Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Gezegensel Dönüşüm Süreci (Earth Changes)
 Göktaşı/Meteor/Komet/Kuyrukluyıldız
 Atlas kuyruklu yıldızı dünyaya yaklaşıyor (03.04.2020)
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

bozadi


11161 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 04/04/2020 :  10:28:30  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
03 Nisan 2020

Atlas kuyruklu yıldızı dünyaya yaklaşıyor

Uzmanlar yeni keşfedilen bir kuyruklu yıldızın dünyaya yaklaştığını söylediler. Yeni yıldız, dünyadan çıplak gözle görülebilir.


İndependent'te yer alan habere göre; uzmanlar yeni keşfedilen bir kuyruklu yıldızın Dünya'ya yaklaştığını ve parlaklığının arttığını söylüyor.

Kuyruklu yıldızı takip eden bilim insanlarına göre, görünümü birkaç hafta içinde "gerçekten ama gerçekten nefes kesici" bir hal alabilir.

Atlas Kuyruklu yıldızı olarak bilinen cisim yakın zamanda yıldızlar arasında hareket ederken seçilecek kadar parlak olabilir.

2019'un sonlarına doğru keşfedilen Atlas, İç Güneş Sistemi'ne doğru geldikçe daha da hızlı parlaklaşıyor.

Atlas, Mayıs'ta Dünya'ya en yakın konuma geldiğinde, yeşilimsi renginin de çıplak gözle görülme ihtimali var.

Nottingham Trent Üniversitesi'nden Daniel Brown, Times'a yaptığı açıklamada Atlas için şöyle konuştu:

"Kesinlikle umut verici bir kuyruklu yıldız. Nisan sonunda gerçekten ama gerçekten nefes kesici görünüme kavuşabileceği bir seviyeye doğru ilerliyor."

Atlas'a dair birçok şey hala bilinmezliğini korurken, gökbilimciler Dünya'ya en yakın konumdayken ne kadar parlak olacağından emin olamıyor.Parlaklığı ilk hesaplamaların öngördüğü seviyeyi geçti bile. Şubat'tan Mart'a kadar olan sürede 4 bin kat daha parlak hale geldi.

Gezegenimize yaklaştığında, çıplak gözle görülecek kadar parlak olsa bile, kuyruklu yıldızların çoğu gibi görüntüsü yine de bulanık olabilir.

Bu tür cisimlere bakarken, gökbilimciler "açılı bakış" denilen bir tekniği kullanmayı öneriyor. Bu yöntemde, cisim üzerindeki konsantrasyonu koruyarak, görmek istenilen cismin biraz yanına doğru bakıldığında, gözün yapısı nedeniyle daha kolay bir görüntü yakalanıyor.

Atlas, Mayıs'tan sonra Güneş Sistemi'nin merkezine doğru olan yolculuğunu sürdürerek Güneş'e daha da yaklaşacak. Bu da görülmesini zorlaştıracak.

Kuyruklu yıldızın Haziran'da tekrar dönmesi ve belki de yeniden görünür olması bekleniyor. Sonrasındaysa mahallemizi terk ederek görüş alanından bir kere daha uzaklaşacak.

Kaynak: Son Mühür

fidelista


601 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 04/04/2020 :  21:19:45  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Bu yıl depremlerle başladık,virüsle devam ediyoruz sıradaki bu mu acaba ?
Go to Top of Page

bozadi


11161 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 04/04/2020 :  22:13:26  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen fidelista

Bu yıl depremlerle başladık,virüsle devam ediyoruz sıradaki bu mu acaba ?
Her ne kadar Dünya'ya göktaşı düşme olaylarında ciddileşme olması beklense de, bu Atlas kuyruklu yıldızının Dünya'ya çarpması veya fiziksel olarak ciddi etkiler yapması beklenmiyor sanırım (henüz buna dair birşey okumadım). Ama çıplak gözle belirgin şekilde gözlenebilmesi halinde "sembolik" anlamı güçlü olacak diye tahmin ediyorum. Kadersel bazı dönüşüm süreçlerinin olası bir işareti olarak.
Go to Top of Page

bona fide


542 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 07/04/2020 :  16:01:01  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
elon maskın hızlı internet amacıyla şuana kadar 2200 tane fırlatılmış olan ve on yıl içinde 42 bine ulaşması hedeflenen uyduları ilerde uzaylı saldırıları simülasyonu için yapılan hazırlık olarak tanımlayanlar da var. bende öyle düşünüyorum nasanın hızla giden kuyruklu yıldıza rosetta uzay aracıyla iniş yaptı haberide aptalca saçma inandırıcı değil fizik terimleriyle neden olamayacağını anlatamam fizikçi değilim oturduğum yerden iddia ediyorum bana koca bi palavra geliyor

linkide eklim https://www.businessinsider.com/spacex-starlink-user-terminal-flat-round-ufo-stick-elon-musk-2020-1

Edited by - bona fide on 07/04/2020 16:03:22
Go to Top of Page

bozadi


11161 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 16/04/2020 :  12:54:46  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
16 Nisan 2020

ATLAS Kuyruklu Yıldızı Parçalandı

Parlaklığıyla büyük bir beklenti oluşturan Atlas Kuyruklu Yıldızından kötü haber geldi. Artık kuyruklu yıldız tek parça değil!


Yaklaşık bir ay önce, parlaklık seviyesinin sıradan bir kuyruklu yıldızdan fazla olduğu belirtilen, bu nedenle büyük beklentilerle Dünya’ya yaklaşması takip edilen ATLAS Kuyruklu Yıldızının Güneş’e yaklaşırken parçalandığı açıklandı.

31 Mayıs tarihinde Güneş’e en yakın konumuna gelecek olan kuyruklu yıldızın uzun zamandır görülmeyen düzeyde bir göz kamaştırıcı gökyüzü şovu yapabileceği düşünülüyordu. Fakat, artık kuyruklu yıldızın tek parça halinde olmamasından dolayı bu umutlar söndüğü kabul ediliyor.

İtalya’daki Sanal Teleskop Projesinin kurucusu ve yöneticisi olan astrofizikçi Gianluca Masi, 12 Nisan Pazar günü e-postayla yaptığı açıklamada “Atlas Kuyruklu Yıldızı, artık tek parça değil. Çekirdeği parçalandı ve dün gece üç, muhtemelen dört ana parça görebiliyordum.” dedi. Ve kuyruklu yıldızın parçalara ayrılmış çekirdeğini açıkça gösteren fotoğrafı paylaştı.

Atlas Kuyruklu Yıldızı, 2019 yılının sonlarında isminin verildiği Hawaii’deki Asteroid Karasal Etkili Son Uyarı Sistemi (ATLAS) tarafından keşfedildi. Keşif tarihinden itibaren Mart ortasına kadar parlaklığı 27 bin kat artırdı. Sonuç olarak, hem profesyonel hem de amatör gökbilimciler kuyruklu yıldızın potansiyeli hakkında beklentileri yükseltmeye başladılar. Hatta, birçoğu Halley benzeri bir görüntünün ortaya çıkabileceğini bile öne sürüyordu.

Fakat, tüm bu beklentilerin ardından kuyruklu yıldızın parçalandığı haberi gökbilimcileri hayal kırıklığına uğrattı.

Aslında, birçok kişi kuyruklu yıldızın tek parça kalamayacağını da belirtiyordu. Şöyle ki: Oluşumlarından günümüze kadar zamanın çoğunu dış Güneş Sisteminin soğuk derinliklerinde geçiren bu gibi kuyruklu yıldızlar, Güneş’e yaklaştıklarında sıcaklığın artmasıyla çözünmeye başlıyorlar. Ve yapısına bağlı olarak bazı kuyruklu yıldızlar bu durumda direnç gösteremeyerek parçalanıyorlar.

Atlas üzerindeki beklentiler ne kadar büyük olursa olsun, çıplak gözle bu şölenin izlenemeyeceği kesinleşmiş oldu. Yine de, ilerleyen zamanda teleskoplar aracılığıyla çekilen fotoğraflarla güncellemeler gelecektir.Kaynak: uzay.co

Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,45 saniyede oluşturuldu.