Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Genel Paylaşımlar
 Malum Güçler
 Suriye'deki kimyasal saldırı yalanının altında imzası var (25.11.2019)
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

bozadi


10346 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 25/11/2019 :  19:45:51  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
25 Kasım 2019

'Suriye'de kimyasal saldırı' yalanının altından onun imzası çıktı...

Suriye Doğu Guta’da kimyasal silah kullanıldığı yalanına ilişkin hazırlanan raporun altında imzası bulunan 'Nobel Barış Ödüllü' Ahmet Üzümcü'nün raporu çarpıttığı, kimyasal yalanını ortaya koyan delilleri rapordan çıkardığı ortaya çıktı.


WikiLeaks, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW), 7 Nisan 2018’de Suriye Doğu Guta’daki Duma’da, kimyasal silah kullanıldığına dair raporunun kasıtlı olarak çarpıtıldığına ilişkin bir e-posta yayımladı. Söz konusu raporu yazan OPCW’nin başında o dönem Emekli Büyükelçi Ahmet Üzümcü yer alıyordu.

Aynı zamanda Nobel Barış Ödülü sahibi de olan Ahmet Üzümcü’nün o dönem yönetiminde olan Robert Fairweather ve yardımcısı Aamir Shouket’e gönderilen 22 Haziran 2018 tarihli e-postada, kimyasal silah kullanıldığına dair çelişki yaratacak bulguların rapora konulmadığı, bulunan delillerin de çarpıtıldığı belirtiliyor.

ABD, İngiltere ve Fransa ise kimyasal silah iddialarından sonra Suriye’ye saldırılar düzenlemiş, bu saldırıların ardından onlarca sivil hayatını kaybetmişti. WikiLeaks de raporun, ABD’nin baskılarıyla hazırlandığını ve yapılan operasyona gerekçe yaratılmak için çarpıtıldığını aktarıyor.

Odatv'den Mert Taşçılar'ın haberine göre, süreç, Doğu Guta’daki saldırıların ardından Üzümcü’nün Genel Direktörü olduğu OPCW’nin, bölgeye bir heyet göndererek incelemeler yapmasıyla başlıyor.

İncelemeler sonucunda hazırlanan raporda kimyasal saldırı kalıntılarının olduğu aktarılıyor. Fakat rapordan sonra WikiLeaks’in yayınladığı e-posta gönderiliyor. Her ne kadar WikiLeaks e-postayı gönderenin ismini saklasa da söz konusu olayı açığa çıkaran kişinin Suriye’ye giden heyette bulunanlardan biri olduğu anlaşılıyor.


Kaynak: soL

  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,22 saniyede oluşturuldu.