Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Genel Paylaşımlar
 Malum Güçler
 Ukrayna Kırım'da Çok Tehlikeli Bir Provokasyona Kalkıştı (26.11.2018)
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

bozadi


9224 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 26/11/2018 :  23:30:09  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
26 Kasım 2018

Azak Denizi krizinin şifreleri:
Acemice kurgulanmış zaman ayarlı senaryo!

Pazar sabah saatlerinde Karadeniz’de Kerç Boğazı yaklaşma sularında Rus savaş gemileri ile Ukrayna savaş gemilerinin karşı karşıya gelmesi, Karadeniz’deki hassas dengeleri bir kez daha akıllara getirdi. Aydınlık.com.tr konuyu (E) Tümamiral Cem Güdeniz'e sordu.


Pazar sabah saatlerinde Karadeniz’de Kerç Boğazı yaklaşma sularında Rus savaş gemileri ile Ukrayna savaş gemilerinin karşı karşıya gelmesi, Karadeniz’deki hassas dengeleri bir kez daha akıllara getirdi. Rus karasularına girdiği iddiasıyla Rusya'ya ait savaş gemileri Ukrayna savaş gemilerine müdahalede bulundu.

Azak Denizi'ni Karadeniz'e bağlayan Kerç yaklaşma sularında başlayan olaylarda, Kerç Boğazı’na doğru ilerleyen Ukrayna savaş gemileri Rus Sahil Güvenlik Gemileri ve Sınır Güvenlik Birlikleri tarafından zorla durduruldu. Bir Rus gemisinin Ukrayna karakol gemisine çarptığı kayıtlara yansıdı.

Sahne Karadeniz olunca Türkiye’de akıllara gelenler ise belli. Geçmişte 1.Dünya Savaşı’na girişimizi başlatan olaylar dizisinin başladığı bu alanda şimdi Mavi Akım, Türk Akımı gibi Türkiye ve Rusya’nın büyük ekonomi işbirlikleri görülüyor.

Mavi Akım’ın Türk kıyılarına çıkmasından sonra oluşan durumu nasıl değerlendirdiğini (E) Tümamiral Cem Gürdeniz’e sorduk.

“Bu olayın zamanlaması bilinçli olarak seçilmiştir. Böyle bir hamlenin ön ikazı hatırlayacağınız üzere birkaç hafta önce zaten yapılmıştı. Ukrayna iki, üç gemiden oluşan küçük bir filotillayı Azak Denizindeki ana ihracat limanı Mariupol’e göndereceğini deklare etmişti. Bu deklarasyonla Rusya’nın o dönemdeki reaksiyonunu ölçmeyi hedeflemişlerdi. Azak Denizi Sovyetler döneminde bir iç deniz olarak deklare edilmiş ve dünyanın en sakin denizi olarak tarihteki yerini almıştı. Ancak Ukrayna bağımsız olunca Azak Denizi iki egemen devletin kıyıları olan bir denize dönüşmüştü. 24 Aralık 2003 tarihinde Rusya ile varılan bir anlaşma ile Kerch Boğazının ve Azak Denizinin kullanımı ve statüsü ile ilgili bir ortak görüşe zor da olsa varılmıştı. Ancak Rusya’nın, 18 Mart 2014 tarihindeki Kırım müdahalesinden sonra bildiğiniz gibi Kerch Boğazı tamamen Rusya’nın kontrolüne girdi ve Ukrayna’nın Mariupol’den güneybatıya uzanan kıyıları dışında tüm deniz Rusya’nın kontrolüne girdi. Dolayısı ile Kerç Boğazından transit ya da zararsız geçiş statüsünde hiç bir savaş gemisinin Rusya’nın izni olmadan geçmeyeceği izahtan varestedir.

Şimdi hem Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi perspektifine, hem teamuli hukuk kurallarına göre ortada böyle bir gerçek varken, Ukrayna başkanlık seçimlerine birkaç ay kala, tam da Türk Akımı’nın törenle Türk kıyılarına ulaşmasından kısa süre sonra, Ukrayna Devlet Başkanı’nın tek taraflı bir kararla filotillayı -Ruslar tarafından önlenecek olması yüzde yüz bir gerçek iken- Mariupol’e göndermesi, hukuki normlarla veya siyasi/politik normlarla izah edilemez."

ÇOK ACEMİCE KURGULANMIŞ BİR SENARYO

Burada dün yaşananlardan sonra, Ukraynalı üst düzey yöneticilerden bir tanesinin NATO’yu müdahaleye çağırıyor olması ya da Michael Carpenter gibi ABD’deki Scowcroft Strateji ve Güvenlik Merkezindeki bir stratejistin olayın hemen ardından ‘’NATO bu olaydan sonra Karadeniz’de Köstence /Romanya da daimi deniz görev kuvveti bulundurmalıdır’’ tweetini paylaşması, olayın çok acemice kurgulanmış bir senaryo olduğunu NATO’yu böyle bir emrivaki ile kendi yanlarına çekmek için, (belki de onların kurgusu dışında) hazırlanmış acemi bir kurgu olarak görebiliriz.

Rusya gibi büyük jeopolitik hamlelerde bulunan bir devletin kalkıp kendini Ukrayna gibi donanması neredeyse yok denecek seviyede bulunan bir devletin meydan okumasına maruz bırakması düşünülemez, mantıklı değil. Bu Küba’nın Meksika Körfezi’ne bir filotilla gönderip Florida’ya zorla girmesi gibi bir şey…

Burada transit geçiş ya da zararsız geçiş hakkı gibi kavramlardan bahsetmek de mümkün değil. Diğer yandan Ukrayna’nın da hakkını da teslim etmemiz gerekir. Ukrayna’nın da BM üyesi bağımsız, egemen bir devlet olarak Azak Denizi içindeki Mariupol Limanı ve kıyıları başta olmak üzere tabiki denizde kendi karasuları içinde güvenlik hakkı vardır. Şu ana kadar Mariupol’den Karadeniz’e gidiş-dönüş deniz ticaretinde bir Rus engellemesi görmüyoruz. Ancak hukuki statüsü çok farklı ve Rus denetiminde olan bir boğaza savaş gemilerinizi yolluyor ve Rusların bölgede bir referanduma bağlı varlıklarını tanımadığınızı göstermeye çalışıyorsanız o zaman bunun sonuçlarına katlanmanız gerekir. Burada Ukrayna’nın kendi insan gücünü, kendi gemilerini ciddi bir riske attığını, personelini gereksiz bir kumar masasına sürdüğünü görüyoruz. İşte olan olmuştur, gemilere el konulmuştur. Bu da ulusal onur açısından çok kötü bir şeydir.

UKRAYNA KUMAR OYNADI VE KAYBETTİ

Ukrayna bir kumar oynamış ve pek çok şeyini kaybetmiştir. Bu saatten sonra Rusya ile tekrardan durumun tekrar normale dönmesi bir hayli zaman alacaktır. Bu kime zarar verecektir? Mariupol’den deniz ticaret rotalarını kullanan Ukrayna deniz ticaretine zarar verecektir. Şimdi Ruslar Kerç Boğazı’ndan geçerken en ufak bir şeyde Ukrayna ticaret gemilerini durduracak, engel çıkartacaklardır. Ukrayna Devlet Başkanı olan Poroşenko ve yönetiminin Batıyı tahrik etme ve yanına çekmek için böyle ucuz taktiklere başvurmaması gerekirdi. Eğer bu Batının teşvikiyle yapılmışsa, bunun da 2014 yılında Kiev’in Meydan alanındaki gösterilere katılan ABD’li senatör John Mac Cain’in kışkırtıcılığından farklı bir kışkırtma olmadığını görüyoruz.

Bu kışkırtmalar sonunda mutlaka Rusya’ya jeopolitik avantajlar sağlıyor. Çünkü Rusya bunları gerekçe olarak çok güzel kullanıyor. AB, ABD ve NATO’nun şu an Ukrayna’yı daha da kışkırtmadan her iki tarafı da idare ederek bölgedeki barış ve istikrarı koruması gerekir. Bu tip davranışlar dünya deniz ticaretinin güvenlik ve emniyetine zarar verir.”

Ukrayna ve Rusya arasındaki sıcak çatışma olasılığı karşısında Türkiye’nin boğazlardaki davranışı nasıl olur? AB, ABD yardım yollamak isteseler buradaki hukuki durum nasıl gelişir?

“Öncelikle BM Güvenlik Konseyi onayı olmadan hiçbir şekilde ne NATO ne de başka bir güç Ukrayna’nın yanında müdahale edemez. Karşısında Rusya gibi büyük bir tarihsel ve bölgesel bir güç vardır. İkinci husus, BM’den bu konuda oybirliğiyle bir karar çıkmadan Türkiye burada tarafını belirtmez. Üçüncü husus Türkiye Karadeniz’de her zaman barışın istikrarın yanında olan güvenilir bir arabulucu olarak Montrö’yü en iyi uygulayan ülkedir. Böyle bir durumda II. Dünya Savaşı’nda ya da Ağustos 2008’de yaşanan Rus Gürcü savaşında ne yaptı ise aynısını yapar. Montrö Anlaşması daha üç yaşındayken Türkiye savaşan taraf olmadan savaş durumu koşullarını etkinlikle uygulamıştır. 2008’de yaşanan Gürcistan/Rusya krizinde Türkiye, mevcut durumu bozmadı, ABD baskılarına boyun eğmedi. Ben Ukrayna ve Rusya arasında denizde büyük bir çatışma ve kriz olacağını düşünmüyorum ancak Rusya’nın da Mariupol çıkışlı Ukrayna’ya ait balıkçı ve ticari gemileri engellememesi gerekiyor.”

Bu olaydan sonra sizce Türkiye’nin Karadeniz’deki faaliyetleri nasıl gelişmelidir?

“Şahsi fikrim şu ki, Türk-Rus ilişkileri, Rusya’nın Ukrayna ile yaşadığı krizden etkilenmemesi gereken çok yüksek seviyede bir çıkar dengesi üzerine kuruludur. Türkiye şu an NATO’nun genişlemesi, ABD ve AB’nin Rusya’yı çevrelemesi için artık bir vekil, bir proxy devlet haline gelen Ukrayna’nın üzerinde oynanan stratejilerden kendi yüksek çıkarlarını ilgilendiren alanlara zarar vermeyecek şekilde dengeli bir Karadeniz siyaseti uygulamalıdır. Rusya’ya da tavsiyelerde bulunarak, Ukrayna’nın dış dünyaya açılma, açık denizlere erişme hakkını asla reddetmeyecek bir siyaset uygulamalıdır.”


Kaynak: Aydınlık

bozadi


9224 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 26/11/2018 :  23:55:07  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
26 Kasım 2018

Rusya sınırını ihlal eden 3 Ukrayna gemisi alıkonuldu

Rusya sınırını ihlal eden 3 Ukrayna gemisinin alıkonulduğu bildirildi.


Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), dün sabah saatlerinde Rusya sınırlarını ihlal eden Ukrayna'ya ait Berdyansk, Nikopol and Yany Kapu gemilerinin yerel saatle 19:00 sularında tekrar Rus kara sularını ihlal girişiminde bulunduğunu belirtti.
Söz konusu Ukrayna savaş gemilerinin güç kullanılarak durdurulması amacıyla silahların kullanıldığını ifade eden FSB, gemilerin Rusya'nın Karadeniz'deki karasularında alıkonulduğunu duyurdu.Ukrayna gemilerinin yasa dışı faaliyetleri konusunda FSB tarafından soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Ukrayna tarafının, savaş gemilerinin Rusya kara sularından ve Kerç-Yenikale kanalındaki geçişinden haberdar olduğu not edilmelidir."

Kaynak: Sputnik

Go to Top of Page

bozadi


9224 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 27/11/2018 :  00:00:06  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
26 Kasım 2018

Rusya, Kerç Boğazı'ndaki provokasyon nedeniyle
Ukrayna'ya nota verdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna donanmasına ait üç geminin sınır ihlali yapması sonrası Kerç Boğazı'nda yaşanan gerilim nedeniyle bakanlığa çağrılan Ukrayna maslahatgüzarına nota verildiğini açıkladı.


Ukrayna Maslahatgüzarı Ruslan Nimçinskiy ile Rus Dışişleri'nde yapılan görüşmenin ardından bir açıklama yayınlayan bakanlık, Ukraynalı diplomata konuyla ilgili nota verildiğini belirtti.

'OLASI OLUMSUZ GELİŞMELERİN TÜM SORUMLULUĞU KİEV'E AİT'

Ukraynalı radikallerin Ukrayna'daki Rus diplomatik temsilciliklerine yönelik kabul edilemez saldırından duyulan rahatsızlığın Himçinskiy'e aktarıldığına da anlatan Rus Dışişleri, "Azak-Karadeniz havzasında Kiev'in kusuru nedeniyle yaşanacak olası olumsuz gelişmelerin tüm sorumluluğunun Ukrayna tarafına ait olduğunun altı çizildi" ifadelerine yer verdi.

Ukrayna gemilerinin Rus karasularına girmesi yüzünden Rusya'nın bölgeye savaş uçaklarını göndermesi raddesine kadar tırmanan gerilim nedeniyle Rusya'daki Ukrayna maslahatgüzarının Rus Dışişleri'ne davet edilmişti.

Kerç Boğazı'ndaki gerilimin, anketlerin Ukrayna lideri Poroşenko'ya desteğin giderek azaldığı bir dönemde, seçimlerin de hemen öncesinde gerçekleşmesi şüpheleri üzerine çekiyor.

Kaynak: Sputnik

Go to Top of Page

bozadi


9224 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 27/11/2018 :  00:04:22  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
26 Kasım 2018

Ukrayna parlamentosundan
Poroşenko'nun sıkıyönetim kararına onay

Ukrayna parlamentosu Yüksek Rada, Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko'nun, Kerç Boğazı'ndaki olayın ardından ülkenin bazı bölgelerinde 30 günlük sıkı yönetimin uygulanmasıyla ilgili kararı onayladı.


Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun talebiyle toplanan parlamentoda, ülkede 30 günlük sıkıyönetime geçilmesini öngören kararname kabul edildi.

Parlamentodan, 330 milletvekilinden 276'sının oyu ile geçen kararname gereği, sıkıyönetim 28 Kasım Çarşamba günü yerel saat ile 09.00'da başlayacak. Ülkenin Rusya ve Transdinyester ile olan sınır bölgeleri dahil, bazı bölgelerinde uygulamaya girecek olan sıkıyönetim uyarınca anayasanın 11 farklı maddesindeki bazı temel hak ve özgürlüklere ilişkin kısıtlamalara gidilebilecek.

Kısıtlanabilecek maddeler arasında konut dokunulmazlığı, haberleşme ve iletişim özgürlüğü, kişi ve aile hayatının dokunulmazlığı, ikamet özgürlüğü, ifade ve düşünce özgürlüğü, seçim ve referandum hakkı, miting, gösteri, protesto, ekonomik ve eğitim hakları da bulunuyor.


Kaynak: Sputnik

Go to Top of Page

bozadi


9224 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 27/11/2018 :  00:05:34  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
26 Kasım 2018

Rus senatörden uyarı:
Ukrayna, yeni provokasyonlar gerçekleştirebilir

Ukrayna'nın Kerç Boğazı'nda gerçekleştirdiği provokasyonun münferit olmadığını belirten Rusya Federasyon Konseyi Savunma Komitesi Başkanı Viktor Bondarev, benzer olayların Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlık ilan eden Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyeti'nde de yaşanabileceği uyarısını yaptı.


Rusya Federasyon Konseyi Savunma Komitesi Başkanı Viktor Bondarev, Ukrayna askeri gemilerinin Rus karasularına girmesi yüzünden Rusya'nın bölgeye savaş uçakları göndermesi raddesine kadar tırmanan gerilim hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bondarev, "Kerç Boğazı'ndaki provokasyon, münferit bir olay olarak kalmayacak. Donetsk ve Lugansk'ın yanı sıra diğer bölgelerde de yakın gelecekte yeni provokasyonlar beklenebilir" dedi.

'ÖNCE PROVOKE ETTİLER, SONRA SIKIYÖNETİM İLAN ETTİLER'

Provokasyonun Ukrayna'da sıkıyönetim ilan edilmesi için resmi bir gerekçe görevi gördüğüne dikkat çeken Bondarev, şu uyarıda bulundu:


'RUSYA YANLILARINA POGROMA VARABİLİR'

"Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko ve siyasi yönetimdeki oligarklar, sıkıyönetimi Rusya ile işbirliği yapan işinsanlarının işletmelerine el koyup kendi aralarında bölüşmek için kullanabilir. Bu hususlar, göz ardı edilmemelidir"

Federasyon Konseyi Savunma Komitesi Başkanı, Rus ordusunun Rusya karasularına giren Ukrayna gemilerini alıkoymakla hem Rusya yasaları hem de uluslararası hukuka uygun hareket ettiğini dile getirdi.

Ukrayna askeri gemilerinin dün Rus karasularına girmesi yüzünden bölgeye savaş uçaklarını gönderen Rusya, ayrıca, Kerç Boğazı'ndaki Kırım Köprüsü'nün altına bir tanker yerleştirip güvenlik nedeniyle buradaki trafiği bir süre için durdurmuştu.

Kaynak: Sputnik

Go to Top of Page

bozadi


9224 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 27/11/2018 :  00:08:10  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
26 Kasım 2018

Birleşmiş Milletler, Rusya'nın talebini reddetti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rusya’nın Kerç Boğazı’ndaki durumu görüşme teklifini reddetti.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rusya’nın Kerç Boğazı’ndaki durumu görüşme teklifini reddetti. BMGK'ya kasım ayında başkanlık eden Çin Temsilcisi, "Teklifin görüşmeye alınmasına karşı 7 üye oy kullandı, 4 üye ‘evet' oyu kullandı, 4 üye daha çekimser kaldı. Teklif kabul edilmedi" dedi. Rusya, 'uluslararası barış ve güvenliğin sürdürülmesi' maddesiyle ilgili acil toplantı talebinde bulunmuştu.

Oylama öncesi ABD Temsilcisi Nikki Haley, Kerç Boğazı'ndaki gerilimle ilgili konunun görüşmeye alınmaması yönünde çalışma yaptı. Hollanda, Polonya, İsveç ve İngiltere'nin de ABD'nin tutumuna katıldığını belirten Haley, tüm bu ülkelerin Ukrayna'nın bağımsızlığına ve uluslararası toplum tarafından tanınan sınırlar içindeki toprak bütünlüğüne destek verdiğini kaydetti.


Kaynak: soL

Go to Top of Page

bozadi


9224 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 27/11/2018 :  00:24:23  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Acaba Ukrayna'nın ABD-İsrail / İlüminati güdümünde tırmandırmaya çalıştığı bu büyük provokasyon, Türkiye'nin/AKP'nin Rusya'dan almak için sözleşme yaptığı S-400'leri almasını engelleyecek ve bu bağlamda Rusya'yla ve müttefikleriyle geliştirilmekte olan ilişkileri askıya alacak kadar büyür mü çok merak ediyorum. Umarım Erdoğan/AKP bu oyuna gelmez ama gelmek isterse de bedelini bence çok büyük ödemek zorunda kalır.
Go to Top of Page

bozadi


9224 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 27/11/2018 :  13:07:08  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
27 Kasım 2018

Rusya o gemiyi neden vurduğunu açıkladı

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Karadeniz’deki provokasyon sırasında Ukrayna Deniz Kuvvetleri gemilerinin Rusya’nın durma taleplerine rağmen hareket etmeye devam ettiklerini belirtti.


Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Karadeniz’deki provokasyon sırasında Ukrayna Deniz Kuvvetleri gemilerinin Rusya’nın durma taleplerine rağmen hareket etmeye devam ettiklerini belirtti.

Federal Güvenlik Servisinin basın servisi tarafından yapılan açıklamada, “Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nin bir grup gemisi durma taleplerine uymadı ve bizimle iletişime geçmedi” denildi.

Rusya, Pazartesi sabah saatlerinde Azak Denizi’nde karasularını ihlal ettikleri gerekçesiyle üç Ukrayna gemisini alıkoymuştu. Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin, 1949 tarihli Cenevre Sözleşmesi’ne göre Rusya’nın alıkoyduğu askerlerin “rehin” olduklarını açıklamıştı. Kiev, Rusya’nın gemilere açtığı ateşte altı Ukraynalı askeri mürettebatın da yaralandığını duyurmuştu.

GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞTI

Öte yandan, Rusya istihbarat servisi FSB, Kerç Boğazı’nda Ukrayna gemileriyle birlikte alıkonulan denizcilerin sorgulandığı görüntüleri de paylaştı.

FSB’nin yayınladığı ve alıkonulan Ukraynalı denizcilerin sorgulandığı görüntülerde Andrey Draç adlı mürettebat, “Mariupol’a doğru yol alırken Rusya’nın kıyı güvenlik yetkilileri, Rusya Federasyonu yasalarının ihlal edildiği yönünde uyarıda bulundu” dedi. Sergey Tsibizov adlı denizci de, “Ukrayna’nın, Rusya’nın karasularını ihlal ettiğini” söyledi.

Ayrıca NATO, Rusya’ya Ukrayna gemilerini ve askerlerini serbest bırakması çağrısında bulunmuştu.


Kaynak: OdaTV

Go to Top of Page

bozadi


9224 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 27/11/2018 :  13:09:41  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Rusya tarafından gözaltına alınan Ukraynalı askerler Ukrayna'nın kalkıştığı provokasyonu itiraf ediyorlar ve söz konusu videoya göre hiç de işkence altında birşeyler söylemeye zorlanıyorlarmış gibi görünmüyor.

Rusya karşıtı, Batı (ABD-İsrail) yanlısı olan ve son zamanlarda destek kaybı yaşayan Ukrayna iktidarı (Poroşenko), kısa süre sonra yapılacak seçimde şansını artırmak için bu tehlikeli provokasyona kalkışmış gibi görünüyor.
Go to Top of Page

bozadi


9224 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 28/11/2018 :  14:59:51  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
28 Kasım 2018

Putin'den Ukrayna'ya uyarı:
Bir dahaki sefere pervasız eylemlerden kaçının

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna gemilerinin Rus karasularına girip Kerç Boğazı yakınlarında sınır ihlali yapmasına ilişkin olarak, Kiev'e 'yeni pervasız eylemlerden kaçınma' uyarısında bulundu.


Rusya lideri Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel'le yaptığı telefon görüşmesinde, pazar günü Rus karasularından 'barışçıl bir biçimde geçiş yapma kurallarını görmezden gelen Ukrayna tarafı ve gemilerinin uluslararası hukuku ihlal ettiğini' vurguladı.

Putin ayrıca, sınır ihlali yapan Ukrayna gemilerinin uyarı ateşini görmezden gelmesi nedeniyle yaşanan gerilimin ardından Ukrayna'da sıkıyönetim kararı alınması ve ordunun da teyakkuza geçirilmesi nedeniyle ciddi bir endişe duyduğunu söyledi.

Ukrayna'nın bu provokatif eylemlerinin, ülkedeki devlet başkanlığı seçimleri kampanyasıyla ilişkili olduğuna inandığını kaydeden Rus lider, "Almanya'nın müdahale ederek, Ukrayna'yı yeni pervasız eylemlerde bulunmaktan vazgeçireceğini umuyorum" dedi.

Rusya lideri ayrıca, "Bir defa daha çatışmaya sebep olacak bir olay yaratmanın ve bunun getirebileceği risklerin sorumluluğu tamamen Ukrayna yönetimine aittir" vurgusunu yaptı.

ŞÜPHEYLE KARŞILANIYOR

Ukrayna'da sıkıyönetim fikrinin, bu ülkede devlet başkanlığı seçimlerine gidilecek Mart 2019'a yakın bir tarihte ortaya atılması şüpheyle karşılanıyor. Ukrayna'da seçimler öncesinde yapılan anketlerde Poroşenko'ya desteğin giderek düşmüş olması da bu şüpheleri güçlendiriyor.

Ukrayna'da sıkıyönetim ilk aşamada 30 gün için geçerli olacak olsa da bu sürecin uzatılabileceği ve kanunlara göre sıkıyönetim varken seçimlerin düzenlenemeyeceği belirtiliyor.

Diğer taraftan Rus yetkililer, Rus karasularına giren Ukrayna gemilerini alıkoymakla hem Rusya yasaları hem de uluslararası hukuka uygun hareket ettiklerini vurguluyor. Nitekim Rus Dışişleri yetkilileri de Ukrayna'yı Kerç Boğazı'nda planlı bir provokasyon gerçekleştirmekle itham etti.

Ukrayna gemilerinin Rus karasularına girmesi yüzünden Rusya'nın bölgeye savaş uçaklarını göndermesi raddesine kadar tırmanan gerilim nedeniyle Ukrayna'nın Rusya'daki maslahatgüzarı Dışişleri'ne çağrılmıştı.

Kaynak: Sputnik

Go to Top of Page

bozadi


9224 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 28/11/2018 :  15:06:09  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Daha birkaç gün önce Rusya ile Türkiye arasında yapılan TürkAkım projesinin deniz bölümünün tamamlanması üzerine Ukrayna'nın bu projenin devamını engelleme kararı aldığına dair haberler alıntılamıştık. Bu son provokasyona böyle acemice ve alelacele kalkışılmasının sebeplerinden biri de, TürkAkım'a duyulan kızgınlık gibi görünüyor.
Go to Top of Page

gerçek tosun paşa


637 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 29/11/2018 :  12:05:48  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Sadece TÜRKAKIM'a değil, tüm "ABD" sözü dinlemeyen ülkelere büyük öfke duyduklarına neredeyse eminim. Türkiye gibi bir ülkenin geldiği son noktadan dolayı kızgınlık seviyelere daha yüksektir. Tabii çok konuştuk forumda batı dünyasından kopmanın çok zor olduğundan ve üst düzey yönetim gerektiren bir süreç olduğundan. Ne kadar Rahibin geri verilmesi gibi olayları yaşansa bile Türkiye'nin batı karşısında mücadelesinden mevcut şartlar doğrultusunda memnunum.

Çok büyük oyunların döneceğinden, içinde bulunduğumuz şartlardan çok daha bunalımlı ve zor zamanların geleceğinden yani şu gündemin bir nevi "fırtına öncesi sessizlik" olduğuna dair çok kuvvetli hislerim var.
Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Kasyopya celselerini ve diğer mesajları farklı ortamlara kopyalamadan önce lütfen izin isteyin: baskalarinahizmet@gmail.com Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,11 saniyede oluşturuldu.