Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Genel Paylaşımlar
 Alıntılar
 Chomsky: Kaderimizi soytarılara bırakırsak daha beter kriz görürüz
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

fidelista


746 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 01/04/2020 :  10:13:01  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Dünyaca ünlü sol aktivist, dilbilimci, politik eleştirmen, yazar Noam Chomsky, verdiği son iki röportajda COVID-19 krizinin, kâr-odaklılığın küresel bir salgına karşı koyma konusundaki içkin zayıflığını ortaya çıkardığını söylüyor. Chomsky, “Kaderimizi sosyopat soytarıların eline bırakırsak koronavirüsten beter krizler göreceğiz” dedi.

Paris merkezli İngilizce uluslararası haber sitesi Worldcrunch’dan Carl Karlsson, koronavirüs krizini Chomsky ile konuştu. A3haber’de Ayşen Tekşen çevirisiyle yayımlanan habere göre, Geçen hafta Şili haber sitesi El Mostrado’a konuşan Chomsky, krizin özel olarak farmasötik sektörüne -namı diğer Dev İlaç’a- ve daha genel olarak da dünyanın pek çok yerinde yürürlükte olan neoliberal sisteme nasıl bir ışık tuttuğuna dikkat çekti.

“BU KRİZ NEOLİBERAL SİSTEMİN VE İLAÇ SEKTÖRÜNÜN HALİNİ GÖSTERİYOR”

Chomsky, “İklim değişikliği gibi salgın da bir diğer büyük piyasa başarısızlığı örneğidir. Özel ilaç şirketleri için piyasa sinyalleri çok açıktı: Kaynaklarınızı bir salgına önceden hazır olmaya harcamayın” ifadelerini kullandı.

Yaşam boyu sosyal bir aktivist ve MIT’de ünlü bir dilbilimci olan Chomsky, ABD hükümetinin, Güney Kore’de olduğu gibi krizi durdurmak için müdahale edebileceğini ama bunun “yoğunlaşmış özel güçlerin kutsal haklarına odaklanan neoliberal ideolojiye ters düşeceğini” ileri sürdü. Chomsky, “Hükümetin görevi, ayrıcalık ve servete karışmadan –dev kârlar sağlayan- fahiş patent hakları vermek ve sübvanse etmek” dedi.

Cumartesi günü Avrupa’da Demokrasi Hareketi 2025’in kurucularından Srecko Horvat’la görüşen Chomsky, iklim değişikliği, nükleer savaş tehditleri ve göç de dahil olmak üzere, mevcut salgının insanlığı bekleyen çok sayıda krizden sadece biri olduğunu söyledi.

"KORKUNÇ SONUÇLAR OLABİLİR AMA İYİLEŞME DE OLACAK"

Savaş karşıtı aktivist, “sıkıntı çekmeleri ve acılarının artması için bilinçli olarak hazırlandığı belli olan” yeni İran yaptırımları için ABD hükümetini çok ağır biçimde eleştirdi. Chomsky, “Koronavirüsün korkunç sonuçları olabilir ama iyileşme de olacak. Diğerleri için bu söz konusu değil: Bitti. Onlarla mücadele etmezsek, işimiz bitti” dedi.

Chomsky, Batı’nın yaptırımları nedeniyle on yıllardır sıkıntı çeken Küba’nın koronavirüsle savaşmak üzere Avrupa devletlerine doktor yollamasıyla ilgili son haberlerdeki “ironiye” dikkat çekerek, “O kadar şaşırtıcı ki anlatacak kelime bulamıyorsunuz. Almanya Yunanistan’a yardım edemiyor: ama Küba Avrupa ülkelerine yardım edebiliyor. Tıpkı, Avrupa’nın yüzyıllardır yakıp yıktığı ülkelerden kaçan ve Akdeniz’de ölüme yollanan binlerce insanın Akdeniz’de öldüğünü gördüğünüzde olduğu gibi durumu açıklayacak sözcük bulamıyorsunuz” diye konuştu.

“BAZI LİDERLERİN KONUŞMALARI HİTLER’İ ANDIRIYOR”

1928’de doğan Chomsky bazı liderlerin konuşmalarının “Nuremberg mitinglerinde kendisine tapan gürültülü kalabalıklara abuk sabuk bağırıp çağıran Hitler’i radyoda dinlediğimiz çocukluk anılarını çağrıştırdığını” söylüyor.

“KADERİMİZİ SOSYOPAT SOYTARILARA BIRAKIRSAK YOK OLURUZ”

Ünlü düşünür, tek umudun daha fazla demokratik katılım olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kaderimizi sosyopat soytarıların eline bırakırsak işimiz biter. Kendi geleceğinin kontrolünü eline alan bilgili, ilgili, inisiyatif alan bir toplum oluşturamazsak, yok olmaya mahkumuz.”


Odatv.com

Edited by - fidelista on 01/04/2020 10:14:51

Dionysos


2577 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 13/10/2022 :  17:29:54  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Dionysos Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
90 küsür yaşındaki Çomski konuşuyor. Diyalog yollarını tıkayan ABD dir

Onlar buna demokrasi (batı demokrasisi) diyor. Çomski'nin sesi var ama yok-bir hiç-

Çomski sesi tüm Atina da yankılanan ve gürleyen Sokrates değil, hiç bir zaman bu saygıyı göremediler.

İsimleri zamanları için düşünce insanları vb idi. Maaşlarını kim ödüyordu?https://twitter.com/dancohen3000/status/1580359139603382273

ABD (yönetimi) balçık.
Bu sözün tek dayanağı. Güç kan ve para

https://tr.euronews.com/2022/09/30/rusya-ukraynada-dort-bolgeyi-ilhak-ediyor-bolgenin-ic-dinamikleriyle-ilgili-bilmeniz-gerek

Bu tip bir tarihi yazdıklarında (yazdırdıklarında) bunların düzeltmesi nasıl olacak?
Kanla mı?
İkitidarları mı değiştirip çözeceksiniz. Devrilmiş hükümetler mi tanıyacak?

Yukarıdaki haberdeki tanımamanın sürekliği nasıl neye dayanarak sağlanacak?
Yani siyasi tarih değiştiğinde BM orada bağımsız gözlemci olabildiğinde bu referandum tekrarlanır ve aynı irade çıkarsa Euronews (ABD) büyük bir tarihi hata yapmışım yalan haber -bilgi- yayımlamışım mı diyecek ya da adıyla mı yokolacak yoksa başka güvencelerle mi yazıyor?

Kasyopyalılar inkar iyileştirilemez değildir mi demişti.

BM neden nasıl kuruldu.?
Sadece ve sadece İsrail'e resmi statü vermek uyduruk yasalar oluşturmak ve İsrail'i korumak ya da onun güvenliğini sağlamak varetmek için mi?
Kendi tarihleriyle alay ediyorlar

İktidar cephesinde ses yok ve sanırım kendi sınır bütünlükleri içinde kuracağını (olacağını) ilan ettiği Kürdistan vilayeti ya da eyaleti varolmadıktan sonra birilerinin referandum özgürlüğü olabilseydi neyi seçebileceğini biliyor olmalı. Belki İran'a karşı Türkiye'yi seçebilirlerdi. Ondan da emin değilim ya Suriye'ye karşı. İsrail gibi bir kaderi yaratma lüksü olmadığında ..
Bernard Levy Avrupanın enerji krizini çözümünün Kürdistan bölgesi olduğunu söylemlerini istedi.

Muhalefet lideri Ukrayna'nın yanında yer almalıyız öyle hissediyorum dedi. Tarihsel demogojik politik bir duruş mu? Tıpkı aşı gibi ya da kendi iradesi mi, tüm politik gözlemi bu kadar mı?
Bence sanırım neyin çekici ve oy tutar olduğunu düşünüp tuhaf kararlar veren, doğru şeyi yapıyormuş gibi davranmaya ,hissetmeye çalışan biri

Bugün Rusya'ya katılan bölgeleri tartışmak tanımamak sizi -mutlak- savaşa götürür ya da son sonuçta sizi uygarlığın ABD nin kukla fedaileri yapar biliyorsunuz değil mi?


Edited by - Dionysos on 13/10/2022 17:32:29
Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000
Bu sayfa 0,09 saniyede oluşturuldu.