Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Gezegensel Dönüşüm Süreci (Earth Changes)
 Buz Çağı Kapıda! İklim Anormallikleri...
 ABD Son 25 Yılın En Soğuk Günlerini Yaşıyor (30 Ocak 2019)
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

motherofrsd


4 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/01/2019 :  01:09:18  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
30 Ocak 2019


Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın uyarısı var!
3 kişi donarak hayatını kaybetti
ABD'de son 25 yılın en soğuk günleri yaşanıyor. Ülkede 3 kişi donarak öldü, çok sayıda uçak ve tren seferi iptal edildi.
ABD'nin özellikle orta batı kesimleri bugün itibarıyla dondurucu soğuklara teslim oldu. Chicago'da kar küreğine çarpan bir kişi hayatını kaybederken, Indiana'da bir çift, karla kaplı yolda yaptıkları kazada yaşamını yitirdi.


NEHİR DONDU

Illıonis eyaletine bağlı Chicago'da hava sıcaklığı, sıfırın altında 17, hissedilen sıcaklık ise sıfırın altında 44 santigrat derece olarak ölçüldü.

-Bölgedeki aşırı soğuklar nedeniyle Chicago Nehri buz tutarken, kentte tüm tren seferleri iptal edildi.

Kentte evsizler için açılan en büyük sığınma merkezlerinden birisi sadece uzun süreli misafirleri alma kuralını ihlal ederek 800 kadar evsizi kabul etti.

Hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere North Dakota'da 24, Minnesota'da 18, Wisconsin'de 14, Lowa'da 12 dereceye kadar düştü.

Aşırı soğuklar nedeniyle ABD genelinde 2 binden fazla uçak seferi de iptal edildi.

ABD Posta Servisi de özellikle aşırı soğukların yaşandığı bölgelerde hizmet veremeyeceklerini açıkladı.

ABD'de son 25 yılın en soğuk günlerinin yaşandığını belirten uzmanlar, mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmaması, evcil hayvanların dışarı bırakılmaması ve evdeki elektrikli ürünler konusunda dikkatli olunması uyarısı yaptı.


Kaynak: Milliyet


http://m.milliyet.com.tr/mecbur-kalmadikca-disari-cikmayin-dunya-2819917/

Edited by - motherofrsd on 31/01/2019 02:46:28

bozadi


9457 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/01/2019 :  10:21:03  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Paylaşım için teşekkürler motherofrsd. Dikkat çekici bir gelişme. Ve aşırı soğuklardan ölüm sayısı artıyormuş.
Go to Top of Page

bozadi


9457 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/01/2019 :  10:21:12  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
31 Ocak 2019
Kutup girdabı: ABD'de 12 kişi donarak öldü

ABD'de milyonlarca kişi 'kutup girdabı' adı verilen aşırı soğuk hava dalgasının etkisinde. En az 12 kişi soğuk nedeniyle hayatını kaybetti.


ABD’nin Orta Batı eyaletlerini vuran ve ‘kutup girdabı’ adı verilen aşırı soğuk hava dalgası en az 12 kişinin ölümüne yol açarken, bazı şehirlerde hayatın tamamen durmasına yol açtı.

Michigan eyaletinde iki kişi mahallelerinde ölü bulunduğunu duyurdu. Yetkililer, birinin üzerinde uygun giysiler olmadan çıktığı sokakta yönünü kaybetmiş olabileceğini söyledi. Milwaukee, Wisconsin’de 55 yaşındaki bir adam, kar kürediği sırada yığıldığı yerde donarak hayatını kaybetti.

Illinois’da 82 yaşındaki bir adam evinin dışında hipotermiden öldü. Chicago yakınlarında da 75 yaşındaki bir adam kar küreme aracının çarpması sonucu öldü, Indiana eyaletinin kuzeyinde de genç bir çift, buzlanan yolda yaptıkları kazada hayatlarını kaybetti.‘Kutup Girdabı’nın uydu görüntüsü


Dondurucu soğuklar 250 milyon ABD’liyi etkilerken, 90 milyon kişinin -17 derece ya da altını göreceği belirtiliyor. Chicago’da hava sıcaklığı -30 dereceye, Kuzey Dakota’da da -37’ye kadar düştü.

Ülkenin orta batısındaki Wisconsin, Michigan ve Illinois eyaletlerinde, hatta Derin Güney adı verilen normalde daha sıcak Alabama ve Mississippi eyaletlerinde dondurucu hava nedeniyle acil durum ilan edildi. Büyük Göller Bölgesi’nden New England’a kadar kar yağışı bekleniyor. Wisconsin eyaletinde 60 santimetre, Illinois’de de 15 santimetre kalınlığında kar yağışı bekleniyor.

‘SADECE 10 DAKİKASI BİLE DONDURUR’

Ulusal Hava Durumu Hizmetleri NWS, böyle aşırı soğuklarda, dışarıda sadece 10 dakika kalınması halinde bile soğuk ısırması olabileceği uyarısı yaptı. Kuzey Dakota’daki Grand Forks bölgesinde -54 derecelik sıcaklık kaydedildi. ABD’nin iç kesimlerindeki 20 milyon kişinin bu haftasonuna dek -28 derece ya da daha altında sıcaklıklar görmesi bekleniyor.

10 eyalette posta dağıtımı durdurulurken, yüzlerce okul, kolej ve üniversitede eğitime ara verildi. Wisconsin eyaletinde, kamyonlarda donması nedeniyle bira dağıtımı durduruldu. Iowa eyaletinde yetkililer, halka dışarı çıkmaları durumunda “derin nefes almamaları ve mecbur kalmadıkça konuşmamaları” tavsiyesinde bulundu.

Orta Batı eyaletlerindeki çiftçiler, hayvanlarını soğuktan korumak için önlemler almaya başladı. 80 bin evsizin yaşadığı Chicago’da “ısınma merkezleri” kuruldu.

Kaynak: Gazete Duvar

Go to Top of Page

bozadi


9457 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/01/2019 :  10:33:09  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Hem anormal bazı sıcaklar, hem de anormal soğuklar dünyada aynı anda yaşanabiliyor içinde bulunduğumuz süreçte.

Normalde Dünya'da sıcaklıkları artıran başlıca faktörlerden biri Güneş patlamaları. 11 yılda artan ve azalan bir döngüsü var bunun. Ama son yıllarda Güneş patlamalarının (lekelerinin) sayısında anormal bir azalma meydana geliyor: https://tr.sputniknews.com/bilim/201707051029142891-astronomlar-gunes-aktiviteler/

Bilim insanları Güneş faaliyetlerindeki bu anormal azalmaya neyin neden olduğunu tam olarak açıklayamıyorlar. K'ların anlattığına göre buna neden olan şey, Güneş'in "kahverengi cüce" niteliğindeki bir ikizinin Güneş sistemine yaklaşıyor olmasının neden olduğu bir tür "topraklama" etkisi.

Açıklaması bu olsun veya olmasın, Güneş patlamalarında anormal bir azalma olduğu ve durumun giderek de ciddileştiği, çok sayıda habere konu oldu.

Ama Güneş'teki patlamalardaki azalmaya rağmen, bu durumu dengeleyen bir faktör var: Dünya'nın manyetik kutuplarının yer değiştirdiği bir süreçteyiz ve bu süreçlerde Dünya'nın manyetik koruma kalkanı zayıflıyor ve bu durumda Güneş'ten gelen ışınlar, normalde yaptığından çok daha şiddetli, adeta "kızartıcı" etkiler yapıyor. Bu ve muhtemelen başka çeşitli nedenlerle, hem anormal sıcak, hem de anormal soğuk olayları peşpeşe ve hatta aynı anda yaşanıyor dünyanın farklı yerlerinde. Ama hem celselerde, hem de çeşitli bilim insanlarının araştırmalarına dayandırılan haber kaynaklarında soğumanın giderek artacağı yönünde uyarılar var. Bakalım neler göreceğiz.
Go to Top of Page

bozadi


9457 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/01/2019 :  10:41:25  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
27 Ocak 2019
Moskova'da son 70 yılın kar rekoru

Rusya’nın başkenti Moskova, son 70 yılın en yoğun kar yağışıyla karşı karşıya. Başkent sokakları beyaz örtüyle kaplandı.


Rusya'nın başkenti Moskova, etkili olan şiddetli kar yağışı nedeniyle beyaza büründü. Moskova'yı teslim alan kar yağışının cadde ve otoyolların kapanmasına neden olduğu ve şehrin farklı noktalarında çok sayıda kaza yaşandığı öğrenildi. Can kaybının yaşanmadığı trafik kazalarında yaralananların hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Otoyollarda trafik akışının sağlanması için 12 binden fazla kar temizleme aracının görevlendirildiği bildirildi.

Bir gündür devam eden kar yağışının, Moskova'da son 70 yılda görülen en yoğun kar yağışı olduğu belirtiliyor.

UÇUŞLAR İPTAL EDİLDİ

Moskova'da yoğun kar fırtınası nedeniyle uçuşlarda gecikmeler yaşanırken, bazı uçuşlar ise iptal edildi. Şehrin Domodedovo, Vnukovo ve Şeremetyevo havalimanlarında en az 50 uçuş iptal edildi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Moskovalılara dışarı çıkmama uyarısında bulundu.


Kaynak: İHA


Go to Top of Page

bozadi


9457 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/01/2019 :  10:47:45  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
9 Ocak 2019
Denizli dondu

Denizli, son 55 yılın en soğuk gecesini yaşadı, bazı bölgelerde termometreler -21,5’i gösterdi


Kışı soğuk geçiren Denizli, dün gece adeta dondu. Kentin yüksek kesimlerinde termometreler hep eksiyi gösterdi. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün sitesinden edinilen verilere göre, Denizli’nin en soğuk yeri Honaz Akbaş mahallesi oldu; termometreler eksi 21,5’i gösterdi.

Acıpayam, Çardak ve Çameli’de vatandaşlar tarafından otomobillerinin termometrelerinin eksi 20’leri gösterdiği foroğraflar pylşıldı.

Öte yandan Denizli’de bu kadar sert bir kışın 1964-65 yıllarında yaşandığı, o dönemde de kent merkezinde eksi 10 derecenin görüldüğü belirtildi.


Kaynak: Denizli Güncel


Go to Top of Page

bozadi


9457 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/01/2019 :  10:58:20  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
9 Ocak 2019
Günlük doğal gaz tüketiminde rekor kırıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'de dün 245 milyon metreküpü aşkın doğal gaz tüketilerek tüm zamanların rekorunun kırıldığını ve talebin kesintisiz karşılandığını bildirdi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, son yılların en soğuk kış aylarının yaşandığını belirtti.

"245 milyon metreküpü aşan doğal gaz tüketildi"

Soğuk hava nedeniyle doğal gaza talebin de rekor seviyede arttığına işaret eden Dönmez, "8 Ocak günü tüm zamanların rekorunu kırarak ülke çapında 245 milyon metreküpü aşan doğal gaz tüketimi gerçekleşti. Doğal gaz arz güvenliğimizi sağlamaya yönelik aldığımız önlemler sayesinde bu rekor artışı hiçbir kesinti ya da kısıntıya gitmeden karşıladık." ifadesini kullandı.

Dönmez, doğal gaz arz güvenliğini sağlamak için LNG, FSRU ve depolama projeleriyle sisteme günlük gaz akışının 310 milyon metreküpe çıkarıldığına dikkati çekti.

Tüm zamanların rekoru kırıldı

Şu anda en çok tüketim yapılan zamanlar dahil olmak üzere günlük tüketimi çok rahat karşılayabilecek altyapıya sahip olunduğunu vurgulayan Dönmez, şunları kaydetti:

"Kısa vadede hedefimiz olan günlük gaz akışını 400 milyon metreküpe çıkaracak çalışmalarımıza da aralıksız devam ediyoruz. Atacağımız bu adımlarla Türkiye sadece kendi gaz ihtiyacını karşılamayacak aynı zamanda kaynak zengini bir ülke olmamasına rağmen bu yatırımlarla birlikte gaz ihraç eden bir ülke konumuna gelecek. 2018'in sonunda Hakkari ile beraber 81 ilde 504 yerleşim yerine doğal gaz arzı sağladık. Toplamda 15 milyon aboneyle yaklaşık 60 milyon vatandaşımız doğal gaz kullanım konforuna erişti."

Öte yandan, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde de tüm zamanların rekor tüketimi gerçekleşti.


Kaynak: Aydınlık


Go to Top of Page

bozadi


9457 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/01/2019 :  11:01:53  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
9 Ocak 2019
Konya tarihinin en soğuk gününü yaşadı

Konya'da dün etkili olan yoğun kar yağışının ardından bugün soğuk hava etkisini gösteriyor. Yetkililer kuvvetli buzlanmaya karşı vatandaşları uyarırken sıcaklıklarında 4 ila 6 derece azalması bekleniyor.


Meteoroloji Konya Bölge Müdürlüğü verilerine göre Konya, dün geçtiğimiz yılların en soğuk gününü yaşadı.

Seydişehir’in Gökçehüyük Mahallesi -23 derece gece sıcaklığı ile Konya’nın en soğuk bölgesi oldu.

Seydişehir’in ardından ise Tuzlukçu ilçesi ise -21 derece ile Konya’nın en soğuk bölgelerinden bir tanesi oldu.

Gece Beyşehir -18,4, Alacabel Geçidi -18,1,Bozkır -17,7, Akören -17,4 ve Çeltik -17,4 sıcaklık değerlerini gördü.SU SAYAÇLARINA DİKKAT!

Meteoloroji yetkilileri bölge genelinde kuvvetli buzlanma ve don hadisesinin beklendiğini belirterek vatandaşları sayaç ve abone şube yolu donmalarına karşı vatandaşları uyardı. Yetkililer, “Donan sayaç, abone şube yolu ve kolon çıkış borularının vatandaşlar tarafından sıcak su dökülerek veya ateş tutularak açılmaya çalışılması, musluk ve su borularının patlamasına, maddi hasarın artmasına sebebiyet vermektedir. Çok soğuk havalarda şebekede durağan su bırakmamak gerekir. Çok soğuk havalarda tatlı su çeşmelerinin de kullanıldıktan sonra bir miktar açık bırakılması, kesintisiz hizmetin aksamaması için çok önemlidir. Olası sayaç donmaları karşısında abonelerimizin sayaca herhangi bir müdahalede bulunmadan, abone numaraları ile birlikte Alo 185 hattından KOSKİ’ye müracaatta bulunması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.Kaynak: KOSKİ soğuk havalarda su sayaçlarındaki donmaya karşı uyardıKaynak: Yeni Meram


Go to Top of Page

bozadi


9457 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/01/2019 :  11:07:40  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
21 Ocak 2019
Sivas'ta aşırı soğuk yüzünden kurt bile dondu!

AşIrı soğuklar Sivas'ta hayatı olumsuz etkiliyor. Son olarak İmranli ilçesinde aşırı soğuklara dayanamayan bir kurt yol kenarında donmuş halde bulundu.


Sivas’in İmranlı ilçesinde geçtiğimiz hafta hava sıcaklığı -28 dereceye kadar düşerken adeta hayat dondu.

DONMUŞ HALDE BULUNDU

İmranlı’da soğuğa karşı en dirençli hayvanlardan birisi olarak bilinen kurtlar bile dondu. Sabah erken saatlerde İmranlı’dan çıkıp 4 kilo metre mesafedeki Karaboğaz köyüne gitmek isteyen Kerem Hasdağ, Sivas-Erzincan karayolu üzerinde donmuş bir kurt buldu.

'SON YILLARIN EN SOĞUK KIŞI'

Hasdağ, “Son yılların en soğuk kışını yaşıyoruz. Eksi 30’ları gördük. Donan bu kurdu İmranlı’dan köye gelirken fark ettik. Araçtan inip inceledik. Donarak öldüğünü anladık. Dün burada değildi, bugün donmuş” dedi.

Kaynak: mynet


Go to Top of Page

bozadi


9457 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/01/2019 :  11:13:11  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
30 Ocak 2019
Antalya'nın Doğusunda Fırtına ve Kar

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde etkili olan şiddetli yağmur ve fırtına nedeniyle inşaat halindeki 10 katlı binanın çatısı uçarak, okul bahçesindeki kameriyenin üzerine düştü.


Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde etkili olan şiddetli yağmur ve fırtına nedeniyle inşaat halindeki 10 katlı binanın çatısı uçarak, okul bahçesindeki kameriyenin üzerine düştü. Akseki ilçesindeki yoğun karda ise Antalya- Konya yolu trafiğe kapandı.

Gazipaşa ilçesinde sabah saatlerinden itibaren etkili olan şiddetli yağmur ve fırtına, yaşamı olumsuz etkiliyor. Yağış ve fırtına nedeniyle inşaat halindeki 10 katlı binanın çatısı uçtu. Binadan kopan çatı parçaları, Zeliha Tuncer İmam Hatip Lisesi'nin bahçesindeki kameriyelerin üzerine düşerek, kullanılmaz hale getirdi.

Fırtınanın çatıyı yerinden söküp, okul bahçesine uçurduğu anda inşaatta çalıştığını anlatan Ramazan Karsu, "Öğlen çay molasında fırtınaya yakalandık. Yağış bir anda şiddetini artırdı. Fırtınayla birlikte bina bir anda sallandı. Çatı uçtu ve okulun bahçesine düştü" dedi.

AKSEKİ'DE KAR YAĞIŞI

Akseki ilçesinde ise öğle saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle Antalya- Konya yolu, ulaşıma kapandı. Antalya- Konya yolunun geçiş noktasında bulunan, 1825 rakımlı Alacabel mevkisinde, yoğun kar yağışı yüzünden ulaşım sağlanamıyor. Karayolları ekipleri, yolu açmak için çalışmalarını sürdürüyor.


Kaynak: Haberler


Go to Top of Page

bozadi


9457 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 31/01/2019 :  12:06:08  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Pek çok başka ilde de son yılların en soğuk kışının yaşanmakta olduğuna dair haberler mevcut.
Go to Top of Page

bozadi


9457 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 02/02/2019 :  10:32:24  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
31 Ocak 2019
İzmir ve Manisa'da rekor yağış! 81 yılın rekoru kırıldı

Ege Bölgesi'nde haftalardır devam eden yağışlar vatandaşların hayatlarını olumsuz etkiledi. Meteoroloji'den alınan son verilere göre İzmir ve Manisa 81 yılın yağış rekorunu 2019 Ocak ayında kırdı.


Ege Bölgesi'nde haftalardır devam eden yağışlar vatandaşların hayatlarını olumsuz etkiledi. Meteoroloji'den alınan son verilere göre İzmir ve Manisa 81 yılın yağış rekorunu 2019 Ocak ayında kırdı.AA muhabirinin Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, bu ay İzmir'de metrekareye 412 kilogram yağış düştü.

Bu, verilerin tutulmaya başlandığı 1938'den bu yana görülen en yüksek miktar oldu. Böylece İzmir, metrekareye 397,1 kilogram yağışın düştüğü 1945'ten sonra en fazla yağışı gördü.

12 OCAK EN YAĞIŞLI GÜN OLDU

Kentte, 12 Ocak ise metrekareye düşen 57,7 kilogramla en yağışlı gün oldu.

Manisa da ocak ayında rekor yağış aldı. Kentte metrekareye 402 kilogram yağış düştü. Bu miktarla, kayıtların tutulduğu tarihten bu yana en yağışlı ocak ayı yaşandı.

Ocak ayında Aydın'da metrekareye 217, Balıkesir'de 159,5, Çanakkale'de 105 kilogram yağış düştü.

GELECEK HAFTA DA YAĞIŞ VAR

Öte yandan, İzmir'de bugün de etkili olan yağış nedeniyle Torbalı ve Menderes ilçelerinde bazı tarım alanları zarar gördü.

Kentte bir süre yağış beklenmediği, salı, çarşamba ve perşembe günleri yağışların tekrar etkili olacağının tahmin edildiği bildirildi.


Kaynak: Ege Haber


Go to Top of Page

bozadi


9457 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 02/02/2019 :  13:25:07  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
02 Şubat 2019

Türkiye rekoru kırıldı! 5 metre kar

Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde günlerdir aralıksız devam eden kar yağışının ardından, kar kalınlığı yüksek kesimlerde 5 metreye ulaştı.


Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde günlerdir aralıksız yağan kar yağışın ardında ilçe merkezinde kar kalınlığı 1 metreyi bulurken yüksek kesimlerde 5 metreyi geçti. İş makinelerinin boyunu aşan kar kalınlığı ekiplerin işlerini daha da zor bir hale getiriyor.
Hakkâri İl Özel İdaresine bağlı Yüksekova Şantiye Şefliği'nin karla mücadele ekipleri çalışmalarına ara vermeden sürüyor. Yüksek kesimlerde 5 metreyi bulan kar kalınlığı nedeniyle ekipler zorluk çekmesine rağmen kapanan köy yollarını açıp insanların hayatını kolaylaştırmak için çaba sarf ediyor.

BÖLGEDE ÇIĞ RİSKİ

Günlerdir devam eden kar yağışıyla 5 metreyi geçen kar nedeniyle çığ riski bulunan bölgede kar yağışının süreceği belirtildi.Kaynak: gaste24

Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Kasyopya celselerini ve diğer mesajları farklı ortamlara kopyalamadan önce lütfen izin isteyin: baskalarinahizmet@gmail.com Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,31 saniyede oluşturuldu.