Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Gezegensel Dönüşüm Süreci (Earth Changes)
 Buz Çağı Kapıda! İklim Anormallikleri...
 Bilim insanları açıkladı: Güneş kilitlenmesi gerçekleşti (18.05.2020)
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

bozadi


10125 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 24/05/2020 :  17:42:51  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
18 Mayıs 2020

Bilim insanları açıkladı: Güneş kilitlenmesi gerçekleşti

2020 yılında yaşadığımız doğa üstü olaylara bir yenisi eklendi. Bilim insanları güneşin dondurucu hava, deprem ve kıtlığa neden olabilecek şekilde kilitlendiğini açıkladı. Peki Güneş kilitlenmesi tam olarak ne anlama geliyor?


Bilim insanları uzayın en önemli yıldızlarından biri olan Güneş’in şu anda minimum enerji döneminde olduğunu açıkladı. Minimum enerji dönemi, Güneş’in üzerindeki enerji aktivitelerinin önemli ölçüde düştüğü anlamına geliyor.

Gökbilimci Dr. Tony Phillips solar enerjinin derinlerde, minimum seviyede devam ettiğini dile getirirdi. Açıklamasında ayrıca Güneş lekesi sayısının, geçen yüzyılın en düşük seviyelerinden biri olduğunu belirtti. Manyetik alanının zayıflaması, Güneş sistemine ekstra kozmik ışınların yayılmasına neden oluyor.

Oluşan aşırı kozmik ışınlar astronotlar ve hava yolcuları için sağlık tehlikesi oluşturuyor. Direkt olarak Dünya’nın üst atmosferinin elektro-kimyasını etkiliyor ve yıldırımın tetiklenmesine de neden oluyor.

NASA bilim adamları 1790-1830 yılları arasında gerçekleşen Dalton Minimum’un tekrarlanabileceğinden korkuyor. Dalton Minimum dondurucu hava, mahsul kaybı, kıtlık ve güçlü volkanik patlama dönemlerine yol açıyor.

Dalton Minimum döneminde sıcaklıklar 20 yıl boyunca 2 santigrat dereceye düşmüş, dünya gıda üretimini harap etmişti. 10 Nisan 1815’te 2 bin yılın ikinci en büyük volkanik patlaması Endonezya’daki Tambora Dağı‘nda gerçekleşti ve en az 71 bin insan hayatını kaybetti. Ayrıca 1816 yılı Temmuz ayında kar yağması bu yılın “Yazsız Yıl” (Eighteen Hundred and Froze To Death) olarak adlandırılmasına neden oldu.

Güneş kilitlenmesi olayının ne kadar süreceği henüz tahmin edilemiyor ancak bilim insanları bu kilitlenmenin uzun sürmesinden endişe ediyor.

Kaynak: ShiftDelete.Net

bozadi


10125 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 24/05/2020 :  17:52:58  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle

Geçen 5-10 gün içinde Afrika sıcakları nedeniyle Mayıs ayında yaşanan sıcaklık rekorları haberlerinin medyada çok dikkat çekmesine rağmen, son günlerde hiç beklenmedik kar yağışı haberleri medyada aynı düzeyde dikkat çekmiyor nedense. Ama nihayet Güneş'teki anormal faaliyet azalmasının dünyada neden olabileceği ciddi soğuma konusundaki gelişmeler giderek inkar edilemeyecek düzeylere ulaşıyor.

Dünyanın elektromanyetik kuzey ve güney kutbunun yer değiştirmekte olduğu bir zamanda olduğumuz için ve bu da dünyanın elektromanyetik koruma katmanlarının (aşırı Güneş ışınlarının filtrelenmesi dahil) zayıflaması anlamına geldiği için, faaliyetleri zayıflayan Güneş'ten gelen normal ışınlar bile "yakıcı" etkiler yapabiliyor, bununla bağlantılı aşırı sıcaklık durumları da oluyor ama bu aslında iddia edildiği gibi küresel ısınmayı şiddetlendirecek birşey değil. Aksine, küresel bir buzul çağı ihtimali çok daha ciddi durumda. İnsanlığın buna hazırlıksız yakalanmasını isteyen global kan emici güruh bu nedenle küresel ısınma yaygaralarını medyada körüklüyor ve üstelik bu ısınmanın tamamen "insan kaynaklı" olduğu yalanıyla insanlarda suçluluk duygusunu tırmandırmaya çalışıyorlar.
Go to Top of Page

bozadi


10125 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 24/05/2020 :  17:56:48  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle

23 Mayıs 2020

Mayıs sonunda kar yağdı: Uludağ ile Rize, Amasya ve Düzce’nin yaylaları beyaza büründü

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin altına düşünce; Uludağ, Amasya, Rize ve Düzce’de kar yağışı etkili oldu.


Önceki hafta birçok bölge ve kentte dereceler 30 derece ve üzerini gösterdikten sonra sıcaklıklarda yaşanan sert düşüş sonrasında mayıs sonunda kar yağdı. Kış turizminin önemli merkezlerinden, Bursa’daki Uludağ’da sıcaklık sıfırın altında iki dereceye kadar düştü. Dün öğle saatlerinde başlayan yağış bölgenin beyaza bürünmesine neden oldu. Kar kalınlığı 9 santimetreye ulaştı.İkizdere

Rize’nin ve Düzce’nin yüksek kesimlerinde kar yağdı. Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Petran Yaylası ile Güneysu ilçesine bağlı Handüzü Yaylası’ndan güzel fotoğraflar yansıdı.

Düzce

Düzce kent merkezinde yağmur, yüksek kesimlerede ise kar yağdı. Sakarca, Kardüz, İkizler, Eğrelti, Torkul ve Pürenli Yaylalarını karla kaplı görmek hayvan otlatmaya çıkanları şaşırttı.Hamamözü

Amasya’nın Hamamözü ilçesinin yüksek kesimleri de yağan karla beyaza büründü. Gece yarısı başlayan kar yağışı ilçeye bağlı Gölköy ve Alan Yaylalarında kartpostallık görüntüler ortaya çıkardı.


Kaynak: Diken

Go to Top of Page

bozadi


10125 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 24/05/2020 :  18:01:46  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
22 Mayıs 2020

BOLU’NUN YÜKSEK KESİMLERİNE KAR YAĞDI

Bolu’da, sabah saatlerinde hava sıcaklıklarının aniden düşmesiyle birlikte yüksek kesimlerde kar yağışı başladı.


Bolu’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, bugün sabah saatlerinden itibaren yerini yağışlı havaya bıraktı. Hava sıcaklığının aniden düşmesiyle birlikte Mudurnu ilçesine bağlı Taşkesti beldesinin yüksek kesimlerinde kısa süreli kar yağışı yaşandı.

Taşlıyayla bölgesinde yaşayan vatandaşlar Mayıs ayında kar yağışını şaşkınlıkla karşıladılar. Cep telefonuyla kar yağışını görüntüleyen Mehmet Kahraman isimli vatandaş, şaşkınlığını “Bugün 22 Mayıs 2020. An itibariyle Taşlıyayla’ya kar yağıyor” diyerek ifade etti.Kaynak: Köroğlu Gazetesi

Go to Top of Page

bozadi


10125 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 24/05/2020 :  18:15:36  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
23 Mayıs 2020

Ordu Mayıs'ın sonunda beyaza büründü

Ordu'nun Kabadüz İlçesi Çambaşı Yaylası, lapa lapa yağan karla beyaza büründü. Mayıs ayının sonlarında kar gören vatandaşlar şaşkına döndü.


Ordu'nun yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oldu. Kabadüz İlçesi'nin 2 bin metre rakımlı Çambaşı Yaylası gece saatlerinde başlayan kar yağışı ile beyaz örtüyle kaplandı.

Güneşli havanın keyfini çıkarmak için yaylalara çıkan vatandaşlar da kar yağışıyla birlikte sürpriz yaşadı. Mayıs ayı sonuna gelinirken yağan karla eğlenen vatandaşlar, çektikleri video ve fotoğrafları da sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Çambaşı Yaylası'nda yaşayan Tayfur Kuvan, “Böyle bir durumla ilk kez karşılaştık. Mayıs ayının son günlerindeyiz. Haziran’a girmeye bir hafta kaldı. Bu aylarda yaylada ilk kez kar görüyoruz, şaşkınız” dedi.
Kaynak: Yeniçağ Gazetesi

Go to Top of Page

bozadi


10125 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 24/05/2020 :  18:17:23  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
24 Mayıs 2020

Kahramanmaraş'a kar yağdı, çocuklar kartopu oynadı

Kahramanmaraş'ın Elbistan ve Göksun ilçelerinin yüksek kesimlerindeki mahallelerine kar yağdı.


Kahramanmaraş'ın Elbistan ve Göksun ilçelerinin yüksek kesimlerindeki mahallelerine kar yağdı. Mayıs ayında yağan kara sevinen çocuklar evlerinin bahçesinde kartopu oynadı.Elbistan ve Göksunlular bayram sabahına kar ile uyandı. Her iki ilçenin yüksek kesimleri yağan kar ile beyaz örtüye büründü. Elbistan'da kar yağışının etkili olduğu yerlerden biri olan Güblüce Mahallesi'nde de kar en çok çocukları sevindirdi. Adeta kendileri için bayram hediyesi olan karı gören çocuklar dışarı çıkıp kartopu oynadı. Sürücüler ise kar nedeniyle ilerlemekte güçlük yaşadı.Göksun'un kayak merkezi olarak adlandırdığı Mürsel Mahallesi'nde kar yağışı ile birlikte sis de etkili oldu. Yine ilçenin yüksek kesimlerinden olan Soğukpınar Mahallesi'nde de kar yağışı etkili olurken, çiçeklerin üzerine düşen kar taneleri renkli görüntüler oluşturdu.Kaynak: Haberler

Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,11 saniyede oluşturuldu.