Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Genel Paylaşımlar
 Malum Güçler
 Karabağ'da Derhal Ateşkes!
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Sonraki Sayfa
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu
Sayfa: Toplam Sayfa 2

gerçek tosun paşa


1073 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 01/10/2020 :  16:18:36  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle


Dağlık Karabağ'da yeniden alevlenen çatışmalar nedeniyle ortak bir açıklama yayınlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bölgede derhal ateşkes sağlanması çağrısı yaptı.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu'nun eş başkanları Rusya, ABD ve Fransa'nın liderleri, Dağlık Karabağ'da Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilimin yeniden tırmanması üzerine ortak açıklama yayınladı.

Dağlık Karabağ'daki cephe hattında gerilimin yeniden tırmanmasını kararlılıkla kınayan Putin, Trump ve Macron, çatışan tarafları askeri faaliyetlere derhal son vermeye çağırdı.

Liderler, Azerbaycan ve Ermenistan yönetimlerini iyi niyetle ve ön koşulsuz olarak, AGİT Minsk Grubu'nun desteğiyle çözüme yönelik müzakerelere yeniden başlama yükümlülüğünü derhal üstlenmeye davet etti.

Çatışmalarda hayatını kaybedenlerin yasını tuttuklarını da belirten Putin, Trump ve Macron, ölü ve yaralıların ailelerine başsağlığı temennisinde bulundu.

Azerbaycan ve Ermenistan, dün müzakere masasına oturma çağrılarını reddetmişti. İki ülkenin liderleri, şu anda masaya oturmak için doğru zaman olmadığını savunmuştu. Bu tutum, aktif bir uluslararası arabuluculuk ve diplomatik çabalar ortaya koyulmaması halinde çatışmaların süreceği anlamına geliyor.

Resmi verilere göre çatışmaların yeniden alevlendiği 27 Eylül'den beri tarafların verdiği toplam kayıp siviller de dahil 100 kişiyi aşmış durumda.

Erivan ile Bakü, hukuken Azerbaycan’ın fiilense Ermeni güçlerin kontrolünde olan Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle on yıllardır anlaşmazlık içinde.

Putin kurmaylarıyla Karabağ’ı konuştu: Suriye ve Libya’dan militanların bölgeye gönderilmesi çok tehlikeli
Bu arada Putin, Rusya Güvenlik Konseyi daimi üyeleriyle de görüşme gerçekleştirdi.

Gazetecilere konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin ve Güvenlik Konseyi üyeleri arasında gerçekleştirilen görüşmeyle ilgili, “Toplantıda Karabağ’a Suriye ve Libya’dan militanların gönderilmesinin büyük tehlike arz ettiği dile getirildi” ifadelerini kullandı.

Kaynak:https://tr.sputniknews.com/dunya/202010011042949641-putin-trump-ve-macrondan-ortak-aciklama-daglik-karabagda-derhal-ateskes-saglanmali/

gerçek tosun paşa


1073 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 01/10/2020 :  16:21:50  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Kişisel olarak gözüme çarpan noktalar sosyal medya üzerinden batıya yönelik mükemmel bir algı çalışması yapılıyor. YPG/PKK yanlısı birçok kaynaktan tweet gerekli bilgi kaynağı olarak ele alınıyor. Batı şu an Türkleri huzur bozan olarak lanse ediyor. Uçak düşürme muhabbeti üzerinden yine algı operasyonları yaptırılıyor.

Türkiye'nin bu algı oyunlarıyla ne kadar baş edebileceğini merak ediyorum. Rusya'nın Ermenileri koruması gerekli uluslararası askeri örgütlenmelerinden dolayı. Bu olayın çıkışı acaba Batı'nın bize verdiği bir gözdağı mıdır? "Bakın her yerdeyiz Akdeniz ile kurtulsanız iyi mi" diyorlar acaba?

Sürecin çok iyi yönetilmesi lazım ama bilemiyorum.
Go to Top of Page

bozadi


11161 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 01/10/2020 :  18:05:57  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Paylaşım için teşekkürler gtp. Evet, gündemdeki en önemli meselelerden biri de bu. Çok net bir şekilde iyi-kötü teşhisi yapmanın, yorumlamanın kolay olmadığı bir durum gibi algılıyorum. İki tarafın da (Azeri ve Ermeni) çok masum olmadığını algılıyorum.

Ülkemizin Azerbaycan'la bağlarını güçlendirmesi, kardeşlik hukuku gütmesi doğal, gerekli ve güzel birşey. Ama durumun karanlık bazı yönleri de var gibi. Yine de uzunvadede durumun her iki taraf için pozitif yönde şekilleneceğine inanıyorum. Egosal çatışmadan ziyade kardeşlik, işbirliği geliştirme mecburiyeti nedeniyle. Bu ne kadar sürede mümkün olur bilmiyorum ama eninde sonunda öyle olmak zorunda bence.

Azerbaycan'ın İsrail'le pek masumane olmayan bir ilişkisi var. Azerbaycan'ın İsrail'e ciddi oranda boyun eğdiği bir durum. Azerbaycan sanırım İran'dan sonra Şii nüfusu en yüksek olan ülke (ezici çoğunluk). Ve yanlış bilmiyorsam Aliyev ailesi de Şii kökenli. Ama buna rağmen ülkede Şiiler ve Şiilik üzerinde ezici bir devlet baskısı, hatta işkencesi var. Bunun belki İran'la olan kadim çıkar çatışmalarıyla bağlantısı olabilir. Bir yandan da komşu ve kardeş ülke Türkiye'nin Osmanlı devrinden beri Sünniliğin kalelerinden biri gibi olması da bunda bir etki sahibi olabilir. Ve sanırım işte bir yandan da İsrail'in Sünni dünyayla daha iyi anlaşması, Şiilerden genellikle ölümüne nefret etmesi faktörünün de bunda bir payı var gibi görünüyor.

Bu durumun olumlu sonuçlarından biri Sünnici (Sünni Siyasi İslamcı) denebilecek AKP hükümetinin Azerbaycan'la (Aliyevlerle) ilişkilerinin nispeten sıcak olması ve daha da gelişme potansiyeli göstermesi.

Amerika ve İsrail, Rusya'yı zayıflatmak ve bu örnekte Rusya ile Türkiye'nin işbirliği artışını sabote etmek için var gücüyle kullanmaya çalışıyor bu Azeri-Ermeni meselesini. Ermeniler Ruslar için kardeş sayılır sanırım. Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkiye tamamen değilse de şu veya bu ölçüde benzetilebilir belki. O nedenle ABD ve İsrail bu meseleyi var güçleriyle kaşıyor gibi görünüyor. Dostluk yoluyla değil de, giderek büyüyecek bir yara, bir travma ve düşmanlık oluşturacak şekilde ilerlemesini temin etmeye çalışıyorlar. Böylece Rusya'nın dostlarının azalmasını, düşmanlarının artmasını istiyorlar. Bakalım öyle mi olacak.

Aliyev İsrail'le ve ABD'yle olan bağlantısını, Ermenistan'ı ezmek için bir fırsat olarak kullanmak istiyor gibi görünüyor. Ama bunu tamamen değilse bile, ciddi oranda çiğ, egosal ve hatta şımarık, yoz biçimlerde yapıyor gibi geliyor bana. Ermenistan da bir o kadar egosal ve yozlaşık tavırlar gösteriyor. Bu durum Türkiye-Rusya ilişkileri için önemli bir sınav teşkil ediyor. Ben karamsar değilim bu konuda. "Büyüklerin" yardımıyla, küçükler arasındaki bu tatsızlık eninde sonunda tatlıya bağlanacaktır diye düşünüyor, ümit ediyorum. Doğru veya yanlış, açıkça ifade etmek isterim ki ben Putin Rusyası'nın Erdoğan Türkiyesi'nden daha olgun olduğuna ve meselelerin çözümü için büyük bir sabır gösterdiğine ve bu sabrı gösterdiğine de pişman olmayacağına inanıyorum. Uzunvadeli durumu iyi görüyorum, kısavadede çok ters vaziyetler oluşabilecek olsa da.

Meselenin tarihsel boyutlarını ayrıca ele almak gerek. Şimdilik sadece bu aklıma ilk gelenleri paylaşmak istedim.

Go to Top of Page

bozadi


11161 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 01/10/2020 :  19:58:35  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
18 Temmuz 2020

Azeri uzman: Son Azeri – Ermeni çatışması İsrail’in işiydi

Azerbaycanlı araştırmacı uzman Hamid Türki, Azerbaycan Cumhuriyeti ile Ermenistan arasında yaşanan son çatışmalar ve Azerbaycan Cumhuriyeti ordusunun Tovus bölgesinde başarısızlığının başlıca etkeni siyonist rejim İsrail’in siyasi, askeri ve güvenlik hileleri olduğunu belirtti.


Azeri uzman Türki, araştırmasının sonuçlarını yayımladığı raporunda şu ifadelere yer verdi:

Gerçi siyonistler Ermenistan medyasına sızan ve Erivan’ın Tel aviv’de büyükelçilik açmasına karşılık Azerbaycan Cumhuriyeti ordusunun askeri sırlarını Erivan’a vermeyi kabul ettiğini yansıtan haberleri örtbas etmeye çalıştı, ancak Ermenistan ordusunun Azerbaycan Cumhuriyeti ordusuna ait İsrail yapımı Elbit Hermes 900 adlı İHA’yı çok eski ve 40 yıllık 9K33 Osa füze savunma sistemi ile vurmayı başarması, İsrail’in Azerbaycan Cumhuriyeti’ne ihaneti ile ilgili haberlerin doğru olduğunu ortaya koydu.

Hamid Türki şöyle ekledi:

Azerbaycan Cumhuriyeti ordusunun gizli bilgilerinin Ermenistan’a verildiğinin ispatı sadece iki hafta sürdü. Ermenistan ordusuna bağlı birlikler 12 Temmuz’da top atışı ile Azerbaycan Cumhuriyeti ordusunun Tovus bölgesinde mevzilerini hedef aldılar ve daha sonra da General Polat Haşimove Albay İlkar Mirzayev’in bulunduğu konumları titiz bir ateşle vurarak Azerbaycan Cumhuriyeti ordusuna 2020 yılına kadar asla vuramadıkları bir darbe vurdular; ki bu da Ermeni ordunun Azeri ordu hakkında titiz istihbarat aldığını gösterdi.

Azeri araştırmacı Türki şöyle devam etti:

Bundan daha korkunç olanı, siyonist rejimin Azerbaycan Cumhuriyeti Generalini öldürmekte ifa ettiği roldür. İslam aleminin büyük komutanı serdar Süleymani’nin şehadeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti halkının bu İranlı serdara sevgi beslemesinden sonra siyonist rejim işbirlikçileri sürekli şehit Süleymani’nin hatırasını Azerbaycan Cumhuriyeti halkının hafızalarından silmek istediler ve bu hedeflerine ulaşmak için Azeri Generali katlederek General Süleymani’nin yerine yerleştirmeye çalıştılar; zira serdar Süleymani’nin şehadetinden sonra Mossad birden Azerbaycan Cumhuriyeti’nde sarf ettiği 28 yıllık emekleri boşa gittiğini fark etti ve yüzbinlerce Azeri vatandaş serdar Süleymani’nin fotoğraflarını sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak İran ve İslam’ın bu büyük serdarına saygı beslediğini gördü. Nitekim siyonist Ariye Gut bir açıklamasında siyonist rejimin bu bağlamda kaygısını dile getirerek General Süleymani’nin fotoğraflarının sosyal paylaşım sitelerinde Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşlarının sayfalarından kaldırılmasını istediklerini belirtti.

Öte yandan Mossad bu hedefine ulaşmak için Azeri ve Ermeni güçlerin arasında Tovus bölgesinde çıkan son çatışma sırasında bölgede istihbarat üstünlüğü sonucu General Polat Haşimov’in bulunduğu noktanın koordinatlarını Ermeni tarafa verdi ve böylece Azeri Generali öldürterek şehit General Süleymani yerine şehit Azeri Generali yerleştirmeye çalıştı. Ancak Mossad ve siyonist rejim bu kez yine şom hedeflerine ulaşamadı ve yüce Allah’ın inayeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti halkı General Haşimov’un fotoğrafını General Süleymani ve Lübnanlı İmad Muğniye’nin fotoğrafları ile yan yana yayımlayarak İsrail’in ihanetine gereken cevabı verdi.

Kaynak: ParsToday

Go to Top of Page

bozadi


11161 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 01/10/2020 :  20:14:09  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
İsrail bir yandan Azerbaycan'ın dostu gibi görünürken bir yandan da Azerilerin en kritik askeri sırlarını Ermenilere verip Azerbaycan'ın büyük bir darbe yemesini temin ediyor, durumu kızıştırıyor. Bu bir yönden de Azerbaycan'a "Elimdesin; emirlerime uymazsan seni düşmanının elinden cezalandırırım." tehdidi. Emir de çok muhtemel olarak Azeri-Ermeni meselesinin siyasi uzlaşma yoluyla çözüm olasılığını toprağa gömmek. Aliyev'in yakasının tamamı değilse de bir kısmı İsrail'in elinde gibi görünüyor.

Rusya'nın Ermenistan lehine çok "şahin" hareket etmemesinin nedeni kısmen Türkiye'yi kaybetme riskine girmekten sakınmakken, bir kısmı da Ermenistan'ın turuncu devrim sonrası Amerikancı bazı tavırlar gütmesi gibi görünüyor. Azeri yönetim tarafı da Ermeni yönetim tarafı da çok masum değil mevcut siyasi bağlamda.

Go to Top of Page

bozadi


11161 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 01/10/2020 :  20:45:21  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
İsrail'in Azeri-Ermeni sürtüşmesinde ve başka bağlamlarda bazen Azerbaycan'ı "cezalandırıcı" tavırlar göstermesinin nedenlerinden biri de Aliyev'in Erdoğan'ı destekleyici tavrı muhtemelen. Ama Aliyev'in uzunvadede tavrı ne olacak pek belli değil. İsrail'in Azerbaycan üzerinde sahip olduğu gücü bir yandan kendi egosal çıkarlarına uygun kullanmak isterken bir yandan da bu boyunduruktan kurtulmak istiyor belki ama öyleyse de işi hiç kolay değil. O yüzden bazen çok çirkin görünümler arzeden türlü türlü cambazlıklar yapıp duruyor bence. Uzunvadede ne yapacağını kendisi de bilmiyor muhtemelen. Büyük güçler arasındaki rekabetin gidişatına göre her an her türlü ve çoklu siyaset güdebilir. Karamsar değilim çünkü dünya giderek dengeleniyor, bazen çok sancılı biçimlerde de olsa.

Aliyev Azerbaycanı'yla karşılaştırıldığında, Erdoğan Türkiyesi çok daha nitelikli durumda ama yine de henüz Putin Rusyası'na çok yakın değiliz bence. Bu sadece Erdoğan AKP'siyle ilgili bir sorun değil. Çok daha uzun zamandır devam eden bir sorun. Erdoğan'ın/AKP'nin Avrasyacı eğilimlerinin güçlenmesine ve ülkedeki çeşitli kesimlerin bu konuda samimi işbirliğine yönelmesine bağlı olarak, tekrar Kurtuluş Savaşı sonrası morale ulaşabiliriz.
Go to Top of Page

gerçek tosun paşa


1073 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 05/10/2020 :  15:47:30  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Bozadi yorumların için teşekkürler... Belirtmekte fayda olduğunu düşünüyorum Türklük meselesi bu olaylarla ciddi oranda güç kazandı. Pakistan Azerbaycan ve Türkiye olarak üçlü bir güç unsuru ortaya çıkıyor. Bu İran, Afganistan, Suriye, Irak gibi ülkelerde yaşan Türklerle Kuzey Afrika da ki Türk sempatizanlarını oldukça gaza getirmiş. Bariz göze çarpıyor. Ayrıca Abdullah Çiftçi nin şu videosunu müsait vaktinde izlemeni öneririm.


Edited by - gerçek tosun paşa on 08/10/2020 14:48:29
Go to Top of Page

bona fide


542 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/10/2020 :  10:20:49  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Bozadi yorumların genelinde Aliyeve olumsuz bi tavır aldığını gördüm. Karabağın 27 yıldır ermeni işgalinde olduğu malumken bu ve belirli dönemlerde azerbaycana saldırıları olduğunda Türkiye üstün körü geçiştirerek ilgilendi artı fetö döneminde tamamen ermenistanla ilişkieri düzeltme adımları atıldı Aliyev ve azeriler bundan haklı olrak rahatsız oldular 1945 te 146 azeri sığınmacıyı ruslara teslim edip kurşuna dizdiren ismet inönüye rağmen ilişkileri kesmemişler hocalı katliamı magdurları halen yaşıyorken bu yakınlaşmaya tepki olarak doğalgaza zam yapıp türk bayraklarını direkleriyle sökmeleri olması gerekenden az tepki bence o donem açısından hatta şuan ermeniler 2016 da öldürdükleri azeri askerlerin cesetlerini kamyona doldurup ölü bedenlere taciz ettikleri videolar yeniden servis ediliyor bu alçak cani insanlar halen zafer naralarıyla videolar yayınlıyorlar. Erdoğan Aliyevle yeniden ilişkleri güçlendirince karşılıklı anlaşmalarla bi güven sağlandı. sen israile bağımlı diyorsunda İsrail kullandığı petrolun yuzde 60 ını azerbaycandan alıyor onlarada silah satıyor tek yakınlıkları bu. gerçektosunpaşanın dediği gibi olay türklük üzerinden büyük bi kenetlenme sağladı şi sunni durumu yok umarım sonrada olmaz rusya ile ilişkiler diyosun rusya ipleri idlipte 54 askeri öldürerek kopardı türkiyenin ukraynayla arasındaki ekonomik ilişkiler ve desteği rusyayı kızdırdı artı israil abd ve rusya türkiyeyi devre ışı bırakarak pyde ye bi kürt devleti için anlaştığından bahseden ki bu anlaşma suriye savaşı başladığında yapılmış videolar vardı şuan bulamıyorum malum yotube sadece bilmemizi istedikleri olayları yayınlıyor ayrıca durum bunu gösteriyor türkiye idlipte büyük askeri yığınak yaptı rusyaya karşı çünki ne rusya ne abd verdikleri sözde durmadılar artı pyd devleti kuruldu gibi bişi. libyada haftere rusya sürekli muhimmat gönderiyor ordada abd ile anlaşmış gibi Türkiye saf dışı edilmek isteniyor Türkiye de eski Türkiye değil silah teknolojisi gerçekten büyük güç dediğimiz ülkeleri şaşkına çeviriyor çok başarılı yerli savunma silahlarımız. ermenilerin azerbaycan türklerine yaptığı katliamlar sadece karabağı alırken öldürülen yakılan yüzlerce insanla kalmıyor 1916 -17 yıllarında cilovluk bölgesinde 150 binden fazla azeri katlediliyor rusya desteğiyle amaç türklerin asyadaki türklerle bağını koparmak bölgedekki yerleşim yerlerinde yaşayanlar günlerce işkence edilip öldürüyor bu ispanyolların güney amerika yerlilerine yapılan işkenceler gibi bitek hayvanları için insanları kaynatıp yedirmediklerik kalmış dehşet verici yani bölge halkı inanılmaz acılarla dolu. tüm bunlara rağmen ermeni diasporası parayla arkalarında ingiltere fransa ve abd ile dünyaya bu olayın kendilerine yapıldığını anlatıyorlar ingilz abd rus ve osmanlı arşivleri 5.5 milyon türkün balkanlarda kafkaslarda ve anadoluda nasıl soykırıma uğradığını işkenceleri döemin belgeleriyle ortaya çıkarmışlar bu ermeni soykırımı masalının ingilizler tarafından hazırlandığını organize edildiğini belgelerle anlatan kitaplar var ikisini okudum belge ve tutanakları sayfa numarasına kadar yazıyor zaten ermeniler propaganda yaparak bu tezi savunuyorlar uluslararası adalet divanına başvuru yapmaktan kaçıyorlar türkiye arşivleri açalım çağrısı yapıyor kabul edilmiyor ve işin en ilginci ermeni devleti soykırım kararını meclisinde oy çokluğu ile alıyor belge ve kanıtlarla değil. her neyse rusyaile ekonomik ilişkiler anlaşmalar olabilir onun dışında fazla bişey beklenmez. Türkiye de beklemiyor aynı şey abd ve avrupa ilede geçerli şuanda savunma sanayisinde büyük çalışmalar var artık Türkiye şunu öğrendi masada hakkını almak istiyorsan sahada kendini göstereceksin. paşinyana ingiliz gzateci karabağı işgal ettiniz birleşmiş milletler kararında orası azerbaycana ait yazılı diyor, ağzını açamıyor. Azerbaycan aniden bu saldırıyı başlatmadı günler öncesinden ermenistanın saldırıları tatbikatlarla gövde gösterileriyle azerbayccanı işgale hazırlandığı bilgisi alan Türkiye azerbaycanla önce tatbikat yaparak götürdüğü muhimmatı orda brakıp azerbaycanın bu saldırıya hazırlıklı olmasını sağladı ben demiyorum komutanlar anlatıyor. bu arada azerbaycan genelkurmay başkanı necmettin sadıkov öldürülen generalin bulunduğu yerin koordinatlarını ermenilere verdiği kardeşininde ermenistanda general olduğu ortaya çıktı türkiye azerbaycanda tatbikat yaptıktan sonra birçok askeri subayı görevden almış adam 27 yıldır azerbaycan ordusunda hain ajan. Aliyev dışişleri bakanınıda görevden almıştı birlikte genralin ölümünden sorumlu oldukları ortaya çıktı, sadıkoğlunu görevden almak için neden 2 ay bekledi bu bi muamma Aliyev rusyada kominist partisi merkezi komitesi (politbüro) uye olarak görev yapmış sscb de bakanlar kurulu başkanı 1. yardımcılığına kadar yükselmiş 1990 daki olaylardan sonra Azerbycana dönmüş karadağın işgali rus birlikleri desteğiyle yapıldığı kayıtlarda yazıyor artı bir milyon azeri karabağdan sürülmüş yne bu 92 den sonra zaten ermenistan terör devleti mutlaka birileri tarafından destekle harekete geçmeli ne ekonomisi ne enerjisi ne savunması yatırım adına hiçbişey yapılmıyor ermen diasporasının kampanyaları sayesinde abd fransa ve ingilterenin ödediği paralarla ayakta tutuluyor pyd birliklerinin oraya destek olarak aktarıldığına dair görüntüler medyada yayında Azerbycanın savunma gücü olmadığı için kaybedilen yerleri geri almak ve bu esarete dur demek için yıllarca israilden türkiyeden karşılıklı anlaşmalarla savunmasını güçlendirmiş şimdi bu hakkını üstelik karşıdan gelen bitmek bilmeyen saldırı ve tehditlere neden dur demesin agit dene kuruluş resmen ermenistanın yanında sözde tarafları uzlaştırmak için kurulmuşlar
Go to Top of Page

bona fide


542 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/10/2020 :  11:28:49  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
büyük güç dediğimiz ülkeler şuanda sadece nükleer silah olarak fark yaratıyordu onuda pakistanla dengeledi Türkiyenin doğu akdenizde suriyede Libyada kafkaslarda köşeye sıkıştırmak isteniyorsa buna razı gelmeyeceği mücadele edeceğini gördüler bizim içerdeki muhalfler aşağılamakla meşgulken onlar savunma teknolojimizin gücünü biliyorlar ekonomik yaptırım ve dolar tehditlerine rağmen haklarından vazgeçmeyeceğini anladılar şimdi erdoğanı indirmenin peşndeler içerde büyük faaliyet var hükümette buna su taşıyor adalet sisteminin çökmesi yolsuzluk rant işi zor içerdeki bölünmüşlük siyasi iradenin adamına göre çalışması halkı bezdirdi. Rusya neden karabağda sessiz kaldı kaabağ azerbaycan toprağı olduğu için ve ermenistana saldırı olursa destek vereceğini açıkladı sanki vermiyormuş gibi resmi olarak orada savaşacak ancak Rusya abd ve israilin ve avrupanın rusyayı ele geçirmesindeki tek engelin türkiye olduğunu anlamış durumda türkiye batarsa rusyada yok olur ve tek dünya devleti projesi hayata geçer ekonomik olarak ülkeler koronoyla çökertilmeye çalışıyor sınırları ortadan kaldırmak böyle bi zamanda kışkırtmalarla terör saldırılarıyla çok kolay Türkiyeyi bu oyuna rusya sokar türkiye sokmaz aklı varsa libyada hafteri desteklemekten vazgeçer pyd devletine izin vermez rusya türkiyeye saldırısa türkiye en zor durumda nato desteğini ister sonuç ortadoğuya tamamen hakim abd çıkar gelir getiren tek varlığı doğalgaz ve petrolde rusyaya bi fayda sağlamaz tabi rusyanın varlığını korumaktan bahsediyorsak yapmaz ancak rusyadaki yahudi oligarklar putini kendilerine hizmet için kullanıyorsa ona bişey diyemem bu durumda rusya çoktan kaybetmiş rusların haberi yok ki israille rus ilişkileri abd israil ilişkileri kadar iyi acı olan hakları için mucadele eden ülke Türkiye diğerleri yağmacı olduğu halde türkiye suçluymuş algısıyla ortam oluşturuluyor
Go to Top of Page

bona fide


542 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/10/2020 :  12:17:59  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Çenem düştü bunuda eklim son. Görünüşte rusya türkiye iyi ilişkiler var gibi olmasına rağmen şuan savaş olan tüm bölgelerde suriye savaşından beri rusya ile türkiye zaten savaşıyor yani resmi savaş ilan edildiğinde fazlası olmayacak libyada suriyede kafkaslarda rus ordusuyla savaşıyor dönemim teknolojisiyle ordular karşıkarşıya gelmeden ya da çok az karşılaşarak knvansiyonel teknolojik silahların savaşı. israil ve abd rusyayı bu plana dahil ederek tek asker kaybı yaşamadılar ikna etmek içinde akdenizde pay sahibi olmasına güya rıza göstermişlerdir haftere silah yardımını abd ve africom dan habersiz izinsiz yapılabilirmiydi suriyede sözde esat çağrısıyla orda esadın ingiliz devletinin emrinde kukla olduğu ortaya çıktı yani planlı herşey. türkiyeyi hafife aldıkları anlaşılıyor planın sketeye uğramasının sebebi Türkiye mucadele ediyor. belarustaki olaylar abd ve israilin rusyaya akdenizdeki vaatlerine güvenmemeyi anlamasını sağladıysa türkiyeyi her şekilde desteklemesi gerektiği açık yoksa türkiye yıkılırsa rusyada yıkılır putin çok zeki yuzyılın devlet adamı diyordukya görünen yüzün arkasında israil adamı çıkabilir. kukla pyde devletinin kurulması adına milyonlarca suriyelin ölmesi için planlanmış savaşta sahada aktif esat adına ancak esadın esamesi okunmuyor sivillerin yaşadığı yerlerin bombalanması sözde daeşle mücadele. daeşle savaşılmadı bölgelerdeki halk rus hava saldırıları ve deaş katliamlarıyla öldrüldü kalanlar sürgün edildi. deaş saldırı planlanan bölge ülke neresiyle oraya kaydırıldı
laskiyede liman 49 yıllığına rusyada farzedelim pyd devleti kuruldu türkiye erdoğanı devrildi yine abd ye teslim olduk abd laskiyeyi rusyay bırakırmı içerde ekonomik kriz ki zaten var zengin yahudi oligarkların doları ülkeden çıkarmasıyla halk ayaklanırsa kimden destek alacak. abd türkiyeyi kontrol ederse kafkaslarda ermenistana kadar girmiş demektir amaç tek dünya devletiyse olacak olan bu bunuda putinin kafkasyada suriyede libyadaki tutumu belirleyecek ya oyunu bilerek ekonomsi kalkınsın diye sonuçta silah ve savunma araçları satıyor gövde gösteriyor sahada ve türkiye ile ilişkileri arka planda çok iyi ya da rusyayı yıkmak için göreve getirilmiş israilin adamı.
Go to Top of Page

gerçek tosun paşa


1073 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/10/2020 :  15:12:26  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Net olarak gözlemlediklerimi ek olarak paylaşayım bende. bonda fide yorumlarını çok yerinde buldum büyük oranda. Sana da teşekkür ederim.

Artık 90'lar da değiliz. 2000lerde de değiliz. 2010lar bile günümüzü anlamak için yetersiz kalıyor işte böyle muazzam hıza sahip değişimlerin içinde yaşıyoruz. Güç unsuru ve kutuplar büyük oranda değişiyor.

Rusya Ermenistan'a net bir destek göstermedi. Kesinlikle göstermeyecekler gibi görünüyor. Putin "savaş olan bölge Ermenistan toprağı değil" diyerek aslında mesajı vermiş oldu. İngiltere net bir biçimde Ermenileri değil Azerileri destekliyor. Medya organlarını da bu noktada açık açık kullanıyor.

İsrail'in artık Ermenistan üzerinde bir tutumu yok. Azerilerin yaptığı savunma yatırımları ve Türk Ordusu'nun Azeri Ordusuna yaptığı mükemmel geliştirme etkisi ortada. Doğalgaz ve petrol hatlarıyla sahip olduğu kaynaklar nedeniyle gelir düzeyinde farkın (Ermenistanla ordu ve silah makasının) kapanması mümkün değil. Ermenistan artık toparlayamaz. Bu makası kapatamaz. Batıya petrol ve doğalgaz taşıyan hatların konumu gereği birçok ülke Azerilere ses çıkarmak istemiyor.

Bir de bu işin Çin tarafı var. Orta Asya'dan gelen yeni İpek Yolu projeleri gereği Azeriler ve Türklerin konumu hayati önem taşıyor. Rusya bu konular gereği asla Türkiye ve Azerbeycan'ın net bir biçimde karşısında olmaz. Burada kilit nokta Türkiye'nin hem batıyı hem de doğuyu mükemmel seviyede gözlemlemesi ve hamle yapmasıdır.

Fransa, bazı İskandinav ülkeleri, Kanada ve ABD elbette Ermenileri destekliyor. Batıya oradan fosil yakıt geleceğine ve Çin'in planları tutacağına onların kazanması elbette işlerine gelir. Fakat batıdan istedikleri desteği alamıyorlar.

Bakın burada aslında bir köşeye sıkışmışlık var. Yoksa Ermeniler nasıl yıllarca meşru işgalci olarak Karabağ'ı tutabilirlerdi? Şimdi modern tabirle kartlar yeniden dağıtılıyor.

Artık eski güdüler yok. Değişmek zorunda.

Şimdi Rus kaynaklı olarak Orta Asya'da yaşınacak gelişmeleri bekleyin. Rusya oranın kontrolünü asla ABD'ye bırakmaz. Orada iç karışıklıklar ve darbeler olabilir. Ortalık karışacaksa Ruslar karıştıracak.

Türkiye'nin Libya, Katar, Suriye, Somali gibi ülkelerde olması da bu noktada çok önemli. Bunun karşılığında batı diktatörleşme çalışması kapsamında bizim üzerimize oynayacaktır. RTE baş şeytan ilan edilip kamuoyu oluşturulacaktır. Şu an bu zaten başladı giderek artacaktır. Net biçimde bilmek gerekir. Fransa'nın da yaptığı hamleler elinde patlayacaktır. Akdeniz'de Türkiye'yi düşman ilan etmelerinin kazancı olmayacaktır. Zaten Londra ve Berlin Macron'a gülüyor.

Burada diğer odak noktası batı ülkelerinin yaşadığı kopuşlar, İsrail-ABD anlaşmazlıklarıdır. Bir de az kaldı artık Kasım seçimlerini Trump kazanırsa curcuna show :)

Edited by - gerçek tosun paşa on 08/10/2020 15:13:13
Go to Top of Page

bozadi


11161 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/10/2020 :  15:26:21  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen bona fide

Bozadi yorumların genelinde Aliyeve olumsuz bi tavır aldığını gördüm. Karabağın 27 yıldır ermeni işgalinde olduğu malumken bu ve belirli dönemlerde azerbaycana saldırıları olduğunda Türkiye üstün körü geçiştirerek ilgilendi artı fetö döneminde tamamen ermenistanla ilişkieri düzeltme adımları atıldı Aliyev ve azeriler bundan haklı olrak rahatsız oldular 1945 te 146 azeri sığınmacıyı ruslara teslim edip kurşuna dizdiren ismet inönüye rağmen ilişkileri kesmemişler hocalı katliamı magdurları halen yaşıyorken bu yakınlaşmaya tepki olarak doğalgaza zam yapıp türk bayraklarını direkleriyle sökmeleri olması gerekenden az tepki bence o donem açısından hatta şuan ermeniler 2016 da öldürdükleri azeri askerlerin cesetlerini kamyona doldurup ölü bedenlere taciz ettikleri videolar yeniden servis ediliyor bu alçak cani insanlar halen zafer naralarıyla videolar yayınlıyorlar. Erdoğan Aliyevle yeniden ilişkleri güçlendirince karşılıklı anlaşmalarla bi güven sağlandı. sen israile bağımlı diyorsunda İsrail kullandığı petrolun yuzde 60 ını azerbaycandan alıyor onlarada silah satıyor tek yakınlıkları bu. gerçektosunpaşanın dediği gibi olay türklük üzerinden büyük bi kenetlenme sağladı şi sunni durumu yok umarım sonrada olmaz rusya ile ilişkiler diyosun rusya ipleri idlipte 54 askeri öldürerek kopardı türkiyenin ukraynayla arasındaki ekonomik ilişkiler ve desteği rusyayı kızdırdı artı israil abd ve rusya türkiyeyi devre ışı bırakarak pyde ye bi kürt devleti için anlaştığından bahseden ki bu anlaşma suriye savaşı başladığında yapılmış videolar vardı şuan bulamıyorum malum yotube sadece bilmemizi istedikleri olayları yayınlıyor ayrıca durum bunu gösteriyor türkiye idlipte büyük askeri yığınak yaptı rusyaya karşı çünki ne rusya ne abd verdikleri sözde durmadılar artı pyd devleti kuruldu gibi bişi. libyada haftere rusya sürekli muhimmat gönderiyor ordada abd ile anlaşmış gibi Türkiye saf dışı edilmek isteniyor Türkiye de eski Türkiye değil silah teknolojisi gerçekten büyük güç dediğimiz ülkeleri şaşkına çeviriyor çok başarılı yerli savunma silahlarımız. ermenilerin azerbaycan türklerine yaptığı katliamlar sadece karabağı alırken öldürülen yakılan yüzlerce insanla kalmıyor 1916 -17 yıllarında cilovluk bölgesinde 150 binden fazla azeri katlediliyor rusya desteğiyle amaç türklerin asyadaki türklerle bağını koparmak bölgedekki yerleşim yerlerinde yaşayanlar günlerce işkence edilip öldürüyor bu ispanyolların güney amerika yerlilerine yapılan işkenceler gibi bitek hayvanları için insanları kaynatıp yedirmediklerik kalmış dehşet verici yani bölge halkı inanılmaz acılarla dolu. tüm bunlara rağmen ermeni diasporası parayla arkalarında ingiltere fransa ve abd ile dünyaya bu olayın kendilerine yapıldığını anlatıyorlar ingilz abd rus ve osmanlı arşivleri 5.5 milyon türkün balkanlarda kafkaslarda ve anadoluda nasıl soykırıma uğradığını işkenceleri döemin belgeleriyle ortaya çıkarmışlar bu ermeni soykırımı masalının ingilizler tarafından hazırlandığını organize edildiğini belgelerle anlatan kitaplar var ikisini okudum belge ve tutanakları sayfa numarasına kadar yazıyor zaten ermeniler propaganda yaparak bu tezi savunuyorlar uluslararası adalet divanına başvuru yapmaktan kaçıyorlar türkiye arşivleri açalım çağrısı yapıyor kabul edilmiyor ve işin en ilginci ermeni devleti soykırım kararını meclisinde oy çokluğu ile alıyor belge ve kanıtlarla değil. her neyse rusyaile ekonomik ilişkiler anlaşmalar olabilir onun dışında fazla bişey beklenmez. Türkiye de beklemiyor aynı şey abd ve avrupa ilede geçerli şuanda savunma sanayisinde büyük çalışmalar var artık Türkiye şunu öğrendi masada hakkını almak istiyorsan sahada kendini göstereceksin. paşinyana ingiliz gzateci karabağı işgal ettiniz birleşmiş milletler kararında orası azerbaycana ait yazılı diyor, ağzını açamıyor. Azerbaycan aniden bu saldırıyı başlatmadı günler öncesinden ermenistanın saldırıları tatbikatlarla gövde gösterileriyle azerbayccanı işgale hazırlandığı bilgisi alan Türkiye azerbaycanla önce tatbikat yaparak götürdüğü muhimmatı orda brakıp azerbaycanın bu saldırıya hazırlıklı olmasını sağladı ben demiyorum komutanlar anlatıyor. bu arada azerbaycan genelkurmay başkanı necmettin sadıkov öldürülen generalin bulunduğu yerin koordinatlarını ermenilere verdiği kardeşininde ermenistanda general olduğu ortaya çıktı türkiye azerbaycanda tatbikat yaptıktan sonra birçok askeri subayı görevden almış adam 27 yıldır azerbaycan ordusunda hain ajan. Aliyev dışişleri bakanınıda görevden almıştı birlikte genralin ölümünden sorumlu oldukları ortaya çıktı, sadıkoğlunu görevden almak için neden 2 ay bekledi bu bi muamma Aliyev rusyada kominist partisi merkezi komitesi (politbüro) uye olarak görev yapmış sscb de bakanlar kurulu başkanı 1. yardımcılığına kadar yükselmiş 1990 daki olaylardan sonra Azerbycana dönmüş karadağın işgali rus birlikleri desteğiyle yapıldığı kayıtlarda yazıyor artı bir milyon azeri karabağdan sürülmüş yne bu 92 den sonra zaten ermenistan terör devleti mutlaka birileri tarafından destekle harekete geçmeli ne ekonomisi ne enerjisi ne savunması yatırım adına hiçbişey yapılmıyor ermen diasporasının kampanyaları sayesinde abd fransa ve ingilterenin ödediği paralarla ayakta tutuluyor pyd birliklerinin oraya destek olarak aktarıldığına dair görüntüler medyada yayında Azerbycanın savunma gücü olmadığı için kaybedilen yerleri geri almak ve bu esarete dur demek için yıllarca israilden türkiyeden karşılıklı anlaşmalarla savunmasını güçlendirmiş şimdi bu hakkını üstelik karşıdan gelen bitmek bilmeyen saldırı ve tehditlere neden dur demesin agit dene kuruluş resmen ermenistanın yanında sözde tarafları uzlaştırmak için kurulmuşlar

Evet, İlham Aliyev'in düzgün bir tip olduğunu sanmıyorum. Umarım yanılıyorumdur veya umarım durumlar değişir, Erdoğan'la işbirliği artışı yoluyla daha düzgün, karakterli bir yönetici haline gelir; kendi halkına karşı ve global siyasette.

Suriye meselesi temel olarak çözüldü, şimdi bölgede nereyi ateşe verebiliriz diye bakıyor büyük şeytanlar ve Aliyev de bu oyuna ve dayatmaya itaat etme konusunda çok istekli görünüyor, tıpkı Ermeni yönetimi gibi.

Dağlık Karabağ'da ve genel olarak bölgede Ermeniler ile Türkler/Azeriler arasında epeyce karşılıklı katliam gerçekleşmiş. Kimse masum değil.

Baba Haydar Aliyev zamanında Dağlık Karabağ'da Ermenilere karşı paralı Afgan cihatçılar kullanılmış. Kafa kesmeler, vahşetler, bini bi para. İki taraf da masum değil.

Azerbaycan devleti sanıp sanabileceğinizden çok daha mafyatik bir devlet. Devletin halkına yaklaşım şeklinden bahsediyorum. Ülkemizdeki durumu mumla aratacak kadar berbat bir devlet baskısı ve işkencesi var halka karşı. Devlet zenginliği ile halk fakirliği arasındaki uçurumun muhtemelen en yüksek olduğu ülkelerden biri.

İran'a karşı İsrail'le açık bir ittifak var. İslam adına da, insanlık adına da gurur duyulacak bir tablo değil bence.


Go to Top of Page

bona fide


542 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/10/2020 :  16:52:14  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
bi düzeltme yapmalıyım yukardaki aliyeve ait bilgiler baba haydar aliyeve ait. ilham aliyevin generalin öldürülmesi olayında zanlıların bilinmesine rağmen gecikmesi çekimserligi halkın infiali ve türkiye baskısıyla komutanın görevden alındığı kanısı oluşuyor sanki birlikte ittifaklarmış algısı yarattı o dönemde şuan halkın iradesi ve isteği yönünde hareket ediyor gibi duruyor ve dediğin baskılar adına ondan nefret edenler olmasına rağmen karabağ mucadelesinde herkes tek yürek olmuş durumda
Go to Top of Page

bona fide


542 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/10/2020 :  17:15:34  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
bozadi haydar aliyev afganlı mucahitleri soktu diyorsunda ermenilerin azeri halkına sivillere yaptığı zulmun intikamı hala azerbaycan halkının yüreğini kor gibi yakıyorsenin söylediğin ermenilerihiçbir şekilde haklı göstermiyor. yahu hocalı katliamına ait resimleri soykırım resimleri olarak avrupada yayınlıyorlar arşivlerde resimlerkimin kime ait olduğu kayıtlı hamile kadınların karnındaki çocukların cinsiyetlerini tahmin etme oyunu oynayarak kadınların karnını yarıp bebekleri çıkarmışlar resimler var tecavüzler çocukları kadınları doldurup diri diri yakmalar daha 2016 kamyonda ölü azeri askerlerini üst üste yığıp pantolonlarını sıyırıp kameraya eğlerek gösteri yapıyorlar neyse rusya bu olaylarda baş aktör elbette destek vermese asla yapamazlardı ermeniler olmayan soykırımın davasıyla yıllardır avrupa abd rusyadan yardım alıyor türkleri dünyaya soykırımcı ilan ediyor içi boş olduğu halde. uluslar arası adalet divanına yapılmış muracatları yok neden türkiyenin belgeleri hazır hangi ülke bunu umursuyor papağan gibi ermeni diasporasının söylediklerini tekrar edip yaygara yapıyorlar sadece oda değil saldırıları sürekli devam ediyor azerbaycan içersindeki mafyalaşmış hatta ermenistanla birlikte azeri halkının kanını emenler burokrasinin içine kadar girmiş tıpkı bizdeki feto durumu gbi bu insanlar rusyada eğitiliyor. şuan oluşan türkiye azerbaycan pakistan ittifakı tek millet söylemi kenetlenmeyi artırdı. suriye meselesi çözülmedi bilakis Türkiye idlipte diğer bölgelere yığdığından daha fazla asker ve savunma aracı yığılmış durumda orda büyük bi harekat olması muhtemel
Go to Top of Page

bozadi


11161 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/10/2020 :  17:21:35  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:

israille rus ilişkileri abd israil ilişkileri kadar iyi


İsrail faşizminin garantörü olan ABD'nin global şeytani egemenliğini sona erdirmekte belki de en büyük faktör olan Rusya nasıl oluyor da İsrail'le ABD kadar iyi anlaşıyor?

Go to Top of Page

bozadi


11161 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/10/2020 :  17:27:35  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen bona fide

bozadi haydar aliyev afganlı mucahitleri soktu diyorsunda ermenilerin azeri halkına sivillere yaptığı zulmun intikamı hala azerbaycan halkının yüreğini kor gibi yakıyorsenin söylediğin ermenilerihiçbir şekilde haklı göstermiyor. yahu hocalı katliamına ait resimleri soykırım resimleri olarak avrupada yayınlıyorlar arşivlerde resimlerkimin kime ait olduğu kayıtlı hamile kadınların karnındaki çocukların cinsiyetlerini tahmin etme oyunu oynayarak kadınların karnını yarıp bebekleri çıkarmışlar resimler var tecavüzler çocukları kadınları doldurup diri diri yakmalar daha 2016 kamyonda ölü azeri askerlerini üst üste yığıp pantolonlarını sıyırıp kameraya eğlerek gösteri yapıyorlar neyse rusya bu olaylarda baş aktör elbette destek vermese asla yapamazlardı ermeniler olmayan soykırımın davasıyla yıllardır avrupa abd rusyadan yardım alıyor türkleri dünyaya soykırımcı ilan ediyor içi boş olduğu halde. uluslar arası adalet divanına yapılmış muracatları yok neden türkiyenin belgeleri hazır hangi ülke bunu umursuyor papağan gibi ermeni diasporasının söylediklerini tekrar edip yaygara yapıyorlar sadece oda değil saldırıları sürekli devam ediyor azerbaycan içersindeki mafyalaşmış hatta ermenistanla birlikte azeri halkının kanını emenler burokrasinin içine kadar girmiş tıpkı bizdeki feto durumu gbi bu insanlar rusyada eğitiliyor. şuan oluşan türkiye azerbaycan pakistan ittifakı tek millet söylemi kenetlenmeyi artırdı. suriye meselesi çözülmedi bilakis Türkiye idlipte diğer bölgelere yığdığından daha fazla asker ve savunma aracı yığılmış durumda orda büyük bi harekat olması muhtemel

Türkler/Azeriler ile Ermeniler arasında karşılıklı olarak epeyce katliam olmuş. Temel bazı bilgi kaynaklarında ölüm istatistikleri var, karşılaştırmak istersen. İki taraf da masum değil. Psikopati Ermenilere özel bir hastalık değil. Bu hususta başka birşey söylemeye gerek duymuyorum.
Go to Top of Page

bozadi


11161 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/10/2020 :  17:36:39  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle

Eklenti:

suriyede sözde esat çağrısıyla orda esadın ingiliz devletinin emrinde kukla olduğu ortaya çıktı yani planlı herşey.Esad'ın İngiliz devletinin emrinde olduğu mu ortaya çıktı? Bu bilginin kaynağı nedir? Nerede okudun, nerede duydun bunu?


Eklenti:

putin çok zeki yuzyılın devlet adamı diyordukya görünen yüzün arkasında israil adamı çıkabilir.


Tekrar sorma gereği duyuyorum. Dünyanın en psikopat devletinin garantörü olan ABD'nin global şeytani egemenliğini sona erdirmede muhtemelen en büyük faktör olan, ABD-İsrail'in şeytani ortadoğu planlarının ortasına yıldırım gibi düşen Putin Rusyası nasıl oluyor da İsrail psikopatisinin ajanı olabiliyor?
Go to Top of Page

bona fide


542 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/10/2020 :  17:41:25  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
irana karşı elbette tavır alacaklar iran ermenistana muhimmat desteği sağlıyor. belgelendiği halde inkar ediyor israille ittfak derken israil şuanda azerbaycanı desteklesede israilin amacı irandaki azerilerinde ayaklanıp iranın karışması burda kim suçlu azerbaycan mı bence iran suçlu geri çark etti trafsız olduğunu söylemek için önce ermenistana tam destek vermişti umarım geç kalmış olmaz artı halen silah gönderimi devam ediyor irandaki azeri türkler ayaklanırsa iranın ermenistana verdiği destek yüzünden ayaklanırlar artı irandaki yahudilerin bu kumpasta rolu olduğunu düşünüyorum iranı parçalamak için israil azerbaycanı destekler görünürken irandakı yahudilerin bastırmasıyla ermenistanı destekleiyor izlenimi verip iranda iç karışıklık ayaklanma ve sonuçta bölünme gerçeleşmiş olur bölünen bölgelerede demokrasi getirecek olan kim abd ve arka fonda israil. bu olmayacak büyük israil projesi gerçekleşmeyecek
gerçektosunpaşa türk cumhuriyetlerind eortalığı tıpkı ermenistan ve yunanistanın arkasında abd avrupa var güveniyle saldırı ve çıkışları olduğu gibi abd destekli ayaklanmalar olabilir seçimlerin ardından kırgızistanda olan durumun ardında fetö destekçilerinin cıa olduğunu gösteriyorhttps://www.haber7.com/dunya/haber/3021443-erdogan-uyarmisti-kirgizistani-feto-mu-karistirdi/?detay=2
Go to Top of Page

gerçek tosun paşa


1073 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/10/2020 :  17:45:20  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Rusya ve Putin’in çok önemli rolü var. Olmaya devam edecek. Şahsen ben de Rusya’nın batı ve İsrail ekseni karşısında en önemli güç olduğunu ve çok iyi işler yaptığını düşünüyorum.

Gündem gereği yapılan siyasi ve diplomatik hamleleri iyi okumak lazım. Siyaset global bişey. Çıkarlar doğrultusunda ummadık zamanlarda umulmadık ortaklıkları yanlış değerlendirmemek gerekir.
Go to Top of Page

bona fide


542 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/10/2020 :  17:47:04  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Bozadi varsayım üzerinden konuşuyorum israilin suriyedek misillemelerine tek bir karşılık verilmedi libyada hafter desteği ortada şuanda kıbrısta maraşın açılmasına ilk itiraz eden ülke rusya artı ne soyledim ya arka planda türkiye ile dost ve anlaşmışlar yada abd israilile ortak pyd nin kurulmasıyla aldığı paya razı tüm bunların dışında rusya güç olrak orta doğuda hamilik yapmaya heveslenmiş olabilir ki bu suriyede kazanımları sonrası ve afrikada bir çok ülkede işbirliği olması onu cesaretlendirmiştir ancak israil ve abd nin ortadoğu projesi buna ne kadar izin verir imkansız açıkçası emperyalistler ekonomiyi bir günde iç edebiliyorlar türkiye ile iyi ilişkiler kurmak zorunda türkiyede rusya ile keza çıkarları gereği olması gereken bu. esadın ingilizlerle ilişkisin gelince bunu oda tv de okudum sanırım suriye savaşında abd ve fransa gibi asker gönderme kararı hani kimyasal silah hikayesi zamanında david cameron direk onay veriken suriye için bi değişiklik yapılıp durum parlementoda oylanması talebiyle oya konuldu ve sonradan katılmama kararı alındı kraliçeyle ilişkileri esadın ailesi tarafından elde edilen karaparanın ingiliz bankaları aracılığıyla aklanması suriye ingiltere arasında sessizlik ki aralarında yıllar once gizli ittifak kurulduğuna dair bi anlaşmada var sonuçta ingilterede eğitim almış bu kukla olmasına sebep mi dersen bunun belgesi olmaz resme bakarak bu oyunu daha net görmemiz mümkün suriye operasyonu dünyada büyük silah yatırımına teknoljik gelişmeye ve söylendiği gibi katılan ülkelerin dolaylı yoldan silah satanların kalkınmasına vesile olmuştur bide şöyle bakalım esad bi faunusta korunmaya alındı onun haricinde tpraklarında iran rusya türkiye oluşturulmuş terör örgütüyle mucadeleye başladı pyd nin devlet kurmasından rusyanın kazanımı ne olabilir lazkiyeden başka ki onunda kira suresini uzatmış bu mu yani akdenizde olmak gözünü kör mü etti esat pyd devletine hiç ses çıkarmıyor ona bağlı aşiretler isyanları oynuyor tüm bunlar esad ve rusyay şüpheyle bakmama nedne oluyor sonuçta uzun vadede pyd devleti rusya için tehdit türkiye kaybederse ki etmeyecek rusyada kaybeder hatta maraşın açılmasına tepkiyi ortak düşmanlarımızı uyandırmamak için yapmış olabilir diyede düşünmeden edemiyorum bunun yanında idlipte yapılan yığılma umarım gözdağı vermek içindir aksi büyük bi felaket olur

Edited by - bona fide on 08/10/2020 21:17:39
Go to Top of Page

bona fide


542 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/10/2020 :  22:07:48  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
netanyahu ile putin arasındaki sıcak ilikiler, netanyahunun sürekli rusya ziyaretleri sayesinde putin rus yahudileri tarafından destek görüyor parayı kontrol eden bi yahudi gücü var rusyada da hatta netanyahu ile putin birbirlerini pek sevmemelerine rağmen bu ilişkiyi özellikle sıcak tutma çabaları ve dediğim gibi israilin suriye saldırılarını görmezden gelmesi rusyadaki muhalifleri yüzünden olabilir iktidarda kalmak için bundan şunu çıkarabiliriz nüklerr silaha rağmen rusya da putin türkiyede erdoğan aynı plna hizmet eden baronların tehdidi yüzünden bi takım tavizler veriyorlar ya da israile hizmet ediyorlar bazen acaba mı diyorum ancak bunun aksi olacağını bu manyak siyonistlerin hayallerinin suya düşeceğini umut ediyorum ortam çok uygunsuz görünsede söylemler suriyenin doğusu abdye batısı rusyaya şeklinde
Go to Top of Page

bona fide


542 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/10/2020 :  23:43:31  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
gerçektosunpaşa,

"RTE baş şeytan ilan edilip kamuoyu oluşturulacaktır"
bu kampanya başladı bae nerdeyse tüm arap medyasında bu yönde haberler servis ediyor hatta bu yuzden libyada halk bölündü ayaklanmalar oldu hindistan medyası aynı zamanda müslümanlığı hedef alarak çok yoğun propaganda yapıyorlar ki modi binlerce hintli müslümanın öldürülmesinden kadınların askerler tarafından tecavüzlerinden sorumlu olmasına rağmen erdoğana kin dolular keşmir davası ve modinin çıkardığı yasaya tepki gösterdiği için. abd de michael rubin bu gün erdoğanı saddama benzediğine dair bi yazı yazmış ki resmen kin dolu erdoğana karşı surekli böyle yazıları mevcut. 3 senatör pompeodan türkiyeye s400 ler yuzunden yaptırım talep etmişler kanada motor satışını durdurmuş özellikle bae tek işi türkiye alyhinde yapılacak ne varsa orda. işte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen
Go to Top of Page

gerçek tosun paşa


1073 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 09/10/2020 :  18:29:36  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Türkiye büyük ihtimal BAE ve Mısırla ilgili çok yoğun siyasi gündem yaşayacak. Buradan yazalım kayıtlara geçsin okuyucularımızın aklında bulunsun. bona fide dediğin doğru "saddamlaştırma" politikası denen bir şey var. Bazı liderlere batı tarafından uygulanıyor. Şu an Recep Tayyip Erdoğan'a uygulandığı gibi.

Ermenistan olayları bitsin tekrardan bir Suriye gündemi oluşur. Bu Suriye gündemi halledilsin muhtemelen yaşanacak gelişmeler sonucu olay illa BAE ile ülkemizin gireceği sıcak çatışmalara gelecek. İşin içine belki Mısır girebilir. Sisi'nin yerle bir olacağını düşünüyorum ama ne zaman bilemem. Elbette çok sürmez ama kısa vadede diyebiliriz.

O bölgede yaşanacak olaylar sonrası hadi bakalım sırada BAE-TÜRKİYE savaşına gelir.
Go to Top of Page

gerçek tosun paşa


1073 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 09/10/2020 :  18:50:45  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Bu arada Kanada'nın motor satışını daha öncede yasaklaması durumu var. Bu uçak motoru değil kamera motoru. Koordinat hedeflemelerini jeolojik şekilleri hesaplayarak kusursuz yapabilen bir yazılımla çalışan çok gelişmiş bir 360 kamera bu. Bunu üretebilen 7-8 ülke var. Rusya ve Çin'de üretiyor ama ürünlerin teknik ve yazılımsal niteliklerini açıklamıyorlar. Türkiye bu parçaları kendi üretmeye başladı. Bir çok parça üretildi. Testleri yapılıyor eğer stabil hale gelirse seri üretime geçilecek. Yani çok önemli bir durum değil uygulanan ambargo. Türkiye'ye S400 ler için ambargo uygulanırsa TR gider bir parti daha S400 alır o olmadı Rus savaş uçağı siparişi verir işler çok karıştı artık çığırından çıktı :)


Not: Bu kamera sistemi İHA ve SİHA lar içindir.

Edited by - gerçek tosun paşa on 09/10/2020 18:55:34
Go to Top of Page

gerçek tosun paşa


1073 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 10/10/2020 :  15:21:55  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Ateşkesin ilan edilmesi ardında bir çok soru işaretini beraberinde getirmiştir. Rusya Ermeni ve Azeri devlet başkanlarını devirmek ve Türkiyenin doğusundaki daha gücünü kırmak istiyor olabilir mi? Kesinlikle olabilir...
Go to Top of Page

bona fide


542 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 11/10/2020 :  02:13:31  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Bu gün internet yoktu şimdi burayı açında öğrendim ateşkesi ve tabiki ermenistanın fırsattan yararlanıp karşı saldırıya geçmiş.https://www.youtube.com/watch?v=WhGW8LJypBA bu ateşkesle yinemi aynı hikaye diyorum sözde ölen askerlerin toplanması adına ve fakat ermenistanda halk savaşı ermenistanın kazanacağı algısı verilrek moraler yüksek tutuluyor. https://www.youtube.com/watch?v=WhGW8LJypBA suriyede libyada rusya hep ateşkesle kazançlı çıktı hala siyasi irade ders almazmı almıyor. ben anlamıyorum ermenistanı amerika ve fransa harekete geçirdi putin elbette bundan haberdar olmaması mümkün değil keza hazar denizinden irana ordan ermenistana silah gönderiliyor. paşinyanı hevesli görunce sanırım yenilerek görevdende el çektirilir bizde adamımızı ermenistanın başına getiririz demiş olabilir. putinin paşinyana olan nefreti paşinyanın abd batı işbirlikleri yanında rusyanın imtiyazlı verdiği silahları bae ye başkası aracılığıyle satması https://www.defenceturk.net/ermeni-yetkililerin-karismis-oldugu-iddia-edilen-skandalin-etkisi-devam-ediyor

rusya ermenistanı kontrol edeceğim derken elden kaçırırsa pyd güçleri ve esada bağlı askerlerden destek irandan kaydırdı ve devam ediyor savaşın yavaş lerlemesinde bu gelenlerin gerilla savaşı uyguluyor olması anlatılıyor yarın bu ordu rusyanın topraklarında terör estirirse putin şaşırmasın. aklı varsa pyd ye engel olur parçala ve yönet taktiği tunus libya cezair mısır suriye hindistan afganistan son onyılda sanırım 46 devlette hükümet içerdeki karışıklıklarla devrilmiş trump gelsede gelmesede bu çalışma devam edicek rusya hala akdeniz hayalleri diye abd ile iş tutuyor... mu yoksa öylemi görünüyor türkiyenin silah teknolojisinde bu kadar ilerde olması bu olaylardan kaynaklandı. bu arada gerçektosunpaşa nedret ersanel senin düşüncelerine paralel bi makale yazmış hatta türkiyeyi dünyadaki bu güç dengesinde epey öne çıkarmış rusya ve türkiyenin ermenistan konusunda rusya türkiye düşmanlığı yaratılmadan çözümlenme yaklaşımında olmaları adı yazılmasada bu konuda işbirliği içinde oldukları imasında https://www.youtube.com/watch?v=zigD8i_khkA
Go to Top of Page
Sayfa: Toplam Sayfa 2 Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
Sonraki Sayfa
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,27 saniyede oluşturuldu.