Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

Forum
 Genel Paylaşımlar
 Bilim ve Teknoloji
 Bilim İnsanları Zamanı Geriye Aldılar
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

Dionysos

248 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 14/03/2019 :  15:42:34  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Bilim insanları kuantum bilgisayarıyla yapılan deneyde 'zamanı geriye aldı'

BBC Türkçe

Bilim insanları, kuantum bilgisayarı kullanarak zamanın yönünü tersine çevirdiklerini duyurdular. Rus, ABD'li ve İsviçreli bilim insanlarının yürüttüğü çalışmanın temel fizik kurallarına ters düştüğü ve evreni yöneten kurallarla ilgili algıları kökünden değiştirme potansiyelinin olduğu belirtiliyor.

Bilim insanları, kuantum bilgisayarı kullanarak zamanın yönünü tersine çevirdiklerini duyurdular.

Rus, ABD'li ve İsviçreli bilim insanlarının yürüttüğü çalışmanın temel fizik kurallarına ters düştüğü ve evreni yöneten kurallarla ilgili algıları kökünden değiştirme potansiyelinin olduğu belirtiliyor.

Akademik bir dergi olan 'Scientific Reports'ta yayımlanan araştırmanın kuantum bilgisayarlarının işleyişine dair de yeni fikirler verebileceği düşünülüyor.

Araştırmacılar, deneyin elektronlar ve kuantum fiziği kullanılarak gerçekleştirildiğini ifade ediyor ve "En basit benzetmeyle bilardodaki açılış vuruşuyla dağılmış olan topların tekrar başlangıçtaki yerlerine dönmesine benzer bir eylemi gerçekleştirdik" diyor.

Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü'nden Gordey Lesovik, "Zamanın termodinamik yönünün tersine hareket eden bir durumu yapay olarak yaratmayı başardık" diyor.

Bu deneyin gerçekleştirilmesini sağlayan'zaman makinesi', elektronlardan ve kuantum bilgisayarları için kullanılan veri birimi olan kubitlerden oluşuyor.

Günlük hayatta kullanılan bilgisayarlardaki ikili kodalama sisteminde birimler 0 ve 1 ile ifade ediliyor. 0 ve 1'lerin dizilimi ise kodun oluşmasını sağlıyor. Kubitler ise 0 ile 1 değerini almanın yanında her iki değeri de temsil edebiliyor.

Yapılan 'zamanda yolculuk' deneyinde kullanılan kuantum bilgisayarında kubitlerin giderek daha karmaşık bir şekilde 0'dan 1'e ve tam ters yönde veri birimi değerini değiştirdiği ifade ediliyor.

Bu süreçte kodu oluşturan değer dizisi tamamen kayboluyor. Üçgen şeklinde duran bilardo toplarının tek ıstaka vuruşuyla rastgele dağılmasına benzetiliyor.

Kuantum bilgisayarındaki bir diğer program ise kendi kendine evrilen bu kod kaosu içerisinden bir düzen yaratıyor ve kubitler başlangıçtaki noktalarına geri dönüyor.

Yani araştırmacılar, ıstaka vuruşuyla dağılan bilardo toplarının bilardo masası üzerinde rastgele hareket ettikten sonra başlangıç noktalarına geri dönüp yeniden bir üçgen halinde durmalarına benzer bir eylemi, kuantum fiziği yoluyla gerçekleştirdiklerini ifade ediyorlar.

Araştırmayı yürüten ekip, iki kubit ile çalıştıklarında 'zamanı geri döndürme' başarı oranının yüzde 85 olduğunu ifade ediyor. Kubit sayısı üçe çıktığında ise bu oran yüzde 50'ye düşüyor.

Araştırma ekibinden Gordey Lesovik, "Algoritmamız ileride daha da geliştirilebilir ve kuantum bilgisayarlarının karşılaştığı hataları azaltabilir" diyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber/bilim_ve_teknoloji/1293504/Bilim_insanlari_kuantum_bilgisayariyla_yapilan_deneyde__zamani_geriye_aldi_.html

"Dışarıda bırakılmak içeri kapatılmakla aynı şeydir."
Foucault

fidelista

317 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 15/03/2019 :  21:25:50  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Bir de şu telefonun şarjını 1 ay gider yapsalar bari,kaç milyarlık tel akşamı zor ediyor.
Go to Top of Page

Dionysos

248 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 16/03/2019 :  12:45:51  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen fidelista

Bir de şu telefonun şarjını 1 ay gider yapsalar bari,kaç milyarlık tel akşamı zor ediyor.

Belki de Aborjinler gibi telefonsuz yaşamayı ve doğal iletişimi öğrenmeliyiz..

Bir de onu çok kolay yaparlardı ama telefon fiziksel olarak 3-4 katı olurdu..
Bunu Rus ya da Alman mühendisliği başlatsaydı sanırım öyle olurdu...

Bir de kablosuz (manyetik) şarj diye bir şey var o halde yakında böyle bir problem kalacağını sanmıyorum.
Bu ikinci bir anlamda ise K ların gelecekte buna ihtiyacınız olmayacak dediği gibi de yorumlanabilir ama bunun dışında şarj paketleri nin uzaydan gönderilmesi ya da radyo yayını yapılması bir gün mümkün olur mu acaba?.
Yani herhangi veri kablosuz aktarılabiliyorsa?

Bir de fiberoptik deniyor. Anlamadığım için soruyorum. Bu ya da benzer teknoloji ile elektrik ya da enerji aktarımı yapılamıyor mu? Neden?

Bir de benim okuduklarımdan aklımda kalan şu..
309.000 yıllık bir döngünün kapandığı (bazılarımızın hasat dediği şey zamanı olduğu) bunların önemsiz olduğu, her anlamda yaklaşmakta olana hazırlanmamız gerektiği, (kim olursa olsun bir avuç elitist değilse ve göklere taşınmayacaksa)

Bazılarımızın (geçmişe bir yolculuk yapıp) kızıl ve soğuk bir gökyüzü ve yeni bir yeryüzü eşliğinde mağara adamı formunda diğerlerimizle yemeğimizi paylaşmak zorunda kalacağımız, diğerlerimizin de zorlu 4. yoğunluk misyon profillerine uyandığımız ve hazırlandığımız ve oranın da aslında hiç kolay olmayacağı çünkü daha önce orayı fethetmiş ve kendi kontrolünü kurmuş, ön hazırlık yapmış bir ırka karşı zorlu bir savaş vereceğimiz.
Bilmiyorum hangisini yeğlerdik ama her iki durumda da
Durumumuz pekte içaçıcı değil galiba...

Dördüncü bir konfor ve güven bölgesi değildir. Bazılarımızın anladığı gibi kurtuluş yaklaşımı da değildir sanıyorum ki bu kader misyon profiline uyumlanmakta birşr hayli zor olmal değil mi? Bu tantanalıdinya da özellikle..

Yani bu dönemin bittiği, kapanıyor olduğu bunu artık yavaş yavaş görmemiz gerektiği telefonun şarjının çokta önemli olmadığı ve belki de sınırsız olanaklarla ve ılasılıkla düşünme denein zamanı oldupunu düşünmek gerekir...

Yani olabildiğine ataleti bırakıp birbirimizden (her kim olursa) alabildiğimizi alıp verebildiğimizi vermeliyiz gibi gözüküyor... Bu bilgi paylaşım vb. anlamında. Farklı da yorumlanabilir tabi... Örneğin hormonal olmayan gerçek sevgi ve empatininin zamanı, tam zamanı olabilir mesela...

Kimilerimizi uğurlayacağız ancak yine içimizden bölünerek (yani bir yanımızı burada bırakıp bir yanımızı gönderirken diye algılamalı. Bir yanını burda bırakmak bir yanını orda gibi düşünmeli, (kalbini ikiye bölmek) ve üsttekiler alttakilere sanırım yardım ediyor olacak değil mi?
Yeni dünyaların tohumlarını atmak 3.seviyeyi ekmek, formlamak gibi yorumlar vardı...

Bu arada bir başka yazım da üsttekiler alttakiler kavramını yanyana paralel komşular olarak ele aldık. Yani 3 ve 4 ten komşular olacağız.
Kendi bölünmüşlüğümüzle. böyle ele almalı. Yani bir yanım ( ya da kalbimin/kendimin yarısı) 3 te yarısı 4 te olacak gibi düşünmeli. Hem böylece arada kalmamış oluruz.
4 ve oradaki haliyle 3 ü biraz daha iyi görecek.. Olsun 3 ün uykusu da güzel. Belki daha iyi bir 3 ümüz olur ve biraz mağara zamanından ve mamut kovalamadan sonra yeni kentler kurarız ve havadan şarjedilen telefonlarımız felan olur belki...
Eğer bunu istiyorsak ya d ahala iatemiş olursak.
Başka şeylerimiz de olabilir..

---

Bir de yapsalar kavramı başkalarına ödev yüklüyor...

"Dışarıda bırakılmak içeri kapatılmakla aynı şeydir."
Foucault

Edited by - Dionysos on 16/03/2019 15:45:21
Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Kasyopya celselerini ve diğer mesajları farklı ortamlara kopyalamadan önce lütfen izin isteyin: baskalarinahizmet@gmail.com Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,09 saniyede oluşturuldu.