Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

Forum
 Kanal Bilgileri
 Kuantum ve Metafizik
 Zamanı Durdurmak
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  

sevgi_dünyası

20 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 07/07/2011 :  14:33:42  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle

İçerisinde zaman mevcut olmayan tüm fiziksel etkilerden arınmış teorik bir oda düşünelim. Bu odadan hiç bir zeki varlık haberdar olmasın. Bu odada mekanik bir sistem bulunsun: Saat. Bu halde saatin durmuş olduğu gözlenmiş varsayıyoruz. Ve odada diğer tüm mekanik sistemler devre dışı olsun: Moleküler ve atomik hareketler, ışımalar, bozunmalar...

Gözlendiğini ve saatin durmuş olduğunu var sayıyoruz; ama gözlem ve ışık odanın tekrar faaliyete geçmesine neden olur. Saat çalışmaya başlar ve saniye kadranının 1. vuruşuyla; bu kadrana, 3 boyuta göre fiziksel mesafesi sıfır olan 61. vuruş arasında mantıksal bir mesafe oluşur. Mesafenin başlangıç noktasıyla bitiş noktası arasında ivmelenen göreli dik katı koordinat dizgesindeki herşey değişir. Bu mesafeyi biz mantıksal olarak "zaman" diye tanımlarız adını da sezyum atomunun 9 milyarlık periyodunun 1 ile 61 arasında bulunması nedeniyle 60 ile çarparak sonucu 540 milyar periyot= 1 dakika olarak defterlerimize kaydederiz.

Şimdi bir gözlem olmadığını düşünelim: Oda aynen durağan ve sesiz bir biçimde bekliyor ve saat çalışmıyor. O zaman şu zorunlu olur: Bu oda bildiğimiz fiziksel maddelerden yapılmamıştır. Yapılmış olsaydı bildiğimiz hareketleri ve ışımaları yapacaktı; ama yapmıyor. Bir fermiyon veya bozondaki hareketi durdurursanız o şey artık fermiyon ve bozon olmaktan çıkar varlığı tür değiştirir. Çünkü madde özünde harekettir.
Zaman böyle bir odada durabilir ve "an" yaşanabilir. Orada yaşlanma veya eskime olmayabilir. Zaman durduğu için zamanın aslında varolmadığı gibi bir sonuca ulaşılabilir.

Sonuç olarak bildiğimiz fermiyon ve bozonlardan yapılı olmayan yerlerde zaman varolmayabilir.

Okuduğunuz için teşekkürler
Yorumlarınızı bekliyorum

Edited by - sevgi_dünyası on 07/07/2011 14:44:21

Alemtac

2482 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 07/07/2011 :  15:39:41  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Bir gözlem olmadığını düşünmek için bile bir gözlemcinin olması gereklidir diye düşünüyorum. Big bang den önce fermiyonlar vardı sanıyorum, aklımda böyle bir bilgi kalmış, big bang in başlangıcında ise bozonlar ve fermiyonlar eşit sayıdalar dı. Fermiyon ve bozonların olmadığı bir dünyayı hayal etmek güç bence :) Ancak dönüşüm gerektirir yani bedensizleşmekle zaman kavramından uzaklaşabilinir. Ancak anı yaşamakla kastedilen ayrı bir felsefe, bana göre.

Aslında aklıma pramidleri de getirdi bu söyleminiz; pramidin içinde bekletilen peynir, dolaptakine nazaran eskimiyor muş. Bir arkadaşım bizzat denemiş ti.
Go to Top of Page

sevgi_dünyası

20 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 07/07/2011 :  16:04:09  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle

Fermiyon ve bozonların sayılılarının eşit olup olmadığı, bing bang ın varolup olmadığı veya bing bang in nasıl yorumlandığı tartışılabilir.

Fermiyon ve bozondan oluşan bir varlıkla başka bir varlığın gözlemi farklı olabilir.
İhtimaller çok.

Yorumunuz için teşekkürler.
Go to Top of Page

Alemtac

2482 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 07/07/2011 :  16:32:16  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Bildiğimiz tüm evren fermiyon ve bozonlordan oluştuğuna göre, başka varlık dediğiniz nasıl bir varlıktır? Var olması için fermiyonlar ve bozonlardan oluşması gerekmez mi sizce, yoksa ona nasıl varlık diyebiliriz? Sanırım sizinle aynı frekansı yakalayamadım ve sizi anlamak için soruyorum :) Kastettiğinizi biraz daha açarmısınız, rica etsem :)
Go to Top of Page

sevgi_dünyası

20 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 07/07/2011 :  17:45:05  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Mesela güneşin ikizi nasıl bir maddeden yapılı olabilir? Kasyopyalılara göre bizim bilimimizin tanımlayamadığı şeylerden yapılı.

Kasyopyalıların söylemleri haricinde de bence böyle (bildiğimiz gibi olmayan) bir varlığın bulunma ihtimali var. Çünkü evrenin sonsuz olduğu söyleniyor. Düşüncede ve eylemde, madde de sınır yoktur. Yani varlığın yapı taşları konusunda da sınır yoktur. Bizim algımız 4 boyutlu uzay zamanda çalışabiliyor. Ama bunun ötesi olduğu çoğu insanca biliniyor. Bu fermiyon meselesini bir kasyopyalı yahut oktav olan güneşimiz nasıl değerlendiriyordur? Veya Tanrı nasıl değerlendiriyordur. Ben bunun gibi soruları bir düşünce pratiği olarak soruyorum ve dikkat ettiyseniz Zamanı Durdurmak yazısında "olabilir" ifadesini kullanıyorum. Bir kanıtım veya tanığım yok sadece sorgulayan zihnim var.

Bu arada sonsuzluğun varolmasını çok istiyorum daha doğrusu varolduğunu görmeyi çok istiyorum fakat zihnim bunu kavrayamıyor. Kavramasını beklemek de yanlış olur. Sonsuzluğu algılamak başka bir yetenek gerektirir diye düşünüyorum.

Sonsuzluğu sevdiğimi de yeni farkediyorum ne ilginç.

Teşekkürler
Go to Top of Page

Alemtac

2482 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 07/07/2011 :  20:08:30  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Belki sizin sorgulamalarınıza tam cevap olmayabilir, yinede aşağıdaki linki paylaşmak istedim.

http://lightworks.blogcu.com/yeni-kuantum-atom-teorisi/5804711

Bende teşekkür ederim ve sevgiler :)
Go to Top of Page
  Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Kasyopya celselerini ve diğer mesajları farklı ortamlara kopyalamadan önce lütfen izin isteyin: baskalarinahizmet@gmail.com Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,53 saniyede oluşturuldu.