Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

Forum
 Genel Paylaşımlar
 Diğer
 Afganistan - Taliban - Kabil
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar  Mesaj Sonraki Konu  

gerçek tosun paşa

1060 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 17/08/2021 :  13:05:08  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Sıcağı sıcağına pek takip edemedim ama boşluk bulduğum bir vakit olayı anlamak için saatlerimi harcadım ve forumda soran olmuştu kısa bir özet geçmek istedim.

Öncelikle çok büyük bir kesimin bunun içinde siyasiler ve gazeteciler de var olayı kavrayamadığını gördük ne yazık ki. Neler olduğunu pek medya aracılığıyla anlamak mümkün olmadı. Zaten anlatmaya kalktıklarında da beyin yıkamaya çalışıyorlar.

Afgan iç savaşından sonra 1994 yılında Molla Ömer Taliban Hareketini kuruyor.

96 yılında Kabil'in ele geçirilmesiyle Taliban dönemi başladı.2001 yılına kadar bu sürecin çeşitli yoğunluklarla devam ettiğini biliyoruz.

11 Eylül saldırıları dolayısıyla Usame Bin Laden ve G.Bush restleşmesi ve bizim Bush'un NATO yu gazlayıp "bizim yanımıza katılmayan bizim düşmanımızdır" muhabbetiyle başlattığı operasyon süreci.

Taliban bu operasyonla geri çekilmek zorunda kaldı ve 2003'te bir gerilla hareketi başlatarak günümüze kadar gelen bir süreçle operasyonlarını pek çeşitli biçimlerde sürdürdü.

2021'de Kabil ele alınana kadar...

Şimdi her zaman söylediğim medya okumasının önemine bir selam çakıp olayı çok kafa karıştırmadan devam ettireceğim.

Medya tarafından dünyaya dayatıldığı gibi Taliban tarafını bir terör örgütü olarak konumlandırmak pek doğru bir yaklaşım olmuyor.

Afgan halkı bir siyasi rüzgara kapılmıştır. Bu rüzgarın kaynağı siyasi baskılar, gelir eşitsizliği, ekonomik çıkmaz, halkın fakirliği, dar bir kesimin ve siyasilerin aşırı refahıdır.

(Tanıdık geliyor değil miiii:)

Bu rüzgar Taliban. Yani daha çok bir milis güç, bir hareket, bir direniş. Dış kuvvet ya da terör olması için halkın büyük kısmının karşısında olması lazım. Şu an sözde 300.000 kişilik Afgan ordusu bile Taliban saflarına geçmiştir.

Şimdi burada Taliban'ı güzel bir şey olarak ele almıyorum elbette. Yaşattıkları dehşet ve erozyonlar hala hafızalarda taze, fakat ne oldu?

Yıllarca uzak tutulmaya çalışılan Taliban a karşı medya neden Afgan ordusunu pompalayıp dururken, ABD topuklayıp kaçıyor? Türkiye üzerinde neler oynanıyor? Kabil nasıl kurşun sıkılmadan teslim alındı?

Soğuk savaş döneminde ABD, Sovyetlere karşı olarak Afgan mücahitlere silah yığdı. Orta Asya kapısı olan bu ülke stratejik olarak her zaman bir pazarlık unsuru olmuştur. Rusya'nın kuruluşu ve aradan geçen zamandan sonra yaşanan gelişmelerle Usame'nin geri verilmeyişi beslenen Taliba'nın Sam amcaya kafa tutması sürecini biliyorsunuz.

Sürekli iç savaş gören bitik bir ülke burası. Paranın döndüğü sektör uyuşturucu. Çok büyük trafik var. Uyuşturucu parası ülkede birileri için muazzam önemli ama halk ciddi manada arada kalıp ezilmekten Taliban'ı kurtuluş olarak gören bir yapıya bürünmüş.

Öncelikle 300.000 savaşmayı bilen asker çok büyük bir batı yalanıymış onu gördük. Muhtemelen sokaktan toplanan adamlarla öyle bir rakam elde edilse bile bunlara asker demek çok zor. Ciddi manda savaşabilecek deneyimde kişi sayısını 50-80 bin arasında tahmin ediyorum bu rakamın %80'den fazlası Taliban tarafındaydı.

Şimdi ABD ve meşhur demokrasi getirme hikayesini hatırlayalım. ABD kaynaklı bir rejim kurulur, demokrasi gelir, ABD hem orta doğu hem orta asya için önemli bir kapı elde eder ve bölgeye yerleşip işine devam eder.

Eli kanlı Taliban nasıl kazandı?

İşte kritik soru bu.

Artık geçmiş deneyimlerden çıkarımlar yaparak "yeni dünya" tanımlanıp anlaşılamaz değerli arkadaşlar. Eski kuramlar ve ideolojiler sonra ermiştir. Son sürat bir devre tanıklık ediyoruz.

Taliban sözcüleri insanların mal ve canlarını koruyacağını garanti ederek tekrardan güçlendi ve diplomatik bir duruş sergiledi. Bu hem saflarına insan katma hem uluslar arası siyasette kabul edilmelerini düşünülerek atılmış bir adımdır. Artık Kabil'i ele geçirmek değil yönetimi devralarak diplomatik yeniden doğuş gerekli olduğunu ortaya koyuyorlar.

ABD, batı ve Türkiye hatta Rusya çok büyük bir yanılgıya düştü. Korunacak bir şehir ve havalimanı yok çünkü saldıran yok. Yönetim değişiyor. Halk zaten taliban. Kimi kimden koruyacaksınız?

ABD tekrardan büyük bir yenilgi almış orta asyada da tokadı yiyerek geri çekilmek zorunda kalmıştır. Burada elbette çatışmalar olabilir gerilimler çıkabilir ama tekrardan burada savaşmayı göze alamaz batı. Çünkü zaten bu coğrafyada tepinirken büyük bir para, zaman ve siyasi çıkar kaybeden bir ABD tekrardan bunu göze alamaz. Çıkarlarını koruyabilmek için masada olmalı bu yüzden Taliban yönetimini tanımalıdır. Çok yakında Türkiye, ABD, İngiltere ve türlü devlet tanıyacaktır.

Taliban bu atılımı kendi başına yapmamıştır. Bu akla erişmeleri mümkün değil. Uzun süreli bir proje olarak alttan alta bir siyasi akıl tarafından yönlendirilmişlerdir.

Bölgeden ABD'nin çekilmesiyle Rusya rahatlamış ve kozu güçlenmiş gibi görünse bile en büyük kazanç Çin'de.

Yeni ticaret yolları projesinde Çin bu coğrafya için büyük yatırımlar yapıyor. Burada bir savaş ortamı istemeyeceği gibi kararlı ve istikrarlı yönetimleri kesinlikle tercih eder.

İngiltere'nin tutumunun da kilit bir noktada olduğunu düşünüyorum.

Artık bazı güçler ABD'yi terk ediyor. ABD doğudan ve batıdan tokat yemeye devam ediyor ve devam edecek gibi duruyor.

Diğer bir yandan Asya mücadelesi bitmeyecektir. Türkler, Ruslar, Amerikalılar ve Çinliler hepsi burada forsunu güçlendirebilmeyi çok istiyor.

Bir diğer yandan çok derin global yapılanmalar dijital ekonomi ve değişen ticaret anlayışı için, pandemi, dijital ekonomi, gen teknolojileri, cinsiyet, gıda, iklim başlıklarını kaşıyabilecek alanları hazırlamaya devam ediyor.

Bu tür konuların siyasi, ekonomik ve küresel etkileri vardır.

ABD hemen çekilmelerinin gerekçelerini açıklayarak gündem oluşturmaya başlasa bile bir çok ülke başarısızlıklarını gördü, olayın içinde yer aldıkları halde dünyadan haberleri olmadan nasıl uyutulduklarını, akışı okuyamadıklarını ve tepki veremediklerini gördüler. Emin olun şu an kara kara düşünen ve korkudan geceleri zor geçiren koltuk sahibi sayısı çok fazladır.

Sonuca gelmeden önce Taliban'ın artık yönetmek amacıyla hareket edeceğini tekrarlıyorum. Birilerinin aklıyla bir duruş koymaya çalışacaklar. Artık orada batının esip gürlemesi çok zor.

ABD' Biden açıklamalarıyla hem orta doğudan hem Afganistan'dan çekileceklerini söyleyip duruyor. Güç dengeleri aşırı hızlı değişiyor. Jeopolitik güç savaşları giderek devam edecektir. Hıza ayak uydurmamız zorunludur.

Abd elbette tekrardan buralar karışsın, iç savaşlar çıksın, rejimler devrilsin ister ve kritik hamleler yapabilecek alanları kovalar ama ben işlerinin artık çok zor olduğunu düşünüyorum.

Son olarak Türkiye Afgan göçü konusunda çok sıkı yaptırımlar uygulamak zorundadır. ABD'nin ekonomik vaatlerine kapılmamalı ve 3-5 milyar euro para için ülkeyi kevgire çevirmekten vazgeçmelidir. Türkiye üzerinde inanılmaz paralar dönen çok zengin ve varlıklı bir ülkedir evet ama bu paralar gelir adaletsizliğini çözmediği gibi giderek arttırmakta ve halk sürekli daha zor şartlara uyumlanmak zorunda bırakılmaktadır.

Umarım gerçekten bunlara hamle geliştirebilecek, vatansever, öngörülü ve cesur siyasetçiler önemli noktalarda yer alır.

bozadi

11075 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 17/08/2021 :  15:33:49  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Afganistan/Taliban değerlendirmesi için teşekkürler gtp.

Ben şimdiye kadar hiç doğru dürüst bir araştırma, inceleme yapmadım bu Taliban konusunda. ABD ile Taliban arasındaki mücadeleye dair haberlere şöyle gözucuyla bir bakıp önemsemedim. Gerçekten bir mücadele var mı, yoksa Taliban tıpkı IŞİD ve benzerleri gibi ABD'yle örtülü bir eşgüdüm içinde mi merak ediyordum. Bazen Taliban'ın ABD karşıtı güçlü bir mücadele sergilediğine dair haberlere, yorumlara rastlıyordum ama bunun ciddiyetinden şüphe duyuyordum. Doğru dürüst bir bilgim, fikrim olmasa bile Taliban'ı bir terör örgütü olarak görüyordum. Aslında hala da öyle görüyorum ama yine de durumun başta düşündüğüm kadar basit olmadığı sonucuna varıyorum son gelişmelere dair okuduklarıma dayalı olarak.

Dün Odatv'deki bir haberi okuyunca, senin üstte yaptığına benzer bir analiz gördüm ve biraz şaşırdım. Taliban'ın değil, daha ziyade mücadele ettiği Afgan resmi devlet ve ordu yetkililerinin ABD güdümünde olduğu izlenimini ediniyorum. Taliban baştan beri ve tamamen ABD işgaline karşı mıydı bilmiyorum, belki kendileri de emin değildi nasıl bir yol izleyeceklerinden. Ama görünüşe göre Çin ve İran Taliban'ın ABD karşıtı mücadelesini çok desteklemiş, teşvik etmiş. Belki bunun da Taliban'ın ABD işgali karşıtı tavrının derinleşmesinde önemli etkisi olmuştur.

Sonuçta her ne kadar Taliban'ın İslami şeriatçı yönetim anlayışı bence Türkiye'ye hiç uygun bir anlayış olmasa da, eğer Afgan halkının çoğunluğu veya geneli için makbul ise, söyleyebilecek fazla birşey yok. Afganistan'da şeriatçı/dinci değil laik bir yönetim isteyenlerin oranı nedir, bilmiyorum. Afganistan'ın nüfusu yaklaşık 38 milyonmuş. Taliban yüzünden ülkeyi terk etmeye çalışanların 3-5 milyonu geçmediğini tahmin ediyorum, bu konuda net bir bilgim olmasa da. Tabi bu durum Taliban'dan hiç hoşlanmayan ama ülkeyi terk etmeyen veya edemeyen çok sayıda insan olabileceği ihtimalini ortadan kaldırmıyor. Ama Taliban'a sempatik bakan Afganların sayısı daha fazlaymış gibi bir izlenim ediniyorum şu an için. Taliban kendisinden hoşlanmayan Afgan nüfusa karşı kitlesel veya büyük ölçekli işkence ve katliama girişmez umarım. Aslında İran ve Çin'in, dolaylı olarak Rusya'nın Afgan meselesindeki dahli düşünülecek olursa Taliban davranışlarında aşırıya kaçmama konusunda daha dikkatli olacaktır sanırım.

Eğer Taliban kendi içinde ve bölgede ABD işgali karşıtı söylem ve eylemlerinde samimiyse ve bu eğilimini artırarak sürdürürse, bunun bölge ve dünya için önemli faydaları olabilir. Taliban'ın kendi içinde net bir ortak anlayış, amaç birliği var mı, o da ayrı mesele. Zaman gösterecek.

Go to Top of Page

bozadi

11075 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 17/08/2021 :  16:28:17  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Taliban'ın Afganistan'ta egemen olması ve ABD'nin ülkeyi terk etmek zorunda kalması Çin, İran ve Rusya'nın planlarına uygun bir gelişme olduğuna göre, bu durum belki Erdoğan'ın Rusya ve müttefikleriyle ilişkilerini derinleştirmesi ve ABD'ye daha açık ve net bir şekilde cephe alması için bir motivasyon artışı sağlayabilir.

Son zamanlarda kapanmaların, afetlerin vs etkisiyle ekonominin feci şekilde kötüleşme eğiliminde olması, zaten sarsılmakta olan AKP/Erdoğan yönetiminin sonunu getirebilir. Erdoğan yönetimi uzun zamandır Batıya ciddi restler çekse de, bu konuda oldukça ciddi zikzaklar, git-geller, oryantal kıvırmalar yapmayı da ihmal etmedi. Erdoğan Doğu dünyasına aşık, Batı dünyasına düşman gibi görünmüyor. Batının dünya genelindeki popülerliği, "üstün havası" Erdoğan'ı çok etkiliyor, Erdoğan onlarla dans etmekten, rekabet etmekten, işbirliği yapmaktan vs hoşlanıyor. Tabi ki Batılı güçlerin istediklerini yaptırabilmek için sundukları ekonomik desteklerin de bunda önemli bir etkisi var. Erdoğan bir yanda ABD ve müttefikleri ile diğer yanda Rusya ve müttefikleri arasındaki mücadelede belirgin bir şekilde bir taraf seçimi yapmadı. İki tarafla da stratejik ilişki kurmanın azami faydalarını elde etmeye çalışma yolunu izledi. Hatta ABD ve Rusya'yı birbirine karşı kullanmaya çalışmaktan da geri durmadı. Bu tavırlar kısavadede avantaj sağlıyor gibi görünse de uzunvadede aslında ciddi zararlara neden oluyor.

Afganistan'da Taliban'ın ABD'ye karşı zafer elde etmesi Rusya ve müttefikleri için de olumlu bir gelişme sayılabilecek olduğuna göre, umarım bu durum Erdoğan'ın Rusya ve müttefikleriyle ilişkisini yoğunlaştırıp ABD ve müttefiklerinin faşist tavırlarına karşı daha açık ve güçlü bir karşı tavır almasına katkı sağlar. Erdoğan'ın/AKP'nin egemenliği giderek sallandığına göre Erdoğan'ın kaybedecek fazla birşeyi kalmıyor. Rusya'yla ilişkileri, işbirliğini var gücüyle güçlendirip Batının faşist unsurlarına karşı açıkça cephe alması, bence Erdoğan AKP'sinin siyasi ömrünü artırmanın tek yolu olabilir. Üstelik bu tavır er ya da geç muhalefetin de desteğini alacaktır.
Go to Top of Page

bozadi

11075 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 17/08/2021 :  16:37:33  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Erdoğan/AKP belki açıkça Rusya'yı destekleme tavrı yerine başta İslamcılık üzerinden bir "ABD karşıtlığı" akımı yaratmak isteyebilir. Taliban'ın zaferi bu tür bir girişimi destekleyici cinsten gibi görünüyor. Şimdiye kadar İslam dünyasında ABD karşıtlığı dendiği zaman akla gelen başlıca ülke olan İran'la da belki bu konuda güçlü bir işbirliği eğilimi doğabilir. Ama Sünni-Şii meselesi bu durumu karmaşıklaştırıyor, zorlaştırıyor. Taliban'ın Sünni olması ve aynı zamanda (İran'ın da desteğiyle) ABD işgali karşıtlığı üzerinden yükselmesi, bu konuda Erdoğan/AKP için ilginç olasılıkların kapısını açabilir.

Go to Top of Page

gerçek tosun paşa

1060 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 17/08/2021 :  17:50:10  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Öncelikle Taliban Afgan halkı için mükemmel bir tercih elbette değil ama şartlar dahilinde halkın büyük kesiminin desteklediği bir unsur. Burada amaç anti-emperyalist bir duruş da değil basitçe yaşamak-ölmemek. Şeriatı istemeyen büyük bir çoğunluk yine bu sebeple taliban destekçisi konumundadır. Tabi şeriatçılarda ağırlıklı olarak konumlandırılmış durumda. İç yüzü çok karışık ama bunun bir milis hareketi olduğu ve halkın çok çok büyük kesimi tarafından desteklendiğine dair bir şüphe yok.

Haritadan Çin'e bağlanan koridoru görebilirsiniz. Bu Abd'nin kaybının fotoğraflarından biri. Rusya Kafkas siyasi mücadelesinde çok önemli bir koz elde etti bozadi, evet ama dikkat çekmeye çalıştığım noktalardan biri "görünmeyen düşman".

Bu görünmeyen düşman klişe söylemle kartları baştan dağıtıyor ama kağıtlar nereden geliyor belli değil. Rusya'da para yok. ABD'de para harcayabilecek kaynak yok. Zaten cari açıkları yamanamayan bir yarık gibi sürekli büyüyerek su kaçırıyor. Batının birlik olup fonlama yapması imkansız. Çünkü pandemiyle paralarını bitirdiler dersek abartmış olmayız. Bizim zaten dermanımız yok. Pakistan'da para yok.

Burada bir diğer ve en önemli unsur Çin. Çin' de çok para var :) Kafkas ve Orta Asya'yı yeniden yapılandırma üzerine fonlayacaktır. Hali hazırda zaten fonluyorlar. Köprüler, yollar, raylar, kiralanan arsalar ve liman inşaatları vs... Fakat burada Çin'in Rusya'yı bir rakip olarak gördüğünü ve bir süre sonra devre dışı bırakmak isteyeceklerini herkes biliyor.

Görünmeyen düşman pandemiden yangınlara kadar öyle bir göz dağı verdi ki koltuk sahibi kodamanlar nasıl bir hamle yapmaları gerektiğini bilemiyor. Paralar git gide suyunu çekiyor. Matbaalar sınırsız para basarak süreci düzeltemezler. Ulusal devlet yapıları tehlikede.

Dediğin gibi ABD yenilgisi doğu paktını güçlendirebilir ve hamle alanı yaratabilir. Muhakkak Putin ile Erdoğan arasında kısa süre sonra bir görüşme olacaktır. Pay alabilmek için Taliban seriden tanınacaktır. Türkiye ile yakından bir ilişki kurmak istediklerini açıkça beyan etti Taliban. Bunun resmi olmasını istiyorlar. Bu perdenin görünen yüzü. Çünkü Pakistan desteği ile atılmış adımlar var. Pakistan okları dolaylı olarak Ankara'ya çevirmeyi göze alır. Çin ile yakından ilişkisi olan bir devletten bahsediyoruz.

ABD'nin Çin ile ticaret yolları mücadelesi daha da sertleşir. ABD burayı bu kadar kolay bırakamaz. Ama bahsettiğin Erdoğan'ın batı fantezisi de kolay kolay ateşini kaybedemez. %80 oranında batıya bağlı bir milli ekonomiden bahsediyoruz ve bir NATO üyesi ülkeyiz.

Taliban'ın ilk önem vereceği nokta WAKHAN koridoru olacaktır. Çin ile birbirlerine bağlanan koridora otoyollar, raylı sistemler bağlanacak ekonomik desteği yine batıdan ziyade Çin finansörlüğünde çözeceklerdir.

Go to Top of Page

fidelista

584 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 17/08/2021 :  22:04:25  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
ABD nin Afganistan da yenildiği görüşüne katılmıyorum ,askerlerini çektiler ,kaostan beslenenlet bölgeyi istikrarsızlık ve göç dalgası sefaletle ezecekler.
Amaçları bu zaten Türkiye destabilize olacak fakirlesecek,Taliban dediğiniz IŞİD kafalı yobazlar sakalı olmayanı ayakta iseyenleri yargılayan,kadının insan sayılmadığı ilkellikte bir topluluk,ABD şerefsizine karşı çıkarken kimden medet umdugunuza bir bakın.
Bizdeki dünya lideride bunları övüyor,Allah sonumuzu hayır etsin

.
https://onedio.com/haber/taliban-ulkedeki-kiz-cocuklarini-ganimet-olarak-istemis-998135?ref=taboolaFeedOrganic

Edited by - fidelista on 17/08/2021 22:14:45
Go to Top of Page

gerçek tosun paşa

1060 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 17/08/2021 :  22:28:14  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Merhaba fidelista. Medya unsurlarının etkisinde nasıl kalabildiğini anlıyorum, sorun değil. Öncelikle benim kimseden medet umduğum yok. Bozadi de sanmıyorum ki Taliban'dan medet umuyor olsun :) Ortada medet umulacak bir durum yok. Amaçlar konusunda kesinlikle ABD'nin maksimum çıkar sağlamak amacıyla hem Türkiye hem bölge üzerinde elinden geleni ardına koymayacağına katılıyorum.

Fakat talibanı biz çıkarmadığımız gibi dün de ortaya çıkmadı. Burada siyasi bir değişim ve bölgenin verdiği tepkilerin sebepleri üzerine bir analiz yapmaya çalışıyoruz. Herhangi bir güzelleme ya da nefret kusma amacıyla konuşmuyoruz.

Biden'dan Boris'e kadar dünyanın önde gelen siyasetçilerinin yaptığı açıklamalara bakarsan bizim dünya liderinin de söylediklerinin daha bile yumuşak kaldığını fark edebilirsin. İşte neden birden herkes Taliban'a yumuşak yaklaşır oldu ve bu yobaz grup şiddete başvurmadan yönetimi devraldı bunun üzerine konuşuyoruz.

ABD'nin yenilmediği görüşü son derece saçma. Yukarda açıklamaya çalıştığım gibi 20 senedir idare etmeye çalıştığın bir alanda ne askeri ne siyasi bir otorite koruyamayıp geri dönmek bir yenilgidir.

Ve yine yukarıda belirttiğim gibi bölgenin istikrarsızlaşması için batı elinden geleni yapacakken büyük tabloda başarılı olamayacaklarını düşünüyorum. Ama bu demek değildir ki 3-5 ay sonra Afganistan mükemmel bir devlet olacak, Abd başlarına arap saçı örmeye kalkmayacak :)

Sakin olmanın daha yararlı olacağını düşünüyorum.
Go to Top of Page

bozadi

11075 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 18/08/2021 :  09:20:30  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen fidelista

ABD nin Afganistan da yenildiği görüşüne katılmıyorum

Ben de başlangıçta bu çekilmenin ABD'nin bir "yenilgisi" olup olmadığı konusunda emin değildim ama son günlerde konuyu değerlendiren çeşitli uzmanların görüşlerini, Rusya ve müttefiklerinin süreçle ilgili tavırlarını inceledikçe, bunun pek çok bakımdan ABD için bir yenilgi, hem de ağır bir yenilgi olduğu sonucuna vardım. ABD ve diğer batılı güçlerin geneli de burada ağır bir yenilgi söz konusu olduğunu doğrudan veya dolaylı şekillerde itiraf ediyorlar.

Bunun ABD için bir yenilgi olmadığına dair görüşün sadece şahsi görüşün mü? bu görüşü destekleyen, açıklayan, örnekleyen bir uzman açıklamasına rastladın mı?

Eklenti:

askerlerini çektiler ,kaostan beslenenlet bölgeyi istikrarsızlık ve göç dalgası sefaletle ezecekler.
ABD'nin Afganistan'dan "çıkmak zorunda kalması", orada istikrarsızlık yaratma gücünü azaltmış oldu. Ülkenin yönetimi belirsizken istikrarsızlık olur, güçlü bir yönetim başa geçtiğinde değil. Afganistan'da istikrarsızlık ve göçler çok uzun zamandır var. Uzun zamandır savaş vardı ve şimdi o savaş "bitti", ABD yenildi ve çekildi. Taliban'dan hoşlanıp hoşlanmadığımız, Taliban'ın Afganistan'da ABD'ye karşı yürüttüğü mücadeleyi kazanıp ülke yönetimini tamamen ele geçirmiş olmasının, uzun zamandır olmayan istikrarı şu veya bu oranda artıracağı gerçeğini değiştirmez. ABD’nin Afganistan'da olduğu süre boyunca ülke halkına çok büyük işkenceler yaptığına ve ülke halkının büyük bir kısmının Taliban yönetiminin geri gelmesini istediğine dair çeşitli haberler var.

Örneğin ABD güçlerinin ve onlar tarafından beslenen paralı Afgan ordusunun Taliban'dan daha fazla sivili öldürdüğüne dair bir haber:

https://www.dw.com/tr/abd-ve-afgan-ordusu-talibandan-daha-fazla-sivil-%C3%B6ld%C3%BCrd%C3%BC/a-48457723

Aynı güçlerin karıştığı pek çok tecavüz olayları da var.

Eğer halkın geneli, ABD'nin ve ABD komutasındaki paralı Afgan ordusunun yaptığı katliam ve işkencelerden dolayı Taliban'ın yönetime gelmesini istememiş, desteklememiş, Taliban ordusuna katılım göstermemiş olsa, Taliban'ın ABD güçlerine karşı zafer kazanması mümkün olmazdı. Pek çok uzmanın görüşleri buna işaret ediyor. Bu durum elbette Taliban'ın kendi yobaz ve cani bazı uygulamalarını aklamaz ama Taliban Afgan halkına ABD kadar ve ABD'nin paralı Afgan ordusu kadar işkence etmemiş. Ülke yaklaşık 40 milyon nüfusa sahip ve bu nüfusun çoğunluğu Taliban'ın zaferinden, Taliban yönetiminden hiç de rahatsız değil gibi görünüyor. Özellikle büyük şehirlerde nispeten modern, laik bir yönetime alışmış kesimlerin önemli bir bölümü Taliban'dan hoşlanmıyor kesinlikle ama ülke nüfusunun çoğunluğunu oluşturmuyor bunlar görebildiğim kadarıyla. Önümüzdeki günlerde bunun aksini gösteren gelişmeler, açıklamalar, kanıtlar olursa, ona göre görüşümü güncellerim elbette ama şu an için görüntü böyle.

Eklenti:

Amaçları bu zaten Türkiye destabilize olacak fakirlesecek,Taliban dediğiniz IŞİD kafalı yobazlar sakalı olmayanı ayakta iseyenleri yargılayan,kadının insan sayılmadığı ilkellikte bir topluluk,ABD şerefsizine karşı çıkarken kimden medet umdugunuza bir bakın.
Bizdeki dünya lideride bunları övüyor,Allah sonumuzu hayır etsin
ABD'nin Türkiye'yi destabilize etmesinin başlıca veya en büyük yolunun "Afgan ilticası" olduğunu, daha doğrusu ABD’nin sırf bunun için “Taliban zaferine” izin verdiğini hiç sanmıyorum. ABD on yıllardır destabilize ediyor zaten hem Türkiye'yi, hem de pek çok başka bölge ve dünya ülkesini. IŞİD doğrudan ABD-İsrail-Suud ürünü bir yapı. Göstermelik birkaç istisnai durum dışında, ABD'ye ve İsrail'e karşı bir davası olmadığını açıkça söylüyorlar zaten. Taliban ise Afganistan'daki ABD işgaline karşı çok uzun zamandır savaşıyor ve nihayet bu savaşı kazandı. Taliban'ın katı şeriatçı yönetim anlayışının pek çok "kötü" yönü olsa da, bu durum Taliban'ın Afganistan'da ABD'ye ve paralı Afgan ordusuna karşı yürüttüğü savaşı kazanmış olmasının "kötü" bir gelişme olduğu anlamına gelmiyor. Bu "nispeten" iyi bir gelişme. Ama bu nispeten iyi olan gelişmenin nasıl devam edeceği, önümüzdeki günlerde dünya ve özellikle bölge güçleri ile Taliban ve Afgan halkı arasındaki etkileşimlere bağlı olacak.
Go to Top of Page

bozadi

11075 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 18/08/2021 :  09:42:37  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Taliban sözcüsünün yaptığı şu açıklama, Taliban'ın faşist ABD işgaline karşı kazandığı onurlu zaferin üzerine oldukça sevindirici ve ümit verici:

https://www.aydinlik.com.tr/haber/taliban-dan-ilk-resmi-aciklama-kapsayici-bir-hukumet-kuracagiz-254293-1

Elbette Taliban'ın bu söyleme, bu vaade tamamen uygun hareket etmesini beklemiyorum. Ama Taliban gibi bir gücün böylesine büyük bir zafer kazandıktan sonra böyle bir açıklama yapabiliyor olması bile güzel, ümit verici bir gelişme bence. Ve Rusya ve müttefiklerinin Taliban'ı ABD işgaline karşı mücadelesinde desteklemiş olması da Taliban'ın katı şeriatçı tavırlarını şu veya bu oranda "yumuşatıcı" bir etki yapıyor diye düşünüyorum.
Go to Top of Page

fidelista

584 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 18/08/2021 :  23:24:19  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
ABD nin Afganistandan çekilmesi yenilgi filan değil yeni bir tezgah, bugün Afganistan'da olanlarin ilerde Türkiye de olması söz konusu,Taliban ve ABD derinleri aynı karanlığa hizmet ediyorlar.

"Afganistandaki kafa kesen katiller, sömürgecilerin beslemesi, yeryüzünün zebanileri bizim kardeşimiz olamaz. Ülkesine karşı darbe yapan bu canilere, emperyalizminin maşası olan bu ırz düşmanlarına kardeşim diyenleri sakın unutmayın. Çünkü aynı oyunu bu ülkede oynayacaklar" dedi." Mahzun Kırmızıgül ne güzel anlatmış.

Edited by - fidelista on 18/08/2021 23:26:18
Go to Top of Page

gerçek tosun paşa

1060 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 18/08/2021 :  23:46:47  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Ben ikna oldum. fidelista ve Mahzun Kırmızıgül'e inanıyor ve ben de evet diyorum.
Go to Top of Page

bozadi

11075 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 19/08/2021 :  15:29:30  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
fidelista, ben savunduğun görüşü destekleyen bir uzman açıklaması var mı diye sormuştum, sen Mahsun Kırmızıgül'ün büyük ölçüde desteksiz bir şekilde salladığı bir lafı alıntılamış ve övmüşsün.

Yahu Taliban'ın ne kadar berbat yönleri olursa olsun, elemanlar kendi ülkelerinde faşist ABD ve unsurlarına karşı yürüttükleri bir mücadeleyi, Çin, İran, Pakistan ve kısmen Rusya gibi ülkelerin de desteğiyle kazanmış, ABD defolup gitmek zorunda kalmış. "Emperyalizmin maşası" neden emperyalizmin şahına karşı savaşsın?! Kırmızıgül'ü genellemesine kötülemek amacıyla söylemiyorum ama burada gerçekten desteksiz sallamış. Taliban'ı eleştirmek birşey, Taliban'ı "ABD'nin maşası" ilan etmek gibi "cahilce" bir laf etmek bambaşka birşey.

ABD/NATO ve bunların paralı Afgan ordularının Taliban'dan çok daha fazla sivil Afgan'ı öldürdüğüne dair haber alıntıladım. Bunlar Taliban'dan çok daha fazla suç işlemiş ülkede. Taliban'ı kötülerken, ülkeye Taliban'dan çok daha fazla zarar vermiş olan ABD ve unsurlarını doğrudan veya dolaylı bir şekilde aklayacak şekilde konuşmak çok yanlış bir yaklaşım. Mahsun güya emperyalizmi eleştiriyor. İyi de kardeşim emperyalizm dediğin şeyin şahı işte ABD/NATO ve paralı unsurları. Afganistan'a yıllardır tecavüz ediyorlar. Taliban'a doğrudan ve şiddetle sallarken ABD ve unsurlarına hiçbir doğrudan laf etmemek çok çarpık bir yaklaşım. "Emperyalizm" diyerek güya dolaylı olarak "ABD'yi eleştiriyorum" havası yaratıyor ama Taliban ABD'yi yendi işte. "Hayır, Taliban ABD'yi yenmedi, Taliban aslında ABD'ye hizmet ediyor" diyen bir tane uzman görüşü (açıklaması) alıntılayın da inceleyelim.

Taliban ayrı bir "bela" olabilir ama bir şekilde "büyük şeytanla" çatışmalı bir duruma girdi ve Rusya ve müttefiklerinin de dolaylı desteğiyle mücadeleyi kazandı. Ben şu son gelişmeler sürecinde konuyla ilgili denk geldiğim haber ve yorumlarda bunun aksini söyleyen ve açıklayan bir uzmana rastlamadım (özel olarak da araştırmadım, sadece manşetlerde ön plana çıkan görüşlere gözatıyorum genellikle ve ilgimi çeken bir durum olursa bakıyorum).

Taliban'ın bundan sonra izleyeceği politikalar çok önemli olacak. ABD ve müttefiklerine karşı Rusya ve müttefikleriyle işbirliğini artırırsa, bu çok olumlu olur. Şeriatçılık adı altında halka zulmedip kaynakları sömürmeye girişirlerse yazık olur.

Go to Top of Page

Qui-gon jinn

217 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 19/08/2021 :  19:02:58  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Bence tüm taraflar yok edilmeli... (Qui-gon "Thanos" Junior - 2021)
Go to Top of Page

bozadi

11075 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 19/08/2021 :  20:37:14  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
"Sovyet İşgaline karşı" ABD'yle işbirliği yaptıkları günlerde "maşalık" vardı ama sonradan durumlar değişti.
Go to Top of Page

gerçek tosun paşa

1060 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 28/08/2021 :  12:28:37  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Bölgedeki durumu güzel özetleyen bir kesit olmuş.

Go to Top of Page

Qui-gon jinn

217 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 02/09/2021 :  05:57:45  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen Qui-gon jinn

Bence tüm taraflar yok edilmeli... (Qui-gon "Thanos" Junior - 2021)

Evet, sanırım doğru yaklaşım bu değil...

Zamanında birisi "olanı kabul edin, çünkü o mükemmeldir" demişti, haklı olabilir, çok emin değilim, bilmiyorum, bakacağız artık ama ikilemlerde devam ediyor tabii, bakacağız... (Sabahın altısı - 2021)
Go to Top of Page

fidelista

584 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 05/09/2021 :  17:26:19  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Konu ile ilgili Odatv de çıkan güzel bir yazı.

Taliban, “Afganistan’ın Atatürk’ü” mü ?

“Bugün Afganistan’a hâkim olan İslam faşistlerinin niteliği anti-emperyalizm değildir. Onlar El Kaide, El Nusra ve daha birçok örgüt militanları gibi İslami bir faşist rejimi bütün İslam ülkelerinde hâkim kılmak için Afganistan’ı bir üs olarak kullanacaklardır.”

https://odatv4.com/guncel/taliban-afganistan-in-ataturk-u-m-209459

Birde isidin Taliban hakkında ki açıklaması var.

*Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesinden sonra IŞİD’in ilk resmi açıklaması örgütün haftalık yayın organı El Naba’da yayınlandı. IŞİD, bu açıklamada Taliban’ın Afganistan’da cihat ya da silahlı mücadele yaparak iktidara gelmediğini, ABD ile Katar’da anlaştığını vurguladı. Dolayısıyla ortada bir “işbirliği” olduğunu söyledi."

Taliban küresel çetenin bir elemanıdir diyebiliriz.Sonucta yenilgi değil yeni planların devreye sokulduğu aşikar.

Edited by - fidelista on 05/09/2021 17:37:40
Go to Top of Page

bozadi

11075 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 06/09/2021 :  10:09:19  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:

Konu ile ilgili Odatv de çıkan güzel bir yazı.

Taliban, “Afganistan’ın Atatürk’ü” mü ?

“Bugün Afganistan’a hâkim olan İslam faşistlerinin niteliği anti-emperyalizm değildir. Onlar El Kaide, El Nusra ve daha birçok örgüt militanları gibi İslami bir faşist rejimi bütün İslam ülkelerinde hâkim kılmak için Afganistan’ı bir üs olarak kullanacaklardır.”

https://odatv4.com/guncel/taliban-afganistan-in-ataturk-u-m-209459

Birde isidin Taliban hakkında ki açıklaması var.

*Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesinden sonra IŞİD’in ilk resmi açıklaması örgütün haftalık yayın organı El Naba’da yayınlandı. IŞİD, bu açıklamada Taliban’ın Afganistan’da cihat ya da silahlı mücadele yaparak iktidara gelmediğini, ABD ile Katar’da anlaştığını vurguladı. Dolayısıyla ortada bir “işbirliği” olduğunu söyledi."

Taliban küresel çetenin bir elemanıdir diyebiliriz.Sonucta yenilgi değil yeni planların devreye sokulduğu aşikar.

Ben Taliban'ın Rusya ve müttefiklerinin de desteğiyle ABD güçlerini ülkeyi terk etmek zorunda bırakmasını nispeten sevindirici (kötünün iyisi) bulduğumu belirtmiştim. Perinçek'in "Taliban güzellemesine" katılmıyorum ama ABD'nin Taliban'a karşı bir yenilgi yaşamadığı, hatta Taliban'ı kendi planları doğrultusunda ülkede egemen kıldığı görüşüne de katılmıyorum.

Hikmet Çiçek'in yazılarını pek takip etmedim şimdiye kadar. Afganistan/Taliban'la ilgi bu yazısının çok kısa olduğunu ve yarısına yakınının da Taliban'dan önceki döneme dair olduğunu görüyorum. Taliban'a dair söylediklerinin iki paragrafını Zeki Sarıhan diye birinden alıntılamış:

Eklenti:

“ABD ve müttefiklerinin Afganistan’ı terk etmek zorunda kalması dünya halkları için ne kadar memnuniyet verici ise, bu ülkede uygarlık düşmanı fanatik bir terör örgütü militanlarının ülkeye hâkim olması da o kadar kaygı vericidir. Gerici Pakistan medreselerinde yetişmiş bir güruh, şimdi Afganistan’da çağ dışı bir İslam Faşizmini yerleştirmeye çalışacaklar.”

Bu alıntıda ifade edilen görüşlere temel olarak katılıyorum. Alıntının ilk cümlesinde, ABD ve müttefiklerinin Afganistan'ı terk etmek zorunda kalmasının dünya halkları açısından "sevindirici" olduğu belirtilmiş. Yani o yazar da ABD'nin kendi şeytani planları/çıkarları doğrultusunda ülkeyi Taliban'a bıraktığı görüşüne katılmıyor gibi. Taliban'ın "anti-emperyalist" bir güç olduğunu düşünmüyorum ben de ve hatta eskiden olduğu gibi bir tür "terör örgütü" olarak görme eğilimimi de tamamen bırakmış değilim. Ama ABD karşısında Rusya ve müttefiklerinin yardımıyla kazanılan zaferin etkisiyle önümüzdeki dönemde Rusya ve müttefiklerinin ABD karşıtı tavırlarını destekleyici bir pozisyon almayı sürdürürse (buna şimdilik çok yüksek bir ihtimal vermiyorum ama tamamen imkansız gözüyle de bakmıyorum) pozitif yönde az-çok evrilmeler göstermesi mümkün olabilir.

Hikmet Çiçek'in yazısında IŞİD'le ilgili yaptığı yorumu komik ve cahilce buluyorum:

Eklenti:

ABD'nin Saddam rejimini yıkması sonrası Irak’a barış ve istikrar gelmediği gibi ABD işgali Irak’ta IŞİD’i doğurdu. Aklı başında hiç kimse ABD ve Batılı güçlerle savaşıyor diye IŞiD’i alkışlamadı. IŞİD, yalnız Amerikalılara değil, İslam olmayan bütün topluluklara ve kendi Müslümanlık anlayışına aykırı gördüğü İslamlara karşı vahşet uyguluyordu.

Her ABD’ye düşman olan “dostumuz” olsaydı, IŞİD’i de dost ve müttefik kabul ederek alkışlamamız gerekmez mi?

IŞİD ABD ve Batılı güçlerle mi savaşmış?!?! Bizim niye hiç haberimiz olmadı? IŞİD'in doğrudan ABD-İsrail-Suud tarafından yaratılmış bir örgüt olduğu ayyuka çıkmış bir gerçek. ABD Başkanı Trump IŞİD'in Obama yönetimi tarafından kurulduğunu "itiraf" etti, kimse de çıkıp aksini söyleyemedi. Bu örgütün kurulduktan sonra yalnızca birkaç ay içinde neredeyse tüm Irak'ı ele geçirmesinin ABD'nin Irak resmi yönetimini dize getirme çabasının ürünü olduğu apaçık ortada olan bir durumdu. Mesele Suriye'ye sıçradığında Işid'e dünyanın dört bir yanından militan beslemesi yapan gücün de yine ABD ve müttefikleri olduğu apaçık ortada olan bir durumdu. IŞİD'in ABD'ye, İsrail'e, Suud'a karşı hiçbir somut mücadelesi olmadığı gibi bölgede bu şeytani güçlere karşı tavır alan devletlere ve ordulara gözdağı vermek için kurulduğu ayan beyan ortadaydı.

IŞİD'in (IŞİD-Horasan grubuymuş, peh!!!) geçenlerde Afganistan'da yaptığı söylenen bombalı saldırının da bizzat ABD derin devleti tarafından ayarlanmış, göstere göstere gelen bir sahte bayrak operasyonu olduğuna dair haberler yayınlandı.

El Kaide ve El Nusra da tamamen veya çok büyük ölçüde tıpkı IŞİD gibi ABD-İsrail-Suud'un "düşmanlarına düşmanlık eden" kiralık teröristler.

Taliban'ın bu bariz ABD-güdümlü terör örgütlerinden ciddi şekilde farklılaşan yönleri var. En önemli fark, Kaide'nin, Nusra'nın ve Işid'in aksine ABD güçlerine karşı gerçekten, somut ve uzunvadeli bir şekilde savaşmış ve hatta bunda zafer elde etmiş olması. Rusya ve müttefiklerinin Kaide, Nusra veya Işid'e karşı savaşması ama Taliban'a ABD karşıtı mücadelesinde destek vermiş olması da bir diğer önemli gösterge.

Taliban'ın bir yandan (faşist denebilecek) bir şeriat devletini egemen kılma çabası, diğer yandan bölgesel aktörlerle olan etkileşimleri nasıl bir netice doğuracak, bekleyip göreceğiz.

Go to Top of Page

fidelista

584 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 18/09/2021 :  22:15:36  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Aşağdaki videoda Amiral Cihat Yaycı ve Ertan Özyiğit ABD nin Afganistan'dan çekilmesini (de) yorumluyorlar,tamamen stratejik bir silah olarak bölge ülkelerini zayıflatmak için yapılmış bir hareket.Rusya bu konuda belki bizden daha büyük bir hedef Putin sık sık ABD yi eleştiriyor bu konuda.
Küresel çetenin yeni bir hamlesi tezgahı yeni devreye alınan planları.Ulus devletleri zayıflatıp yıkma planları .

https://www.youtube.com/watch?v=iVHgY3HwE3A (18;50 dk)

Edited by - fidelista on 18/09/2021 22:26:12
Go to Top of Page
   Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 1,05 saniyede oluşturuldu.