Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Kanal Bilgileri
 Sorguluyoruz
 dinlerde ve diğer felsefelerde reenkarnasyon
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Önceki Sayfa
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu
Sayfa: Toplam Sayfa 3

bozadi


7896 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 09/04/2011 :  13:47:04  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Michael Newton'un "Ruhların Yolculuğu" ve "Ruhların Kaderi" adlı kitaplarında, "öbür dünya" hakkında çok değerli bilgiler mevcuttur. Brian Weiss ve Dolores Cannon adlı yazarların da bu konu hakkında yayınlanmış çeviri kitapları mevcuttur. paralel veya destekleyici nitelikte başka pek çok değerli araştırmaların da mevcut olduğundan eminim.
Go to Top of Page

bozadi


7896 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 12/04/2011 :  16:41:53  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
önümüzdeki pazartesiye kadar çok yoğun olacağım için forum katılımım zorlaşacak.
Go to Top of Page

Sevda


128 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 13/04/2011 :  21:15:52  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Eklenti:
Orjinal Mesajı Ekleyen Bozadi

şu sözler Mevlana'ya ait diye biliyorum (mesnevi'de mi var acaba?):

Maden idim, bitki oldum; bitki idim, hayvan oldum; hayvan idim, insan oldum;
insanım ölüyorum, ölmekle tekamül ediyorum niye üzüleyim


Sevgili Bozadi,mesnevide varmı acaba? sorunuzun cevabı...

“… ben de cansız varlıktan öldüm, biten, boy atıp, gelişen nebat oldum, nebat’tan öldüm, hayvan şekliyle baş gösterdim. hayvanlıktan öldüm, insan oldum, artık ölüp azalmaktan, noksana düşmekten ne diye korkacakmışım? bir daha hamle edeyim de insanken öleyim; böylece de melekeler aleminde kol kanat çırpayım. melek olduktan sonra da ırmağa atlamak gerek. herşey yok olur-gider, ancak o’nun zatıdır kalan. bir kere daha melekken kurban olayım da o vehme gelmeden yok mu olayım? yok olurum yok olurum da erganon gibi ‘gerçekten de biz, dönüp ona varanlarız’ derim“(Mesnevi, 111/3900, 3902-2907, Gölpınarlı tercümesinden)

Ayrıca şöyle bir söylemide var Mevlana'nın

” ... mesela önce toprak ve cemaddın(cansız nesnen), seni bitki alemine getirdi; bitki aleminden,aleka ve mudga(kan pıhtısı ve çamur) alemine yolculuk ettin. buradan hayvanlık alemine, hayvanlıktan da insanlık alemine sefer ettin. bu gelip geçtiğin yollar, duraklar senin aklında, hayalinde yokken ve hangi yoldan nasıl geleceğini bilmezken, seni getirdiler. işte sen de apaçık görüyorsun ki geldin. böylece seni daha başka, türlü türlü alemlere de götürecekler...”(Mevlana, Fihimafih’ten, s.186)

Sevgili Scyth Mesnevide tarattım buladmadım demişsiniz,haklısınız,maalesef bazı çevirilerde eksik bölümler var..

Sevgilerimle
Go to Top of Page

bozadi


7896 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 13/04/2011 :  22:12:17  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
teşekkür ederim Sevda. iyi oldu bu alıntıları yapman. kaynak konusu biraz daha netleşmiş oldu. hem de mevlana'nın bu sözleri içinde, tartıştığımız konuyla ilgili ipuçlarını aramak için bir fırsat.
Go to Top of Page

Sevda


128 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 13/04/2011 :  23:27:27  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Rica ederim Bozadi,burada birşeyler paylaşmak benim içinde bir keyif.
Ayrıca konuya bir ekleme daha yapmak istiyorum gerçi temel aynı ama bu konuya ne kadar çok aynı anlatımla değinildiğini göstermek adına.

"... Hani önceden yoktu,onu varlığa getirdi.Varlık tavlasından cansızlar arasına getirdi;cansızlar tavlasından bitkiler tavlasına,bitkilikten hayvanlığa,hayvanlıkyan insanlığa,insanlıktan da melekliğe getirdi;bunun da sonu yoktur zati.Bütün bunları da,onun bu çeşit pek çok,birbirinden yüce tavları olduğunu ikrar etmen için gösterdi."Elbette geçeceksiniz bir halden bir hale; artık ne oluyor onlara ki inanmıyorlar ?"(İnşiak Suresi ayet 19/20) Bunu ,ilerdeki katları ikrar etmen için gösterdim,inkar edip var olan budur ancak demen için değil. " (Mevlana Fihi ma-fih sayfa 8 )

Sevgiler
Go to Top of Page

Alemtac


2482 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 14/04/2011 :  11:35:38  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Günümüze kadar en az değişerek geldiği söylenen en son kutsal kitap Kur'an dır deniliyor. Hz. Muhammed vahiyle yazdığı sayfaları çoğaltılsın diye elden ele dağıtmıştır deniliyor. Arapça öyle hassas bir dildir ki, tek bir mim, tek bir cim değişse anlam değişir miş. Ne kadar doğrudur söylenen bilmiyorum, Kur'an dağıldığından tekrar toplatılmış ve kayıp sayfalar hatırlayanlar tarafından tekrar yazılmış. Kur'an sonsuz bilgi kaynağıdır ve yoruma açıktır, daha açık ifade etmek gerekirse, Kur'an da yazılanların manasını kavramaya çalışırken, içinizde ne varsa onu bulursunuz deniyor. Reenkarnasyonla ilgili pek çok ayet olduğu gibi, olmadığına dair de pek çoğunu bulmak mümkün. Ölüme yakın deneyim yaşayanlar, ölüp dirilenler birazını biliyor olabilir. Ya da şeytan aldatmıştır denilebilir. Nasılsa öğreneceğiz. Kabir azabı gibi korku dolu yada "cennetten pencere açılacak, kabirde geçen günlerinizi anlamıyacaksınız" gibi ifadeleri yanlış buluyorum. İbadetin şekli ne ve nasıl olursa olsun cezalandırılmak veya ödül için olmamalıdır diyorum. Zaten insanları müslüman, hıristiyan, musevi diye ayırmak ayrılığa giden yoldur. Hangi dinden, hangi inançtan olursak olalım; tüm evrenle ezelden birdik, hala biriz. Korkutulmak, korkutmakla bir inanca insanları bağlamak bana pozitif ya da Başkalarına Hizmet edenlerin işi gibi gelmiyor.
Go to Top of Page

Scyth


1055 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 14/04/2011 :  16:22:36  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Kuran'ın ilk vahyi 610 yılında geliyor kitap haline getirilmesi ise 632-634 yılları arasında. Yani arada çeyrek asırlık bir ara var. Zira biz H.z. Muhammed döneminde bile bilginin hangi kaynaklardan ne ölçüde geldiğini ve karıştığını bilmiyoruz. Arada savaşda ölen hatiplerde var zaten bundan dolayı kitap haline getiriliyor. Bir diğer sorun ise hadisler meselesi ki bu bugün ilahiyatçılar tarafından bile kabul ediliyor. Elimine edilmesi gereken H.z. Muhammed tarafından söylenmemiş pek çok söz var. İnsan neye inanmak isterse ona inanıyor. Toplumsal proglama buna doğru diyorsa ve siz merak eden bir arayıcı değilseniz ezberden okuyup üflemeye devam ediyorsunuz.

Her gün kendi ellerinle inşa etmiş olduğun yoldan yürüsen; sonunda olman gereken yere varacaksın.

Edited by - Scyth on 14/04/2011 16:23:34
Go to Top of Page

Tgur


851 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/10/2017 :  10:12:37  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Bu tartışma bölümünü yeni fark ettim ,çok başarılı çıkarımlar olmuş arkadaşları kutlarım ,özellikle "scyth" dostun uzun makalesi hayranlık uyandırıcı kesip saklayacağım

Cennet cehennem tartışmasına ben de şu alıntıyı sunarak iştirak etmek isterim,meryem süresi 71 .ayet,

"71. İçinizden hiçbiri istisna edilmemek üzere, mutlaka herkes cehenneme varacaktır. Bu, Rabbinin katında kesinleşmiş bir hükümdür."

Burada tartışmayı böyle ayetlerle falan tekrarlayıp uzatmak istemem gerek de yok zaten ,sadece bu tartışmayı başlatan ve izleyen dostlara reenkarnasyonun böyle alenen ilan edildiği başka bir done yok Kuranda demekteyim ,düşünün ne demek istendiği alenen açık..

Cehennem =Dünya


Edited by - Tgur on 08/10/2017 10:20:43
Go to Top of Page

bigsenfoni


971 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 09/10/2017 :  04:57:12  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  bigsenfoni Kullanıcısının kişisel sayfasını Ziyaret edin  Alıntı Ekle
Bence basit bir formda ankatacak olursam,cennette,cehennemde varliğın bilincindeki (bilinc ve bilincaltı)secimlerinden kaynaklaniyor.Yani iki tür boyuttda dünyada mevcut ve ikisinin arasındaki bir kapı var.Kapıyı bulmak ve acılması icin görevlileri/öğretmenleri/ustaları/gözlemcileri/rehberi ikna etmek...büyük bir macera ve calisma gerektiriyor.

Ra bilgilerinde ,kasyopya celselerinde ve Kur`anı kerimde (Yasar Nuri Öztürk)az cok bu calısmanın ne olduğunu ve nasıl yapıldiğını anlatan bilgiler var.

Bunun dısında bu basitlastirdigim sembolizmayı devam edecek olursam; bu öğretmen/gözlemciler,cevrenizdeki/enerji alanınızdaki herhanibiri olabilir ve iki taraftan!...anne,baba,cocuk,arkadas,komsu...birde kendiniz (yüksek benliğiniz) var.Yükselmeyi secmek,kutubu secmek, isaretleri okumayı öğrenmek,dersleri öğrenmek,testleri gecmek,dengelenme(karmanın ve bilginin iki kutbunun dengelenmesi)...gibi seyler.

Bence siz bu ise hic bulasmayın... saka saka bulaşın,:))...secim sizin,tavsiyem motoru yakmamaya ve birbilgiyi kabullenmeden önce- atlamadan önce -her zaman arastırmaya dikkat edin.Birde bilincinizin gercek/optimal gercekten kaymasına izin vermeyin,(ki insan beyni buna cok yatkın ve bizlere sunulan teknoloji,eğitim,sağlık endisturisi,politika...böyle olmasını destekliyor!)yoksa aklınızı balon icindeki bir egosal fanteziye hapsedersiniz.Labirent icinde labirent olusturmak gibi...

Dünyayı değistirmek mi istiyorsunuz?kendinizi değistirin...köylerin,sehirlerin,ülkelerin olusturulmasındaki "öz" bu felsefeye dayanıyor dostlarım.Ruh izini görebiliyormusunuz ve nasıl genişlediğini.

Yaşa Mustafa Kemal yaşa,yaşa Muhammet yaşa,yaşa Ali yaşa,yaşa Sezar yaşa,Yaşa Cengiz yaşa,yaşa Osho yaşa...


Kalbinde cözülmeden kalan herşey icin sabırlı ol.Cevapları şimdi arama.Şu anda cevaplar sana verilmez,cünkü sen henüz onlarla yaşayamazsın.Bu,herşeyi o an yaşama meselesidir.Şu anda soruyu yaşaman gerekiyor.Belki daha ileride,farkına bile varmadan,günün birinde kendini cevabı yaşarken bulacaksın.(Rayner Maria Rilke)

Kalbiniz temiz,gözleriniz acik olsun kardeslerim!!!Bize heryer matrix...!Hasaki Osaka

Edited by - bigsenfoni on 09/10/2017 06:29:28
Go to Top of Page

gerçek tosun paşa


539 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 09/10/2017 :  15:54:56  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
hepiniz farklı ekoller gibisiniz, zevkle okuyorum.
Go to Top of Page
Sayfa: Toplam Sayfa 3 Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
Önceki Sayfa
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Kasyopya celselerini ve diğer mesajları farklı ortamlara kopyalamadan önce lütfen izin isteyin: baskalarinahizmet@gmail.com Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,12 saniyede oluşturuldu.