Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

Forum
 Genel Paylaşımlar
 Polis Devletine "HAYIR"! / Siyasi Gündem
 Çin'in borç diplomasisi
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

ogeday

319 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 29/03/2021 :  13:49:18  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz ve duyacağımız bir kavram. Özellikle Çin bu yöntemi son 10 yılda aktif olarak kullanmakta. Çin’e borcunu ödeyemeyen devletler önemli limanlar ve toprak parçalarını bile teslim etmeye mecbur. Bu listelerin başında Afrika olmak üzere Türk cumhuriyetleri de var.

https://www.youtube.com/watch?v=xwBFGlkOcUg

bigsenfoni

1252 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 29/03/2021 :  19:24:34  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  bigsenfoni Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
Mafya gibi cöküyorlar.Para tuzagina güzel bir örnek.IMF de az deyil bu konuda,koca dünyayi kumarhane sistemine cevirdiler....tesekkürler ogeday :)

Edited by - bigsenfoni on 30/03/2021 01:29:49
Go to Top of Page

bozadi

10775 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 29/03/2021 :  22:14:17  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen bigsenfoni

Mafya gibi cöküyorlar.Para tuzagina güzel bir örnek.IMF de az deyil bu konuda,koca dünyayi kumarhane sistemine cevirdiler....tesekkürler ogeday :)

Kumarhaneler ve kumarcilar ile ilgi güzel bir belgesel...

https://www.youtube.com/watch?v=7KExNPyP0Nw

Anlatan kisi isin özünü cok güzel anlatmis.Bir iki sey bende ekliyeyeyim :)hic bulasmayin!eger bulastiysaniz sistemimin farkinda olmaya bilioncli bir sekilde kendinizi,bilincinizi cevreyi/dönen dolaplari anlamaya calisin.(farkinda olun.Yada hemen birakin!(o ortamdan ,kisilerden,aliskanligi tetikliyecek davranislardan uzak durun).Özellikle kumar makinelerin ekranlarinda yüksek miktarda radyasyon var.Bilgisayarlarindaki w-lan direk beyin sinyallerini etkiliyor!Birde dönüslerin hipnotik özelligi sayesinde bir zaman sonra düsünemez hale geliyorsunuz!

Sevgili bigsenfoni; ogeday'ı Çin'le ilgili açtığı bu başlık ve paylaştığı video linkiyle ilgili biraz daha açıklama/değerlendirme yapmaya davet etmeye hazırlanıyordum ki, daha o videoyla ilgili ne ogeday'ın kendisi ne de başka herhangi biri herhangi bir tartışma geliştirmemişken, senin bu başlık altında hemen "kumarcılar ve kumarhaneler" gibi bambaşka bir konu hakkında yeni bir youtube linki paylaşma ihtiyacı duyduğunu biraz şaşkınlık, biraz da üzüntüyle görüyorum.
Go to Top of Page

bigsenfoni

1252 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 30/03/2021 :  01:37:47  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  bigsenfoni Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
Kusura bakma bozadi iyi düsünmeden (bosluguma geldi) acele ile yaptim.Önerilerde yeni bir konu basligi altinda paylastim.
Go to Top of Page

bozadi

10775 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 30/03/2021 :  13:10:30  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen bigsenfoni

Kusura bakma bozadi iyi düsünmeden (bosluguma geldi) acele ile yaptim.Önerilerde yeni bir konu basligi altinda paylastim.

Teşekkür ederim.
Go to Top of Page

bozadi

10775 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 30/03/2021 :  14:21:18  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen ogeday

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz ve duyacağımız bir kavram. Özellikle Çin bu yöntemi son 10 yılda aktif olarak kullanmakta. Çin’e borcunu ödeyemeyen devletler önemli limanlar ve toprak parçalarını bile teslim etmeye mecbur. Bu listelerin başında Afrika olmak üzere Türk cumhuriyetleri de var.

https://www.youtube.com/watch?v=xwBFGlkOcUg
Paylaşım için teşekkürler ogeday. Her ülkenin olduğu gibi Çin'in de karanlık yönleri var şüphesiz. Ama özellikle Rusya ve Çin'i suçlama konusunda "yüksek heveslilik" düzeyleri sergileyen kaynakların, her zaman değilse bile genellikle, doğrudan veya dolaylı olarak ABD propagandalarına hizmet etme özelliği olduğu şeklinde bir izlenimim var.

ABD imparatorluğunun gücünü kırma konusunda muhtemelen en başta gelen iki devlet olarak Rusya veya Çin'in hiçbir karanlık yönü olmadığını düşünmüyorum kesinlikle. Ama ABD'nin dünyadaki şeytani egemenliğin başkenti olduğundan da şüphe duymuyorum. ABD'nin Rusya ve Çin karşıtı propagandaya ne kadar önem verdiği, buna ne kadar büyük bir yatırım yaptığı da sır değil. İşte bu bağlamda, ABD'den nefret etmediği kadar Rusya ve Çin'den nefret eden kişi veya kurumların (hepsi değilse de büyük bir kısmının), bir şekilde ABD şeytanlığını destekleyici bir yönü olduğunu düşünme eğilimindeyim.

Alıntıladığın bu videoda Çin'in çok büyük ve bariz bir suçu ifşa edilmiş gibi görünmüyor. Daha çok Çin'in artan gücü karşısında birilerinin duyduğu rahatsızlık ifade edilmiş.

Akademisyen şahıs Çin'e dair endişe ve eleştirilerini paylaşırken profesyonellikten uzak görünüyor.

"Çin'in 670 milyon işçisi olması konusunda övünmesi" hakkında, "ama geri kalan diğer 670 milyon insan işsiz!" şeklinde bir eleştiri getiriyor. Çin'in nüfusu yaklaşık 1,4 milyar ve 670 milyon işçi olması, nüfusun yarısının işçi olması anlamına geliyor. Geri kalan bir o kadar insanın "işsiz" diye tanımlanmış olması biraz komik olmuş çünkü sanki nüfusun tamamının işçi olması gerekiyormuş gibi bir resim çizmiş oluyor! Bu arada 82 milyon nüfusa sahip ülkemizdeki işçi sayısı yaklaşık 14 milyon.

Akademisyen Çin'in milli borcunun 50 trilyon dolar olduğunu söylüyor ama wikipedia'ya göre arkadaş para birimlerini karıştırmış:

Yaklaşık 50 trilyon yuan / 7 trilyon dolar (https://en.wikipedia.org/wiki/National_debt_of_China)

Çeşitli web kaynaklarında geçen iddialara göre (bir IMF görüşü dahil) Çin'in çeşitli ülkelerden alacaklarının boyutları düşünüldüğünde, iç borcunun yüksek olması göze ilk göründüğü kadar ciddi bir sorun teşkil etmiyor.

Korona virüs için "Çin Virüsü" şeklinde bir vurgulama yapılmış, bu son derece tartışmaya açık, son derece şüpheli bir mesele, daha önce de konusu geçtiği gibi. ABD'nin korona virüsün patladığı süreçte acilen kapatma gereği duyduğu biyolojik silah üretim tesisi meselesini tartışsalarmış biraz.

Kuşak-Yol projesi karalanmaya çalışılmış. Bu proje ABD'nin dünya genelindeki şeytani egemenliğini zayıflatmada çok ama çok kritik bir potansiyel öneme sahipken, böylesine ucuz bir şekilde karalama girişimi yapılması, kasıtlı veya yarı-kasıtlı bir biçimde ABD'nin şeytani çıkarlarına ve propagandalarına hizmet eden bir "kompleks" gibi görünüyor daha çok.

Çin'in "melek" olduğunu düşünmüyorum kesinlikle. Gayet karanlık yönleri olabilir ama sanki dünyadaki başlıca şeytani güç Çin'miş gibi bir resim çizilmesi, dünyadaki esas şeytani gücün ekmeğine yağ sürülmesini akla getiriyor. Üstelik Çin'in ABD karşıtı tavrı da kabul edilmiş videoda. Ona rağmen bu konuda Çin'e en ufak bir övgü, en ufak bir takdir, saygı gösterilmemiş. Peki sen kimsin diye sormazlar mı adama? Global ABD şeytanlığına karşı sen şimdiye kadar ne yaptın, ne yapıyorsun demezler mi? Kimsenin Çin'e aşık olması gerektiğini düşündüğüm için değil; ortak düşmana karşı dikkatlice işbirliği yaparsın ama ne zamanki işbirliği yaptığın güç seni sömürmeye, ezmeye çalışır, sen de ona göre tavrını alırsın, mesafeni çizersin, kendi gücünü, savunmanı artırmaya çalışırsın.

Go to Top of Page

bozadi

10775 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 30/03/2021 :  14:32:09  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Bu arada sevgili ogeday, sonraki olası benzer siyasi video alıntılarında, şahsi görüşlerini, değerlendirmelerini de biraz daha açık bir şekilde paylaşmanı rica ediyorum. Yani sadece videoyu yayınlayan kaynağın değil, kendi şahsi algılarını, görüşlerini paylaşman, forumun "düşünme, tartışma" işlevine yardımcı olma anlamında gerekli. Hepimizin çeşitli görüşlerinde, fikirlerinde eksikler, yanlışlar olabilir. Bu hususlar gündeme gelmesin diye, ideolojik görüşlerimize uygun gelen alıntılar paylaşırken şahsi görüş/değerlendirme/eleştiri sunmaktan çekinme eğilimi olabilir pek çok forum üyesi için. Hepimiz hayatımızın farklı alanlarında açık veya örtülü şekillerde bu tür eğilimler taşıyoruz bence; buna ben de kesinlikle dahilim. Ama bu forumdaki tartışmalarda bu sorunun aşılmaya çalışılması için biraz ısrar etmem gerektiğini algılıyorum. Bu konuda verdiğim rahatsızlıktan dolayı üzgünüm ama bunun herkesin iyiliğine olduğuna inanıyorum; tartışmaya tamamen açık tabi ki.
Go to Top of Page

ogeday

319 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 02/04/2021 :  13:11:01  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
'Büyük güce sahip egemen devletler olduğu sürece savaş kaçınılmazdır.' Albert EINSTEIN

Görüşüm bu..
Go to Top of Page

bozadi

10775 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 02/04/2021 :  14:14:07  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen ogeday

'Büyük güce sahip egemen devletler olduğu sürece savaş kaçınılmazdır.' Albert EINSTEIN

Görüşüm bu..

Ricam henüz anlaşılmadı veya anlaşıldı ama uygun bulunmadı sanırım :)
Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,47 saniyede oluşturuldu.