ilk cevap veren immün hücreleri nötrofillerdi. Bir şeyler ters gittiğinde bu hücreler beyin dokusunda iltihaplanmaya neden olan şeyi hafifletmek için vücut tarafından bölgeye ilk gönderilen hücrelerdir. Ekip, hücre izleyici olarak hareket eden floresan membran boyaları ile hücrelerin etiketlenmesi için bir teknik geliştirdi.Bu hücreler boyalarla birleştirilerek farelerin kemik iliği bölgelerine enjekte edildi. Yeşil boya karıştırılmış olan hücreler kaval kemiği bölgesine (tibia) enjekte edilirken, kırmızı olanlar kafatasına uygulandı. Hücreler yerleştikten sonra, araştırmacılar inme ve kimyasal olarak indüklenmiş meningoensefalitdahil olmak üzere birçok akut enflamasyon modelini başlattı. Kafatasının inme ve menenjit durumunda beyne tibiadan (kaval kemiği) daha fazla nötrofil katkı yaptığını keşfettiler. Bu da yeni bir soruyu ortaya çıkardı.
Nötrofiller kafatasından beyne nasıl iletiliyor?
Harvard Tıp Fakültesi’nde görevli MatthiasNahrendorf “Kafatasını çok dikkatli bir şekilde incelemeye aldık. Her açıdan yaptığımız bu incelemelerde, nötrofillerin beyne nasıl ulaştığını anlamaya odaklandık” açıklamasında bulundu. Bilim insanları hiç beklemedikleri bir şekilde iliğin doğrudan beyne ileten dış kaplamayla bağlı küçük kanallar keşfetti.Kafanızda gizli tüneller olduğunu biliyor muydunuz? Sorun değil yakın zamana kadar bu tünelleri kimse bilmiyordu. Bilim insanları insanlarda ve farelerde yürüttükleri çalışmalarda kafatasındaki kemik iliğinin beyni kaplamasını sağlayan küçük kanallar olduğunu keşfetti. Araştırmayla bağışıklık hücrelerinin olası bir hasar durumunda ilikten beyne geçebilecekleri doğrudan bir yol sağlandığını ortaya koydu.

Bu keşiften önce bilim insanları meydana gelen bir inme, yaralanma veya beyin fonksiyonlarındaki bozulma durumlarında beyindeki bu sorunla uğraşabilmek için bağışıklık hücrelerinin kan dolaşımı vasıtasıyla vücudun diğer bölgelerinden beyne taşındığını düşünüyordu. Yapılan bu keşif sayesinde hücrelerin tümünde bir kısayol bulunduğu ortaya kondu. Bilim insanları beyinde meydana gelen hasarın onarımı için bağışıklık hücrelerini izlemek için bir araştırma yürüttü. Olası bir hasar durumunda ilk cevap veren immün hücreleri nötrofillerdi. Bir şeyler ters gittiğinde bu hücreler beyin dokusunda iltihaplanmaya neden olan şeyi hafifletmek için vücut tarafından bölgeye ilk gönderilen hücrelerdir. Ekip, hücre izleyici olarak hareket eden floresan membran boyaları ile hücrelerin etiketlenmesi için bir teknik geliştirdi.

Bu hücreler boyalarla birleştirilerek farelerin kemik iliği bölgelerine enjekte edildi. Yeşil boya karıştırılmış olan hücreler kaval kemiği bölgesine (tibia) enjekte edilirken, kırmızı olanlar kafatasına uygulandı. Hücreler yerleştikten sonra, araştırmacılar inme ve kimyasal olarak indüklenmiş meningoensefalitdahil olmak üzere birçok akut enflamasyon modelini başlattı. Kafatasının inme ve menenjit durumunda beyne tibiadan (kaval kemiği) daha fazla nötrofil katkı yaptığını keşfettiler. Bu da yeni bir soruyu ortaya çıkardı.
Nötrofiller kafatasından beyne nasıl iletiliyor?
Harvard Tıp Fakültesi’nde görevli MatthiasNahrendorf “Kafatasını çok dikkatli bir şekilde incelemeye aldık. Her açıdan yaptığımız bu incelemelerde, nötrofillerin beyne nasıl ulaştığını anlamaya odaklandık” açıklamasında bulundu. Bilim insanları hiç beklemedikleri bir şekilde iliğin doğrudan beyne ileten dış kaplamayla bağlı küçük kanallar keşfetti.
İnceleme esnasında doku bütünlüğünü bozmamak için bir organ-banyo mikroskobu kullanıldı. Bu mikroskopla farelerin kafatasının iç yüzeyi görüntülendi. Orada, kafatasındaki iliği beyni kaplayan koruyucu zar ile direkt olarak bağlayan mikroskobik vasküler kanallar bulundu. Farelerde elde edilen bu bulgular sonrası insan kadavralar üzerinde çalışma yürüten bilim insanları burada da benzer kanalları görüntüledi. İnsan kafatasındaki kanallar fare kafatasındakilere oranla beş kat daha büyük.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/secret-tunnels-microscopic-vascular-channels-skull-marrow-brain-dura-neutrophils?perpetual=yes&limitstart=1

Alinti

http://beyinsizler.net/bilim-insanlari-kafatasi-ve-beyin-arasinda-gizli-tuneller-kesfetti/
KENDİ DENEYİMİNE DAYALI OLMAYAN HER ŞEYİ SADECE BİR VARSAYIM OLARAK KABUL ET... OSHO

Kalbiniz temiz,gözünüz Osho'nunki gibi acik olsun.

Edited by - bigsenfoni on 05/09/2018 23:43:55

Tgur


1081 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 06/09/2018 :  08:51:22  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle

Sağol Bigsenfoni ilginç bir bilgi alıntılamışsın ,okuyanlar bunların yanında beyinsizler sitesinde diğer enteresan bilgilere hatta Teslanın yaptıklarına da ulaşıyorlar ,bir taşla bir çok kuş ,ne kadar hoş..

Go to Top of Page

Tgur


1081 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 06/09/2018 :  09:05:37  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle

Teslayı okuyanlara bir ek olarak Teslanın elektriği kablosuz olarak aktarma faaliyetlerini önlemişler ,bakınız bu hususta K.lar ne demiş,

"S: (L) Bildiğimiz gibi, doğal durumunda bir foton etkileşime girebilir ve bunun sonucunda bir pozitron ve elektrona ayrışır. Doğal şartlarda elektronlar fotonlardan mı ortaya çıkar ?
C: Hayır.

S: Tamam, peki doğal şartlarda elektronlar nereden gelir ?
C: Eterin madde ortamı ile olan sınırından.

S: Protonlar nereden gelir ?
C: Yedinci Yoğunluk.

S: Demek proton Yedinci Yoğunluktan kaynaklanıyor ama elektron değil.
C: Birbirlerini engelleyici nitelikte değiller.

S: Elektriksel iletkenliği olan bir malzemeye, örneğin bir elektrik kablosuna akım verildiğinde, esasen elektronlar atomdan atoma tüm yol boyunca aktarılır. Ve aslında bu süreçte elektronlar eksilmez ya da tüketilmezler. Isıya ve bunun sonucunda akkorlaşmaya sebep olan şey yalnızca buna karşı oluşan dirençtir...
C: Gezegenin çekim merkezi, aynı zaman da tüm diğer yoğunluk seviyelerine ve varoluşun boyutlarına açılan bir "penceredir". Bu yüzden elektriklenen atomlar çekimsel bağlayıcı yoluyla diğer düzlemlere geçmek için 'topraklanır.

S: Tekrar, bir akım boyunca elektronların iletimi ile ilgili soruma dönersek; elektriği ortaya çıkaran, bir elektronun bir atomdan diğerine geçişini başlatan güç nedir?
C: Elektrik enerjisi yalnızca "yüklenir", biriktirilir, hapsedilir ve sonra kanallanır.

S: Eğer yüklenmişse, nereden yükleniyor ?
C: Elektron toplayarak.

C: Elektronları toplayan nedir ?
S: Kullananlar. Elektronlar bir çeşit "serbest" enerji. [ç.n. : İngilizcede free sıfatı serbest anlamına geldiği gibi bedava anlamına da gelmektedir.]

S: Tamam, ama nerede... Yani düşünüyorum da, elektriksel bir akımda, elektronlar zaten orada ve aynı elektronlar akımı başlatıyor, iletiyor ve akım kesildiğinde halen orada olmaya devam ediyorlar. Yanlış mıyım ?
C: Evet.

S: Tamam...o zaman...
C: Bir başlangıç ya da sonlanma yok.

S: Öyleyse elektrik özünde bir elektron akışı.
C: Evet.

S: Elektronların hapsedildiğini söylediniz. Nerede hapsoluyorlar ? Bu serbest elektronların kaynağı nedir ?
C: Tüm malzemeler. Tüm madde. Tüm eter.

S: İletken kendi elektronlarını iletiliyor ve bu da elektrik akımını ortaya çıkarıyor.
C: Belki.

S: Söylediğimde hatalı olan nedir?
C: Kavramı "iletkenle" sınırlandırmak."

Go to Top of Page

bigsenfoni


1077 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 06/09/2018 :  09:51:57  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  bigsenfoni Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
Sende sagol Tgur Ayrica hatirlatmalar icin tesekkürler.
KENDİ DENEYİMİNE DAYALI OLMAYAN HER ŞEYİ SADECE BİR VARSAYIM OLARAK KABUL ET... OSHO

Kalbiniz temiz,gözünüz Osho'nunki gibi acik olsun.
Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Kasyopya celselerini ve diğer mesajları farklı ortamlara kopyalamadan önce lütfen izin isteyin: baskalarinahizmet@gmail.com Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,09 saniyede oluşturuldu.