Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

Forum
 Gezegensel Dönüşüm Süreci (Earth Changes)
 Yanardağ Faaliyetleri
 Depremin Ardından Hasan Dağı’nda Volkanik Hareketlilik (24.09.2020)
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

bozadi

11472 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 25/09/2020 :  15:59:01  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
24 Eylül 2020

Depremin Ardından Hasan Dağı’nda Volkanik Hareketlilik Başladı

Daha önceleri dağcılık faaliyetlerini sürdüren Mevlana İzcilik ve Dağcılık Kulübü üyeleri, 26 Ağustos 2017 tarihinde tırmanış gerçekleştirdikleri Aksaray yakınında bulunan Hasan Dağı’nda olağanın dışında hareketlilik fark etmişlerdi.

Niğde’de meydana gelen 5.1 şiddetindeki depremin ardından, bölgede bulunan volkanik tipli Hasan Dağı’na yönelik endişeler de artmaya başladı.Birçok uzman konu hakkında açıklamalarda bulunurken, bölgedeki depremlerin devam etmesi sonucunda yanardağın durumunun ne olacağı merak edilmeye başlandı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Niğde depremini değerlendirdi. Fayın Hasan Dağı volkanına çok yakın olduğunu belirten Sözbilir, “Aktifliğini tamamen yitirip yitirmediğinin ortaya çıkartılması gerekir” dedi.

Uzun zamandır yıkıcı deprem üretme anlamında suskunluğu olan bu fayın sismik boşluk niteliği taşıdığını anlatan Sözbilir, elde edilen verilerin kırılma zamanının yakınlaştığını gösterdiğini belirtti.

Sözbilir, son 100 yılda yıkıcı deprem üretmemiş olan bu fayın büyüklüğünün 6.2 ile 7.2 arasında değişen büyüklükte deprem üretebilecek 6 fay segmentine sahip olduğunu açıkladı.

Sözbilir şöyle konuştu:

“Bu depremin hemen kuzeyinde de Hasan Dağı volkanı var. Bu çok genç bir volkan. Dolayısıyla depremin Tuz Gölü fayından mı kaynaklı yoksa volkanik bir aktiviteyle mi ilgili olduğu konusunda araştırmalar yapılması gerekiyor. Sismometreler kurulup o bölgenin sürekli izlenmesi lazım.”

Kaynak: Dokuzlama

fidelista

638 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 25/09/2020 :  22:02:29  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Hasan Dağı'nın yakınında büyÜdüm zirvesinede çıkmıştım gençken tamamen inaktifti,bir gün canlanırmı diye düşünmüştüm çok enteresan.
Go to Top of Page

gerçek tosun paşa

1135 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 26/09/2020 :  00:41:54  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Volkanik faaliyetlerle ilgili kehanetlerden son zamanlarda çok bahsediliyor. Vay ya... 2030'a kadar patates oluruz :))
Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000
Bu sayfa 0,26 saniyede oluşturuldu.