Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

Forum
 Olağandışı Olaylar
 Diğer
 Dying Light ve Sürüngenler
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar  Mesaj Sonraki Konu  

Qui-gon jinn

217 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/09/2021 :  06:58:22  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Herkese Merhaba

"Dying Light" isminde PC platformunda oynadığım bir video oyununda karşılaştığım ve ilgiç bulduğum bir olayı paylaşmak istiyorum.Üzerinde durmaya gerçekten değer mi bilemedim bir süre ama sonra öyle hissetiğimden dolayı paylaşayım dedim.

Ve bu arada sayın admin Bozadi kardeşim konuyu nereye açacağıma da emin olamadığımdan dolayı bu kısma açtım, lakin sen başka bir yere taşımayı uygun bulursan taşı kardeşim.Neyse konuya geçiyorum, bakalım sizler ne düşüneceksiniz...

Efendim şimdi öncelikle kısaca oyunun konusundan bahsetmem gerek ki, oyun kurgusal bir "Harran" şehrinde geçiyor ve içeriğinde de Türkiye'den bayağı bir esinlenme var (isimler, görseller vs.) Hikayeye göre bu şehirde bir zombi salgını başlıyor ve şehir komple dev duvarlarla vs. karantina altında bulunuyor. Bizde buraya havadan indirilen bir kişiyi canlandırıyoruz.

Şimdi asıl mevzuya geçersem, işte bu şehirdeki oyunun ikinci haritası olan "Old Town/Eski Şehir" bölümünde, video oyunlarında genelde kullanılan "easter egg" tadında bir görev ve bu görevde benim oldukça ilginç bulduğum bazı diyaloglar mevcut durumda.Nedir bunlar, şimdi onların detaylarına geçiyorum.

Efendim oyunda aldığımız bir çağrı neticesinde David isimli bir kişi ile karşılaşıyoruz, bu kişi bize bu salgının kaynağının daha önce o bölgeye düşmüş bir meteordan kaynaklandığını söylüyor.Karakterimiz emin misin, kanıtın var mı? diye soruyor. David'te bize o olayla, salgının zamanlamasını arasındaki bağlantıyı öne sürdükten sonra, bizden meteorun düştüğü yerden bir kaç göktaşı parçası getirmemizi istiyor. Görevi kabul edip, taşları David'e getirince, işte benim ilginç bulduğu o diyaloglar başlıyor. Hepsini sıra ile aşağıya yazıyorum ve unutulmadan oyunu Türçe altyazılı olarak oynadığımdan dolayı o şekilde yazacağım ama bakmak isteyenler için o kısmı içeren bir video linkide aşağıya bırakacağım, bilenler ingilizce olarakta değerlendirsin, ne kadar doğru çevirilmiş ben bilemiyorum.

Crane: (bizim karakter) - Al, göktaşı parçalarını.

David: Güzel. Bunları hızlandırıcı bölmeye koydum mu, Sürüngengillerle savaşmaya hazırız.

Crane: Heeey! Bir dakika, kiminle savaşıyoruz dedin?

David: Teknik olarak onlara Gadoid dememiz gerekiyor. Orion'dan geliyorlar ama Sürüngengil (reptilian) biraz kaba da olsa daha yaygın bir isim.

Crane: Hı hı. Peki ne yapmış bu... Gadoidler?

David: Hah! Hıh! Yapma şimdi! Dünyaya binlerce yıl önce gelip İllüminati örgütünü kurmuşlar. Şimdi hepimizin üstünde egemenlik kurup dördüncü seviyenin tamamına yayılmaya çalışıyorlar. İnsanları köle yapıyorlar ama artık onları dururacaksın çünkü sende bu var.

Şimdi burada kesiyorum ve sizden bu diyaloglardaki spesifik bilgilere, ki özelikle "dördüncü seviyenin tamamına yayılmaya çalışıyorlar." kısmına dikkatinizi çekmek istiyorum. Diyalogda geçen bilgiler ile Kasyopyalıların vediği bilgiler arasında sizce de inanılmaz bir benzerlik yok mu?

Celselerde son zamanlarda bahsi geçen "Uzaydan bir meteorla gelen virüs", binlerce yıl önce Orion'dan gelen Sürüngenler ve illüminati örgütünü kurmaları, hepimizn üstünde egemenlik kurup, İnsanları köle yapmak istemeleri ve son olarak dördüncü seviyenin tamamına yayılmaya çalışmaları...

Velhasıl siz ne düşünürsünüz bilmiyorum ama bana bu diyaloglar çok ilginç geldi ve paylaşmak istedim.Bekide çok önemsizdir bir şeydir, bilemiyorum, taktir sizin.

Son olarak, Youtube'da o kısmı oynayan bir kişinin video linkini veriyorum. Bahsettiğim diyaloglar 20:14'den itibaren başlıyor, sizde bakıp değerlendirebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=CgPPSckCOgE

Ayrıca belirtmeden geçmeyeyim ki, üç beş zombi döveyim, kafa dağatayım diye girdiğim bir oyunda aynı şeylerin tekrar karşıma çıkarak bana sanki yeraltı dünyası misali, bu aleme girmek var, çıkmak yok heralde diye aklıma düşüncelerde uçuşturduğu için evrene ve kaderime bir kez daha selamlarımı yolladım efendim...:)

Herkese sağlıklı ve akıl dolu günler diliyorum...

Edited by - Qui-gon jinn on 08/09/2021 07:04:35

bozadi

11075 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/09/2021 :  10:40:49  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
İlginçmiş Qui. Paylaştığın için teşekkürler.

Evet, reptilyanlarla ilgili olarak özellikle "dördüncü seviyenin tamamına yayılmaya çalışıyorlar" ifadesi, K'ların söylediği şeyi çağrıştırıyor. O repliği kim yazdıysa, sanki K celselerini okumuş ve oradan esinlenmiş gibi hissettim ben de. Meteor, virüs, Oryon, İlüminati vs hakkında söylenenler de bunu çağrıştırıyor. Tek ihtimal bu değil elbette ama tahminim bu yönde.
Go to Top of Page

bozadi

11075 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/09/2021 :  10:48:14  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Türkiye/Harran meselesi de ilgi çekici ama internette bir-iki kaynaktan okuduğum kadarıyla tasarımcıya (veya tasarımcılardan birine) bu konu sorulduğunda coğrafi olarak birebir anlamda Harran/Türkiye'nin kastedilmediği, Ortadoğu'da herhangi bir hayali ülkenin Harran adlı şehri olduğu, oyunda şehrin tasarımında İstanbul'dan da esinlendiklerini söylemişler. Türkiye'den oyuna dair yorum yapan birçok kişi, oyunda Harran adlı şehri incelediklerinde bunun gerçek (eski veya bugünkü) Harran/Urfa şehriyle, hatta İstanbul'la bir alakası olmadığına dair eleştiriler yapmışlar. Sadece birkaç Türk isminin kullanılmasına ek olarak, hiç değilse ilgili şehirlere özgü tarihi dokulara yer verilmesi iyi olurdu demişler.

Bu bilgisayar oyununun bizim forum konularımız açısından ciddiye alınabilir bir niteliği olduğunu sanmıyorum ama oyunun içeriğinde bu tür konularla ilgili dikkat çekici yeni açıklamalara, unsurlara rastlarsan paylaş lütfen :)
Go to Top of Page

Qui-gon jinn

217 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/09/2021 :  20:55:09  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Evet Bozadi, benimde aklıma ilk bu diyaloğu oyuna ekleyenler heralde Kasyopya celselerini okudular sanırım diye düşünceler geldi. Hadi diğer bilgiler benzer şekilde mevcut ama 4. Seviyeyenin tamamına ırklarını yaymaya çalışmaları bilgisi sadece celselerde verilmiş ve şu ana kadar başka hiç bir yerde karşılaşmadığım çok spesifik bir bilgi. Eğer bu bilgiyi celselerin dışında bir kaynaktan aldılarsa, ki kafadan attıklarınada hiç ihtimal vermiyorum, çok enteresan bir durum olur gerçekten. Bu ne anlama gelebilir, buna bir anlamda doğrulama diyebilirmiyiz? Eğer öyle ise bu Kasyopya celselerinde verilen böyle çok spesifik bir bilginin, şahsen ilk kez farklı bir kaynaktanda doğrulandığına şahit olduğum ilk olay diyebilirim...

Neyse, son olarak ekleyeyim ki, ben bu oyunu köydeki yiğenimin eve internet bağlatması sonucu "beraber oynayabilirmiyiz Qui abi" gazlamasıyla aldım, fakat sonra o iş olmadı. Bende ulen madem para verdik bari bakalım neymiş diye çok sarmasada arada birkaç saat açıp oynuyorum. Ve bahsettiğim bu olayın geçtiği görev dizisi maalesef sonlara doğru bir yerde gerçekleşiyor, keşke başlarda olsaymış o kısma kadar olan kısımlara çok daha dikkat ederdim, başka kaçırdığım noktalar olmuş olabilir. Ben bu noktadan sonra artık daha dikkatli bir şekilde inceleyerek devam edeceğim, dediğin gibi başka dikkat çekici yeni açıklamalara, unsurlara rastlayabiliriz, kim bilir...

Şimdi düşününce aklıma geldi, biliyorsunuzdur bu İllüminatici arkadaşlar filmlere, dizilere, oyunlara bir takım bilgiler, semboller vs. eklemeyi çok seviyor, ki Kasyopyalılarda böyle söylemişti celselerde. Acaba diyorum celselerede de anlatılan "Uzaydan meteorla gelen virüs" olayı, ki Kasyopyalılar bunun yakın zamanlarda olacağını ve Dünyayı adeta biçeceğini söylemişlerdi, buna yönelik bir olay mıdır, düşünmeden edemiyorum.

Ve düşününce şimdi aklıma bir şey daha geldi. :) Efendim bilenler bilir, "Assassin's Creed" isminde meşhur bir oyun serisi var. Bu oyun serisinde pek çok defa masonik semboller olduğu hep dile getirilirdi, ki oyundaki kötü taraflardan biride onlar zaten. Neyse, ben bu serinin ilk 5-6 oyununu hiç oynamamıştım, yeni bir tarza geçtikten sonra piyasaya sürülen yeni üçlemesinin ilk ikisi oynadım. "Assassin's Creed: Origins" isimli ilk oyunda şöyle birşey mevcut ki, genetik bilgisi yüksek olan, insan ırkını genetik olarak yaratmış veya değiştirmiş (tam hatırlayamadım) bir ırktan bahsediliyor ve eski mitolojik tanrıları bunlarla özdeşleştiriyor. Bunlardan kalma bazı eski, gizli tapınak benzeri yapılar mevcut. Bu yapıları bulup, tapınaktaki bir nevi hologram seklinde bilgiler aktaran bir cihazı aktif ettiğimizde, bize evrenin, zamanın vs. yapısı ile öyle bilgiler anlatmaya başlıyorlar ki (Celselerle çok uyumlu bir şekilde olduğu not edeyim), benim tek kelime ile her seferinde ağzımı açık bıraktı diyebilirim. Heleki ıssız çölün, en uzak noktasında bulduğum tapınakta verilen bilgiler muazzam. Hiç abartığım düşünülmesin, gerçekten muazzam bilgiler. Dinlerken her seferinde kendi kendime, şaka mı bu, bunlar nasıl bilgiler, kim koydu bunları buraya, nasıl nasıl nasıl diye kendi kendimi yedim bitirdim adeta. Ve bariz bir şekilde görülüyordu ki, bu bilgileri buraya koyanlar veya koyulmasının talimatını verenler bunlara çok hakimler ve oyunu tasarlayan kişilerle, bu bilgileri veren kişiler apayrı kişiler gibi duruyor. Şimdi onları hatırlayamıyorum ama (oldukça spesifik bilgilerdi bu arada) sırf tekrar bakmak ve hatırlamak, belki de gündeme getirmek için 200 küsür saat yeniden bu oyunu oynayabilirmiyim acaba diye de düşünüyorum...

Ve ve şimdi bakın aklıma ne geldi. :)) "Deus Ex" isminde meşhur bir oyun serisi mevcut, bu oyunda gelecekteki bir zamanda bizzat İllüminati örgütü ile mücadele ediyoruz ve ve neyse şaka şaka böyle gidermiş bu mesaj dimi...:))

Velhasıl uzatmayayım daha fazla, değerlendirmelerin için ayrıca teşekkür ederim kardeşim. Gerkçekten ilginç bir şey olduğunu düşündüğüm bir şey olursa yeniden paylaşmaya çalışırım. Şimdilik selamlarımı, sevgilerimi yolluyor ve sağlıklı günler diliyorum.

Edited by - Qui-gon jinn on 08/09/2021 21:01:51
Go to Top of Page
   Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,41 saniyede oluşturuldu.