Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Gezegensel Dönüşüm Süreci (Earth Changes)
 Buz Çağı Kapıda! İklim Anormallikleri...
 Küresel Isınma Mı Mini Buzul Çağı Mı? (18.02.2021)
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

bozadi


10816 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 19/02/2021 :  21:23:28  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
18 Şubat 2021

KÜRESEL ISINMA MI MİNİ BUZUL ÇAĞI MI?

Prof. Dr. Ali Nezihi Bilge


Dünya dönüyor, iklimler değişiyor. Bu günlerde hızla değişen dünyada yaşayan insanların kafasında yanıt bulamayan büyük bir soru var: Dünya nereye gidiyor? Değişen iklim dengeleri küresel çapta atmosferik sorunlar ortaya çıkartıyor. Aşırı dolu yağışları, yeryüzüne çok kısa süre içerisinde düşen ve sele sebep olan yağmurlar, artan kasırgalar ve küresel ısınma bu sorunlardan yalnızca birkaçı.

O zaman soracağımız soru, neler oluyor?

Hükümetler arası İklim Değişikliği Panelinin (IPCC) 8 Ekim 2018’de yayınladığı “1,5°C Küresel Isınma Özel Raporu’nda da bahsedildiği üzere Dünyanın ortalama sıcaklığı, sanayi öncesi dönemlere göre 1,5°C daha sıcak olursa dünya geri dönülmesi zor belki de imkânsız bir noktaya geleceğinin vurgulanması olmuştur. Dünya, günümüzde halen gerçekleşen 1°C’lik sıcaklık artışının olumsuz etkilerini yaşamaktadır. Nüfus artışı, aşırı betonlaşma ve buna bağlı enerji tüketimi, toprak kullanımı, uluslararası ticaret ve ulaşım gibi insan aktivitelerindeki artış küresel ısınmaya sebep olmaktadır. Ayrıca kullanılan deodorantlar, sigara dumanları, araba egzozlarından çıkan dumanlar, ormanların yok edilmesi, çevreye bırakılan atıklar ve kimyasallar, buzdolaplarındaki kloroflorokarbonlar (CFC) ozon tabakasının incelmesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda güneşten dünyamıza gelen ultraviyole ışıkları yeryüzüne ulaşarak hem kansere hem mutasyona hem de sıcaklık artışına sebep olmaktadır.

Küresel ısınmanın yanı sıra bu aralar etrafta dolaşan diğer bir kavram da “Mini Buzul Çağı” ifadesidir. Dünyanın belirli kesimlerindeki ortalama sıcaklığı düşüren ve daha fazla kar yağışlarına sebep olan bu mini buzul çağının geleceği yönünde iddialar var. Ama bizim için iddialardan daha önemli olan olanı ise bu iddiaların doğruluğudur.

İngiltere’de yapılan araştırmaya göre geliştirilen matematiksel modelde dünyanın mini bir buzul çağının eşiğinde olduğu açıklanmıştır. Profesör Zharkova ve ekibi, gelecekte küresel iklim değişikliklerinin matematiksel olarak tahmin edilmesine olanak tanıyan bir model geliştirmiştir. Yeni hesaplamalara göre, güneşin manyetik dalgalarının azalması ve bunun da özellikle 2021-2050 yılları arasında hava sıcaklıklarında ciddi bir düşüşe neden olması beklenmektedir. Araştırma ekibi, daha önce 15. ve 19. yüzyıllar arasında aralıklarla görülen küçük buz çağının benzerinin yaşanmasından endişe edilmektedir.

Güneş enerjisindeki manyetik alanlardaki düşüşün, tıpkı bir elektrik dinamosu gibi çalışan ve enerji dalgaları üreten içsel manyetik alanlardan kaynaklandığı bilinmektedir. Bunun dünyadaki hava sıcaklıklarında gözle görülür bir düşüşe yol açacağı beklenmektedir, 2021 itibariyle, özellikle 2030’dan başlayarak hava sıcaklıklarında belirgin bir düşüş olacağını tahmin bu verilere göre beklenmektedir. Profesör Zharkova, ekibin geliştirdiği modelin yüzde 97 oranında doğru tahminler yaptığını bildirmekte ve “Araştırma, insan hayatını etkileyebilecek düzeydeki solar aktivite düşüşünün ilk ciddi tahmini olarak tanımlanabilir” diye ifade etmektedir.

Genellikle güneş lekeleri ile Küçük Buz Devri arasında bir bağlantı bulunmaktadır ve bu güneşteki enerji düşüşlerine bağlı olarak güneş lekeleri sayısının çok düşük olduğu bir dönemde meydana gelmiştir. Küçük Buz Çağı’ndan önce güneşin üzerinde 40 ila 50 bin arasında güneş lekesi bulunurken, belirtilen döngülerde güneş üzerinde 50 güneş lekesi bulunduğuna dikkat çekilmektedir.

Öte yandan, Dünya’nın ikliminin, atmosferdeki bulutluluk oranının uzun dönemli dağılımı, sera etkisini oluşturan gazların miktarı, volkanik faaliyetler gibi çok sayıda nedenin bir araya gelmesiyle şekillendiğini de unutmamak gerekir.

Gerçekte güneş lekeleri azalmaktadır. Bir diğer ifadeyle açıklamak gerekirse güneşin yüzeyinde meydana gelen patlamalar gün geçtikçe azalmakta ve dolayısıyla güneş aktivitesi minimuma inmektedir. Genelde güneş aktivitesi 11 yıllık periyotlarla dalgalanmaktadır. Bu dalgalanmada aktivite minimum – maksimum şeklinde değişmektedir.

Geçmiş tarihe baktığımızda güneş lekelerinin azaldığı belli dönemlerde mini buzul çağının yaşandığını söylemek mümkündür. 1646-1715 yıllarında güneşteki lekeler belirgin derecede azalmış ve bir mini buzul çağı yaşanmıştır. Günümüzde güneşteki patlamalar gelişen teknoloji sayesinde rahatlıkla gözlemlenebilmektedir. Geçmiş dönemlerde ise insanlar, isli cam ile güneşe bakarak lekelerin patlamalarını görmüşlerdir. Bu lekelerin azaldığı zamanlarda ise buzul çağı ya da mini buzul çağı geleceğine karar vermişlerdir.

Dünya geneli için 3 ihtimal bulunmaktadır.

İhtimal 1: Küresel ısınma, mini buzul çağına baskın gelecek ve dünyanın ortalama sıcaklığı giderek artacaktır. Bunun sonucunda dünya üzerindeki doğal afetler de günden güne çoğalacaktır.

İhtimal 2: Mini buzul çağı, küresel ısınmaya baskın gelecek ve dünyanın ortalama sıcaklığı düşecektir. Bunun sonucunda dünyanın belirli kesimleri (özellikle her iki yarım kürenin orta kuşağı) soğuyacak ve küresel ısınma yavaşlayacak hatta duracaktır.

İhtimal 3: Küresel ısınma ile mini buzul çağı birbirine eşit gelecektir. Bunun sonucunda soğuklar görülmese dahi dünyanın artan ortalama sıcaklığı normallere dönecektir.

Bu ihtimallerden ağır basanı ihtimal 2’dir. Buna göre mini buzul çağı gelecek ve küresel ısınma azalma eğilimine girecektir. Halihazırda güneş lekeleri ciddi manada azaldı ve azalmaya da devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde de Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi de (NASA) güneşin bu zamana kadar çekilmiş en lekesiz fotoğrafını yayınladı. Küresel tahmin endekslerinin de bizlere sunduğu tahmin çıktılarında önümüzdeki iki yıl içerisinde mini buzul çağının başlayabileceğini görmekteyiz. Basında ve halk arasında mini buzul çağının ne zaman başlayacağı hakkında bir tarih karmaşası da yaşanmaktadır. 2030-2050. Bilim insanlarının çoğunluğunun düşüncesine göre 2022 yılında mini buzul çağı başlayacak, 2030 yılında mini buzul çağının etkileri en fazla olacak ve 2050 yılında da mini buzul çağın yavaş yavaş etkisini kaybedecek. Her ne kadar güneş aktivitesi 11 yılda bir minimum-maksimum döngüsünü tekrarlasa da mini buzul çağı güneş aktivitesinin yani güneş lekelerinin maksimum olduğu dönemlerde bir anda etkisini kaybetmiyor, tıpkı şimdi güneş aktivitesi minimum seviyede olduğu halde bir anda mini buzul çağının başlamaması gibi.

Bütün bu ihtimallerde dahi her bakımdan küremizi korumak ve daha sağlıklı günler için yaşamak için çabalamalıyız.


Kaynak: Pencere Haber

bozadi


10816 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 19/02/2021 :  21:37:33  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
19 Şubat 2021

ABD'deki sert kış şartları hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor: 58 ölü

ABD’de yaklaşık bir haftadır etkisini sürdüren şiddetli kutup soğukları nedeniyle şu ana kadar hayatını kaybedenlerin sayısının en az 58 olduğu bildirildi.


Teksas eyaleti başta olmak üzere ülkenin iç orta ve güney kısımlarını etkileyen şiddetli kar ve buzlanma, olumsuz durumların yaşanmasına neden oluyor.

Associated Press, aşırı soğuklar ve buna bağlı kazalar nedeniyle şu ana kadar en az 58 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ölümlerin bir kısmının yollardaki buzlanmadan kaynaklı trafik kazalarının sebep olduğu aktarıldı.

Haberlerde, aşırı soğuklarda en az 6 kişinin evinde donmuş olarak bulunduğu kaydedilirken, araçlarında ısınmak isteyen birçok kişinin karbonmonoksit zehirlenmesine maruz kaldığı, bazılarının ise evlerinde ısınmaya çalışırken çıkan yangınlar sonucu öldüğü bilgisi paylaşıldı.

ABD Ulusal Meteoroloji Servisi, Teksas’ta bir hafta boyunca eksi 18’leri gören hava sıcaklığının hafta sonundan itibaren gündüz 10 dereceye kadar yükseleceği ancak gece tekrar eksilere düşeceği tahmininde bulundu.

Elektrik kesintileri kısmen onarıldı

Kar ve buzlu soğuk hava, dün güney eyaletlerinden Virginia, Maryland ve Pennsylvania üzerinden kuzeydoğu eyaletlerine doğru kayarken; Teksas’ta elektrik kesintilerinin de kısmen onarıldığı belirtildi.

"Poweroutage.us" sitesinde, Teksas’ta hala 200 bine yakın ev ve iş yerinin elektriksiz olduğu, Virgina ve Louisiana gibi çevre eyaletleri ve Oregon’la birlikte ülke genelinde hala 400 binden fazla kişinin elektriğe ulaşamadığı kaydedildi.

Eyaletteki elektrik akışını yöneten Texas Elektrik Güvenilirlik Konseyi (ERCOT) yetkilileri, hava koşullarına bağlı olarak elektrik şebekelerinin tamiri için yoğun çaba sarf ettiklerini, elektrik kullanımının aşırı artması durumunda hafta ortasına kadar dönüşümlü olarak tekrar kesintilere gidebileceklerini açıkladı.

Su sorunundan 14 milyon kişi etkileniyor

Eyaletlerde yaşanan don ve buzlanma nedeniyle tesisatlarda meydana gelen patlamalar sonucu su sistemlerinde sıkıntıların devam ettiği belirtildi.

Ülkenin en kalabalık ikinci eyaleti olan Teksas’ta yetkililer, nüfusun neredeyse 4’te birini kapsayan 7 milyon kişiye "hafta başına kadar musluk sularını tüketmeden önce kaynatmaları" uyarısında bulundu.

Teksas Çevresel Kalite Komisyonu, eyalet genelinde 1000’den fazla kamuya ait su sisteminin zarar gördüğünü, eyalet genelinde 14 milyon kişinin bundan etkilendiği bilgisini paylaştı.

Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA), eyaletlere jeneratör, battaniye ve hazır gıda malzemeleri gönderirken, özellikle Teksas’ta su olmadığı için operasyonları kısıtlayan hastane ve bakımevlerinin su sisteminin onarılması için çaba sarf ettikleri kaydedildi.

Biden, Teksas Valisi'ne ek yardım önerdi

Teksas Valisi Greg Abbott, eyalet genelinde devam eden dondurucu soğukların gıda tedarik zincirini de tehdit ettiğini belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın, dün gece Vali Abbott’ı arayarak, eyalet ve yerel yönetimlere yönelik federal hükümetin ek yardım desteği konusunu görüştükleri kaydedildi.

Tennessee, Louisiana, Mississippi gibi Teksas civarındaki eyaletlerde de su sorununun devam ettiği aktarılarak, aynı şekilde "vatandaşların musluk sularını kullanmadan önce kaynatmaları" çağrısı yapıldı.

Bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmamakla birlikte, Teksas'taki yerel kaynaklarda, son bir haftadır etkili olan sert kış şartlarının 45 ila 50 milyar dolar hasara yol açtığı belirtiliyor.

Kaynak: Sputnik

Go to Top of Page

bozadi


10816 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 19/02/2021 :  21:37:51  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
17 Şubat 2021

Yunanistan son 12 yılın en soğuk kışına teslim oldu

Yunanistan’da son 24 saatte yaşanan ve Medea adı verilen kar fırtınasında iki kişi yaşamını yitirdi. Ordu birlikleri ve sivil savunma ekipleri alarma geçirildi. Son 12 yılın en soğuk kışı yaşanırken ülkede birçok yere elektrik verilemiyor, yüzlerce araç yollarda mahsur kaldı.


Yunanistan'da yaklaşık 24 saat önce başlayan ve Medea adı verilen kar fırtınası nedeniyle ülkenin büyük bölümünde ulaşım felç oldu. Ege adaları yaklaşık otuz yıldan beri ilk kez kara bürünürken Yunanistan medyası, Evia Adası ile Girit'in Lasithi ilçesinde iki kişinin olumsuz hava koşulları nedeniyle öldüğünü duyurdu. Evia'da bir kişi kendisine zamanında oksijen verilememesi nedeniyle vefat etti.

ADALARDA VE KIRSAL KESİMDE ELEKTRİK VE ULAŞIM SORUNU YAŞANIYOR

Kar fırtınasının etkisini sürdürmesi ve hava sıcaklığının eksi 20'lere kadar düşmesi nedeni ile onlarca kentin ulaşım bağlantısı kesildi. Ege Adaları'nda yaklaşık 30 yıl aradan sonra ilk kez kar kalınlığı bir metreye kadar ulaştı. Ege adalarının büyük bölümünde elektrik sorunu baş gösterdi.
ORDU VE SİVİL SAVUNMA EKİPLERİ ALARMA GEÇİRİLDİ

Yunanistan Meteoroloji Genel Müdürü Theodoros Kolidas ülkede son 12 yılın en yoğun kar yağışının yaşandığını açıklarken, kuzey bölgelerinde hava sıcaklığının -20 dereceye kadar düştüğü belirtildi.

Başkent Atina’da da mevsim dışı yüksek sıcaklıkların ardından bugün nadir görülen bir yoğunlukta kar yağdı. Atina'nın merkezi noktaları karla kaplanırken, başkentin birçok semtinde elektrik ve su kesintileri yaşandı; toplum ulaşımda da sıkıntılar gözlemlendi.

Kar fırtınası nedeniyle Yunanistan'ın birçok kentinde eğitime ara verildi. Birçok noktada ulaşımda büyük zorluklarla karşı karşıya kalınırken, elektrik ve su kesintisi haberleri aldı. Sivil savunma ekipleri ile ordunun alarma geçirildiği askerin arama kurtarma çalışmalarına başladığı belirtildi.

Medea Fırtınası, Yunanistan hükümetini de alarm durumuna geçirdi. Hükümet, sivil kurtarma ekipleri ve yerel yönetimler soğuk hava dalgasının yarattığı olumsuz durumlara müdahale etmek için zamanla yarışıyor. Başbakan Kiryakos Miçotakis, son gelişmelerle ilgili olarak “Devlet elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor” mesajını verdi.

AŞILAMA FAALİYETLERİ ASKIYA ALINDI

Yunanistan'ın birçok noktasında etkili olan kar fırtınası ve tipi nedeniyle corona virüsü için aşılama süreci de sarkıyor. Kar yağışı nedeniyle bazı noktalarda aşılama faaliyetleri geçici olarak askıya alındı.

Yetkililer halktan evde kalmalarını talep ederken, Atina'da corona sürecinde hizmet vermeye devam eden alışveriş noktaları da bugün saat 18.00'de kapatıldı.

Kaynak: Sözcü

Go to Top of Page

bozadi


10816 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 19/02/2021 :  21:46:08  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
8 Şubat 2021

HOLLANDA’DA SON 10 YILIN İLK KAR FIRTINASIHollanda, Pazar günü Kuzey Avrupa’dan gelen soğuk hava dalgası nedeniyle, son 10 yıl içinde ülkeyi vuran ve demiryolu ve karayolu trafiğini kesintiye uğratan ilk büyük kar fırtınasıyla örtüldü. Hollanda'da tüm Pazar günü "Kırmızı Kod" hava durumu ilan edildi, saatte 90 km hıza varan rüzgâr ve "yakıcı soğuk" uyarısı yapıldı.

Hollandalı yetkililer, aşırı hava koşulları nedeniyle tüm koronavirüs test merkezlerini kapattı. Ulaşım kesintiye uğradı ve kuzey bölgelerinin de karla örtüldüğü Almanya ile demiryolu bağlantıları askıya alındı. Ülkedeki soğuk hava, İngiltere'nin de bazı bölgelerini etkileyen Darcy Fırtınasının uzantısı olarak ifade ediliyor.

Kamu medya ajansı NOS, ülkenin çoğu yerinde 5 cm ile 10 cm arasında kar yağdığını ancak bazı bölgelerde kar kalınlığının 30 cm’ye ulaştığını söyledi. Tren operatörü NS, Hollanda'daki tüm trenlerin en erken Pazar günü öğlene kadar iptal edildiğini söyledi. Hollanda altyapı yetkilileri, sürücülere seyahat etmekten kaçınmalarının tavsiye edildiğini ve fırtına başladığından beri yaklaşık 85 otomobilin yoldan çıktığını söyledi.

Küresel ısınma nedeniyle Hollanda'da kar fırtınası pek sık rastlanan bir durum değil. Bir önceki kar fırtınası Ocak 2010'da yaşanmıştı ve o da son 25 yılda kaydedilen ilk kar fırtınasıydı. Şubat 1979'da, ülkede kaydedilen en kötü kar fırtınalarından biri yaşandı. O yıl, ülkede ekstrem hava koşullarından kaynaklı 6 metreye varan kar tepeleri gözlemlendi.

Kaynak: Diplomatik Gözlem

Go to Top of Page

bozadi


10816 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 19/02/2021 :  21:52:16  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
7 Şubat 2021

Almanya şiddetli kar yağışıyla mücadele ediyorAlmanya'nın kuzey ve orta kesimlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle tren seferleri iptal edildi, otoyollarda yüzlerce araç mahsur kaldı.

Almanya'nın kuzey ve orta kesimlerinde etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiledi. Almanya’da da çok sayıda tren seferleri iptal edilirken, kar yağışı ve fırtına nedeniyle yüzlerce araç yolda mahsur kaldı.

Kar yağışı olan bölgelerde araba ile seyahat edilmemesi istenirken, fırtına nedeniyle otoyollarda kalan sürücülere kurtarma ekiplerinin ulaşması da uzun saatler aldı. Yetkililer, yolların kardan temizlenmesi için çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirtti. Otoyollarda kar kalınlığının 20-30 santimetreye kadar ulaştığı, kar yağışının bu gece de devam edeceği bildirildi.

Bu akşam oynanması planlanan Arminia Bielefeld - Werder Bremen, SC Paderborn ile 1. FC Heidenheim ve 2. lig futbol kulübü SC Paderborn'un maçları iptal edildi. Almanya meteoroloji dairesi, Kuzey Ren-Vestfalya, Hessen, Aşağı Saksonya, Sachsen ve Sachsen-Anhalt eyaletlerinde yoğun kar yağışı uyarısında bulundu. Kuzey Ren-Vestfalya’da yaklaşık 300'ü aşkın trafik kazası yaşandı.

Hollanda'da da fırtına uyarısı ve kırmızı alarm verildi. Hollanda meteoroloji enstitüsü KNMI ülkenin tamamı için kırmızı alarm ilan ederken, tren seferleri iptal edildi.Kaynak: Şarkul Avsat

Go to Top of Page

bozadi


10816 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 19/02/2021 :  21:54:33  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
14 Şubat 2021

Moskova son 50 yılın en yoğun kar yağışına tanık oluyorMeteoroloji yetkilileri Rusya'nın başkenti Moskova'da devam eden kar yağışı ile yaklaşık 50 yıl önceki günlük kar yağışı rekorunun kırıldığını bildirdi.

Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre, “Şehirde yerel saatle 18:00'de 9 mm kar yağışı kaydedildi. Bu da Şubat ayında 36 mm olarak tahmin edilen aylık ortalama yağış miktarının yüzde 25'ine tekabul ediyor. Rus Haber Ajansı’na göre rekor 7 milimetrelik kar yağışı ile Şubat 1973'te kaydedilmişti.”

Meteoroloji verilere göre, kar yağışının gece yarısı ile Cumartesi öğleden sonra zirveye ulaşması bekleniyor. Öte yandan kar yağışının Cumartesi etkisini yitireceği devam eden günlerde ise artan yağışla birlikte Moskova'daki kar kalınlığın 25 ila 35 santimetreye ulaşması bekleniyor.

Fobos Hava Durumu Merkezi Başkanı Evgeny Tiskovec, başkentteki kar yağışının sevgililer gününe kadar devam etmesiyle kar yüksekliğinin 60 santimetrelik rekor seviyeye kadar ulaşabileceği uyarısında bulundu.Kaynak: Şarkul Avsat

Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,12 saniyede oluşturuldu.