Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Gezegensel Dönüşüm Süreci (Earth Changes)
 Buz Çağı Kapıda! İklim Anormallikleri...
 İstanbul Boğazı donacak!
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

fidelista


653 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 27/02/2021 :  00:07:46  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Çok konuşulacak iddia: İstanbul Boğazı donacak!

Prof. Dr. Doğan Yaşar, küresel soğumanın yaklaştığını belirtip, "2022, 2023 veya 2024 olur. Bu dönemlerde biz, mini soğumaya gireceğiz. Sıcaklık mola verecek. Bu molada, İstanbul Boğazı'nın donduğunu göreceğiz. İstanbul Boğazı'ndan karşıdan karşıya yürüyerek geçilecektir" dedi.

Dünyada küresel ısınma nedeniyle iklim değişikliğinin birçok olumsuzluğa yol açtığı konuşulurken; DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, asıl tehlikenin sanılan aksine ısınma değil, küresel soğuma olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Doğan Yaşar, şöyle konuştu:

* Soğuma demek, kuraklık demektir. Soğuma demek, kıtlık demektir. Bu nedenle, soğumadan korkacağız. 90’lı yıllardan beri hep şunu söylerim; 2020’lere kadar küresel ısınma artarak devam edecek.

* Tıpkı 900’lü yıllarda olduğu gibi. Ama 2022, 2023 veya 2024 olur. Bu dönemlerde biz, mini soğumaya gireceğiz. Sıcaklık mola verecek. Bu molada, İstanbul Boğazı’nın donduğunu göreceğiz.

* İstanbul Boğazı’ndan karşıdan karşıya yürüyerek geçilecek. En son 1929 yılında geçildi. 2- 3 yıla kadar tekrar bekliyorum.

Küresel soğumanın getireceği sorunlara değinen Prof. Dr. Doğan Yaşar, “En önemli sorun kuraklık olur ve yağışlar çok düşecektir. İkinci olarak tarım ürünlerinde çok ciddi düşüşler olacaktır. Anadolu için bu durum, muhteşem avantajlı bir dönem olabilir. Düzgün bir tarım politikasıyla, biz cari açığımızı kapatırız. Çünkü bu dönemde buzullar, Orta Avrupa’ya kadar inecektir. Kuzey Avrupa’da hiçbir şekilde tarım yapılamayacaktır. Bizde de verimlilik düşecektir. 10 kilogram yerine 3 kilogram alacağız. Ama bizde yine de bir verimlilik olacaktır. Az da olsa alacağız. Ürettiğimiz tarım ürünleri değer kazanacak” dedi.


FOTO: 10 Şub 1929… İstanbul Boğazı ve Haliç’in belirli noktalarını Tuna Nehri'nden koparak gelen buz kütleleri kaplanmıştı…

‘DÜNYA, GIDA İÇİN KAPIMIZDA SIRA OLACAKTIR’

Yağış oranında 2008 yılında yüzde 30 oranında düşüş yaşandığını hatırlatan Prof. Dr. Doğan Yaşar, “Son ciddi kuraklığımız, 2008’di. Bu yağışlar düşünce, bir anda buğday üretimiz yüzde 7 gibi azaldı. Buğday fiyatları dörde katlandı. Şu an Çin aşıları nasıl birinci sırada. Soğuma döneminde dünya, gıda için bizim kapımızda sıra olacaklar. Ege’de dünyanın en verimli topraklarına sahibiz. Küresel soğuma için yapmamız gereken, akıllıca tarım politikası üretmek” diye konuştu.


1954 yılının Şubat ayında Tuna Nehri'nin donmasının ardından kopan buz parçaları İstanbul Boğazı’na sürüklendi. Boğaz'daki vapur seferleri iptal edildi. Günler geçtikçe buzlar ilerledi. Üsküdar, Haydarpaşa derken Marmara Denizi'ne geçmeye başladı. Buzların üstüne çıkmak yasaklandı.

ÖNERİLERİNİ SIRALADI

Prof. Dr. Doğan Yaşar, önerini de şöyle sıraladı:

* Suyu çok dikkatli kullanmamız lazım. Yeraltı sularını biz çok hoyratça kullandık. Kanunlarla bunları bir çerçeveye almak lazım. Uzun zamandır söylerim. Büyükşehirlerde özellikle kanalizasyon ve yağmur suları ayrılmalı. Şu anda yavaş yavaş ayrılıyor. Yağmur suları denize verilmemeli.

* Yağmur suları tekrar barajlara basılmalı. Kurak dönemde yüzde 30 eksik yağacak yağışlar. Çok şiddetli suya ihtiyacımız olacak. 1992 yılındaki kuraklıkta, Amerika rezervuarlarını 1.5 litre küçülttü. Bu şekilde önlemler alabiliriz. En önemli konuda, devletin tarıma kesinlikle el atması gerekir.

* Bu yıl ne üreteceğine, devlet karar verir. ABD, yılda 150 milyar dolarlık bir ihracat yapıyorsa buna borçlu. Önce ne üretecek ona bakıyor. Kendine ne lazım, ona göre üretim planı yapıyor. Arkadan dünyaya ne lazım ona göre üretim yapıyor. (DHA)

bozadi


11532 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 27/02/2021 :  13:22:09  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Küresel soğuma meselesinin hem yabancı hem de yerli akademik çevrelerde giderek daha fazla dillendirilmesi sevindirici bir gelişme.

Bu profesörün dediği gibi 2-3 yıl içinde yaygın küresel soğuma veya buzul çağı başlar mı bilemeyiz ama şüphesiz konuyla ilgili tartışmalar artacaktır. K'ların 2010'daki (22 Temmuz) bir celsede söylediğine göre buzul çağı, ABD'de faşist derin devlet yönetimine karşı bir devrim başladıktan sonra meydana gelecek. Söz konusu celsede ilgili tartışmanın başlangıcında, o yıl BP şirketinin Meksika Körfezindeki bir petrol kuyusunda neden olduğu, ABD tarihinin en büyük petrol sızıntısının körfez akıntısını etkileyerek buzul çağını tetiklemesi meselesi konuşuluyor:

Eklenti:

S: (L) Psikopatlar herşeyi mahvetmiş gibi görünüyor.

C: Bu aslında onlar için kötü bir zaman.

S: (L) Onlar için kötü bir zaman mı? Ne demek istiyorsunuz?

C: Tüm suç onlara atılacak!

S: (Andromeda) Bu ilginç... (L) İlginç bir bakış açısı. (Burma Jones) Daha önce Galaxia’nın sormak istediği şeyi sorayım; bir devrim olacak mı? İnsanlar gerçekten uyanmaya başlayıp... (Galaxia) ...bu olaylara ciddi bir tepki gösterecek mi?

C: Oo, evet!

S: (Galaxia) İşte duymak istediğim şey buydu! (Andromeda) Bu çok kanlı bir devrim mi olacak?

C: Evet.

S: (Galaxia) Her iki taraf açısından da mı?

C: Evet.

S: (Galaxia) Daha çok kötü taraf açısından mı, yoksa iyi taraf açısından mı?

C: Bekleyin ve görün.

S: (Perceval) Bu devrim dünyanın belirli bir bölgesinde mi odaklanacak? Örneğin dünya genelinde değil de ABD’de?

C: Evet. “Bir tepe üstünde 5B şehir” demiştik.

S: (Perceval) İnsanlar petrol faciasının bir buz çağına neden olmasından devleti sorumlu tutacakları için mi devrim yapacaklar?

C: Buz çağının başlamasından önce birkaç adım var. Bu adımlardan bazıları pek hoş değil.

S: (Perceval) Depremler, volkanlar, ekonomik çöküntü... (Burma Jones) Kitlesel açlık. (Perceval) Veba. (L) Tarımın çökmesi.

C: Hepsi ve fazlası.

S: (Andromeda) Harika! (Perceval) Devrime neden olabilecek o adımlardan biri... (L) Devrimden değil, buz çağından önceki adımlar dediler. (Ailén) İnsanların sadece petrol felaketini devrim için bir neden olarak göreceğini söylediler. (Perceval) Evet, ben devrime buz çağının mı neden olacağını soracaktım. (L) Buz çağı başladıktan sonra devrim yapma ihtimalinin yüksek olacağını sanmıyorum! (Gülüşme) ...Eğer hasat alınamazsa, ekonomik çökmeler olursa vs bu bir devrime neden olur ve sonra devrimin ortasında da buz çağı başlar. Benim tahminim bu.

C: Evet.

S: (Perceval) “Hepsi ve fazlası” dediler. O fazlalardan biri 9/11 hakkında ifşalar olabilir mi?

C: O da olabilir, ama umutlarınızı “ifşalara” bağlamayın. Daha ziyade halkın algısında bir değişiklik olacak.

S: (L) Tamam. ...Peki bizim ne yapmamız gerekiyor?

C: Tüm iyi niyetli insanları birleştirecek olan gerçeği ve EE programını yayma çabasına devam edin.

S: (L) İyi niyetli insanları birleştirmek...

C: Hatırla, bir keresinde dünya değişikliklerinden hemen önce insanların “işgale” karşı birleşeceğini söylemiştik.
Go to Top of Page

Dionysos


1764 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/03/2022 :  17:11:23  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Dionysos Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
Bu elaman İstanbul için uyarı yaptı/yapmış ama doğru okuyorsam Sinoptan Rize'ye kadar kıyı şeridi 30-50 cm e kadar kar (10-12 gün de) alıyor ve İstanbul bir kaç cm (belki biraz falzla) gibi okuyorum ama sanırım bu genel tahmin ve yine bir kar fırtınası öngörülüyor ve yine bir -40 üst soğuğu olacakmış

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/akom-uyardi-demek-ki-is-gercekten-ciddi-istanbulda-metrekareye-kilolarca-kar-dusecek-517834h.htm

https://meteologix.com/tr/model-charts/euro/turkey/snow-depth/20220318-0000z.html


Edited by - Dionysos on 08/03/2022 17:18:14
Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000
Bu sayfa 0,11 saniyede oluşturuldu.