Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

Forum
 Genel Paylaşımlar
 Karalama Defteri
 Boş çikolata kutusu yüzünden tazminatsız kovulan kadın işçi konuştu
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar  Mesaj Sonraki Konu  

bona fide

363 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 04/01/2019 :  23:00:02  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
https://www.evrensel.net/haber/370151/bos-cikolata-kutusu-yuzunden-tazminatsiz-kovulan-kadin-isci-konustu

Bu haber bütün medyada sağlı sollu servis ediliyor ve mağdur edebiyatı yapılıyor. Birey nerede çalışıyor olursa olsun böyle bir hareketi yapamaz kendisine ait olmayan elmayı dahi ısıramaz. iş ahlakına aykırıdır. mahkeme kadının lehine karar verirse hırsızlık legalleşir. kişi güvenilirliği sözlerden ziyade davranışlarıyla belli olur. turizmde
çalışan personel müşteri izin vermediği halde bir çöpünü alsın bakalım. çöpünü diyorum. ya da müşteriye hazırlanan ikram ürün hizmet vs faydalanmaya kalksın hemen ilişiği kesilir. özel kamu ev neresi olursa olsun böyle bir serbestlikle gözüne kestirdiğini alma hakkına sahip olur aldığı nesnenin sahibinin işine yarayıp yaramayacağına karar vermeyi kendisinde bulma yetkisinin devlet tarafından onaylanması demektirki saçmalığın daniskası. bu olayı mağdur edebiyatıyla dramatikleştirmeye çalışanların amacı nedir anlamış değilim kadına yardım edeceklerse para toplasınlar. ev temizliği işinde çalışan kadınlar var bazısı öyle rahatki izin almadan yemeler içmeler müsade izin beklemeden teklifsiz sanki babasının çiftliği şaşırıyorum. saygılı olmak konusunda bir adım ileri gidemiyoruz. yaşamın her alanında iş olsun davranış olsun. Başkasına ait alanda hatta kendi evinde yaşam alanında çalış ya da çalışma uyulması gereken kurallar vardır. sana ait olmayan nesneyi izinsiz alamazsın.çöp olsa dahi.

bozadi

9063 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 05/01/2019 :  21:16:46  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
05 Ocak 2019

Çikolata kutusunun altındaki rezalet bu

Temizlik işçisinin “boş kutuyu evine götürdüğü için” tazminatsız kovulduğu BUSKİ’deki usulsüzlükler Sayıştay denetimlerine takıldı. Müdürlerin sınavsız atandığı kurumun birçok mali işleminde kusur ve usulsüzlük tespit edildi.

Bursa’da, 16 yıl boyunca temizlik işçisi olarak görev yapan, ancak boş çikolata kutusunu evine götürdüğü için tazminatsız kovulan Emine A.’nın görev yaptığı Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nde (BUSKİ) müdürlerin “sınavsız” terfi ettiği ortaya çıktı. Kurumdaki usulsüzlükler bununla da sınırlı kalmadı.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; Sayıştay 2017 yılı Denetim Raporu’na göre, BUSKİ’nin gelirlerinin önemli bir kısmı faiz giderlerine gitti. 2015 yılında 4,4 milyon TL faiz gideri bulunan kurumun iki yıl sonraki faiz gideri tam 62 milyon TL’ye ulaştı.

MÜDÜRLERE GÜZELLİK

Sayıştay, kurumdaki müdürlerin de “ballı atamalarla” görevlerinden terfi ettirildiğini tespit etti. Buna göre, kurum personel dosyalarının ve atama işlemlerinin incelenmesi sonucunda görevde yükselme ve unvan değişikliğine tabii şube müdürü ve müdür kadrolarına yazılı ve sözlü sınav yapılmadan doğrudan atama yapıldı.

YANLIŞ MUHASEBE KAYDI

BUSKİ’nin 2017 yılı hesaplarını mercek altına alan Sayıştay, burada da hata tespit etti. Rapora göre, “Kişilerden alacaklar hesabındaki” 46 milyon 851 bin TL, bu hesapla ilgisi bulunmamasına karşın usulüne aykırı bir şekilde yanlış yardımcı kod kullanılarak muhasebeleştirildi.

İnegöl Belediyesi’nden devralınan borçlar da hatalı muhasebeleştirildi. İnegöl Organize Sanayi Bölgesi’nin atık su faturasından kaynaklı borçlarından doğan 5 milyon 545 bin TL’lik tutarın BUSKİ’ye devredildiğini ifade eden Sayıştay, bu tutarın da muhasebe kaydının yanlış yapıldığını ve olması gereken bölümde kaydedilmediği ifade etti.

TAŞINMAZLAR NEREDE

BUSKİ’nin Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı taşınmazlar da kayıt altına alınmadı. Raporun ilgili bölümünde, “Kurumun 139-Diğer Kurum Alacakları Hesabında bulunan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden olan alacaklarına karşılık bu kurumdan alarak devir işlemlerini tamamladığı taşınmazların ilgili varlık hesaplarına kayıtları yapılmamıştır” denildi.

“TORPİL İÇİN KOVDULAR”

Bursa’da merkez ilçe belediyesinde taşeron firmaya bağlı çalışan 4 çocuk, 10 torun sahibi 59 yaşındaki Emine Arık, boş çikolata kutusunu aldığı için 16 yıldır çalıştığı kurumdan tazminatsız işten çıkartılınca başlattığı hukuk mücadelesini kaybetti.

BirGün’e konuşan Emine Arık şunları söyledi: “Dokuz sene önce yaşadığım bu olaydan ötürü birçok sağlık sorunu yaşadım. Yaşamıma eskisi gibi devam edemiyorum. 16 sene boyunca görev yaptığım kurumdan bir kez dahi ‘ihtar’ almadım. Sınavsız atamalar yapılıyormuş. Benim asıl işten atılmamın nedeni, o kurumda görevli bir yetkilinin yakınını işe almak istemesi. Birkaç kez işten ayrılmamı istediler ancak emeklilikte yaşa takıldığım için günümün gelmesini beklediğimi söyledim. Sonra da böyle bir iftirayla beni işten attılar. Çikolata kutusunun bırakıldığı yer benim çalışma alanımdı. Yani çöp kovalarının olduğu yerdi. Üstelik kamera kayıtları ile sabittir ki ben kutuyu kurumun dışına çıkarmadım. Sadece bulunduğu yerden aldım. Bana hırsız damgası vurdular. Bunun peşini bırakmayacağım. Ben ölürsem, kızlarım bu davanın takipçisi olacak.”

Kaynak: OdaTV

Go to Top of Page

bona fide

363 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 06/01/2019 :  22:05:31  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Medyanın bu hanımefendi üzerinden hükümetin yanlışlarını protesto etmeye çalışması yanlış tekrar söylüyorum yapılan olay kullanım amacına yönelik- dikiş kutusu yapmak için alması- istediği kadar masum gösterilmeye çalışılsada etik değil iş ahlakına aykırı. şahsi görüşümde bu yönde.izinsiz alamaz.ve emsal bir dava olurki önünü beri alamazlar özellikle turizmde yada yaşamın her alanında. hükümet kurumlarındaki kadrolaşma rant usulsuzluk bunu sonuna kadar eşelesinler yazsınlar heryerde deşifre etsinler eleştirsinler önerge versinler hesap sorsunlar. bu ayrı mesele.fakat emine hanımın olayı üzerinden giderlerse haklıyken haksız olurlar. konu basit bir çikolata kutusunun işlevi değil, davranışın adı hırsızlık.
Go to Top of Page

bozadi

9063 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 07/01/2019 :  14:23:10  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Haklı olabilirsin bona fide. Yani ikisi ayrı şeyler olabilir belki. Kadının hareketi belki bir yanlış, şirketin usulsüzlükleri apayrı, çok daha büyük bir yanlış gibi görünüyor. Ama kadının tam olarak ne yaptığını, yaptığının hırsızlık ithamıyla kovma sebebi olabilecek düzeyde yanlış bir davranış olup olmadığını anlayamadım.
Go to Top of Page

beyrutkapı

455 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 07/01/2019 :  15:23:05  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Aynı fikirdeyim bozadiyle. Kadının yaptığı iş ahlakına uymazsa bile kıdem tazminatını vermeden kapı dışarı etmek çok ölçüsüz bir ceza olmuş.
Go to Top of Page

bozadi

9063 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 07/01/2019 :  15:38:22  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
04 Ocak 2019

Boş çikolata kutusunu alıp tazminatsız işten kovulan kadın konuştu

Bursa'da boş çikolata kutusunu aldığı gerekçesiyle tazminatsız olarak işten atılan Emine Arık, "16 yıllık hakkım gitti" dedi.

Taşeron şirket bünyesinde çalıştığı belediyede vestiyerdeki boş çikolata kutusunu alan temizlikçi kadın tazminatsız kovuldu. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, temizlik işçisi kadına kıdem tazminatı ödenmemesi gerektiğine hükmetti. Kararla birlikte kadın 16 yıldır çalıştığı kuruma veda etti. Olayın 9 yıl önce meydana geldiğini ifade eden Emine Arık (59), "Çalıştığım 16 sene boyunca hiç ihtar ve uyarı almadım. Bir akşam çöpleri topladım ve götürdüm. O sırada çuvalın ağzında başkasının bıraktığı boş teneke çikolata kutusunu gördüm. O teneke kutuyu aldım. Eve bile götürmemiştim. Bir, iki gün sonra şef, beni güvenlikçinin çağırdığını söyledi. Kutuyu götürürken şef beni görmüştü. Güvenlikçiler teneke kutunun şefe ait olduğunu söyledi. Teneke kutuda çikolata olduğunu, benim aldığımı söylediler. Ben de kutunun boş olduğunu söyledim. O akşam beni işten çıkarttılar" diye konuştu.

Avukat yoluyla dava açtığını belirten Arık, "Mahkeme keşif yapmıştı. Mahkemede kazandım ama daha sonra bozuldu. 16 senelik hakkım gitti. Mahkeme onları haklı buldu. Temizlik görevlisi olarak çalışıyordum ve evrakları taşıyordum. 1,5 sene önce emekli oldum. Hasta oldum, sağlığım gitti" şeklinde konuştu.

Kaynak: Yeni Haber

Go to Top of Page

bozadi

9063 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 07/01/2019 :  15:39:58  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Olayın bilmediğimiz kritik başka ayrıntıları var mıdır bilmiyorum ama teyzeye ciddi bir haksızlık yapılmış gibi göründü bana.
Go to Top of Page

bigsenfoni

1073 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 07/01/2019 :  16:01:12  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  bigsenfoni Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
Teyze cok kötü oyuna gelmis gibi...

KENDİ DENEYİMİNE DAYALI OLMAYAN HER ŞEYİ SADECE BİR VARSAYIM OLARAK KABUL ET... OSHO

Kalbiniz temiz,gözünüz Osho'nunki gibi acik olsun.
Go to Top of Page

bona fide

363 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/01/2019 :  10:53:08  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
binsenfoni evet hanımefendi oyuna getirilmiş olabilir. hatta onlar daha güçlü argüman ararken hanımefendi daha basit yoldan onlara bu fırsatı sağlamış. madem onu işten çıkması için zorluyorlardı bu hareketle kendi elleriyle silahı onlara vermek olmuş. ben turizmde otelde çalışırken şimdi nasıl bilmiyorum kaldığımız lojman didik dididk edilirdi habersiz uyarısız. sisteme dahil olmak böyle bişey. içindeysen kurallara uyacaksın. artı tekrar söylüyorum ahlak kumkuması olmakla alakalı değil başkasına ait bir eşya nesne onun çöp olup olmadığı ayrı mesele bireyin ona verdiği maddi manevi değeri çalacak olanın belirlemesi diye bişey söz konusu olamaz. artı sistemde daha kıymetli eşya çaldığını fazr edelim saat para vs o zaman yaklaşımlar bu kadar yumuşak olacakmıydı nesneye verilen değer üzerinden olayı değerlendirmek objektif değil. çocuklara rol model olurken bu mantıkla hareket edildiği için saygının sınırlarını kendimiz belirleme cüretine gidiyoruz.
ekleme: sevgili bigsenfoni hitap sana olsa dahi ifadelerim genele yöneliktir. arz ederim ))

Edited by - bona fide on 08/01/2019 11:07:25
Go to Top of Page

beyrutkapı

455 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/01/2019 :  11:49:20  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Herşeyin bu kadar kokuşmuş olduğu bir ortamda suç ve ceza orantısız olmuş sevgili bona fide. Kaldı ki bahsettiğin tüm bu cikarimlari o yaşlı kadın yapamaz. Prensip duzeyinde hak veriyorum yazdıklarına. Fakat farkındaysan hukuk kuralları sadece yoksullar ve güçsüzler için isletiliyor. Çöpten alınmış boş bir çikolata kutusu üzerinden insanlara meslek etigi ve adalet dersi vermelerini komik buluyorum. Ben böyle düşünüyorum dostum.
Go to Top of Page

bona fide

363 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/01/2019 :  13:21:49  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
beyrutkapı konuya yaklaşım tarzım ders vermek gibi algılandıysa yapacak bişey yok daha yumuşak nasıl ifade ederim bilmiyorum. olayı değerlendirmeyi senden yada diğerlerinden farklı bakış açısıyla ele alınca bu ders vermek mi oluyor. verdiğim her kuuruş vergi soyguna hizmet fakat sistem bu ve hepimiz içindeyiz. kokuşmuş sistemde evet olay trajikomik duruyor. davranışa olan düşüncelerimi konu içinde ele almak mı ders verme oldu. ne demem lazımdı hükümet çalıp çırparken bu hanımefendiye bu zulum revamı önce kendi yediklerinin hesabını versinler yandaşlarına herşeyi peşkeş çekip boş çikolata kutusu alan birisine bunca eziyet haksızlık. alsa ne olur yani sempatikliğinde bulunamadığım için üzgünüm daha doğrusu aynı fikirde olmadığımız için. bu düşüncelerim ne ona ne başkasına bişey öğretmek gayesi güden bir ifade değil niyetim o değil. olayı değerlendirmek ve bu hakkı kendimde bulmak ders verme olarak algılanıyor. belkide haklısındır küstahça gelmiştir ifade ve bakış açımı sorgulayıp özeleştiri yapmalıyım. sonuçta kim oluyorumki
Go to Top of Page

bona fide

363 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/01/2019 :  13:56:57  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
biraz düşününce şu şekilde belirtmek daha az rahatsız edici gelebilir belki.

haddim olmayarak naçizane konuyla alakalı olmakla birlikte dolaylı olarak yaşamın her alanında birey sisteme dahil olsun olmasın davranışın yanlış olduğunu izinsiz alınan nesnenin değerine alacak olanın karar vermesinin yanlış olduğunu düşündüğümü belirtmek isterim.

böylesi daha iyi evet. inanın ders vermek amacında değilim.niyetim o değil. ifadelerimde küstahlık var dünyanın hakimi konuşuyor gibi. ifade şeklime daha çok dikkat etmem gerektiğini fark ettim.bu tarz yaklaşımım için özür dilerim.
Go to Top of Page

beyrutkapı

455 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/01/2019 :  14:35:59  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Kendimi yanlış ifade ettim sanırım. Yazarken bu oluyor. Elbette herkes gördüğünü ifade edecek sevgili bona fide. Ben ders verenler derken konunun muhataplarindan bahsediyorum. Kadını kapıya koyan iş yerinden adalet sistemine kadar. Sanki her şey doğru düzgün işliyor ve her şey yolundaymış gibi bir izlenim oluşturuyorlar. Adalet affetmez izlemini bile yoksul ve güçsüz insanlar üzerinden veriyorlar demek istiyorum. Yani senin fikirlerine saygı duyuyorum ve prensip olarak haklı da bulabilirim. Fakat teorisi ve pratiği bambaşka iki. Program olan bir alem burası. Buna dikkat çekmek istedim. Sana karşı doğrudan bir itirazım olsa onu da dile getiririm. :)) iyi ki varsın sevgili bona fide.
Go to Top of Page
   Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Kasyopya celselerini ve diğer mesajları farklı ortamlara kopyalamadan önce lütfen izin isteyin: baskalarinahizmet@gmail.com Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,09 saniyede oluşturuldu.