Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

Forum
 Gezegensel Dönüşüm Süreci (Earth Changes)
 Depremler
 İstanbul 5,8'lik depremle sarsıldı [26.9.2019]
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar  Mesaj Sonraki Konu  

bozadi

9730 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 27/09/2019 :  11:06:28  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
26 Eylül 2019

İstanbul'u ayağa kaldıran deprem sonrası uzmanlardan ilk yorumlar!

Marmara Denizi'nde meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremi uzmanlar değerlendirdi.

İşte uzmanlardan gelen ilk yorumlar...

Profesör Ahmet Ercan: 4.7 ve 5.8'lik depremler kabuğu kırmak için yeterli bir güç birikimini sağlamıyor. Ama diyor ki ben ‘Ben seni uyarıyorum. Daha büyük bir depremi yapacağım.' İşte bu 6 milyar gigatonluk güç şuanda yok. Bunun toplanması da hesaplarıma göre 20-25 yıl içinde toplanabilir. Ancak uyarıcı depremlerin olacağını söylemiştim. Daha büyük bir deprem olacağını söylemek zor. Çünkü yerdeki gerginlik birikiminin ne kadar olduğunu bilmiyoruz. Beklentim eğer olursa 0.1 puan daha arttırabilir. Yer gergin şuan da kükrüyor. Her depremden sonra büyük deprem geliyor diyemeyiz.

ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu: Bu deprem daha önce olan bağımsız bir deprem. Fayın başka bir kısmının kırılmış olması gerekiyor. 5.8 daha ciddi. 4.6 olanlar yapılara etki edecek bir deprem değil. 5.8 orta şiddetli bir deprem oluyor.

Profesör Doktor Şerif Barış: Bu büyüklükte bir depremin normal bir yapıya zarar vermemesi lazım. Şu anda biz de deprem kongresindeyiz bir sürü insan dışarıda. Yerine büyüklüğüne bakıp tekrar değerlendirme yapmak gerek.

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy: İlk deprem Silivri’deydi ve 4.6 büyüklüğünde oldu. Ama bu depremden sonra giderek küçülmesi gerekirken 5.8 olması endişelendirdi. Bunun öncü olup olmadığını bilmek mümkün değil. Öncü olduğunu kimse söyleyemez. Artçıları sürecektir. Ama bundan sonrasını söylemek spekülatif olur.

ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu: Bu deprem daha önce olan bağımsız bir deprem. Fayın başka bir kısmının kırılmış olması gerekiyor. 5.8 daha ciddi. 4.6 olanlar yapılara etki edecek bir deprem değil

Deprem uzmanı Prof. Dr. Doğan Perinçek: 4.6’lık deprem olduğunda öncü deprem olduğunu söylemiştik vede dikkatli olunmasını söylemiştik. Bu kadar geç beklemiyorduk bunu. Eğer öncü depremden sonra ana deprem olacaksa 24 saat sonra 40 saat sonra olmaz. 1 saat içinde olur. Bu sürpriz oldu. İlk 4.6 deprem, 5.6 km’de oldu. Ondan sonraki artçılar 7 km derinliğe kadar ulaştı. Fay derine doğru kırılmaya devam etti. Bugünkü de 7 km derinlikte. Derine doğru kırılıyor. Ama bu fay km olarak da net bir şey söylemem ama çok uzun bir fay değil. Şuan için daha büyük bir deprem yaratmaz diye düşünmüyorum. Deprem komşu fayları tetikleyebilir. Tetiklerse 7’den büyük deprem bekleniyor. İstanbul halkından çok dikkatli olması gerekiyor.

Kaynak: tv100

bona fide

422 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 09/11/2019 :  20:59:01  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
deprem tehlikesi varsa devlet imar affını niye çıkardı. deprem tehlikesi varsa silivrinin hemen dibinde denizin altına kurulan dev kuzey marmara doğalgaz depolama tesisi ne ayak hemde halen büyütülüyor bu proje. haydar paşa limanı niye fay hattının dibinde olacaksa dahi bu deprem öyle büyük filan olmayacak milleti istten kışkışlayacak kadar yapay deprem yaparlar kanal istanbul için avcıların boşaltılması gerekli güzellikle kimsenin gideceği yok yoğun haber bombardıma hafif sarsıntılar
ve gerçekten ben böyle çarpık ve rezil yapılaşma başka yerde görmedim. her gidişimde dehşete düşüyorum kaçarak uzaklaşıyorum

dzltme: liman yerine gar yazmışım eski alışkanlıkla değiştirildi.kimse okumuyor Allahtanki, ya biri farketseydi cık cık cık

Edited by - bona fide on 18/11/2019 23:25:54
Go to Top of Page

bozadi

9730 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 20/11/2019 :  14:45:18  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen bona fide

deprem tehlikesi varsa devlet imar affını niye çıkardı. deprem tehlikesi varsa silivrinin hemen dibinde denizin altına kurulan dev kuzey marmara doğalgaz depolama tesisi ne ayak hemde halen büyütülüyor bu proje. haydar paşa limanı niye fay hattının dibinde olacaksa dahi bu deprem öyle büyük filan olmayacak milleti istten kışkışlayacak kadar yapay deprem yaparlar kanal istanbul için avcıların boşaltılması gerekli güzellikle kimsenin gideceği yok yoğun haber bombardıma hafif sarsıntılar
ve gerçekten ben böyle çarpık ve rezil yapılaşma başka yerde görmedim. her gidişimde dehşete düşüyorum kaçarak uzaklaşıyorum

dzltme: liman yerine gar yazmışım eski alışkanlıkla değiştirildi.kimse okumuyor Allahtanki, ya biri farketseydi cık cık cık

Okudum ama benim de dikkatimden kaçmış :)
Go to Top of Page
   Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Kasyopya celselerini ve diğer mesajları farklı ortamlara kopyalamadan önce lütfen izin isteyin: baskalarinahizmet@gmail.com Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,42 saniyede oluşturuldu.