Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Genel Paylaşımlar
 Felsefe Kulübü
 Felsefeyi netleştirmek...
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Önceki Sayfa
Yazar  Mesaj Sonraki Konu
Sayfa: Toplam Sayfa 13

bozadi


10125 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 09/06/2020 :  23:08:26  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen Le Cocktail

Stefan Zweig-Ölümsüz Bir Kardeşin Gözleri

:)

Bir kitap tanıtım sayfasındaki yorumlardan anladığım kadarıyla, böyle bir dünyada kusursuzluğa, günahsızlığa erişmenin veya %100 erdemli yaşamanın imkansızlığı gibi bir tema içeriyormuş. Katılmamak elde değil.
Go to Top of Page

bozadi


10125 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 15/06/2020 :  22:17:42  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Korkusuzluk, şimdi ve burada... Mümkün mü?

Bizler 3. yoğunluk varlıkları olduğumuz için, bizim 3. yoğunluk deneyimimizde şiddetli KH koşulları egemen olduğu için ve BH'ye meyletmemize rağmen 3KH ilüzyonumuzun koşulları hepimizin algıları, duyguları, düşünceleri üzerinde ciddi bazı belirleyici (bozucu) etkiler yapmakta olduğu için, şiddeti ve sürekliliği değişken olsa da hepimiz ciddi korkuların, endişelerin, azapların, zihinsel hastalıkların muhatabı, muzdaribiyiz, öyle değil mi?

İşte bu noktada, içinde bulunduğumuz lokal seviyenin ötesinde, "bütünsel" bazı algılarımız, inançlarımız, sezgilerimiz, bilgilerimiz olabilmeli ki, yerel seviyemizin şiddetli olumsuzluklarının boğucu, hastalandırıcı, korkutucu, sindirici etkilerini aşmada az-çok başarılı olabilelim.

Tüm varoluş seviyeleri, tek ve mutlak (ilüzyon/değişkenlik içermeyen) bir merkezi realitenin uzantıları. O merkezi gerçekliğin bir parçası ve kendisi olduğumuzu söyleyen kaynakları okuduk, okuyoruz, okuyacağız.

İyimserliğin kökeni nedir? Sevginin kökeni nedir? Korkusuzluğun kökeni nedir? Tüm varoluş seviyelerinin aslında bir ve bütün oluşu ve özü itibariyle "iyi" teriminin tanımlamakta yetersiz kalacağı kadar mükemmel ve güzel birşeyin parçası oluşudur.
Go to Top of Page

bozadi


10125 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 06/07/2020 :  00:13:56  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Uzun zamandır bu başlıkta ve aslında forum genelinde ele almaya çalıştığım temel konu "pozitiflik" (iyilik) bildiğiniz gibi. Bu başlıkta konunun pek çok karmaşık yönüne girdim çıktım. Meseleyi basitleştirmeye çalışırken aslında bir yandan da karmaşıklaştırdım pek muhtemel olarak. Yine de temel konu, pozitif olabilmemiz, bunun doğallığı, gerekliliği ve imkanları hakkındaydı.

Şu an konunun üzerinde yoğunlaşacağım yönüne daha önce de defalarca doğrudan ve dolaylı şekilde temas etmişimdir ama çok emin olamamakla birlikte bundan sonra daha fazla yoğunlaşmaya çalışacağım şey, "şimdi ve burada pozitiflik" olacak. Açıklayacağım.

Forumun temel bilgi kaynakları denebilecek, kozmolojik bilgiler veren kaynaklar evrenin veya varoluşun işleyiş şekli hakkında epeyce bilgi veriyor. Ve bu bilgilerin kesinlikle iyimserliği destekleyici nitelikte olduğu ortadadır. KH güçlerinin hayatımızın ve hatta zihinlerimizin ne kadar içinde olduklarına ve çevirdikleri karanlık işlere dair verilen bilgiler bazı bakımlardan "korkutucu" olabilir ama eğer bu anlatılanlar gerçekse, ki ben öyle olduğuna inanıyorum, bu bilgileri veren kaynakların varoluşun temel nitelikleri hakkında verdikleri bilgiler, KH varlıklarından korkmamıza, karamsarlığa, çıkışsızlık veya acizlik duygusuna kapılmamıza neden gerek olmadığını da çok açık bir şekilde ortaya koyuyor diye düşünüyorum.

Varoluşun temel işleyiş seviyelerini (yoğunluklar ve boyutlar) ve bu seviyeler arasındaki etkileşimlere dair o kozmolojik bilgiler, "pozitivite" konusuyla çok yakından ilgili. Yani dünyadaki ve kendi bilincimizdeki ve benliğimizdeki bir sürü olumsuzluğa ve korkutucu görünüme rağmen iyimserliğin neden doğal, gerçekçi ve gerekli olduğu konusunda evrensel/kozmolojik "bilgi" ve/veya "inanç" sahibi olmamız çok önemli.

Yalnız, benim bundan sonra bu başlık altında daha fazla odaklanma gereği duyduğum husus bu kozmolojik bilgiler / görüşler değil. Dediğim gibi, o kozmolojik bilgiler de çok önemli; terazinin bir kefesinde onlar var ama sanki denge ihtiyacı nedeniyle terazinin daha fazla ilgilenilmeyi gerektiren diğer kefesinde bildiğimiz hayatımızdaki, "şimdi ve buradaki somut durum" var. Yani bir sürü olumsuzluğun ortasındaki biz. Kozmolojik bilgiler ne anlatırsa anlatsın, bizler dünyada, malum şiddetli ve karmaşık olumsuzluklarla dolu olan yaşam koşullarımızda negativite/olumsuzluk/kötülük bombardımanı içinde yaşarken, o kozmolojik bilgiler ve/veya inançlar çok soyut, havada, uzakta, etkisiz kalıyor. Tamamen faydasız değiller elbette, hatta az-çok serbest ve uygun zaman bulup da varoluşu anlamlandırma çabalarında bulunduğumuzda, bu bilgiler bilincimizi şekillendirmede çok olumlu, yapıcı bir etki yapma potansiyeline sahip bence.

Lakin, bizim aleyteki tüm koşullara rağmen pozitifliğimizi artırma konusunda daha pratik ve işe yarar bazı yöntemlere, pratiklere sahip olmamız gerekiyor diye düşünüyorum.

İçimizdeki ve dışımızdaki tüm olumsuz koşullara rağmen şimdi ve burada olumluluk, iyimserlik, pozitiflik geliştirme sanatında uzmanlaşabiliriz.

Bu hususa daha önce zaten doğrudan ve dolaylı olarak epeyce değinmiştim ama aradan geçen süredeki deneyim ve gözlemlerim, bu çok basit husus üzerinde odaklanmanın ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu anlamama yardımcı oldu:

Düşünce, inanç, irade gücünüzü kullanarak şimdi ve burada küçücük, miniminnacık bir iyimserlik, olumluluk, pozitiflik farkı yaratma imkanınızın / yeteneğinizin ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunun farkında mısınız?

Şimdi çok iddialı bir görüş geliyor: Manevi anlamda hayatınızda bundan daha önemli bir yeteneğiniz yok! Başka şansınız da yok! Sizin şimdi ve burada pozitiflik "yaratma" yeteneğinizden, iradenizden daha değerli, daha kritik, daha hayati bir yeteneğiniz yok!

Devam etmek üzere.
Go to Top of Page
Sayfa: Toplam Sayfa 13  Mesaj Sonraki Konu  
Önceki Sayfa
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Celse veya diğer içerikleri farklı ortamlarda paylaşırken lütfen kaynak belirtiniz Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,11 saniyede oluşturuldu.