Başkalarına Hizmet Forumu
Başkalarına Hizmet Forumu
Ana Sayfa | Bilgilerim | Kayıt Yaptır | Aktif Konular | Forum Üyeleri | Site içi Arama
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifre hatırlatma servisi

  Forum
 Genel Paylaşımlar
 Malum Güçler
 Peskov: Doğu Guta'da teröristleri destekleyen ülkeler sorumlu 23.2.17
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Önceki Sayfa
Yazar Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu
Sayfa: Toplam Sayfa 4

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 13/03/2018 :  12:42:53  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
13 Mart 2018

Rusya'dan ABD'ye Suriye uyarısı: Vururuz

ABD'nin 'kimyasal silah kullanıldı' bahanesiyle Suriye yönetimine yönelik tehditleri artarken,
Rusya'dan ABD'ye sert bir uyarı geldi.


Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, ABD'nin Suriye'yi bombalanması ve buradaki Rus askerlerinin hayatının tehlikeye girmesi halinde Rusya'nın bu saldırıya karşılık vereceğini söyledi.

Sputnik'in aktardığına göre Gerasimov, başkent Şam da dahil olmak üzere, Suriye'nin herhangi bir noktasının bombalanması ve bunun Rus askerlerin hayatı için tehlike oluşturması halinde, hem söz konusu saldırıda kullanılan füzelere hem de bu füzeleri taşıyan savaş araçlarına karşılık verileceğini belirtti.

Kaynak: Aydınlık

Go to Top of Page

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 13/03/2018 :  13:29:11  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
13 Mart 2018

Doğu Guta'nın yüzde 60'ı cihatçılardan temizlendi

Suriye ordusu, Doğu Guta'da operasyonlarını sürdürürken, bölgenin yüzde 60'ının cihatçılardan geri alındığı söyleniyor.


Suriye ordusuna bağlı birlikler Doğu Guta'da saldırı gerçekleştirerek Cisrin kasabasını hedef aldı. Al Masdar'ın haberine göre kuşatma altındaki bölgeyi üçe ayırmayı başaran Suriyeli askerlerin bölgenin yüzde 60'ını geri almayı başardığı kaydediliyor.

Şam'dan askeri kaynaklara göre Suriye ordusu bölgede Feylak'er Rahman ve El Kaide bağlantılı Hey'et Tahrir'uş Şam ile çatışmaya devam ediyor. Cisrin'de kimi binaları ele geçiren Suriye ordusunun ilerlemesini sürdürmesi bekleniyor. Bölgede son durum şöyle (Kırmızı- Suriye ordusu, Gri- Cihatçılar):
Kaynak: ABC Gazetesi

Go to Top of Page

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 13/03/2018 :  13:30:46  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
13 Mart 2018

Rusya: Doğu Guta’daki militanlar
Şam’a 30 havan topu mermisi attı

Rusya’nın Suriye’deki ateşkes izleme merkezi başkanı Yuriy Yevtuşenko, Doğu Guta’daki militanların son 24 saatte Şam’daki meskun mahalleler ve banliyölerine 30 havan topu mermisi attığını, saldırılarda 3 sivilin öldüğü,
22 kişinin de yaralandığını belirtti.


Yevtuşenko, "Son 24 saatte Şam'ın meskun mahalleleri ve banliyölerine yönelik 16 havan topu saldırısı gerçekleştirildi. Bu saldırılar sırasında 30 mayın fırlatıldı. Yıkımlar var. 3 sivil öldü ve 22 sivil yaralandı" dedi.

Yevtuşenko ayrıca ortak koordinasyon merkezinin Halep, Lazkiye, Humus, Hama ve Der'a bölgelerinde tespit ettiği ateşkes ihlallerinin son birkaç günde azaldığını da sözlerine ekledi.


Kaynak: Sputnik

Go to Top of Page

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 19/03/2018 :  09:32:34  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
16 Mart 2018

Suriye ordusu: Doğu Guta’nın yüzde 70’i kurtarıldı

Suriye ordusunun komuta merkezi, hükümet güçlerinin Doğu Guta bölgesinin topraklarının yüzde 70’ini terör yanlılarından kurtardığını duyurdu.


Suriye ordusunun komuta merkezinden konuyla ilgili açıklama yapıldı.
Açıklamada ''Şehit olan kahramanlarımızın dökülen kanı pahasına ve müttefik güçlerle yapılan koordinasyon sayesinde Doğu Guta’da onlarca yerleşimi ve köyü kurtardık. Terörist grupların işgal ettiği toprakların toplam yüzde 70’ini kurtarmayı başardık" ifadelerine yer verildi.
Şam'ın eteklerindeki Doğu Guta'da cihatçıların esir aldığı sivillerden binlercesi Rusya'nın da çabaları sonucu tahliye edilebildi. Güvenli koridordan çıkarılan siviller Şam'ın kuzeydoğusundaki Adra'ya nakledildi. Ancak barınma sıkıntııs yaşandı, yerleştirildikleri bir okulda mahşeri kalabalık oluştu.


2012'DEN BERİ BİR İLK

Suriye'nin başkenti Şam'ın eteklerindeki Doğu Guta'yı Suudi Arabistan, Katar gibi bölgesel güçlerin desteklediği cihatçı silahlı gruplar 2012'den beri kontrol ediyordu. Bölgede 10-12 bin militan olduğu hesap ediliyordu.

Kaynak: Sputnik

Go to Top of Page

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 19/03/2018 :  09:36:10  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
18 Mart 2018

Esad Suriye için en önemli cephe hattında

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Doğu Guta’daki cephe hattını ziyaret ederek Suriyeli askerlerle buluştuğu bildirildi.


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Doğu Guta’daki cephe hattını ziyaret ederek Suriyeli askerlerle buluştuğu bildirildi.

Sputnik’in haberine göre Suriye Devlet Başkanlığı basın dairesinden Telegram’da yapılan açıklamada, “Doğu Guta’daki ateş hattında Başkan Esad Suriye Arap Ordusu’nun kahramanlarıyla bir arada” ifadelerine yer verildi.

Açıklama metniyle birlikte resmi takım elbise giymiş Esad’ın, askerler eşliğinde bir tankın yanında poz verirken görüntülendiği fotoğraf videolar da yayınlandı.

İşte o görüntüler:
Suriye ordusunun komuta merkezi daha önce Doğu Guta topraklarının yüzde 70’inden fazlasının terör yanlılarından kurtarıldığını açıklamıştı. Hammuriye yerleşimindeki insani koridorun açılmasıyla bölgeden 4 gün içinde 50 binden fazla sivil tahliye edildi.


Kaynak: OdaTV

Go to Top of Page

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 19/03/2018 :  09:41:54  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
18 Mart 2018

Beşşar Esad Doğu Guta’da Terörden Kurtarılan
Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Yıllardır terör örgütlerin zulmünden kurtulmalarıyla onlara geçmiş olsun dileklerini ileten Beşşar Esad; vatandaşların yoğun sevgisi ve coşkusuyla karşılandı.


Terörden kurtulmanın sevinci ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile bir araya gelmekten duydukları sevinci sloganlarla ifade eden vatandaşlar; el Esad ve Suriye ordusu adına sloganlar attı. Vatandaşlar Suriye Ordusunun kendilerini en iyi şekilde karşıladıklarını ve tüm temel gereksinimlerini temin ettiklerini ifade ettiler.


Kaynak: Ehlibeyt Haber

Go to Top of Page

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 19/03/2018 :  09:51:27  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
17 Mart 2018

Rusya: Bugün Doğu Guta’dan 30 binden fazla kişi ayrıldı

Rusya’nın Suriye’deki ateşkesi izleme merkezinin sözcüsü Vladimir Zolotuhin, bugün Doğu Guta’daki insani koridor üzerinden 30 bini aşkın kişinin ayrıldığını söyledi.


Gazetecilere konuşan Zolohutin “Şimdilik 30 binden fazla kişi Doğu Guta’dan ayrıldı. Tahliyeler devam ediyor" dedi.
Zolotuhin, saatte ortalama 3 bin kadar kişinin bölgeden ayrıldığını söyledi.

Silahlı muhalifler ve Fetih el Şam’ın kontrolündeki Doğu Guta’da sivillerin tahliyesi sürüyor.


Kaynak: Sputnik

Go to Top of Page

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 21/03/2018 :  20:06:24  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
20 Mart 2018

Doğu Guta'daki militanların Şam'a saldırısında 35 kişi öldü

Suriye polisi, Doğu Guta'daki militanların Şam'a düzenlediği füze ve havan topu saldırısında 24 kişinin öldüğü, 32 kişinin de yaralandığını belirtti. Şam hastanesinden yapılan açıklamaya göreyse, füze saldırısında ölenlerin sayısı 35'e yükseldi.


Sputnik'e konuşan bir polis kaynağı, "Doğu Guta'daki militanların Şam ve çevresine yönelik füze ve havan topu saldırısı sonucu, ön belirlemelere göre 24 kişi öldü, 32 kişi de yaralandı" dedi.


Kaynak, birkaç füzenin Şam'ın tarihi merkezinde, İmara mahallesi ile Mazze bölgesinde patladığını belirterek, "Saldırı devam ettiği için kurban sayısının artmasından korkuyoruz" diye ekledi.
İlerleyen saatlerde Şam hastanesinden yapılan açıklamaya göre ölü sayısı 35'e yükseldi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Doğu Guta'nın yüzde 65'inden fazlasının militanlardan temizlendiğini söylemişti. Şoygu, militanların kimyasal silah kullanma yönündeki 3 girişiminin de engellendiğini açıkladı.

Uzun zamandır Şam merkezine yönelik saldırıların merkezi konumundaki Doğu Guta'da Suriye ordusunun operasyonları sürüyor. Önceki gün Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da cephe hattındaki askerleri ziyaret ederek terörle mücadelede kararlılık çağrısı yapmıştı.

Kaynak: Sputnik

Go to Top of Page

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 21/03/2018 :  20:11:16  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
20 Mart 2018

"Rusya Suriye'de kimyasal saldırıyı önledi"

Amerika, Guta üzerinden tehdit ediyor, Rusya tehdidin altında yatan kimyasal planı deşifre ederek Amerika'nın saldırı hazırlıklarını durdurmaya çalışıyor. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, tam üç kimyasal provakasyonu engellediklerini açıkladı. Bakan Şoygu, "Önümüzdeki süreçte Suriye ordusunu suçlamak için teröristler kimyasal silah kullanabilirler" dedi


Amerika ve Fransa'dan gelen Suriye'ye müdahale açıklamalarına karşı Rusya Savunma Bakanlığı teyakkuza geçti. Son bir haftada açıklamalar peş peşe geldi.

Rusya'ya göre terör örgütleri kimyasal silah kullanacak. Suçlama ise Suriye hükümetime yapılacak. Bu şekilde başkent Şam'a ve Suriye hükümetine Amerikan müdahalesinin önü açılacak. İşte bu senaryonu önlemek için Doğu Guta'da yoğun bir askeri faaliyet var. Süreç doğrudan Rus Genelkurmay Başkanı Sergey Şoygu tarafından yönetiliyor. Şoygu son açıklamasında bir haftada üç kimyasal provokasyonu engellediklerini açıkladı.

"Suriye'de kimyasal silah kullanma teşebbüsü engellenmiştir." açıklaması yapan Rus Bakan, önümüzdeki süreçte Suriye ordusunun suçlamalarla karşı karşıya kalabileceğine işaret etti. "Önümüzdeki süreçte teröristler kimyasal silah kullanıp, suçu Suriye ordusuna atabilirler" dedi.

Şoygu, ABD öncülüğündeki koalisyonun artan askeri faaliyetlerine dikkat çekti. ABD destekli militanların provokasyonları gerçekleştirmeye yönelik girişimleri hakkında uyardı.

Sergey Şoygu ayrıca, Doğu Guta'da sivillerin tahliyesini ilişkin rakamları ve son durumu da açıkladı. Doğu Guta'nın %65'inin hükümet güçleri tarafından terörden arındırıldığını açıkladı Rus Bakan.

Rusya Uzlaşma Merkezinin öncülüğünde açılan insani koridordan son 5 günde 79,655 kişinin bölgeden tahliye edildiği bilgisini verdi.

Doğu Guta'da insani koridoru önlememeleri için silahlı örgüt liderleriyle görüşme halinde olduklarını da belirtti Şoygu. Rusya, İran ve Suriye'nin ortak kararıyla, Guta'nın bazı yerlerinde operasyonlara ara verildiğini ancak gerekli görüldüğü takdirde tekrar başlatılacağını ifade etti.

Öte yandan Amerika'nın Deyri Zor'da yeni bir askeri üs kurmaya hazırlandığı iddia edildi. Yine Amerika - İsrail ortak hava savunma tatbikatı, gözleri Amerika'nın Suriye'deki askeri faaliyetlerine çevirdi.


Kaynak: Ulusal

Go to Top of Page

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 24/03/2018 :  13:36:28  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
23 Mart 2018

Rusya Savunma Bakanlığı: Rus jetleri Doğu Guta’yı bombalamadı

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus jetlerinin Suriye’nin Doğu Guta bölgesindeki konut bölgelerine hava saldırısı yaptığı yönündeki iddiaları yalanladı.


Rusya Savunma Bakanlığı, Batı medyasında yayınlanan, Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’nin 37 sivilin yaşamını yitirdiği Doğu Guta’nın konut bölgelerine ‘yangın bombalarıyla’ hava saldırısı yaptığı yönündeki iddiaları yalanladı.
Bakanlığın açıklamasında, “Rus jetleri Doğu Guta’nın konut bölgelerine hava saldırıları düzenlemiyor, bunun da ötesinde, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun aksine, yangın cephanesi kullanmıyor. İnsan kederi sahtekârları ‘Beyaz Miğferler’, ayrıca İngiltere’nin sözde ‘Suriye’deki İnsan Hakları Gözlemevi’ tarafından yayınlanan iddialar, kasıtlı yalanlardan ibaret” ifadelerine yer verildi.

'BEYAZ MİĞFERLER SADECE FETİH EL ŞAM KONTROLÜNDEKİ BÖLGELERDE FAALİYETTE'

Rusya’nın Suriye’deki tarafları uzlaştırma merkezinin yardımıyla Doğu Guta’dan güvenli bölgelere geçen yüzlerce sivilin katılımıyla yapılan anketlerin, Beyaz Miğferler mensuplarının sadece Fetih el Şam (eski adıyla El Nusra Cephesi) örgütünün kontrolündeki bölgelerde faaliyette olduğunu ortaya koyduğu belirtilen açıklamada, Doğu Guta sakinlerinin bu örgütten hiçbir zaman herhangi bir yardım almadıkları da kaydedildi.

Doğu Guta’dan İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesine çıkma kararı alan silahlı muhalefet gruplarının da bu bilgiyi teyit ettikleri ifade edilen açıklamada, “Bu nedenle Avrupa’daki bazı medya kuruluşlarının Beyaz Miğferler'e atıfta bulunarak her türlü yalan haberi yayınlamaya körü körüne hazır olması şaşırtıcı” ifadeleri kullanıldı.


Kaynak: Sputnik

Go to Top of Page

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 24/03/2018 :  13:38:25  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
17 Mart 2018

Rusya: ABD, Suriye'de kimyasal silah kullanımıyla ilgili provokasyon yapmaları için militanları eğitti

Rusya Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD'nin Suriye'de kimyasal silah kullanıldığına dair provokasyonda bulunmaları için El Tanf bölgesinde militanları eğittiği belirtildi.


Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy Rossiya 24 televizyonuna yaptığı açıklamada "ABD'li eğitmenler El Tanf kentinde Suriye'nin güneyinde provokasyon gerçekleştirilmesi için militanları hazırladı" dedi.

Militanların zehirli maddelerin yer aldığı patlayıcı maddelerle bir dizi provokasyon geçekleştirmeyi planladığını ifade eden Rudskoy, Şam'ın sivillere karşı kimyasal silah kullandığı bahanesiyle ABD'nin Suriye ordusuna karşı saldırı gerçekleştirebileceğini belirtti.

'ABD BU SALDIRILARLA KİMİ DESTEKLEMEYİ İSTİYOR?'

"Olası saldırılara yönelik hazırlıklar olduğunu fark ediyoruz. Akdeniz'in doğusunda, Basta Körfezi'nde ve Kızıl Deniz'de kruz füzelerinin yer aldığı taşıyıcı gemiler gruplandırıldı" diyen Rudskoy "ABD, bu saldırılarla kimi desteklemeyi istiyor? El Nusra ve Doğu Guta'da onunla bağlantısı olan grupları mı?" ifadelerini kullandı.

Rudskoy, Rusya Genelkurmay Başkanlığı'nın Suriye'deki durumu yakından takip ettiğini de vurguladı.

Rudskoy, zehirli maddelerin Şam'a bağlı olmayan birçok kuruluşun insani yardım konvoyları kisvesiyle Suriye'nin güneyine gönderildiğini de ekledi.

‘SURİYE HÜKÜMETİ, EL NUSRA'YA KARŞI OPERASYONLARINA DEVAM EDİYOR'


Rudskoy, Suriye hükümetinin El Nusra (yeni adıyla Fetih el Şam'a) karşı operasyonlarına devam ettiğini ve BMGK'nın Doğu Guta'ya ilişkin 2401 sayılı kararına tam anlamıyla uyduğunu ifade etti.

Rudskoy, insani molaların ardından Doğu Guta'daki durumun köklü bir değişiklik gösterdiğini de vurguladı.

'MİLİTANLARIN BİR KISMI SİLAH BIRAKMAYA HAZIR'

Rudskoy "Elimize ulaşan bilgilere göre, militanların yer aldığı bazı gruplar silah bırakıp Doğu Guta'dan ayrılmaya hazır, ancak yabancı patronlarından talimat bekliyorlar. Silahlı gruplar üzerinde etkisi olan tüm grupları bölgeden tahliyelere katkıda bulunmaya çağırıyoruz" dedi.

'20 KONTEYNER DOLUSU KLOR GÖTÜRÜLDÜ'

Rudskoy "El Nusra, ‘Beyaz Miğferler'le birlikte İdlib'in 25 kilometre kuzey batısındaki El Habit ve Kalb Luza yerleşim birimlerinde kurgusal kimyasal saldırı gerçekleştirmeyi planlıyor. Buralara 20 konteyner dolusu klor götürüldü" dedi.

Rudskoy, planlanan saldırının basında geniş çapta yer bulacağından emin olduklarını vurguladı.

Kaynak: Sputnik

Go to Top of Page

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 24/03/2018 :  13:40:36  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
24 Mart 2018

Rus Genelkurmay Başkanı: Suriye'deki tüm teröristler yurt dışından yönetiliyor

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, Suriye'deki tüm teröristlerin yurt dışından silahlandırıldığını, finanse edildiğini ve yönetildiğini söyledi.


Rusya Genelkurmay Başkanlığı Askeri Akademisi'nde konuşan Gerasimov, "Rusya hükümet tarafında Suriye krizine dahil olana kadar bu ülke, dört yılı aşkın bir süre boyunca varlığını sürdürmek için ilan edilmemiş bir savaş yürüttü. İç kargaşadan doğan bu mücadelenin askeri çatışma haline ne zaman geldiği konusunda net bir yanıt yok. Hiçbir ülke, Suriye'ye açıkça savaş ilan etmedi ancak tüm yasa dışı silahlı oluşumlar yurt dışından silahlandırılıyor, finanse ediliyor ve yönetiliyor" ifadelerini kullandı.

'SURİYE KARŞITLARI GİZLİ FAALİYETLER YÜRÜTÜYOR'

Zaman ilerledikçe Suriye'deki silahlı çatışmalardaki katılımcıların sayısının arttığına işaret eden Gerasimov, Suriye karşıtlarının bu ülkeye karşı doğrudan silahlı çatışmalara katılmadığını, bunun yerine gizli faaliyetler yürüttüğünü vurguladı.

"Günümüzde çeşitli askeri uzmanlar, Suriye'deki silahlı çatışmaları 'yeni nesil savaşın' prototipi olarak ele alıyor. Bunun en önemli özelliği, Suriye karşıtı devletlerin doğrudan çatışmalara müdahil olmayıp gizli faaliyetler yürütmeleridir" diye devam eden Rus Genelkurmay Başkanı, silahlı mücadelenin niteliğindeki değişikliğin devam eden bir süreç olduğunu ve son dönemdeki tüm silahlı çatışmaların birbirinden farklı olduğunu kaydetti.

Askeri faaliyetlerin içeriğinin de değiştiğini kaydeden Gerasimov, "Mekansal kapsamları genişliyor, gerginlik ve dinamiklik artıyor. Operasyon hazırlık ve yürütme zamanları kısalıyor" diye ekledi.

Kaynak: Sputnik

Go to Top of Page

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 24/03/2018 :  13:42:10  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
24 Mart 2018

Suriye ordusu Doğu Guta’nın yüzde 90’ını geri aldı

Suriye ordusu cihatçılar tarafından işgal edilen Doğu Guta'daki operasyonları devam ediyor. Doğu Guta'nın yüzde 90 Suriye Devleti tarafından terör örgütlerinden geri alındı.


Suriye ordusunun, Doğu Guta’daki operasyonu sürüyor. Operasyon karşısında cihatçıların tüm savunma hatları çöktü ve üç ay ayrı noktada sıkışan cihatçılar Duma dışındaki noktalarda hükümetle uzlaşmayı ve İdlib’e gitmeyi kabul etti. Duma’da da uzlaşma sinyalleri var.

Al Masdar’ın haberine göre; Suriye ordusunun başkent Şam’ın doğusunda yıllardır cihatçıların kontrolünde bulunan Doğu Guta’ya yönelik operasyonlarında daha bir ay tamamlanmadan bölgenin yüzde 90’ı ele geçirildi.
Suriye ordusunun havadan ve karadan yürüttüğü ağır saldırılar karşısında savunma hatları çöken ve üç ayrı cepte sıkışan cihatçılar Suudi Arabistan destekli İslam Ordusu’nun elinde bulunan Duma dışında hükümetle uzlaşmayı ve İdlip’e tahliye edilmeyi kabul etti.

Tahliyeler hızla gerçekleşirken Harasta, Jobar, Zamalka, Hazza ve İrbin Suriye ordusu kontrolüne girdi.
Kaynak: ABC Gazetesi

Go to Top of Page

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 01/04/2018 :  11:25:07  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
31 Mart 2018

Suriye ordusu Doğu Guta’daki tüm yerleşimleri kurtardı

Suriye Silahlı Kuvvetleri komuta merkezi, hükümet güçlerinin Doğu Guta’daki tüm kentleri ve yerleşimleri terör yanlılarından kurtardığını bildirdi.


Suriye Silahlı Kuvvetleri komuta merkezinden yapılan açıklamada, Suriye hükümet ordusunun müttefik güçlerin desteğiyle Şam’a çok yakın bir konumda olan Doğu Guta bölgesindeki tüm kentleri ve yerleşimleri terör yanlılarından kurtardığı belirtildi.
Açıklama metninde, “Dost ve müttefik kuvvetlerle işbirliği halinde silahlı kuvvetlerimiz tarafından titizlikle planlanan ve uygulanan bir dizi çatışmanın ardından Şam civarlarında yer alan Doğu Guta bölgesindeki tüm kent ve yerleşimlerin kontrolü geri alındı” ifadelerine yer verildi.

SURİYE ORDUSU ŞAM’IN ANA OTOBANINI 7 YIL SONRA İLK KEZ AÇTI

Metinde ayrıca Suriye hükümet güçlerinin başkent Şam’ı ülkenin ana eyaletleriyle bağlayan ana otobanı 7 yıl sonra ilk kez açtıkları ifade edildi.

Açıklamada, “Bu başarı (Doğu Guta’nın kurtarılması) Şam ile orta ve kuzey bölgeleri, kıyı bölgeleri ve çöl üzerinden Irak sınırına kadar olan bölgelerin arasındaki ana otoyolların açılmasını sağladı” dendi.


Kaynak: Sputnik

Go to Top of Page

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/04/2018 :  19:09:02  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
08 Nisan 2018

Duma'da kimyasal saldırı iddiası

Doğu Guta'da cihatçıların kontrolündeki son nokta olan Duma'da kimyasal gazlı saldırı düzenlendiği ve 500 sivilin yaralandığı iddia ediliyor.


Suriye'nin başkenti Şam yakınlarıdaki Doğu Guta bölgesinde cihatçıların kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesinde sivillere kimyasal gazlı saldırı düzenlendiği iddia edildi.

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre cihatçı grup Ceyş El İslam, Duma kentine zehirli kimyasallar taşıyan bir varil bombasının atıldığını ve 500’den fazla yaralı olduğunu öne sürdü.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ise Suriye savaş uçaklarının saldırısı sonrası 5’i çocuk 11 kişide boğulma benzeri semptomlar görüldüğünü bildirdi ancak ne tür bir gaz kullanıldığı konusunda bilgi vermedi. Gözlemevi ve Ceyş El İslam, can kaybı açıklaması da yapmadı.

Suriye yönetimin düzenlediği iddia edilen saldırıda 40 sivilin hayatını kaybettiği iddiası da mevcut.

SURİYE YALANLADI

Suriye hükümeti ise iddiaları yalanladı. Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, bir yetkilinin “Ceyş El İslam teröristleri çöküşte ve Suriye Arap ordusunun ilerleyişini engellemek için kimyasal saldırı haberleri uyduruyorlar” sözlerine yer verdi.

Suriye devlet televizyonu, bugün Ceyş El İslam’ın saldırılarında altı sivilin öldüğünü de öne sürdü. Muhalif grup, iddiayı yalanladı.

Kimyasal saladırı iddiası, Doğu Guta'daki Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekiplerinin sosyal medya hesaplarında dile getirildi.

DOĞU GUTA'DA ÇATIŞMALAR ŞİDDETLENMİŞTİ

Rusya ve Suriye yönetimim düzenlediği operasyonlarda Doğu Guta'da büyük oranda cihatçılardan arıdırılmıştı. Radikal İslamcı militanlar ve ailelerinin bölgeden tahliyesine başlanmıştı.


Kaynak: Artı Gerçek

Go to Top of Page

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/04/2018 :  19:10:49  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
08 Nisan 2018

Rusya, Suriye'nin Doğu Guta’daki Duma’da kimyasal silah kullandığını yalanladı

Rusya’nın Suriye’deki tarafları uzlaştırma merkezindeki yetkililer, Doğu Guta’da silahlı grupların elinde tuttuğu son yer olan Duma’da Suriye ordusu tarafından kimyasal silah kullanıldığına ilişkin iddiaları yalanladı.


Lazkiye yakınlarında yer alan Rus uzlaştırma merkezinin yöneticisi Yuriy Yevtuşenko, Suriye ordusunun Duma’da kimyasal silah kullandığına ilişkin iddialar için, "Bu bilgiyi kesin bir biçimde yalanlıyoruz" dedi.


Yevtuşenko ayrıca, silahlı grupların Duma’dan çıkmasının ardından buraya uzmanlar göndererek söz konusu iddiaların uydurma olduğunu kanıtlamaya hazır olduklarını da belirtti.

"Batılı bir dizi ülke Duma’dan militanların çıkarılması için yapılan operasyona devam edilmesini engellemeye çalışıyor" diye devam eden Yevtuşenko, bu nedenle ‘Batı’nın en çok sevdiği tema olan kimyasal silah kullanıldığı’ iddiasının kullanıldığını söyledi.

Yevtuşenko, Duma’ya Suriye ordusu tarafından klor bombaları atıldığına ilişkin iddiaları ortaya atan gruplardan birinin, kendini sivil yardım örgütü olarak tanımlayan Beyaz Miğferler olduğunu da ekleyip bu grubun, yaydıkları uydurma haberlerle bilindiğini ifade etti.

Bu arada Suriye hükümeti de ordunun Duma’da kimyasal silah kullandığı iddiasını reddetmişti. Suriye hükümet yetkilileri, Duma’daki silahlı grupların düşmek üzere olduğunu, bu nedenle yalan haberler yaydığını söylemişti.

Diğer taraftan Rus yetkili Yevtuşenko, anlaşma yapmayan Ceyşul İslam (İslam Ordusu) militanlarının Duma’dan çıkarılmasına yönelik operasyonun bugün başlayacağını da kaydetti.

Yevtuşenko, sivillerin Duma’dan güvenli bir biçimde çıkabilmesi için Vafedin yerleşim yerindeki insani koridorun hala açık olduğunu da ekledi.

Rusya’nın girişimi ile ilan edilen 'insani mola' uygulaması sayesinde Doğu Guta’nın Duma dışındaki bölgelerinden silahlı gruplar tahliye edilmişti. Duma ise silahlı örgütlerin denetiminde olan son bölge.

Kaynak: Sputnik

Go to Top of Page

bozadi


8596 Mesaj Göndermiş

Mesajın Eklenme Tarihi - 08/04/2018 :  19:12:36  Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle  Alıntı Ekle
Doğu Guta'daki yenilgilerini sindirmekte çok zorlanan şeytanlar son şanslarını denediler. Bakalım ne gibi gelişmeler olacak.
Go to Top of Page
Sayfa: Toplam Sayfa 4 Önceki Konu Mesaj Sonraki Konu  
Önceki Sayfa
 Yeni Konu Aç  Konuya Cevap Ver
Forum Seç:
Başkalarına Hizmet Forumu © Kasyopya celselerini ve diğer mesajları farklı ortamlara kopyalamadan önce lütfen izin isteyin: baskalarinahizmet@gmail.com Yukarıya git
Snitz Forums 2000

Design by Sizinsayfaniz.com

Bu sayfa 0,44 saniyede oluşturuldu.