Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Gezegensel Dönüşüm Süreci (Earth Changes)
 Göktaşı/Meteor/Komet/Kuyrukluyıldız
 İzmir'e Göktaşı Düştü (31.07.2021)
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar  Mesaj Sonraki Konu  

bozadi


11075 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 01/08/2021 :  12:31:44  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
31 Temmuz 2021

Bi' Nefes Alamadık: İzmir'de Geceyi Aydınlatan Büyük Bir Meteor Görüldü

31 Temmuz tarihinde İzmir'de saat 1:54 civarında büyük boyutlarda bir meteor dikkatleri üzerine çekti. Meteorun gökyüzündeki anları videoya kaydedilirken konu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı.


23 Ağustos’a kadar devam edecek olan ve çıplak gözle Türkiye’den de görülebilecek Delta Aquarids meteor yağmuru insanları heyecanlandırırken davetsiz bir misafir İzmir’de gökyüzünü aydınlattı.

Sosyal medyanın da gündemine oturan bu konu hakkında sayısız paylaşım yapıldı. Söz konusu meteor hakkında Ege Üniversitesi Gözlemevi Müdürü'nden açıklama geldi.Videoda görünen ve oldukça hızlı hareket eden cisim, İzmir’de saat 1:54 civarında görüldü. Çevredekiler ve sosyal medya kullanıcıları, meteorun yüksek miktarda ses ve ışığa sebep olduğunu söyledi.

Ege Üniversitesi Gözlemevi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Dal'dan açıklama geldi:

Ege Üniversitesi Gözlemevi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Dal, İzmir'de görülen meteora ilişkin açıklama yaptı. Dal, gece gerçekleşen olayın perseid meteor yağmurundan bir parça olduğunu söyledi. 24 Temmuz'da başlayan perseid meteor yağmurunun 24 Ağustos'a kadar devam edeceğini , önümüzdeki günlerde bu sayı artacağını açıkladı.

Bununla birlikte meteor yağmurunun 13-14 Ağustos'ta maksimum seviyeye ulaşacağını söyleyen Dal sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bu meteor yağmurunun başlangıcında ve bitişinde saatte 5-10 tane göktaşını görebileceğiz. Ancak 13-14 Ağustos'ta saatte 60'a yükselecek. Tam bir görsel şölen olacak. Saat 22.00'den sonra gökyüzüne bakmak gerekiyor."

Nedir bu meteor? Meteorit ile arasındaki fark ne?Atmosfere giren göktaşları meteor olarak adlandırılır. Atmosferde yanan bu göktaşları, yanma sırasında arkalarında -çoğu kişinin yıldız kayması olarak yorumladığı- parlak bir iz bırakır. Bu yanma sebebiyle meteorlar, yeryüzüne ulaşamadan tamamen yok olurlar. Fakat yanmadan sağ çıkarak yeryüzüne ulaşan meteorlar da yok değil. Bunlar ise meteorit olarak adlandırılır.

Olay hakkında yapılan paylaşımlar:Kaynak: webtekno

bozadi


11075 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 01/08/2021 :  12:39:37  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle

Yangınlarda acaba göktaşlarının da (göktaşı yağmurlarının) etkisi olmuş mudur diye göktaşı haberlerini bir araştırınca, ilginç bir şekilde dün İzmir civarında gözlemlenen çok muhtemel bir göktaşı düşmesi olayına dair haberlere rastladım. Yukarıda alıntıladığım haberin içeriğinde koyu kırmızı renkle işaretlediğim kısımda da belirtildiği gibi, her yıl temmuzun son haftası civarı başlayıp yaklaşık bir ay boyunca devam eden Perseid göktaşı yağmuru meselesi var.

Yangınların başlama süreciyle de uyuşuyor aslında. Elbette çıkan tüm orman yangınlarının sebebi göktaşı değildir ama bazılarının sebebi olabilir pekala; duyulmamış, görülmemiş birşey değil.

Ki dikkatinizi çektiyse bu son bir haftada sadece Türkiye'de değil, pek çok komşu ve diğer ülkelerde de anormal bir tırmanış oldu ve tam da Perseid meteor yağmuru sezonu. Tabi ki bu göktaşı yağmurları her sene yangın çıkarmıyor ama bu sene anormal sıcakların da etkisiyle göktaşlarının yangına sebep olma ihtimalinin çok yükselmiş olması gayet anlaşılabilir bir durum.
Go to Top of Page

bozadi


11075 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 01/08/2021 :  12:41:42  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Ve yine haberde konusu geçtiği gibi, Perseid meteor yağmuru ağustos ortasına kadar giderek şiddetleniyor. Bu durumda, şiddetli sıcaklarla kesiştiği ölçüde bu meteor olaylarının yeni yangınlara sebep olması da gayet mümkün görünüyor. Yangın haberlerinin sonu gelmiyor.
Go to Top of Page

gerçek tosun paşa


1060 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 01/08/2021 :  15:13:01  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Meteorlardan virüs gelir mi? Celselerde bundan çok bahsettiler hadi bakalım :)))
Go to Top of Page

bozadi


11075 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 02/08/2021 :  08:17:37  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen gerçek tosun paşa

Meteorlardan virüs gelir mi? Celselerde bundan çok bahsettiler hadi bakalım :)))
Evet. İşin tuhafı, hem nar gibi göktaşlarından, hem de erimekte olan bazı buzullardan virüs yayılma ihtimali varmış. Ki zaten bu olmuştur ama şimdiye kadar anormal bir yayılım göstermedi diye tahmin ediyorum.

K'ların dış uzaydan gelebileceğini söylediği patojen veya virüs belki göktaşı yoluyla gelecek birşey olabilir. Ama daha profesyonel, daha teknolojik bir şekilde "gönderilecek" birşey de olabilir. Kesin birşey olduğu söylenmemişti ama ihtimalinin düşük olmadığı da ima edilmişti sanki.
Go to Top of Page
   Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,11 saniyede oluşturuldu.