Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

Forum
 Genel Paylaşımlar
 Diğer
 Deizm Derneği kuruldu: 'Dünyayı deistirelim' (15.10.2018)
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar  Mesaj Sonraki Konu  

bozadi

8870 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 02/11/2018 :  19:36:28  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
15 Ekim 2018

Deizm Derneği kuruldu: 'Dünyayı deistirelim'

İstanbul'da, Diyanet İşleri Başkanı'nın 'sapıklık' olarak değerlendirdiği 'deizm'i savunan bir dernek kuruldu.

Deist bir grup İstanbul'da ‘Deizm Derneği' kurdu.

Gazeteduvar'a göre "Siyasi otoritenin ve payanda olan otoritelerin yoğun hakaretine ve ötekileştirmesine maruz kalan Deizm düşüncesi ‘devlet eli' ile dernekleşerek güç kazandı" denilen kuruluş ilanında şu açıklama yer aldı: "13.06.2018 tarihinde başvuruda bulunan 12 kurucu üye, 18.09.2018 tarihinde İstanbul Valiliği'nce onaylanmış tüzüklerini alarak resmen Deizm Derneği'ni kurmuş oldular."

ADEM VE HAVVA GİBİYİZ

Derneğin başkanlığını yapan ve açılışta konuşan Özcan Pali ise, "Hiçbir dine mensup olmadığımızdan dolayı bizlere ağır hakaretlerde bulunuldu, onurumuz incitildi. Hükümetin başında bulunan otoriteler bizlere ‘sapık' bile dediler. Bizler öncelikle ‘Adem ve Havva' gibiyiz. Bizler gibi onlar da hiçbir dine mensup değillerdi. Onların ne kitabı ne dini ne de peygamberi vardı, onlar yalnızca Allah'a inanıyorlardı. Bizler de onlar gibiyiz. Eğer bize sapık diyorlarsa Âdem ve Havva'ya da sapık demiş oluyorlar" dedi.

Dernek deklarasyonunda ise "Dünyayı Deistirelim!" sloganı kullanıldı.

Kaynak: Sputnik

bozadi

8870 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 02/11/2018 :  19:46:28  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle

Derneğin web adresi: http://www.deizmdernegi.org

Deklarasyonu: http://www.deizmdernegi.org/Deizm%20Derne%C4%9Fi%20Kurulu%C5%9F%20Deklerasyonu.pdf

Derneğin youtube kanalında paylaşılan bir video:

Go to Top of Page

bozadi

8870 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 02/11/2018 :  19:49:13  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Deklarasyondaki her görüşe her ayrıntısıyla katılmasam da, genel itibariyle bu derneğin kurulmuş olmasını faydalı buluyorum. Yaşar Nuri'nin deizmle ilgili vurgularını daha önce fark etmemişim veya ilk defa bu kadar dikkatle değerlendiriyorum.
Go to Top of Page

bigsenfoni

1056 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 03/11/2018 :  19:56:30  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  bigsenfoni Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
Kur'an'i bana sevdiren adam gibi adam Yasar Nuri Öztürk...onun sesiyle türkce mealini dinlemenizi tavsiye ederim.

KENDİ DENEYİMİNE DAYALI OLMAYAN HER ŞEYİ SADECE BİR VARSAYIM OLARAK KABUL ET... OSHO

Kalbiniz temiz,gözünüz Osho'nunki gibi acik olsun.
Go to Top of Page

Tgur

1025 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 04/11/2018 :  06:33:19  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Doğrudur bigsenfoni ben de tasavvuf yolunda gidip gerçekleri aradığımda oluşan bilgi boşluk ve tenakuzları yani oturmayan puzzle bağnaz yapıları Yaşar Nuri açılımı ile çözmeye çalışıp evrensel bilgilere doğru o meşhur dayattırılan korkuları aşarak yönelmiştim,burada onun tarzı ile bazı yorumlarını aktardım,

Ancak şu anlarda açılan bilgi kapılarından onun izahta kaldığı noktaların ilerisine doğru uzanan engin ve sonsuz bir yoldayız düşe kalka yürüyoruz..

https://www.youtube.com/watch?v=q6JST2GT6W4

https://www.youtube.com/watch?v=NLwM43Ve0W0

Edited by - Tgur on 04/11/2018 06:49:30
Go to Top of Page

bigsenfoni

1056 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 05/11/2018 :  16:59:46  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  bigsenfoni Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
Aynen 4 sene önce falan youtube de gezinirken bu programlarda(Saba Tümer'in...) karsilasmistim.O gün bu gündür hem cevirdigi mealini okurum,hemde okudugu meali youtubeden indirir dinlerim.Gerci Kur'ani 10 sene önce falan türkce mealini yariya kadar okumustum ama kitabi okurken gelen acayip vizyonlarin rahatsiz etmesinden dolayi okumayi birakmistim.Taslari dogru yerlere yerlestirmeye yardimci olacagina inandigim icin Yasar Nuri Öztürk'ün türkce mealini okumanizi yada dinlemenizi tavsiye ederim.Yüzde otuzluk durumuda aklinizda bulundurursaniz iyi olur ki Bu durumu Kur'an'in kendisi de acikliyor mesala ayetlerin anasi olan ayetler yada sureler var ve diger ayetler...onlari yani ana ayetleri anlayabilmek icin kisinin metafizik alemle ilgili alt yapisi olmasi gerekir ki ozaman Kur'ani gercekte ne anlatmaya calistigini görebilsin.

IKRA...

KENDİ DENEYİMİNE DAYALI OLMAYAN HER ŞEYİ SADECE BİR VARSAYIM OLARAK KABUL ET... OSHO

Kalbiniz temiz,gözünüz Osho'nunki gibi acik olsun.

Edited by - bigsenfoni on 05/11/2018 17:31:07
Go to Top of Page

ogeday

153 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 05/11/2018 :  21:24:03  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
imam hatip liseli öğrenci;sınıfımda bi çok öğrenci deizme geçti dedi.bu bana Ra bilgilerinde birşeyi en hızlı öğrenmek için zıt kutuptan gidilebilir demişti onu hatırlattı...

Edited by - ogeday on 06/11/2018 17:43:00
Go to Top of Page

bozadi

8870 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 06/11/2018 :  16:07:07  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen ogeday

imam hatip liseli öğrenci sınıfımda bi çok öğrenci deizme geçti dedi.bu bana Ra bilgilerinde birşeyi en hızlı öğrenmek için zıt kutuptan gidilebilir demişti onu hatırlattı...

"imam hatip liseli öğrenci sınıfımda" derken, bir imam hatip lisesinde öğretmenlik mi yapıyorsun ogeday?
Go to Top of Page

ogeday

153 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 06/11/2018 :  17:43:39  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
şimdi düzelttim ;)
Go to Top of Page

bozadi

8870 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 06/11/2018 :  20:19:57  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen ogeday

şimdi düzelttim ;)

Ben de biraz daha dikkatli okusam anlayacakmışım :)
Go to Top of Page

fidelista

259 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/11/2018 :  19:14:38  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
https://m.youtube.com/results?search_query=Ahmet+arslan+din
Go to Top of Page

bozadi

8870 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/11/2018 :  20:32:30  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen fidelista

https://m.youtube.com/results?search_query=Ahmet+arslan+din

Ahmet Arslan'ın konuyla ilgili dinlediğim görüşlerinin pek çoğuna benzer düşüncelerim/eleştirilerim var ve bu görüşleri cesurca paylaşabilmiş, ifade edebilmiş olmasını da takdir ediyorum. Arslan'ın görüşlerini ayrıntılı olarak bilmiyorum ama ben Muhammed'in doğduğu ortamda bir tür "ilerici devrim" yaptığını ama bu devrimde zaman içinde (bizzat hayatta olduğu dönemin bir kısmı da dahil olmak üzere) çeşitli yozlaşmaların meydana geldiğini düşünüyorum. Bu yozlaşmaların doğrudan Muhammed'in kendisinden ziyade, hitap etmeye çalıştığı kitlenin yozlaşmışlıkları ve özellikle de onları kontrol altında tutmaya çalışan, negatif eğilimli güçlerin yoğun baskılarından kaynaklandığını düşünüyorum. Ama sonuç olarak bu yozlaşmaların şu veya bu ölçüde Muhammed'in kendisine de sirayet ettiğinden şüphe duymuyorum. Ama bence bu durumun derecesi onu "kötü" biri yapmadığı gibi, İslam'ın da pozitiften ziyade negatif etki yaptığı anlamına gelmiyor kanaatimce. Artılar ve eksiler var. "İslam hiç gelmese herşey bundan daha iyi olurdu" diye bir düşüncem yok şahsen. Ra'da da Muhammed'in etki ettiği temel coğrafya olan Ortadoğu'da kaotik bir duruma denge/düzen getirdiğine dair bir yorum vardı. Kuruluşundan bugüne, İslam dediğimiz şeyin uygulamada ne anlama geldiğini, nasıl bir etki yaptığını Muhammed'den ziyade milyonlarca, milyarlarca Müslümanın tercihleri belirliyor aslında. İslam adına dünyanın en güzel şeyleri ve en kötü şeyleri yapılmıştır, tıpkı diğer belli başlı tüm ideolojiler adına da yapıldığı gibi.

Nitekim, daha önce ifade etmeye çalıştığım gibi, bana göre Atatürk de tıpkı Muhammed gibi çok yüksek pozitif niyetlerle dünyaya gelmiş ve pozitif yönde önemli devrimler, başarılar elde etmiştir ama o da yine insan kitlelerinin genel olarak düşük frekansları ve o kitleleri kontrolleri altında tutmak isteyen negatif eğilimli bazı egemen güçlerin şiddetli baskıları sonucu şu veya bu ölçüde yozlaşmalar geçirmiştir ve onun adına kurulan ideolojiyle de hem dünyanın en güzel, hem de en kötü şeyleri yapılmıştır. Ve tıpkı Muhammed'in durumunda olduğu gibi, nihai resimde Atatürk'ün etkisinin de daha çok pozitif olduğundan şüphe duymuyorum şahsen.

Ama tüm bu ideolojiler (özellikle egosal ve şekilci yönleri itibariyle) bana göre nispeten çok kısa bir süre içinde anlamlarını, önemlerini ve hatta varlıklarını kaybedecektir. Sadece onlar adına niyet edilen ve yapılan en güzel, en saf şeyler kalacaktır geriye ki, o da pozitiflik dediğimiz, iyilik dediğimiz, varlık dediğimiz şeye dairdir ve bunlar gerçekte hiçbir ideolojinin kalıbına sığacak şeyler değildir.

Bugün belli başlı tüm ideolojilerden insanlar arasında daha pozitif ve daha negatif eğilimli insanlar vardır. Önemli ve belirleyici olan tek şey de budur: pozitif ve negatif eğilimler. Ve ifade etmeye çalıştığım gibi, deizm denen akımdaki güçlenmenin nedenlerinden biri de insanların artık bu gerçeği giderek daha fazla kavrıyor, buna uyanıyor olmasıdır bence.
Go to Top of Page

Dionysos

102 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 13/11/2018 :  01:11:34  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Deizme Yolculuk adında sevdiğim bir facebook grubu var..
Tam bu derneğin kurulduğu sıralar da Ateizm Derneği kapandı kapanacak deniyordu ancak o da yoluna devam ediyor sanırım...

Go to Top of Page
   Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Kasyopya celselerini ve diğer mesajları farklı ortamlara kopyalamadan önce lütfen izin isteyin: baskalarinahizmet@gmail.com Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,31 saniyede oluşturuldu.