Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Gezegensel Dönüşüm Süreci (Earth Changes)
 Yanardağ Faaliyetleri
 Bilim adamları Alaska'nın kendi Yellowstone 'süper yanardağını' keşfet
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

gerçek tosun paşa


1135 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 22/12/2020 :  20:56:46  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle


Jeologlar şimdi, Alaska açıklarındaki bir volkanik adalar takımadasının aslında Yellowstone'a benzer keşfedilmemiş dev bir süper volkan olabileceğinden ve patlaması durumunda potansiyel olarak dramatik ve küresel sonuçlara yol açabileceğinden korkuyorlar.
Washington, DC'deki Carnegie Bilim Enstitüsü'nden Diana Roman ve meslektaşları, araştırmalarını Amerikan Jeofizik Birliği (AGU) 2020 Sonbahar Toplantısı'nda sunacaklar .

Cleveland Dağı'nın ve civardaki benzer büyüklükteki beş volkanın sismisitesi, yerel jeolojisi, yapısı, termal ve gaz emisyonları üzerine yaptıkları analizler, Alaska'nın Aleutian Arc'ın uzak sularında uğursuz ve yeraltı bir şeyin gizleniyor olabileceğini gösteriyor.

Ön veriler, Carlisle, Cleveland, Herbert, Kagamil, Tana ve Uliaga'nın altında, altı stratovolkanın altında, boş bir magma odasına düşen büyük bir kalderanın veya Dünya'nın kabuğunun çökmüş bölümünün potansiyel varlığını göstermektedir.
Bu tür bir çökme, magma odası zamanla kademeli olarak yeniden dolduğu için, ancak önemli ölçüde azaltılmış toplam oda hacmi ile bir tür düdüklü tencere etkisi yaratabilir.

Jeologlar ayrıca dağların hizalanmasının ve yönünün bir kalderayı gösterebileceğinden şüpheleniyorlar.

Roman , "Veriler için koltuk minderlerinin altını kazıyorduk," diyor ve ekliyor : " Ama baktığımız her şey bu bölgedeki bir kaldera ile aynı hizada."

Kendisinin ve ekibinin şüpheleri ve araştırması doğru çıkarsa, bu, Alaska'nın Wyoming'in Yellowstone süper yanardağına benzer ölçekte, kendi başına çok kıyamet tartışmalarının konusu olan, saatli bir volkanik bomba barındırdığı anlamına gelir.
Alaska'nın Aleutian Arc adaları zinciri, aralarında son 200 yılda 20 kez patlak veren Cleveland Dağı'nın da aralarında bulunduğu, düzinelerce son hafızalarda defalarca patlak veren, değişen boyutlarda yaklaşık 80 volkan içeriyor.

Tek başına, düzenli olarak deniz seviyesinden 4,5 ila 9 km (15,000-30,000 fit) yükselen kül bulutları üretti, ancak bir süpervolkanik patlama meydana gelirse, küresel hava yolculuğunu benzeri görülmemiş bir ölçüde etkileyebilir.
Dağdaki bir 1944 patlaması, volkanik patlama endeksine ( VEI ) göre 'felaket' düzey üç olay olarak sınıflandırıldı .

Bu arada, Aleutian Arc'taki Okmok yanardağının patlamasıyla birlikte, VEI ölçeğindeki daha büyük olayların, 2.000 yıldan uzun bir süre önce Roma İmparatorluğu'nun nihai çöküşüne katkıda bulunduğu spekülasyonu ile küresel sonuçlar doğurabilir .

Araştırmacılar, her ikisi de Kuzey için ortaya çıkan potansiyel tehdidi daha iyi anlamak için, deniz tabanı ve jeolojik çalışmaların yanı sıra sismik ve yerçekimi verilerinin toplanması da dahil olmak üzere Dört Dağın Adaları çevresindeki alanın daha derinlemesine bir analizini yapmayı hedefliyor. Amerika ve genel olarak dünya.

Alaska Volcano Observatory'deki US Geological Survey'de araştırmacı olan baş yazar John Power, "Cleveland'ı neyin bu kadar aktif kıldığını anlamamıza potansiyel olarak yardımcı oluyor" diyor.

"Ayrıca gelecekte ne tür patlamalar bekleyeceğimizi anlamamıza ve tehlikelerine daha iyi hazırlanmamıza yardımcı olabilir."Kaynak: https://www.rt.com/usa/508870-alaska-yellowstone-supervolcano-discovery/

gerçek tosun paşa


1135 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 22/12/2020 :  21:00:07  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Celselerde Alaska ve Kuzey Kutuplarından sıkça bahsedilmişti. Hatta yanlış hatırlamıyorsam Alaska taraflarında olsa volkanik faaliyetlere dikkat çekilmişti. O zaman asılsız bir iddia gibi görünen olgu şimdi gerçeklik kazanıyor olabilir.
Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000
Bu sayfa 0,52 saniyede oluşturuldu.